• Migros 2020 finansal sonuçlar

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort: Artık Ürünlerin Ambalajları Değil, Verileri Konuşacak

  Migros, İcra Başkanı Özgür Tort’un Dünya Perakende Başkanlığı’nı üstlendiği Consumer Goods Forum (CGF) tarafından GS1 iş birliğinde yürütülen ürün bilgilerinin dijitalleştirilmesi ve standartlaştırılması projesinin Türkiye kanadına öncülük ediyor. GS1 Türkiye Yönetim Kurulu üyesi olan Özgür Tort, çalışmanın küresel işleyişine de katkı sağlayabilmek adına GS1 Global Yönetim Kurulu’na Türkiye’den ilk ve tek üye olarak katıldı.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.    

 • Migros ve CarrefourSA 34 Mağaza için Anlaşma İmzaladı

  CarrefourSA ve Migros çeşitli illerdeki 34 CarrefourSA mağazasının, alınan stratejik karar doğrultusunda Migros’a dönüştürülmesi yönünde anlaşmış bulunmaktadır. Bu karar, her iki şirketin kendi stratejik optimizasyon hedefleri doğrultusunda alınmıştır. Bu kapsamda CarrefourSA’nın işletmekte olduğu 34 mağazanın, Kiracılık haklarının ve  kira sözleşmelerinin devri hususunda taraflar arasında 7 Ocak 2021 tarihinde  sözleşme imzalanmış olup, bu sözleşmeye istinaden Rekabet Kurulu’na İzin Başvurusu yapılacaktır. Sözleşme kapsamında gerekli hukuki ve idari izinlerin alınması için Rekabet Kurulu'na izin başvurusu yapılması dahil resmi ve özel kurum ve kuruluşlar nezdinde iş ve işlemler başlatılacak olup, devir işlemleri Rekabet Kurulu onayı sonrasında gerçekleştirilerek geçerlilik kazanacaktır.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.    

 • Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort: “Blockchain Migros’ta devreye girdi”

  Dijital dönüşüm konusundaki çalışmalarıyla önemli adımlar atan Migros, gıda güvenliğini ve şeffaflığı odağına alarak perakende sektöründe öncü bir uygulama başlattı, blockchain teknolojisini erişime açtı. Müşteriler, Migros mağazalarında satışa sunulan MB (MigrosBlockchain) logolu 750 çeşidin üzerindeki meyve ve sebzenin tarladan rafa uzanan yolculuğuna, Migros Mobil Uygulaması’nda yer alan "Migros Blockchain" menüsünden kolaylıkla ulaşabiliyor.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.    

 • Migros 9A 2020 finansal sonuçlar

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 1YY 2020 finansal sonuçlar

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Fitch Ratings Migros'un kredi derecelendirme notunu teyit etti

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Migros Ticaret A.Ş.'nin 'AA(tur)' olan ulusal uzun vadeli kredi notunu gözden geçirmiş ve 'AA(tur)' olarak teyit etmiştir. Not görünümü de "Pozitif" olarak teyit edilmiştir. Rapora aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.

  https://www.fitchratings.com/research/corporate-finance/fitch-affirms-migros-at-aa-tur-outlook-positive-28-08-2020

 • Pazarlama & Satın Alma iletişim bilgileri listesi sitemize eklendi

  Pazarlama & Satın Alma iletişim bilgileri listesi sitemize eklendi. Listeye ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros 2019 yılı finansal sonuçlarını açıkladı.  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Özgür Tort’un Capital Söyleşisi  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros 3Ç 2019 finansal sonuçlar

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 2Ç 2019 finansal sonuçlar

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 1Ç 2019 finansal sonuçlar

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 2018 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 3Ç 2018 finansal sonuçlarını açıkladı

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros - Kipa Birleşmesine İlişkin Ayrılma Akçesi Kullanımı Duyurusu

  Şirketimizin 31 Ağustos 2018 tarihinde saat 09:57'de yapılan özel durum açıklamasında, Migros Ticaret A.Ş. ("Şirket" veya "Migros") ile Kipa Ticaret A.Ş.'nin ("Kipa") kolaylaştırılmış usulde birleşme işleminin 31 Ağustos 2018 tarihinde tescil edildiği duyurulmuştu.

  Migros tarafından 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun ("TTK") 155(2)(a) ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun ("SPK") II-23.2 sayılı Birleşme ve Bölünme Tebliği ("Tebliğ") madde 13(1) uyarınca yapılacak olan Kipa ortaklarına ayrılma akçesi ödeme işlemlerine İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ("İş Yatırım") tarafından aracılık edilecektir. Ayrılma akçesi seçimlik hakkını kullanacak Kipa ortakları bu haklarını İş Yatırım vasıtasıyla kullanmak zorundadırlar.

  Ayrılma akçesi 03 Eylül 2018 saat 09:00 – 14 Eylül 2018 saat 17:00 tarihleri arasında kullandırılacak olup ayrılma akçesinin kullanım süresi 10 işgünüdür.

  Bu süre zarfında, ayrılma akçesini kullanmayan eski Kipa ortakları Migros'ta pay sahibi kalmaya devam edeceklerdir ve belirtilen tarih aralığından sonra ayrılma akçesi talebiyle başvuruda bulunmak mümkün olmayacaktır.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.    

 • Migros 2Ç 2018 finansal sonuçlarını açıkladı

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 1Ç 2018 finansal sonuçlarını açıkladı

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Fitch Ratings, Migros Ticaret A.Ş.'nin ulusal uzun vadeli kredi notunu 'AA-(tur)', görünümünü ise durağan olarak belirlemiştir.

   Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Migros Ticaret A.Ş.'nin ulusal uzun vadeli kredi notunu 'AA-(tur)', görünümünü ise durağan olarak belirlemiştir.

  Rapora aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.
   

 • Ekonomist Röportajı: “Bu yıl 400 milyon TL yatırım yapacağız”


  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Merak anahtarı, Migros’a 64 yılda 64 milyonun kapısını açtı  Migros, 2017 yılında yüzde 39’luk büyümeyle 15,3 milyar TL ciro yaparak son 11 yılın rekorunu kırdı. Müşteriler 2017 yılında Migros’taki alışverişlerini 11 ilin toplam market harcaması kadar büyüttü.

  45 bin Migros çalışanının ortak özelliğinin perakendeye duyduğu merak olduğunu söyleyen Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Bu merakla kapımızdaki seyyar satıcıdan da, tedarikçilerimizden de, rakiplerimizden de, dünya perakendesinden de öğrendiklerimiz var. En çok müşterimizden öğrendik. Merak anahtarı, Migros’a 64 yılda 64 milyonun kapısını açtırdı” dedi.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız. 

 • Migros "Uyum Marketler" ve Bazı Makro Market Mağazaları İçin Devralma Sözleşmesi İmzaladı

  64 yıldır Türk perakende sektörüne öncülük eden Migros, iddialı büyüme hedefi ve müşterilerine yakınlaşma stratejisi çerçevesinde, İstanbul’da 53, Tekirdağ’da 3 adet olmak üzere toplam 56 adet olan Uyum Market mağazalarının tamamını ve Antalya’da bulunan 17 adet Makro Market mağazasını devralmak için Makro Market A.Ş. ile anlaşma imzaladı.

  Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Türkiye’de perakende sektörünün gelişimi için sürdürülebilir büyüme anlayışımızla yatırımlarımıza ve sektöre öncülük etmeye devam ediyoruz. Organik büyüme gücümüz ve yarattığımız verimlilikle bu devralmayı gerçekleştirdik. Gerekli izinlerin alınmasının ardından Türkiye çapındaki 73 mağaza bünyemize katılacak. Perakendedeki deneyimimizle, bu mağazalardaki yeni müşterilerimize de Migros kalitesinde hizmet sunacağız” dedi.


  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 4Ç 2017 finansal sonuçlarını açıkladı

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros müşterilerine sunduğu ürünlerin kalitesini dünya standartlarında denetliyor

  Migros, müşterilerine, uluslararası geçerliliği olan standartlarda ürünler sunmak için  mağaza, depo ve dağıtım merkezlerinin yanı sıra, zincirin en baş halkası olan tedarikçilerine de düzenli olarak kalite denetimleri yapıyor. Migros, tedarikçilerine uyguladığı kalite standartları denetimlerinde ürün güvenliğinin yanı sıra  etik ve sosyal uygunluk kontrolleri de gerçekleştiriyor.

  Kalite denetim kriterlerinin tüm dünyada kabul gören standartlarda yapılması ve başarılı olan tedarikçilerine uluslararası arenada geçerli bir belge sağlanması amacıyla Migros, tedarikçi denetim formatını bir üst seviyeye taşıdı. Ürün güvenliği denetimlerini BRC Global Market, etik ve sosyal denetimlerini de SEDEX kriterlerine uygun yapmaya başlayan Migros çift yönlü bir kontrol sağlıyor.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.    

 • Migros 3Ç 2017 finansal sonuçlarını açıkladı

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 2Ç 2017 finansal sonuçlarını açıkladı

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 2016 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu yayınlanmıştır

  Migros 2016 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu yayınlanmıştır. www.migroskurumsal.com adresinde ‘Yatırımcı İlişkileri’ sekmesi altında rapora ulaşılabilir.

   
  GRI Standartları'na uyumlu olarak, tüm paydaşlarına yönelik olarak hazırlanan Migros Sürdürülebilirlik Raporu, 2016 yılı içinde Migros'un ekonomik, sosyal ve çevresel etkisine dair performansını sunmakta ve gelecek dönemler için belirlenmiş olan hedeflerini açıklamaktadır.

  Sürdürülebilirlik raporunun özet infografiğine ulaşmak için tıklayınız!
   
