SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK’E BAKIŞIMIZ

Migros sürdürülebilirlik kavramını, tüm çalışmalarına yol gösteren bir kılavuz olarak ele almaktadır. Şirketin tüm fonksiyonlarının temsil edildiği Sürdürülebilirlik Komitesi’nde hem mevcut faaliyetler hem de planlama aşamasındaki yeni projeler tartışılarak daha sürdürülebilir bir bakış açısıyla değerlendirmeye alınmakta ve ortaklaşa bir yol planı oluşturulmaktadır.

Migros aynı zamanda, dünyanın önde gelen perakendeci ve üreticilerinin çatı örgütü olan ve perakende sektörünün faaliyetlerinin gelişimine daha sürdürülebilir bir bakışla yön veren Consumer Goods Forum’un (CGF - Tüketici Ürünleri Forumu) üyesidir ve Genel Müdür seviyesinde CGF Yönetim Kurulu’nda temsil edilmektedir. Bu doğrultuda Migros, CGF’in odaklandığı; çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik, sağlık, ürün güvenliği ve uçtan uca değer zinciri konularındaki gelişim taahhütlerini benimsemektedir.

Sürdürülebilirlik alanındaki somut adımlarıyla Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 4 yıl üst üste yer alan ilk ve tek gıda perakendecisidir. CDP’ye (Carbon Disclosure Project – Karbon Saydamlık Projesi) sunduğu iklim değişikliğiyle mücadele planı ile de bu yıl ikinci kez CDP Türkiye İklim Liderleri arasında yer almıştır. 2017 yılı başında ilk kez yayınlanan ve 6 aylık periyotlarla yenilenen FTSE4Good Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi’ne iki kez üst üste girmeye hak kazanmıştır.
KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI 


Çalışmalarını insanlara, doğaya, gelecek kuşaklara sorumluluk bilinciyle şekillendiren Migros, toplumun gelişimi için ihtiyaç duyulan birçok alanda, hem kurumsal yapısı ile hem de çalışanlarının gönüllü katkıları ile pek çok proje yürütmektedir.
Aile Kulüpleri


Migros, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine desteğin en önemli safhalarından birinin eğitim olduğu inancıyla Aile Kulüplerini hayata geçirmektedir. 2017 yılında İnegöl Aile Kulübü’nün açılmasıyla Migros, bu alandaki çalışmaları 9 ilde 12 noktaya yaygınlaştırmıştır. Coğrafi olarak farklı yöreleri kapsayan ve sayıları hızla artan Aile Kulüpleri’nde ücretsiz olarak meslek edindirme ve yetenek gelişimi kursları verilmekte ve aynı ilgi alanlarına sahip kişiler için sosyalleşme imkanı sunulmaktadır. Aile Kulüplerinde pastacılık ve aşçılıktan; el nakışı, çini, seramik boyama, resim ve deri tasarımına; İngilizce, Almanca, İspanyolca gibi dil kurslarından; diksiyon, spikerlik, fotoğrafçılık gibi gelişim alanlarına kadar çok geniş bir yelpazede, 33 farklı alanda eğitimler verilmektedir. Çocukların gelişimine de katkı sağlamayı amaçlayan Aile Kulüpleri, çocuklara yönelik satranç, resim, gitar gibi eğitimler sunmaktadır. Bununla birlikte, modern dünyanın en önemli konuları arasında yer alan kod yazma ve yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili atölye çalışmaları düzenleyerek çocukların bilgi ve hayal gücünü geliştirmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında Aile Kulüplerine gelerek bu kurslarda edindikleri bilgi ve becerilerle kendi işlerini kuran kadınlar bulunmaktadır. Aile Kulüpleri ile kurulduğu günden 2017 sonuna kadar 36.200 kişiye ulaşılmıştır.
Çocuklar için İyi Yaşam Mağaza Turları


Müşterilerine en iyi, en taze ve en kaliteli ürünleri sunmak için çalışan Migros, bu yaklaşımının bir devamı olarak; dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin önemini vurguladığı toplum sağlığına yönelik çalışmalarını ‘İyi Yaşam’ çatısı altında yürütmektedir. 23 yılda 1 milyon çocuğu ücretsiz tiyatroyla buluşturan 23 Nisan Migros Çocuk Tiyatrosu Şenliğinin son iki yıldır gerçekleştirilen gösterimlerinin sonunda, Migros çalışanları izleyici çocuklara Gıda Güvenliği Derneği ile hazırlanan “Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi” eşliğinde İyi Yaşam eğitimi vermektedir. İyi Yaşam çalışmalarının bir devamı olarak Çocuklar için İyi Yaşam Mağaza Turları düzenlenmeye başlanmıştır. 65 ildeki 205 Migros mağazasında gerçekleştiren turlar, gönüllü mağaza müdürleri tarafından, çevre muhitlerdeki çocukların aileleriyle birlikte davet edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. ‘İyi Yaşam’ eğitimi alan çocuklar; meyve sebzelerin faydalarından, ürünlerin raflara ulaşana kadar geçtikleri kontrol süreçlerine, İyi Tarım Uygulamaları’ndan, etiket okumanın inceliklerine kadar birçok konuda bilgi sahibi olmuşlardır. Çocuklara ayrıca, mağazalardaki atık toplama kutularının faydaları ve atıklarını geri dönüşüme kazandırarak daha iyi bir gelecek için yapabilecekleri katkılar anlatılmıştır. Dengeli beslenme ve hareket etmenin öneminin vurgulandığı turlarda çocuklara Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi hediye edilmiştir. Migros, İyi Yaşam Mağaza Turları ile birlikte, İyi Yaşam farkındalığı çerçevesinde düzenlediği tüm projelerle bugüne kadar 81 bin çocuğa ulaşmıştır.Gıdaya Saygı projesi


