1. Amaç
Migros olarak; yurt içi ve yurt dışı operasyonlarımızda; müşteri odaklı, insana, topluma ve çevreye duyarlı, güvenilir, yenilikçi ve verimli yapımız ile yaşam kalitesini ileriye taşımada öncü rol üstlenmekteyiz. Bu doğrultuda, tüm tüketicilerin ihtiyaç duyduğu sağlık ve iyi yaşamı destekleyen geniş bir ürün portföyünü, Migros kalitesinde müşterilerimize sunmaktayız.

2. Sağlıklı Yaşamı Destekleyen Ürünler
Tüketicilerin sağlıklı ve iyi yaşam beklentilerini karşılayabilmek için doğru ve zengin ürün portföyünü müşterilerimizin beğenisine sunmaktayız. Sürekli artan mağaza sayımız ve satışa sunduğumuz gıda seçenekleri, marka çeşidi ve ürün gamımızla sağlıklı ve iyi yaşamı destekleyen ürünleri günden güne daha erişilebilir kılmayı hedeflemekteyiz.

Reyon yerleşimi uygun olan mağazalarımızda; tüketiciyle birebir buluşturduğumuz iyi yaşam reyonlarımız bulunmaktadır.

Reyonlarımızda marka ve ürün çeşitliliğimiz olup; organik, şekeri azaltılmış, şekersiz, glutensiz, laktozsuz, yağı azaltılmış, tuzu azaltılmış, enerjisi azaltılmış, bir öğünde tüketilme amacıyla porsiyonu ayarlanmış ürünlerimize kolay ulaşma imkanı sağlamaktayız.

Dünya Çölyak günü ve Diyabet Haftası gibi dönemlerde ilgili ürünlerde kampanyalar düzenleyerek tüketici farkındalığı yaratmaktayız.

2.1. Sertifikalı Ürün Uygulamaları
Migros olarak, tüketicilerimize sağlıklı ve güvenilir ürünler sunmak, gelecek nesillerin sağlıklı beslenmesine katkı sağlamak için tedarikçilerimizle ve resmi kurumlarla iş birliği yaparak, insana, çevreye ve hayvan refahına duyarlı üretim modelleri geliştirmeyi hedeflemekte ve tedarikçilerimizi bu yönde teşvik etmekteyiz.

Organik ürün sertifikasyonu, bitkisel ve hayvansal üretimde yapılan İyi Tarım Uygulamaları sertifikasyonları, ekoteks sertifikası, ISO 9001- GMP - ISO 22000 - ISO 14001 - ISO 45001 - SA 8000 standartları, FSC sertifikası, Palm yağı ve Soya sertifikası, CE- LVD - EMC sertifikaları ürün güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılan standart ve sertifikalara örneklerdir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yürütülen “İyi Tarım Uygulamaları - İTU” projesinde belirtilen kriterlere uygun üretim ve tedarik yapan firmalarla birlikte çalışmayı önceliğimiz olarak görmekteyiz. İyi Tarım’la meyve sebzede; insan, hayvan, çevre sağlığını koruyan tarım modelini ve zirai ilaç analizleri, izlenebilir ürünler gibi konularda güvenilir kriterlere dayalı kontrol sistemini Türkiye’de ilk uygulayan perakende şirketiyiz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İyi Tarım uygulamaları kapsamında başlattığı “Hayvansal Üretimde İyi Tarım Uygulamaları” projesi ile çevre, insan sağlığı ve hayvan refahına duyarlılığı esas alan kontrollerden geçen ‘İyi Tarım’ logolu beyaz et ve yumurtaları müşterilerimize sunmaktayız.

2.2. Özgün Markalı Ürünler
Müşterilerimizin iyi yaşam kapsamındaki beklentilerini karşılamak amacı ile “Migros, -M-Life, -Anadolu Lezzetleri” adı altında farklı markalar ile anlaşmalı olduğumuz tedarikçi firmalara özgün markalı ürünler ürettirmekteyiz.

M Life ürün portföyü; organik, kısıtlı kalorili, tuzu azaltılmış, şekeri azaltılmış vb. farklı alt kategorilerde ürünler sunan, iyi yaşam tarzını destekleyen ürünlerin markası olup hem sağlıklarını korumak isteyen hem de sağlık sorunları bulunan müşterilerimiz için tasarlanmıştır.

2.3. Anadolu Lezzetleri
Anadolu Lezzetleri ürünlerimiz; yöresel veya kültürel özelliği ile ayrışan, geleneksel yöntemlerle üretilen ve “bir hikayesi olan” ürünlerdir. Türkiye’nin tüm yörelerindeki özel lezzetlerin ve yerli tohumların taranması sonucunda hayata geçirilen bu proje sayesinde, Anadolu’nun kültürel zenginliğini sahiplenerek gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda, az sayıdaki usta veya çiftçi tarafından, sadece kendi yöresinde üretilebilen bu özel ürünler için uygun mağazalarımızda özel Anadolu Lezzetleri reyonları tahsis ederek bu lezzetlere müşterilerimizin ulaşmasını sağlamaktayız.

2.4. Kırmızı Et Ürünleri
Gıda perakende sektöründe Türkiye’nin en büyük et işleme tesisi olan MİGET’te tüm kırmızı et ihtiyacımızı kendimiz üretmekte, kırmızı et ürününü çiftlikten sofraya bizzat kontrol ederek müşterilerimize sunmaktayız. Tesisimizde laboratuvar analizleri ve veteriner kontrolleri gerçekleştirilmekte ve tüm üretim süreçlerimiz TSE tarafından belgelenmektedir. Ürünlerimiz hijyenik ortamda ve Türk tüketicilerinin beklentilerine göre şekillendirilmektedir.

3. Ürün Etiketlerindeki Besin ve Enerji Öğeleri

Türk Gıda Mezuatında zorunlu olmamasına rağmen;

Migros olarak; ürettirmiş olduğumuz özgün markalı ürün ambalajlarında beslenme konusunda müşterilerimizi bilinçlendirmek amacı ile uzun yıllardır besin ve enerji öğelerini içeren bilgileri etiketlerimizde bulundurmaktayız. Böylece müşterilerimiz tükettikleri ürünlerin enerji değeri hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu konuda, müşterilerimizi bilgilendirme amacı ile kurumsal web sitemizde Migros besin değerleri linki bulunmaktadır.

Tedarik ettiğimiz tüm ürünlerde ise ürün etiketleri kontrol edilmekte olup tedarikçilerimizin etiketlerinde besin ve enerji öğeleri kapsamında bilgi paylaşımında bulunmaları teşvik edilmektedir.

4. Toplum sağlığına yönelik çalışmalar
Migros olarak, müşterilerimizin ve hizmet verdiğimiz toplumun sağlık ve zindeliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktayız. Toplum sağlığına yönelik önemli projeler geliştirmekte, sahip olduğumuz “İyi Yaşam” mottosu altında yürüttüğümüz “dengeli beslenme” ve “harekete geçme” uygulamalarımız ile müşterilerimizin sağlıklı ve iyi yaşamı bir hayat biçimi haline getirmelerini teşvik edici çalışmalar yürütmekteyiz. Sağlıklı yaşam, dengeli beslenme, fiziksel aktivitenin önemi ve enerji dengeleme konularında tüketici farkındalığının artırılmasına destek vermek amacıyla iletişim ve eğitim programları yürütmekteyiz.

Migros Ticaret A.Ş. son değiştirilme tarihi: 18.06.2020