  .

 • Kipa Hisselerine Yönelik “Pay Alım Teklifi süre uzatımı”

  Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş. ("Kipa")'nin sermayesini temsil eden diğer paylarının, Sermaye Piyasası Kurulu'nun ("Kurul") II-26.1 Pay Alım Teklifi Tebliği uyarınca ve Kurul'un 22.06.2017 tarihli izni çerçevesinde, Şirketimiz tarafından satın alınması için İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla yapılan zorunlu pay alım teklifi sürecinde Şirketimiz Kurul'a başvuruda bulunarak söz konusu sürecin 10 işgününden 20 işgününe uzatılmasını talep etmiştir. 12.07.2017 tarihli başvurumuz, 12.07.2017 tarihinde olumlu sonuçlanmış olup söz konusu pay alım teklifi süreci 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 17:00'de tamamlanacaktır.

  Konuya ilişkin daha önceki açıklamalarımızda belirtildiği üzere; gerek A Grubu gerekse B Grubu 1,-TL nominal değerli Kipa payları için pay alım teklifi fiyatı 2,2477 TL olarak devam etmektedir.

  Bilgi Formunun güncellenmiş hali için tıklayınız. Kurul tarafından onaylanan Pay Alım Teklifi Bilgi Formu Tadil Metni için tıklayınız.

 • Kipa Hisselerine Yönelik “Pay Alım Teklifi Bilgi Formu”

  Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş. ("Kipa")'nın toplam sermayesinin yaklaşık %95,50'sini temsil eden paylarının Şirketimize devir işleminin tamamlanması sonucunda Kipa'nın yönetim ve kontrolü Şirketimize geçmiş olup Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği kapsamında, Kipa'nın sermayesini temsil eden diğer payların sahiplerine yapılacak zorunlu pay alım teklifine ilişkin Pay Alım Teklifi Bilgi Formu Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmıştır.

  Pay Alım Teklifi işlemleri 29 Haziran 2017 ile 12 Temmuz 2017 tarihleri arasında 10 işgünü boyunca gerçekleştirilecektir. Gerek A Grubu gerekse B Grubu 1,-TL nominal değerli Kipa payları için pay alım teklifi fiyatı 2,2477 TL’dir.
  Pay Alım Teklifi Bilgi Formu için tıklayınız.

 • Migros 1Ç 2017 finansal sonuçlarını açıkladı

   

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 4Ç 2016 finansal sonuçlarını açıkladı.  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort: “Bu satın alma sektörümüze ve ülkemize güvenimizin net bir göstergesidir. Migros 4 yılda ikiye katlanacak”

  Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort:
  “Bu satın alma sektörümüze ve ülkemize güvenimizin net bir göstergesidir. Migros 4 yılda ikiye katlanacak”


  63 yıldır Türkiye’de çağdaş perakendeciliğin standartlarını belirleyen Migros’un, Kipa hisselerinin yüzde 95,5’ini satın alma süreci tamamlandı.

  Satın almayla ilgili değerlendirmede bulunan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Kipa’nın aramıza katılmasıyla birlikte, 2017 sonunda net satış alanımız 1,5 milyon metrekareye yaklaşacak. Son altı yıldır çift haneli büyüyerek, satışlarımızı iki katına çıkarmıştık. Şimdi dört yılda iki kat büyüklüğü hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde büyüme ivmemizi daha da artıracağız ve yatırımlarımızı sürdürerek Türkiye ile birlikte büyümeye devam edeceğiz. Bundan 21 yıl önce, ülke sınırlarını aşan ilk Türk gıda perakendecisi Migros olmuştu. Bugün yeni bir eşiği aşarak önemli bir dünya perakendecisi olan Tesco’nun Türkiye’deki operasyonlarını devraldık. Ulaştığımız özgün know-how ile Türkiye ve çevre coğrafyalarda bölgesel liderlik için yeni bir boyut kazanıyoruz” dedi.

  Özgür Tort, “Büyüyen bir perakende operasyonunda çarkın sürekli dönmesi için verimlilik, ürün çeşitliliği ve mal bulunurluğu dişlilerinin güçlü olması gerekir. Büyüme gücümüzü beslemek ve verimliliğimize katkı sağlamak amacıyla 20 milyon TL yatırım yaparak Gebze’deki dağıtım merkezimizi tam akıllı sisteme geçirdik. Türkiye’de bugüne kadar en ileri teknolojiyle mağazalara otomatik sevkiyat yapan ilk sistem Migros tarafından hayata geçirildi. Bu yeni sistem, daha sade bir operasyonla müşteriler için daha bol çeşit ve daha uygun fiyat demek’’ dedi.


  Migros Ticaret A.Ş’nin, Tesco Overseas Investments Limited’den Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş.'nin hisselerinin yüzde 95,5’ini devir almasıyla ilgili süreç tamamlandı. Migros, Tesco Overseas Investments Limited’in sahibi olduğu Kipa hisselerini, tespit edilen şirket değerinden, banka borçları ve bilanço uyarlamaları düşüldükten sonra 199 milyon TL bedel ile satın aldı. Bu yatırım Migros’un sektörde büyüme kararlılığı ve ortakları Anadolu Grubu ve BC Partners’ın Türk perakendesine olan inancını ifade ediyor.

  Bu satın almayla birlikte Migros bünyesine 48 hipermarket, 48 süpermarket, 72 Express mağaza ile toplam 320 bin m2 net satış alanı daha eklendi; 73 ilde ve yurt dışı Ramstore mağazaları dahil 1782 mağazaya ulaştı. Böylece Migros, 2017 yılında yeni açılacak mağazalarla net satış alanını yurt dışı dahil yaklaşık 1,5 milyon metrekareye yükseltmeyi hedefliyor. Tesco Kipa’nın 20 ilde bulunan 26 AVM’si ile yurtiçi alışveriş merkezi sayısını da 30’a ulaştıran Migros, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi yatırımcılarından biri haline de geldi.

  Özgür Tort: “63 yıldır Türkiye ile birlikte büyüyoruz. Türkiye’nin gücüne değer katmaya devam edeceğiz”

  Migros’un 63 yıldır daima uzun vadeli planlar yaptığını belirten Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, bu planların temel dayanak noktasının Türkiye’nin taşıdığı müthiş potansiyel olduğunu söyledi. ‘’Bu potansiyel sadece pozitif beklentileri değil, aynı zamanda olası kırılmalara karşı birlikteliğimizden gelen ülke direncimizi de içeriyor. 63 yıllık bir şirket olarak söyleyebiliriz ki Türkiye’nin ekonomik iklimi sağlamdır. Geçtiğimiz 40 yılda türlü zorlukları aşarak 6 kat büyüme yakalamış bir ekonomiden söz ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde, Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomik güçleri arasında ilk 10’a yükselmesi bekleniyor. Bu satın alma işlemi sektörümüze ve ülkemize olan güvenimizin net bir göstergesidir‘’ dedi. İstihdam ve ekonominin lokomotif gücü olan perakende sektöründe; müşteriler, yatırımcılar, tedarikçiler, çalışanlar, kayıtlı ekonomi ve sektöre katkı sağlayacak bir satın almaya imza attıklarını söyleyen Özgür Tort, “Migros’un büyüme ivmesini daha da artıracağız. Perakende sektöründe verimlilik odağımızla sürdürülebilir büyümeyi sağlarken sinerji yaratan yatırımlarımız sürecek. Türkiye ile birlikte büyümeye, Türkiye’nin gücüne değer katmaya devam edeceğiz’’ dedi.

  “Bu satın almayla, Migros yeni bir eşik atladı. Migros’un liderliği, özgün know-how’ı ile çevre coğrafyalarda yeni boyut kazanıyor”

  Temelleri Türkiye’de atılan ve büyüyen Migros’un, perakendede özgün bir bilgi birikimi sağladığını ifade eden Özgür Tort, “63 yıllık bu özgün bilgi birikimi Türkiye’de müşterilerimiz, yatırımcılarımız, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımızla gelişti, güçlendi. Bundan tam 21 yıl önce, Türkiye’den, gelişmekte olan perakende pazarlarına yatırım yaparak ilk eşiği geçen Migros oldu. O dönemlerde yakın coğrafyada gelişmekte olan Rusya, Kazakistan, Makedonya gibi perakende pazarlarında büyümemiz bu özgün bilgi birikiminin sayesindedir. Perakendede başarının özü lokal olabilmekten geçer” dedi.

  Perakendede kendi ülkenizdeki lokal başarıyı pekiştirerek bir dış çembere taşıma ve bir sonraki adım olarak bölgesel liderliği hedeflemenin en doğru formül olduğunu gördüklerini ifade eden Özgür Tort, “Türkiye’de başlayan, yakın coğrafyada genişleyen Migros, bugün Türkiye’de önemli bir büyüklüğe ulaşmış bir dünya markasının Türkiye’deki operasyonlarını devralmış oluyor. Bu hem Migros için hem de Türk perakendesi için önemli bir eşiktir. Migros, yerel duruş sergileme becerisinden, oluşturduğu özgün iş modeline kadar gelmiş olduğu bu noktada Türkiye ve çevre coğrafyalarda liderliğini sürdürmek için yeni bir boyut kazanıyor. Böylece Türk perakendesi önemli bir eşikten daha geçmiş oluyor” dedi.