Migros, 2017 yılı itibariyle, görsel olarak satış kriterlerini karşılamayan ancak besin değerlerini koruyan meyve ve sebzeleri günlük olarak gıda bankaları ve sosyal marketlere ulaştırmaya başlamıştır. Bu kapsamda 58 ton gıda bağışı yapan Migros, yıl içerisinde 138.095 öğünlük gıdanın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına destek olmuştur.Kalan Gıdalar Küçük Dostlarımıza projesi


Migros; orman, sokak ve barınak hayvanlarının beslenmesi için, 2014 yılından bu yana “Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza” projesini gerçekleştirmektedir. Migros mağazalarında son kullanım tarihi yaklaşan ancak hala tüketilebilir olma özelliğini koruyan gıda ürünleri, dernekler aracılığıyla sokak, orman ve barınak hayvanlarının beslenmesi için bağışlanmaktadır. Proje kapsamında, 2017 yılında 281 ton gıda desteği yapılmıştır.Engelsiz Mağaza Projesi


Mağazalarında engelli ve yaşlı müşterileri için sunduğu ayrıcalıklı hizmetleri bir çatı altında toplayan Migros, ‘Engelsiz Mağaza’ projesini hayata geçirmiştir. 2016 yılında pilot çalışmaları yapılan proje 2017 yılında 12 ildeki 48 Migros ve Macrocenter mağazasında başlamıştır. Engelsiz Mağaza konseptine uygun olan Migros ve Macrocenter mağazalarında işitme engellilere yardımcı olabilmesi için işaret dili bilen en az bir çalışan bulunmakta ve müşteriler bu çalışanları yakalarında işaret dili bildiklerini belirten rozetlerden ayırt edebilmektedir. Girişinde engelli araçlarının geçişini kolaylaştıran rampa ve korkuluk bulunan bu mağazaların raf aralıkları da tekerlekli sandalyelerin geçişine uygun olarak tasarlanmıştır. Yaşlı müşterilerin kullanımına yönelik tekerlekli sandalye de bulundurulan mağazalarda özel sinyalizasyonla belirtilen en az bir kasa ise tekerlekli sandalye geçişine uygun olarak 90 cm aralığında ve engelli müşterilerin geçişi için önceliklendirilmiş durumdadır. Engelsiz Mağazalarda engelli ve yaşlı müşteriler yardım talep etmesi durumunda bir Migros çalışanı, alışverişleri süresince kendilerine eşlik ederek yardımcı olmaktadır.

Engelsiz Mağazalar listesi için tıklayınız.


Diğer sosyal sorumluluk çalışmaları 

Migros, toplumdaki ihtiyaç alanlarını tespit edip bu alanlarda sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirerek çalışmalarını güçlendirmektedir. Paydaşlarıyla işbirliği içinde; eğitim, spor ve sağlık alanlarında çeşitli projeler yürütmektedir.

Migros’un spor alanında yürüttüğü en uzun soluklu projesi olan “Özel Sporculara Özel Destek” kampanyası 2016 yılı itibarıyla Minik Sporcular projesine dönüştürülmüştür. Migros mağazalarında satılan Proctor&Gamble ürünlerinden elde edilen gelirin bir bölümünün Özel Olimpiyatlar Türkiye Komitesi’ne bağışlanmasıyla 2-7 yaş arasında özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların koordinasyon becerilerinin artmasını ve yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşmelerine olanak sağlanmaktadır. Proje, 13 yılda 9 milyon Migros müşterisinin katkılarıyla, 5.900 özel gencin spor ile tanışmasını mümkün kılmıştır.
Çocuklarda okuma alışkanlığının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Migros, müşterileri ile ortak hareket ederek “Herkese Kitap Vakfı”nı desteklemektedir. Migros mağazalarından indirimli olarak aldıkları veya evlerinden getirdikleri kitapları “Herkese Kitap Vakfı Kolilerine” bırakan Migros müşterileri 2013 yılından bugüne dek 48.194 adet kitabın toplanması ve Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaştırılmasına katkı sağlamıştır. Her yıl 23 Nisan haftasında, ihtiyaç sahibi çocukları sevindirmek isteyenler, Migros mağazalarından aldıkları oyuncak, çocuk kitabı ve kırtasiye ürünlerini, mağazalarda bulunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kutularına bırakarak çocuklara hediye edebilmektedir.

2010 yılından bu yana Ariel (P&G) ile yürütülen ve gelenekselleşen “Çocuk Kıyafeti Bağış Kampanyası” ile Migros, 275 bin çocuğa 600 bini aşkın kıyafet bağışının yapılmasına destek vermiştir.