  “2017’de açılacak ilave satış alanı büyümesini beşe katlıyoruz. Sistem entegrasyonu en hızlı şekilde gerçekleşecek… Kipa satın alması ve organik büyümemizle Migros’un doğrudan ve sağladığı toplam istihdam da 45 bini aşacak’’

  Kipa’nın hisselerinin satın alınmasıyla birlikte, 2017 yılında yeni mağaza açılışlarıyla hedefledikleri ilave satış alanı büyümesini yaklaşık beşe katlamakta olduklarını ifade eden Özgür Tort, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarına ve alışveriş tarzındaki farklılıklarından doğan zenginliğe yatırım yaptıklarını ve hedeflerini büyüttüklerini söyledi. Kipa'nın satın alınmasının gelecek vizyonuna ve stratejik planlara odaklı bir girişim olduğuna dikkat çeken Özgür Tort, “Bu büyüklükte bir satın alma bizim için ilk değil. Her iki markamızın müşteri odaklı bakış açısı, iletişim tecrübesi, dinamizmi ve teknolojik imkanlarıyla, sistem entegrasyonu en hızlı şekilde gerçekleşecek. Migros, perakende sektöründeki en büyük istihdam merkezlerinden biri. Bu yıl açmayı planladığımız yeni mağazalarımız ve büyüme çizgimiz doğrultusunda 5.500 kişiye daha istihdam sağlamayı ve ailemizi daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Bu satın almanın bizim için en anlamlı sonuçlarından biri de, bünyemize katılan yaklaşık 6 bin çalışan ve buna ek olarak 2017’deki kendi organik büyümemizle birlikte oluşacak toplam istihdamımızın 45 bini aşacak olmasıdır.’’ dedi.

  Migros’un 63 yıllık tecrübesinin her şeye yeniden bakabilme kabiliyeti sunduğunu belirten Özgür Tort, şöyle devam etti: ‘’Büyüme, Hanelere Erişim, Verimlilik ve Alışveriş Deneyimi olarak sıraladığımız stratejik hedeflerimizle bu satın alma sürecini müşteri beklentileri yönünde çok yönlü gelişimini sağlayacak bir modelle yöneteceğiz; rekabetçi ve öncü konumumuzu daha da güçlendireceğiz.”

  “Perakendecinin reçetesi; müşterinin tam yanında tam zamanında bulunmak”

  “Müşterinin tam yanında, tam zamanında bulunmak ve o seçimi müşterinin sesine kulak vererek yapmak, işini ciddiye alan her perakendecinin reçetesidir’’ diyen Özgür Tort, farklı mağaza seçenekleriyle, hem mevcut şehirlerde hem de yeni illerde müşterilerine çok daha yakınlaştıklarını, Sanal Market ile dileyen müşterilerin kapısına kadar hizmet götürdüklerini ifade etti. Özgür Tort, “Müşterilerimizin bize ihtiyaç duydukları her an ve her yerden ulaşmalarını mümkün kılıyor ve hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Türkiye’nin her yerindeki ailelerin bütçelerine önemli katkıda bulunuyoruz. Çoklu kanal kullanımıyla sunduğumuz çözüm alternatifleri arttıkça müşterilerimizle olan bağımızın da güçlendiğini ve bunun müşteri sadakatine olumlu katkı sağladığını görüyoruz. Sanal Market satış büyümemizin, şirket büyümemizin 2-3 katı boyutuna ulaşması bunun en iyi kanıtı” dedi.

  “Migros 4 yılda ikiye katlanacak”

  Migros olarak sürdürülebilir büyüme kavramına odaklandıklarını belirten Özgür Tort, sözlerine şöyle devam etti: “Migros’un kendi organik büyüme gücüyle son altı yılda üst üste çift haneli büyüdük. Satışlarımızı ise yaklaşık iki katına çıkardık. Bu büyüme yeni açılan mağazalarımız kadar mevcut mağazalarımızdaki satış artışı ve kazanılan yeni müşterilerle de gerçekleşti. Kapsama alanımızı, Türkiye’deki hanelerin yüzde 80’ini içine alacak şekilde genişlettik. 2016 yılında yurtiçi satış büyümemiz bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 20’ye ulaştı. Konsolide satışlarımız ise 11 milyar TL’yi aştı. Verimliliğin perakendeyi besleyen ana damar olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Her yıl açtığımız ortalama 200 mağazanın büyük bir bölümünü operasyonel verimlilikten elde ettiğimiz kaynakla açıyoruz. 2016 yılında mağaza portföyümüze eklediğimiz 232 yeni mağaza ile hedeflerimizi aştık. Kipa satın almasıyla da tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarına ve farklılıklarından doğan zenginliğe yatırım yaparak hem 2017 hem de gelecek hedeflerimizi büyüttük. Bu kez altı yılda değil, dört yıl gibi kısa bir sürede, büyüklüğümüzü ikiye katlamayı hedefliyoruz”.

  “Gideceği mağazayı otomatik bilen ürünler”… Migros’tan Akıllı Dağıtım Merkezi’ne 20 milyon TL’lik yatırım…

  Özgür Tort, Migros’un büyüme gücünü beslemek amacıyla hem verimliliğine katkı sağlayan hem de müşterilerini daha çeşitli ürünle, talep ettikleri miktarda ve lokasyonda buluşturan, büyük bir lojistik sisteme imza attıklarını belirtti. Özgür Tort, “Büyüyen bir perakende operasyonunda çarkın sürekli dönmesi için verimlilik, ürün çeşitliliği ve mal bulunurluğu dişlilerinin güçlü olması gerekir. Perakende sektöründe de bunu güçlü bir lojistik sistemi ile başarabilirsiniz. Bu bakış açısıyla, yıllar içerisinde lojistik sistemimizde büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik” dedi.

  İlk olarak alternatif dağıtım merkezi sistemi kurarak bir bölgeden hava veya yol koşulları nedeniyle sevk yapılamaması durumunda, mağazaların diğer dağıtım merkezlerinden 2 saat içinde desteklenmesini sağladıklarının altını çizen Özgür Tort, bugün Migros’un 22 dağıtım merkeziyle ürün çeşidi ve bulunurluğunu garanti altına aldıklarını ifade etti. Tort, Türk gıda perakendesinde bir ilk olan Akıllı Dağıtım Merkezi yatırımının detaylarını paylaştı. Marmara Bölgesi’nin yüzde 40’ına sevkiyat yapan Gebze Dağıtım Merkezi’nin 20 milyon TL’lik büyük bir yatırımla tamamen akıllı hale getirildiğini ifade eden Tort, “Türkiye’de bugüne kadar en ileri teknolojiyle mağazalara otomatik sevkiyat yapan ilk sistem Migros tarafından hayata geçirildi. Ürün, hangi mağazaya gidecek ise otomatik olarak o ray sistemine girerek kamyona yükleniyor. Biz buna ‘Gideceği mağazayı otomatik bilen ürünler’ diyoruz” dedi.

  Migros’un dağıtım merkezi süreçlerini optimize etmek için ilk adımı 2014 yılında atarak raylı palet taşıma sistemini hayata geçirdiklerini belirten Tort, 2016 yılı itibariyle planladıkları ileri akıllı sistemi bir adım daha öteye taşıdıklarını, ürünlerin mağaza siparişlerine göre adet bazına bölünmesi ve kasalanmasının da otomatik hale getirildiğini aktardı. Bu sistemin, mağazalara gerçek ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapma imkanı sağladığını vurgulayan Özgür Tort, ‘’Belirli ürünler belirli mağazalarda daha az veya daha çok satabiliyor. Yeni akıllı sistem ile sevkiyatları sadece kolili değil, adet bazında da otomatik sevk etme gücüne sahip olduk. Ayrıca, kolili sevkiyat yerine geri dönüşümlü kasa sistemine de geçmiş oluyoruz” dedi.

  “Bol çeşidi koruyarak uygun fiyatın formülü perakendede sadelikten geçiyor. Tüketiciye ulaşana kadar ürüne ne kadar az dokunulursa fiyat o kadar ucuzluyor”

  Migros’ta sadeleşme için ileri teknoloji kullanıldığını ifade eden Özgür Tort, “Sadeleşme tedarikçi ve perakendeci için verimlilik, müşteri içinse uygun fiyat ve bol çeşit anlamına geliyor. Kısıtlı sayıda mal grubunda sadeleşme yaratmak nispeten mümkün. Fakat farklı çeşit ve boylarda yüzbinlerce üründe bu sadeleşmeyi yakalamak için güçlü bir teknolojik altyapı işin olmazsa olmazı. Tüketiciye ulaşana kadar ürüne ne kadar az dokunulursa fiyat o kadar ucuzluyor. Mala daha az dokunmak, herkes için kazanç sağlıyor. Daha önce bir mala tüketiciye ulaşana kadar 12 defa dokunuluyordu, şimdi bu rakam Migros’ta 5’e iniyor. Artık, üretilen mallar doğrudan dağıtım merkezimize, buradan da mağazalara, sadece kolili değil adetli olarak da sevk ediliyor ve doğrudan rafa konuluyor” dedi.

  Sistemin, aynı zamanda mağazaların önceki siparişlerinden yola çıkarak gelecek siparişlere göre ürünleri optimize etme ve sevkiyat sürecine hazırlama özelliğine sahip olduğunu da belirten Tort, “Gebze Dağıtım Merkezimizde, bu sistem ile saatte 7 bin koli ayrıştırılıyor. Her gün mağazalarımıza 200 bin ton malın ulaştırılmasını sağlayan bu akıllı sistem, işimize müthiş bir hız katıyor. Sürekli büyüyen yapımızda, geleceğe yatırım yaparak çalışanlarımızın daha kısa sürede daha fazla iş üretmesine ortam sağlıyor ve verimliliğimizi artırıyoruz’’ dedi. Dünyanın sayılı perakende devlerinin kullandığı bu sistemin, Türk gıda perakende sektörüne Migros tarafından kazandırılmasından büyük memnuniyet duyduklarını açıklayan Özgür Tort, ilk etapta Gebze’de hayata geçen uygulamanın zaman içinde diğer dağıtım merkezlerine de yaygınlaştırılacağını bildirdi.

  “Su ile çalışır efsanesi gerçek oldu”

  Migros’un, verimlilik odaklı bakış açısının sürdürülebilirliğe katkısına da dikkat çeken Özgür Tort, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gıda perakendesinin ilk ve tek temsilcisi olarak üç yıl üst üste yer aldıklarını belirtti. Bunun yanında, İklim Değişikliğiyle Mücadele Planı ile 2016 yılında CDP’den (Carbon Disclosure Project) almış oldukları notla “İklim Liderleri” arasında yer aldıklarını ifade eden Tort, “Operasyonel verimlilik ile birlikte çevresel etkileri en aza indirme hedefiyle en ileri uygulamalar Migros’ta deneniyor. Son olarak, mağaza dolaplarını gaz yerine su ile soğutacak sistemin patentini aldık. Tamamen Migros’un yoğun çalışmalarının eseri olan bu sistem sayesinde ‘su ile çalışır’ efsanesi gerçek oldu. Böylece, mağaza başına on binlerce kg karbondioksit salınım riskini, su ve soğutucu özelliği olan %100 doğal maddeler kullanarak neredeyse sıfıra düşürmüş olduk. Yenilikçi vizyonumuz ve ilkleri başarma arzumuz ile hayata geçirdiğimiz bu tür sistemlerle perakendedeki öncülüğümüzü sürdüreceğiz” dedi.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • KİPA’NIN MİGROS’A DEVİR İŞLEMİNE REKABET KURUMU’NDAN ONAY

  Migros Ticaret A.Ş., 62 yıllık tecrübesini yeni yatırımlarla birleştirerek, hızlı büyümeye ve hizmet zincirini genişletmeye devam ediyor. Kipa hisselerinin yüzde 95,5’nin Tesco Overseas Investments Limited’den Migros Ticaret A.Ş.’ye devri işlemi Rekabet Kurumu tarafından onaylandı.

  Rekabet Kurumu, Haziran ayında imzalanan, Kipa hisselerinin yüzde 95,5’nin Tesco Overseas Investments Limited’den Migros Ticaret A.Ş.’ye devir işlemini onayladı. Migros Ticaret A.Ş.’den yapılan açıklamada, 21 Haziran 2016 tarihinde hisse devrine ilişkin yasal izinler için Rekabet Kurumu’na yapılan başvuruya, Kurum’un 9 Şubat 2017 tarihli yazısıyla onay çıktığı duyuruldu.

  Rekabet Kurumu’nun kararıyla; 1954 yılında temelleri atılan ve 62 yıldır Türk gıda perakendesinde ilklerin adresi olan Migros’a, Tesco Overseas Investments Limited’in, Tesco Kipa’da bulunan yüzde 95,5 hissesinin devredilmesi süreci başladı. Migros, hisse devriyle birlikte ağırlıklı olarak Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde hizmet veren Kipa’nın; 48 Hipermarket, 48 Süpermarket ve 72 Express Mağazası ile birlikte yaklaşık 320 bin m2 net satış alanını bünyesine dahil etmiş olacak. Ayrıca, Kipa’nın 20 ilde bulunan 26 AVM’si de Migros’un olacak. Açıklamada, devir süreciyle ilgili gerekli işlemlerin hızla tamamlanarak, hisse devrinin 1 Mart 2017 tarihinde gerçekleşmesinin planlandığı ifade edildi. Şirketin Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yaptığı Özel Durum Açıklaması’nda “Rekabet Kurulu, 10 ilçede yatay yoğunlaşma ve ayrıca Anadolu Endüstri Holding A.Ş. iştiraklerinden Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş’nin bira pazarında hakim durumunu güçlendirme endişelerinin Migros’un 25.01.2017 tarih ve 580 sayı ile sunulan taahhüt paketi ile giderildiği kanaati ile işleme 09.02.2017 tarihinde 17-06/56-22 sayılı karar ile izin vermiş bulunmaktadır” denildi.

  Satın alma yatırımı ile ilgili değerlendirmede bulunan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros Ticaret A.Ş., yarım asrı aşkın deneyimiyle perakende sektöründe özgün bir bilgi birikimi oluşturmuştur. Bu deneyim, farklı coğrafyalarda, pek çok tedarikçi ve hizmet odaklı çalışanıyla devamlı kendini güncelleyen ve ilkleri gerçekleştiren bir yapıda büyümeye devam ediyor. Kipa satın alma yatırımımızı, perakendenin geleceğine olan inancımızın peşinden giderek gerçekleştiriyoruz. Uluslararası arenada önemli bir marka olan Tesco’nun, Kipa’ya kattığı zenginlik, başarılı Kipa çalışanları ve Kipa’nın perakende hizmeti, Migros satın almasının ardından daha da güçlenecek. Hep birlikte çıtayı yukarı taşıyarak Migros’un perakende sektöründeki öncülüğünü zenginleştireceğiz” dedi.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Tazedirekt Efsanesi Güçlenerek Geri Dönüyor

  Türk perakende sektörünün köklü kuruluşu Migros Grubu, doğal gıda online alışveriş markası Tazedirekt’i sevenleriyle yeniden buluşturuyor. Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Tazedirekt’in marka vaadi ile bizim tazeliğe verdiğimiz önem son derece uyumlu. Tazedirekt’in “her şeyin âlâsı” anlayışı ile doğal ve yerel gıdalara sahip çıkan duruşunu devam ettirebilmesi için DNA’sında değişikliğe gitmeden faaliyetlerini sürdüreceğiz. 15 aylık bir sürede çok başarılı bir noktaya ulaşan bu değerli markanın operasyonel sebeplerle varlığını sürdürememiş olduğunu biliyoruz. 62 yıllık deneyimimiz, Macrocenter’ın kuvvetli altyapısı ve hizmet kalitesi ile Tazedirekt geri dönüyor ” dedi.

  Doğal gıda online alışveriş markası Tazedirekt, Migros Grubu ile geri dönüyor ve kaldığı yerden devam ediyor. 2014 yılı sonunda kurulan, doğal ve yerel gıdaları kaynağından tüketici ile buluşturan Tazedirekt, verimlilik sorunlarını gerekçe göstererek geçtiğimiz Şubat ayında hizmetlerini durdurmuştu. 15 ay boyunca büyük bir başarı grafiği yakalayan Tazedirekt, tüketicilerle kurduğu kuvvetli bağı kaldığı yerden, bu kez Macrocenter’ın kuvvetli altyapısı ve hizmet kalitesiyle daha da güçlendirerek devam ettirecek.

  Özgür Tort: “Tazedirekt’e Macrocenter’ın lojistik alt yapısıyla yeniden hayat veriyoruz”

  Tazedirekt’in Macrocenter’ın operasyonel deneyimi ile yoluna devam edeceğini söyleyen Özgür Tort, “Migros Grubu, 62 yıllık tecrübesinde farklı alışveriş deneyimlerini koruyarak müşterilerinin tercihlerine yakın durdu. Bu çerçevede kısa sürede tüketicinin ilgisiyle karşılanmış, gönlünde gerçek bir yer edinmiş Tazedirekt’in operasyonel sebeplerle varlığını sürdürememiş olmasından dolayı üzüntü duyduk. Bu nedenle, Tazedirekt markasının yaşadığı operasyonel sorunları, Macrocenter’ın kuvvetli altyapısı ve hizmet kalitesiyle aşarak, müşterilerinin alışkın oldukları lezzetlere Tazedirekt ile ulaşmalarını sürdüreceğiz” dedi.

  Tazedirekt’in, doğal ürünleri kaynağından tüketicilere ulaştıran, az zamanda büyük işler yapmış önemli bir teknoloji yatırımı olduğunu belirten Özgür Tort, “Dünyadaki şehirleşme trendinin sonucu olarak insanlarda sağlıklı, güvenilir, doğal gıdalara ve yerel ürünlere bir yönelim söz konusu. Taze kavramı bizim ayrışan özelliğimiz. Bu nedenle bir rakibimizin bu yönlü çalışmalarının güçlenerek devam etmesini önemsedik. Tazedirekt, geniş bir müşteri portföyü tarafından ayrışan özel bir hizmet. Bu markanın felsefesini koruyarak, vaad ettiği hizmeti sürdürebilmesi için çalışmaları başlattık. Kendimize çok yakın bulduğumuz bu alanın daha gidecek çok yolu olduğuna inanıyoruz.” dedi.

  “Tazedirekt tüm sevenleriyle yeniden buluşacak”

  Tazedirekt’in sunduğu hizmet ve özellikle belirli grup ürünleriyle, tüketicinin tutku ile bağlandığı ayrıcalıklı bir online alışveriş sitesi olduğunu belirten Özgür Tort, “Zaman içinde operasyonel verimlilik ve altyapı sorunları nedeni ile Tazedirekt hizmetlerini sürdüremez hale gelmişti. Zira perakende sektöründe verilen hizmet, ürün kalitesi ve ürün çeşitliliği kadar verimlilik de beraber ele alınması gereken önemli bir unsur. Bu sebeple, Tazedirekt’in ayrı bir alışveriş platformu olarak, DNA’sında değişikliğe gitmeden, “âlâ ürün ve âlâ hizmet” kalitesiyle kaldığı yerden devam edebilmesi için gerekli yetkinlik ve gücü sağlayacağız” dedi.

  Özgür Tort sözlerine şöyle devam etti: “Biz her zaman tüketicinin yanındayız. Tüketicinin kalbine dokunan her değere yakın durur, önemseriz. Tazedirekt bize göre bu değerlere inanmış bir başarı hikayesi. Tazedirekt tüm sevenleriyle yeniden buluşacak” dedi.

  “Kısa sürede “Love brand”e dönüşen markamı başka gibi bir “Love Mark”a teslim ediyorum”

  Tazedirekt satışı ile ilgili olarak konuşan Tazedirekt.com’un kurucusu Hasan Aslanoba, “Tazedirekt benim çocuğum gibiydi. Çok emek verdim. Tazedirekt son 5 ayda ortalama yüzde 30’lık bir büyüme sağlamıştı. Ancak, maalesef bir takım operasyonel sorunlar nedeniyle devam ettirmemiz mümkün olmadı. Temellerini kurduğum ve kısa sürede müşterilerin gözünde “love brand” olan markamı şimdi başka bir “Love Mark”a teslim etmiş olmaktan dolayı son derece mutlu ve huzurluyum” dedi.

 • Migros sürdürülebilirlik çalışmalarıyla hem Türkiye hem de uluslararası arenada liderler arasında

  Migros, Borsa İstanbul’un BİST Endeksi’ndeki şirketler arasında yaptığı incelemeyle oluşturduğu ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üç yıl üst üste gıda perakende sektörünün ilk ve tek temsilcisi olarak yer aldı. Ayrıca Migros, 2015 yılında ilk kez CDP’ye (Karbon Saydamlık Projesi) yaptığı raporlamada almış olduğu ‘D’ notunu 2016 yılında gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarında büyük bir ivme yakalayarak, ‘A-‘ ye çıkardı. Migros Ticaret A.Ş., ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki şirketler arasında yer alarak üç yıl üstüste listeye giren tek gıda perakendecisi oldu. 2016 yılında, BİST 50 endeksi şirketlerine ek olarak BİST 100 şirketlerinden gönüllü olanların da değerlendirmeye alındığı ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Migros, kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan 43 şirket arasında yer aldı.

  Endeks, şirketlerin küresel ısınma, biyoçeşitlilik, doğal kaynakların verimli kullanımı, su kaynaklarının azalması, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, tedarik zinciri, şirket kurumsal yönetişimi, sağlıklı ve iyi yaşam önceliği gibi konularına yaklaşımını ve şeffaflık ilkesine bağlılığını ortaya koyuyor.

  Migros, 2015 yılında ilk kez raporlama yaptığı CDP’deki (Carbon Disclosure Project - Karbon Saydamlık Projesi) notunu 2016 yılındaki sürdürülebilirlik çalışmalarıyla büyük bir ivme yakalayarak, ‘D’den ‘A-’ye çıkardı. İklim değişikliği üzerindeki dolaylı ve doğrudan etkilerini azaltmak üzere yaptıkları çalışmaları yıllık olarak CDP’ye raporlayan şirketler, Uluslararası CDP komitesi tarafından değerlendirmeye alınarak çalışmaları notlanıyor.

  Migros, son beş yıldır sürdürülebilirlik çalışma süreçlerinin tek bir noktadan koordinasyonu için şirket bünyesinde, üst düzey yöneticilerinin başkanlık yaptığı “Sürdürülebilirlik Komitesi” oluşturdu. Sürdürülebilirlik Komitesi, şirketin bütün fonksiyonlarını içeren sürdürülebililik, verimlilik, doğal kaynakların kullanımı gibi sürdürülebilir tüm değerlerin somut kriterler ile ölçülüp değerlendirilmesini sağlıyor. Migros, doğaya bıraktığı karbon ayakizini ölçümleyerek yıllar içinde bunu azaltmak için planlama yapıyor.

  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros 3Ç 2016 finansal sonuçlarını açıkladı.  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • Migros 2Ç 2016 finansal sonuçlarını açıkladı.  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.  

 • MİGROS, TESCO İLE HİSSE DEVRİ SÖZLEŞMESİNİ İMZALADI. MİGROS TİCARET A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR TORT: “MİGROS, TÜRKİYE’NİN PERAKENDEDEKİ UZMANLIĞINI GELİŞTİRİYOR, BÜYÜME İKLİMİNİ CANLANDIRIYOR

  MİGROS VE TESCO’NUN KAMUOYUNA YAPTIĞI AÇIKLAMA ÇERÇEVESİNDE, ULUSLARARASI PERAKENDECİ TESCO’NUN TÜRKİYE’DE BULUNAN ALIŞVERİŞ MERKEZİ VE MAĞAZALARININ HİSSE DEVRİ KONUSUNDA MUTABAKATA VARILDI.

  Türk perakende sektöründe 62 yıllık deneyimi olan Migros, hız kesmeden sürdürdüğü büyüme yolculuğuna yeni bir kilometre taşı daha ekledi. Geçtiğimiz yıl 257 yeni mağazanın büyük bölümünü, odaklandığı verimlilikten elde ettiği kaynakla açan Migros, iddialı büyüme hedefi çerçevesinde uluslararası perakende zinciri Tesco’nun Türkiye’deki Tesco Kipa Alışveriş Merkezi ve mağazalarını satın alıyor. Tesco’nun Türkiye’de 21 ilde bulunan 26 AVM ve 168 mağazası Migros bünyesine katılıyor. Böylece Migros, bugüne kadar süpermarket alanındaki yatırımlarını AVM’ye de taşıyor ve Türkiye’de en büyük Alışveriş Merkezi yatırımcılarından birisi haline geliyor. Migros’un Tesco ile yaptığı hisse devri sözleşmesi ile ilgili konuşan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros organik ve inorganik atılımlarıyla sadece kendisi büyümüyor, perakendede büyüme iklimini de canlandırıyor. Anadolu Grubu ve BC Partners ortaklığının uzun dönemli stratejik bakışı ile emin adımlarla yol alıyoruz. Bu anlaşmayla bünyemize 26 AVM de katılacak ve böylece perakendedeki uzmanlığımızı AVM segmenti ile güçlendirmiş olacağız. Müşterilerimizin “İyi Yaşam” hayali bizim iş planımız. Migros gücünü müşterisi ve çalışanından alıyor. Bu anlaşma kadar bizi mutlu eden bir diğer konu ise Migros’un, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan, en fazla kadın ve engelli istihdam eden şirketi olarak ödüllendirilmesidir. Milyonlara hizmet ederken, aynı çatı altında dolaylı istihdamımızla birlikte 32 bin çalışan ile Türkiye’nin aynasıyız. Yeni gelişmeler sonuçlandığında bu rakam 40 bine yaklaşacak” dedi.


  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros 1Ç 2016 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar
   1Ç 2016: 2.411 mn TL + % 16,3 (1Ç 2015: 2.074 mn TL)
   2015: 9.390 mn TL + % 15,6 (2014: 8.123 mn TL)
  • Brüt kar
   1Ç 2016: 657 mn TL + %18,0 (1Ç 2015: 557 mn TL)
   2015: 2.526 mn TL + %16,7 (2014: 2.163 mn TL)
  • VAFÖK
   1Ç 2016: 145 mn TL + %10,9 (1Ç 2015: 131 mn TL)
   2015: 602 mn TL + %13,8 (2014: 529 mn TL)
  • Kira öncesi VAFÖK
   1Ç 2016: 272 mn TL + %13,9 (1Ç 2015: 239 mn TL)
   2015: 1.082 mn TL + %16,2 (2014: 931 mn TL)
  • Mağaza açılış programı
   1Ç 2016: + 52 yeni mağaza, toplam mağaza sayısı: 1.447
   2015: + 257 yeni mağaza


  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros Genel Kurul Toplantısı Yapıldı.

  23 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen Migros Genel Kurul Toplantısı’nda Migros Ticaret A.Ş’nin yeni Yönetim Kurulu belirlenmiştir. 28 Mart 2016 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısı’nda görev dağılımı yapılmış; Migros Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Anadolu Endüstri Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın, Başkan Yardımcılığı'na ise BC Partners Yönetici Ortağı Nikolaos Stathopoulos’un seçilmelerine karar verilmiştir. Aynı tarihte Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamayla, yeni Yönetim Kurulu kamuya duyurulmuştur.

 • Migros 4Ç 2015 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar
   4Ç 2015: 2.378 milyon TL + % 13,8 (4Ç 2014: 2.090 milyon TL)
   2015: 9.390 milyon TL + % 15,6 (FY 2014: 8.123 milyon TL)
  • Brüt kar
   4Ç 2015: 649 milyon TL + %15,6 (4Ç 2014: 562 milyon TL)
   2015: 2.526 milyon TL + %16,7 (FY 2014: 2.163 milyon TL)
  • VAFÖK
   4Ç 2015: 149 milyon TL + %11,5 (4Ç 2014: 134 milyon TL)
   2015: 602 milyon TL + %13,8 (FY 2014: 529 milyon TL)
  • Kira öncesi VAFÖK
   4Ç 2015: 275 milyon TL + %15,2 (4Ç 2014: 239 milyon TL)
   2015: 1.082 milyon TL + %16,2 (FY 2014: 931 milyon TL)
  • Mağaza açılış programı
   4Ç 2015: + 67 yeni mağaza
   2015: + 257 yeni mağaza, toplam mağaza sayısı: 1.410
  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Sayın Özgür Tort’un Capital Söyleşisi

 • Migros 3Ç 2015 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar
   3Ç 2015: 2.642 milyon TL + % 15,2 (3Ç 2014: 2.295 milyon TL)
   9A 2015: 7.012 milyon TL + % 16,2 (9A 2014: 6.032 milyon TL)
  • Brüt kar
   3Ç 2015: 710 milyon TL + %16,5 (3Ç 2014: 610 milyon TL)
   9A 2015: 1.877 milyon TL + %17,2 (9A 2014: 1.602 milyon TL)
  • VAFÖK
   3Ç 2015: 186 milyon TL + %14,2 (3Ç 2014: 163 milyon TL)
   9A 2015: 453 milyon TL + %14,6 (9A 2014: 395 milyon TL)
  • Kira öncesi VAFÖK
   3Ç 2015: 313 milyon TL + %16,5 ( 3Ç 2014: 269 milyon TL)
   9A 2015: 807 milyon TL + %16,6 (9A 2014: 692 milyon TL)
  • Mağaza açılış programı
   3Ç 2015: + 67 yeni mağaza
   9A 2015: + 190 yeni mağaza, toplam 1.352 mağaza
  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros 2Ç 2015 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar
   2Ç 2015: 2.295 milyon TL + % 16,8 ( 2Ç 2014: 1.965 milyon TL)
   1YY2015: 4.369 milyon TL + % 16,9 (1YY2014: 3.738 milyon TL)
  • Brüt kar
   2Ç 2015: 611 milyon TL + %17,9 ( 2Ç 2014: 518 milyon TL)
   1YY2015: 1.170 milyon TL + %17,6 (1YY2014: 995 milyon TL)
  • VAFÖK
   2Ç 2015: 137 milyon TL + %13,7 ( 2Ç 2014: 120 milyon TL)
   1YY2015: 270 milyon TL + %14,9 (1YY2014: 235 milyon TL)
  • Kira öncesi VAFÖK
   2Ç 2015: 255 milyon TL + %16,8 ( 2Ç 2014: 219 milyon TL)
   1YY2015: 498 milyon TL + %16,7 (1YY2014: 426 milyon TL)
  • Mağaza açılış programı
   2Ç 2015: + 77 yeni mağaza
   1YY2015: + 123 yeni mağaza, toplam 1.296 mağaza
  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız.

 • Migros’ta yeni dönem, yeni ortaklık yapısı

  15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle, şirketimizin ortaklık yapısı değişmiştir.

  Migros Ticaret A.Ş’nin %40,25 ‘i Anadolu Endüstri Holding , % 40,25 ‘i BC Partners tarafından kontrol edilmekte, % 19,5 oranındaki hissesi halka açıktır.

  Yeni dönemin tüm müşterilerimiz, ortaklarımız, tedarikçilerimiz , çalışanlarımız, perakende sektörü ve tüm sosyal paydaşlarımız için “ İyi Gelecek “ günlere vesile olmasını dileriz.                  

 • Migros 1Ç 2015 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar
   1Ç 2015: 2.074 milyon TL + % 17,0 (1Ç 2014: 1.773 milyon TL)
   2014: 8.123 milyon TL + % 14,0 ( 2013: 7.127 milyon TL)
  • Brüt kar
   1Ç 2015: 560 milyon TL + %17,3 (1Ç 2014: 477 milyon TL)
   2014: 2.166 milyon TL + %14,3 ( 2013: 1.895 milyon TL)
  • VAFÖK
   1Ç 2015: 134 milyon TL + %16,0 (1Ç 2014: 115 milyon TL)
   2014: 532 milyon TL + %13,4 ( 2013: 469 milyon TL)
  • Kira öncesi VAFÖK
   1Ç 2015: 242 milyon TL + %16,6 (1Ç 2014: 208 milyon TL)
   2014: 934 milyon TL + %14,9 ( 2013: 813 milyon TL)
  • Mağaza açılış programı
   1Ç 2015: + 46 yeni mağaza, toplam 1.227 mağaza
   2014: + 199 yeni mağaza, toplam 1.190 mağaza
  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız

 • Migros 4Ç 2014 ve 2014 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar
   4Ç 2014: 2.090 milyon TL + % 15,2 (4Ç 2013: 1.815 milyon TL)
   2014: 8.123 milyon TL + % 14,0 ( 2013: 7.127 milyon TL)
  • Brüt kar
   4Ç 2014: 558 milyon TL + %13,0 (4Ç 2013: 494 milyon TL)
   2014: 2.166 milyon TL + %14,3 ( 2013: 1.895 milyon TL)
  • VAFÖK
   4Ç 2014: 131 milyon TL + % 2,9 (4Ç 2013: 127 milyon TL)
   2014: 532 milyon TL + %13,4 ( 2013: 469 milyon TL)
  • Kira öncesi VAFÖK
   4Ç 2014: 236 milyon TL + % 8,8 (4Ç 2013: 217 milyon TL)
   2014: 934 milyon TL + %14,9 ( 2013: 813 milyon TL)
  • Mağaza açılış programı
   4Ç 2014: + 64 yeni mağaza
   2014: + 199 yeni mağaza, toplam 1.190 mağaza
  Bültenin tamamını okumak için tıklayınız

 • MİGROS AÇIKLAMA:

  02 Ekim 2014 ve 01 Aralık 2014 tarihli özel durum açıklamalarımızda, Migros Ticaret A.Ş'nin ("Migros") sermayesinin %40,25'ini temsil eden hisselerinin Anadolu Endüstri Holding A.Ş. ("AEH") tarafından satın alınmasına yönelik bağlayıcı olmayan teklifin şirketimizin nihai ana ortağı BC Partners tarafından alındığı ve bu kapsamda durum tespit süreçlerinin (due diliegence) tamamlandığı bildirilmişti.

  BC Partners tarafından bize bildirildiği üzere, bugün itibarıyla, ilgili taraflar arasındaki tüm görüşmeler tamamlanmış olup AEH ile Migros'un ana hissedarı MH Perakendecilik ve T.A.Ş.'nin ("MH Perakendecilik") tek ortağı Moonlight Capital SA ("Moonlight Capital") arasında, AEH tarafından dolaylı olarak Migros'un %40,25 oranında hissesinin iktisap edilmesi amacıyla hisse alım sözleşmesi imzalanmıştır. Hisse Devrinin gerçekleşmesi resmi makam ve kuruluşlardan gerekli izinlerin alınmasına bağlıdır.

  Sözkonusu sözleşmeye göre, hisse satışı nedeniyle BC Partners'a ödenecek tutarın hesaplanmasında daha önce açıklandığı üzere bir adet Migros pay fiyatı 26 TL'ye denk gelecek şekilde hareket edilecektir.

  Gerekli izinlerin alınmasını takiben pay devirleri tamamlandığında, Migros'un %50 hissesine sahip olacak olan MH Perakendecilik'in %80,5 oranındaki hissesi AEH tarafından, %19,5 oranındaki hissesi ise BC Partners tarafından kontrol edilen Moonlight Capital tarafından sahip olunacaktır.

  Migros'un geri kalan paylarının %30,5'ine Moonlight Capital sahip olacak, kalan %19,5 pay ise halka açık paylardan oluşacaktır.

  BC Partners böylelikle iştirakleri Moonlight Capital ve MH Perakendecilik vasıtasıyla Migros hisselerinin 40.25%'ini kontrol edecektir.

  Sözkonusu satın alma işlemlerinin tamamlanması sonrasında, belirli şartlar ve süre dahilinde, Migros'un yönetim kontrolü AEH ve BC Partners tarafından eşit olarak paylaşılacaktır.

  Bununla birlikte, Moonlight Capital'ın MH Perakendecilik'in %19,5 oranındaki hisse payına ilişkin olarak, pay devrini takiben 24 ay sonrasında, ençok 30. ay bitene kadar gerçekleştirilmek üzere sözkonusu hisseleri Moonlight Capital'ın "satma hakkı" ve AEH'nin ise "satın alma hakkı" bulunmaktadır.

  Kamuoyu, ilgili gelişmeler konusunda bilgilendirilecektir.

  Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

 • BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Perakendenin Tek Temsilcisi Migros

  Türkiye'nin dört bir yanına "Migros size iyi gelecek" mottosuyla hizmet sunan Türk perakende sektörünün öncü firması Migros Ticaret A.Ş., bir ilke daha imza attı. Migros, Borsa İstanbul'un BİST30'daki şirketler arasında yaptığı incelemeyle oluşturduğu Türkiye'nin ilk "BİST Sürdürülebilirlik Endeksi"nde yer alan 15 şirketten biri oldu.  Migros, endekse perakende sektöründen tek marka olarak katılmaya hak kazandı.

 • Migros 3Ç 2014 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar
   3Ç 2014: 2.295 milyon TL + % 14,7 (3Ç 2013: 2.001 milyon TL)
   9A 2014: 6.032 milyon TL + % 13,6 (9A 2013: 5.312 milyon TL)
  • Brüt kar
   3Ç 2014: 613 milyon TL + %17,2 (3Ç 2013: 523 milyon TL)
   9A 2014: 1.608 milyon TL + %14,8 (9A 2013: 1.401 milyon TL)
  • VAFÖK
   3Ç 2014: 166 milyon TL + %21,5 (3Ç 2013: 137 milyon TL)
   9A 2014: 401 milyon TL + %17,3 (9A 2013: 342 milyon TL)
  • Kira öncesi VAFÖK
   3Ç 2014: 272 milyon TL + %19,7 (3Ç 2013: 227 milyon TL)
   9A 2014: 698 milyon TL + %17,2 (9A 2013: 596 milyon TL)
  • Mağaza açılış programı
   3Ç 2014: + 53 yeni mağaza
   9A 2014: + 135 yeni mağaza, toplam 1.128 mağaza

  Finansal Göstergeler
  Migros’un konsolide satışları, 2014 yılının ilk dokuz ayında 6.032 milyon TL’ye ulaşırken satış büyümesi geçen yılın aynı dönemine göre %13,6 olarak gerçekleşti. Sadece son 3 aylık sonuçlara bakıldığında, satış büyümesinin ivme kazandığı görülürken bu çeyrekte büyüme geçen yılın aynı dönemine göre %14,7 olarak gerçekleşti. Yeni mağaza açılışları ve mevcut mağazaların artan performansları 3Ç 2014’te satış büyümesini desteklemeye devam etti. Nielsen’e göre, organize hızlı tüketim ürünleri pazarında, Migros pazar payını bir önceki yılın aynı dönemine göre 50 baz puan arttırarak %15,5’e çıkardı.

  9A 2014’de brüt kar %14,8 artarak 1.608 milyon TL’ye ulaşırken brüt kar marjı %26,7 (9A 2013: %26,4) olarak gerçekleşti. Migros tedarik zinciri dahil operasyonel verimliliğe odaklanmaya devam etti. VAFÖK (Vergi, Amortisman, Faiz Öncesi Kar) 9A 2014’de %17,3 artarak 401 milyon TL’ye ulaşırken VAFÖK marjı yükselerek %6,7 oldu. (9A 2013: %6,4) Kira giderleri öncesi VAFÖK ise 9A 2014’de geçen yılın aynı dönemine göre %17,2 artarken kira giderleri öncesi VAFÖK marjı %11,6 olarak gerçekleşti.

  Operasyonel Gelişmeler
  1Ç 2014’de %11,4 ve 2Ç 2014’de %14,2 olan satış büyümesi 3Ç 2014’te ivme kazanarak geçen yılın aynı dönemine göre %14,7 olarak gerçekleşti. Şirket ilk 9 ayda mağaza portföyüne, Türkiye’de 3 hipermarket ve Kazakistan’da 1 Ramstore ve 1 Macrocenter da dahil olmak üzere toplam 135 mağaza ekledi.

  2Ç 2014 finansal sonuçlarına ilişkin basın bülteninde, Şirket 2014 yılı için “100-150 arası” olan yeni mağaza açılış hedefini, “en az 150 yeni mağaza” olarak revize etmişti. Bunun sonrasında, 2014 yılı yeni mağaza açılış hedefi, Eylül ayı sonunda, en az 150 mağazadan yaklaşık 200 mağazaya tekrar revize edilmiştir.

  Şirket, ikinci çeyrekte Diyarbakır, Aydın ve İstanbul illerinde 3 yeni hipermarket açtı ve mevcut hipermarketlerde mağaza satış alanı verimliliğini artıracak şekilde satış alanı optimizasyon çalışmalarına devam etti. Şirketin küçük mağaza açılışlarındaki hızlanma 3Ç 2014’te benzin istasyonlarında açılan 8 Migros Jet 7/24 mağazalarının da katkısıyla devam etti ve Eylül 2014 sonu itibarıyla Migros Jet sayısı 236’ya yükseldi. Eylül 2014 sonu itibariyle, toplam mağaza sayısı 1.128’e ulaşmıştır.

  Son birkaç yılda Migros’un büyüme stratejisi, yıllık çift haneli büyüme rakamları, büyüyen mağaza ağı, pazar payı kazanımı ve sektörde daha rekabetçi konumlanması ile desteklenmiştir. Bunun yanı sıra, ihtiyatlı maliyet yönetimi ve etkin işletme sermayesi yönetimi, Şirket için güçlü operasyonel marjı beraberinde getirmektedir.

  Daha fazla bilgi için lütfen www.migroskurumsal.com’u ziyaret ediniz.

  Migros Ticaret A.Ş.

 • Tüketici istedi Migros ve Petrol Ofisi buluştu

  Türkiye’nin lider akaryakıt ve madeni yağ şirketi Petrol Ofisi ve Türkiye’nin öncü perakendecisi Migros’un iş birliği başarıyla büyüyor.

  • Petrol Ofisi ve Migros’un, Türkiye’de bir ilke imza atarak başlattıkları Petrol Ofisi istasyonlarındaki 7/24 açık MigrosJet konsepti tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördü.
  • İki lider marka, tüketicilerin akaryakıt alışverişlerini yaparken market alışverişlerini de kolaylıkla yapmalarına olanak sağlayan bu iş birliğinin hedefini iki yıl içerisinde 150 mağaza açma yönünde belirledi.

  • Petrol Ofisi ve Migros bu iş birliği kapsamında ayrıca sadakat kart programlarını da ortak çalıştırmaya başladı. Money Club ve Positive Card’ın ortak çalışması ile artık Money puanlar Petrol Ofisi istasyonlarındaki yakıt alımlarında da kullanılabiliyor. Birleşme ardından yapılan ilk kampanya kapsamında tüketiciler, hem yakıt hem de market alışverişlerinden 50 TL’lik ödül puan kazanabilecekler. Kampanya, 19 Kasım 2014 tarihine kadar devam edecek.
  Türkiye’nin lider akaryakıt ve madeni yağ şirketi Petrol Ofisi ve Türkiye’nin öncü perakendecisi Migros’un, Türkiye’de bir ilke imza atarak oluşturdukları bu yeni iş modelinin giderek yaygınlaştırılması planlanıyor. Tüketicilerin yol üzerinde alışverişlerini de hızlıca yapma tercihleri kapsamında hayata geçen bu konsept, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Manisa ve Adana’da 29 mağazaya ulaşmış bulunuyor. Sektörlerinde öncü iki markanın iş birliği ile Petrol Ofisi istasyonları içerisinde yer alan MigrosJet’lerin sayısının iki yıl içerisinde 150’ye ulaşması hedefleniyor.

  Basın açıklaması için tıklayınız

 • MİGROS TİCARET A.Ş.’NİN BORSAYA YAPTIĞI AÇIKLAMA

  MİGROS TİCARET A.Ş.’NİN BORSAYA YAPTIĞI AÇIKLAMALARA “YATIRIMCI İLİŞKİLERİ” KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

 • MİGROS TİCARET A.Ş GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR TORT: “VERİMLİLİK MİGROS’A İLAVE 80 YENİ MAĞAZA AÇTIRDI”

  Kurulduğu 1954 yılından bu yana perakende sektörüne çağ atlatan uygulamalar kazandıran Migros Ticaret A.Ş., yarattığı ilklere bir yenisini daha ekledi. Sektörde, ‘Ar-Ge merkezi’ statüsüne sahip ilk ve tek kuruluş olan Migros Ticaret A.Ş., yeni nesil perakendenin örneklerini Maslak’taki UNIQ İstanbul’da açılacak mağazasında tanıttı. 60 yıllık köklü deneyimle ileri teknolojiyi bir araya getiren Migros, yeni nesil mağazada her müşterinin en taze ürünlere en hızlı ve en avantajlı şekilde ulaşmasını sağlıyor. Yeni nesil perakende ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Yeni nesil perakendecilik uygulamalarımız, 60 yıllık deneyimimizle oluşan bu vizyonunun teknolojiyle buluşmasının gurur verici bir sonucu. Biz teknolojiyi müşterimizin aklına ve kalbine dokunmak için bir araç olarak görüyoruz ve bu amaçla kullanıyoruz. Buradan çıkacak uygulamaların zaman içinde tüm mağazalarımıza yayılacağını ve sektöre yön vereceğini düşünmek 60. yıl heyecanımıza heyecan katıyor. Migros markasının kuvvet unsurunun verimlilik, penetrasyon, alışveriş deneyimi ve büyüme olduğunu söylemeliyim. Perakendede verimlilik her kapıyı açıyor. Bu anlayışla büyümeyi sürekli kıldığımız gibi 2014 yılında verimliliğin yarattığı kaynakla ilave 80 yeni mağaza açtık. Daha geniş kitlelere sadece Migros'ta bulunan kalite ve fiyat avantajına sahip ürünler ulaştırarak, son yıllarda sektörde oluşan rekabeti güçlendirdik. Piyasadaki en uygun sepeti sepete eşitledik. Biz, orta gelir grubunun ve özellikle aile geçindirenlerin hesabını önemsiyor ve beklentilerini onların cebine en uygun fiyatlarla karşılıyoruz. Bu nedenle tüketicinin tercihiyiz. Bugün, müşteri profilimiz Türkiye’nin aynasını oluşturuyor” dedi.

  Basın açıklaması için tıklayınız

 • Migros 2Ç 2014 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar
   2Ç 2014: 1.965 milyon TL + % 14,2 (2Ç 2013: 1.721 milyon TL)
   1YY2014: 3.738 milyon TL + % 12.9 (1YY 2013: 3.311 milyon TL)
  • Brüt kar
   2Ç 2014: 518 milyon TL + %13,6 (2Ç 2013: 456 milyon TL)
   1YY2014: 995 milyon TL + %13,4 (1YY 2013: 878 milyon TL)
  • VAFÖK
   2Ç 2014: 120 milyon TL + %18,8 (2Ç 2013: 101 milyon TL)
   1YY2014: 235 milyon TL + %14,5 (1YY 2013: 206 milyon TL)
  • Kira öncesi VAFÖK
   2Ç 2014: 219 milyon TL + %18,0 (2Ç 2013: 185 milyon TL)
   1YY2014: 426 milyon TL + %15,6 (1YY 2013: 369 milyon TL)
  • Mağaza açılış programı
   2Ç 2014: + 65 yeni mağaza
   1YY2014: + 82 yeni mağaza, toplam 1.079 mağaza

  Finansal Göstergeler
  Migros’un konsolide satışları, 2014 yılının ilk yarısında 3.738 milyon TL’ye ulaştı. Satış büyümesi hızlandı ve geçen yılın aynı dönemine göre %12,9 olarak gerçekleşti. Nielsen’e göre, organize hızlı tüketim ürünleri pazarında, Migros pazar payını bir önceki yılın aynı dönemine göre 50 baz puan arttırarak %14,2’ye çıkardı. Rekabette önemli ürün gruplarında çok uygun fiyatlama, Şirketin yılın ilk 6 ayında satış performansının iyileşmesine katkıda bulundu.

  1YY 2014’de brüt kar %13,4 yükselerek 995 milyon TL’ye ulaşırken brüt kar marjı %26,6 (1YY 2013: % 26,5) olarak gerçekleşti. VAFÖK (Vergi, Amortisman, Faiz Öncesi Kar) 1YY 2014’de %14,5 artarak 235 milyon TL’ye ulaşırken VAFÖK marjı hafifçe yükselerek %6,3 oldu. (1YY 2013: %6,2) Kira giderleri öncesi VAFÖK 1YY2014’de geçen yılın aynı dönemine göre %15,6 artarken kira giderleri öncesi VAFÖK marjı %11,4 olarak gerçekleşti.

  Operasyonel Gelişmeler
  1Q 2014’de geçen yılın aynı dönemine göre %11,4 olan satış büyümesi, 2Q 2014’de ivme kazanarak %14,2’ye yükseldi. Şirket ilk 6 ayda mağaza portföyüne, Türkiye’de 78 süpermarket, 3 hipermarket ve Kazakistan’da 1 Ramstore olmak üzere toplam 82 yeni mağaza ekledi. Bu büyüme dikkate alınarak, 2014 yılı için “100-150 arası” olan yeni mağaza açılış hedefi, “en az 150 yeni mağaza” olarak revize edilmiştir. Şirket, ikinci çeyrekte Diyarbakır, Aydın ve İstanbul illerinde 3 yeni hipermarket açtı ve mevcut hipermarketlerde mağaza satış alanı verimliliğini artıracak şekilde satış alanı optimizasyon çalışmalarına devam etti. Şirketin küçük mağaza açılışlarındaki hızlanma devam etti ve Haziran 2014 sonu itibarıyla Migros Jet sayısı 200’ü aştı. Haziran 2014 sonu itibariyle, toplam mağaza sayısı 1.079’a ulaşmıştır.

  Son birkaç yılda Migros’un büyüme stratejisi, yıllık çift haneli büyüme rakamları, büyüyen mağaza ağı, pazar payı kazanımı ve sektörde daha rekabetçi konumlanması ile desteklenmiştir. Bunun yanı sıra, ihtiyatlı maliyet yönetimi ve etkin işletme sermayesi yönetimi, Şirket için güçlü operasyonel marjı beraberinde getirmektedir.

  Daha fazla bilgi için lütfen www.migroskurumsal.com’u ziyaret ediniz.

  Migros Ticaret A.Ş.

 • Migros Ramazan Sofralarını %40 Daha Ucuza Kuruyor

  Migros Grubu, bu yıl Ramazan’ı zengin içerikli ve ekonomik fiyatlı ‘Bereket’, ‘Lezzet’ ve ‘Ziyafet’ kolileri ile karşılıyor. Ramazanın en gözde 11 ürünü Bereket Kolisinde 20,90TL’ye satılıyor. Ayrıca Ramazan vesilesi ile çevresindekileri sevindirmek isteyenler için Ramazan Hediye Kartları’ı da anlamlı bir seçenek sunuyor.

  Basın açıklaması için tıklayınız

 • Migros Çalışanları “Çevre Bizim, Sahil Bizim” Dedi Caddebostan Sahilini Temizledi

  Migros Grubu, çevre bilinci ve farkındalığının artırılması için tüketicileri kucaklayan uygulamalarına devam ediyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre temizliği bilincini geliştirmek adına önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Migros Grubu, Anadolu Yakası’nın en yoğun sahillerinden Caddebostan’ı çalışanlarının gönüllü katılımıyla temizledi. ‘Çevre Bizim, Sahil Bizim’ söylemiyle yola çıkılan etkinlikle, Migros Grubu çalışanları sahil şeridi boyunca atık toplayarak herkesi çevre konusunda duyarlı olmaya davet etti. 7-8-14-15 Haziran tarihlerinde Migros’un başlattığı çevre hareketine destek verecek olan birçok dernek, Caddebostan Sahili’nde gelecek nesillere daha sağlıklı ve yaşayabilecekleri bir çevre bırakmak adına farklı bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirecek.

  Basın açıklaması için tıklayınız

 • Migros 1Ç 2014 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar

   1Ç 2014: 1.773 milyon TL + % 11,4 (1Ç 2013: 1.591 milyon TL)

  • Brüt kar

   1Ç 2014: 477 milyon TL + %13,1 (1Ç 2013: 422 milyon TL)

  • VAFÖK

   1Ç 2014: 115 milyon TL + %10,3 (1Ç 2013: 105 milyon TL)

  • Kira öncesi VAFÖK

   1Ç 2014: 208 milyon TL + %13,2 (1Ç 2013: 183 milyon TL)

  • Mağaza açılış programı

   1Ç 2014: + 17 yeni mağaza, toplam 1.017 mağaza

  Finansal Göstergeler

  Migros’un konsolide satışları, 2014 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %11,4 artışla 1.773 milyon TL’ye ulaşmıştır. Rekabetçi fiyatlamaya devam edilmesi yanı sıra, yaratıcı satış ve pazarlama çabaları 1Ç 2014’teki ciro büyümesini desteklemiştir.

  Operasyonel karlılık daha önceki dönemlerde olduğu gibi yılın ilk çeyreğinde de yine güçlü olmuştur. 1Ç 2014’te, brüt kar tutarı %13,1 artış kaydederek 477 milyon TL olurken, brüt kar marjı %26,9 olarak gerçekleşmiştir (1Ç 2013: %26,5). VAFÖK (Vergi, Amortisman, Faiz Öncesi Kar) 1Ç 2014’te geçen yıla göre %10,3 artarak 115 milyon TL olurken, VAFÖK marjı %6,5 (1Ç 2013: %6,6) ile önceki seviyesini korumuştur. Tedarik zinciri sürecinin etkinliğini artırmaya yönelik çalışmalar operasyonel karlılığa pozitif katkı yapmaya devam etmiştir. Kira giderleri öncesi VAFÖK %13,2 artarken kira giderleri öncesi VAFÖK marjı %11,7’ye yükselmiştir.

  Operasyonel Gelişmeler
  Şirket mağaza portföyüne ilk çeyrekte, Türkiye’de 16 süpermarket ve Kazakistan’da 1 Ramstore olmak üzere toplam 17 yeni mağaza eklemiştir. Migros 1Ç 2014’te güçlü satış performansı sayesinde çift haneli büyüme kaydetmiştir. Şirket, hipermarketlerde satış alanı optimizasyonunu, Macrocenter formatının coğrafi genişlemesini ve müşterilere yakın küçük mağazalarına odaklanmayı sürdürmüştür. Mart 2014 sonu itibariyle toplam mağaza sayısı 1.017’ye ulaşmıştır.

  Yeni mağaza açılışlarının ve mevcut mağazalarındaki satış büyümesinin desteğiyle Migros, organize gıda perakendede FMCG (Hızlı tüketim ürünleri) pazar payını 1Ç 2014’te 70 baz puan artmıştır.

  Migros, son dönemde yeni paketlenmiş et ürünleri portföyünü müşterilerinin beğenisine sunmuştur. Ürünler İzmir Torbalı’daki Migros et işleme tesisinde hazırlanmaktadır. Paketli ürünlerin hizmete sunulması, son paketleme teknolojilerinin kullanımı ile üstün hijyen koşullarını ve artan ürün kalitesini beraberinde getirmekte ve verimliliği artırmaktadır. Et işleme tesisi, 12.000 metrekare kapalı alanda yıllık 50.000 ton et işleme kapasitesine sahiptir.

  Stratejiler ve gelişmeler
  Son birkaç yılda Migros’un büyüme stratejisi, yıllık çift haneli büyüme rakamları, büyüyen mağaza ağı, pazar payı kazanımı ve sektörde daha rekabetçi konumlanması ile desteklenmiştir. Bunun yanısıra, ihtiyatlı maliyet yönetimi ve etkin işletme sermayesi yönetimi, Şirket için güçlü operasyonel marjı beraberinde getirmektedir.

  Daha fazla bilgi için lütfen www.migroskurumsal.com’u ziyaret ediniz.

  Migros Ticaret A.Ş.  

 • Petrol Ofisi ve Migros Perakende Sektöründe Bir İlke İmza Attı.

  Türkiye’nin en büyük 7/24 perakendecisi olan Petrol Ofisi, Migros ile işbirliğine giderek Türkiye’de bir ilke imza attı.

  Bu işbirliği kapsamında Türkiye’nin en büyük süpermarket oyuncusu Migros’un MigrosJet mağazaları da ilk defa 7 gün 24 saat hizmet verecek. Tüketicilerin akaryakıt alışverişlerinin yanı sıra market alışverişlerini de kolaylıkla yapmalarına olanak sağlayacak bu benzersiz proje, İstanbul’da başlatılan uygulamalarının ardından diğer illerdeki Petrol Ofisi istasyonlarında da hızla yaygınlaştırılacak.   Bültenin tamamı için tıklayınız.

 • Migros 4Ç 2013 ve 2013 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar

   4Ç 2013: 1.815 milyon TL + % 10,0 (4Ç 2012: 1.650 milyon TL)
   2013: 7.127 milyon TL + % 9,9 ( 2012: 6.482 milyon TL)
    
  • Brüt kar

   4Ç 2013: 494 milyon TL + %12,8 (4Ç 2012: 438 milyon TL)
   2013: 1.895 milyon TL + %11,2 ( 2012: 1.705 milyon TL)
    
  • VAFÖK

   4Ç 2013: 127 milyon TL + %15,4 (4Ç 2012: 110 milyon TL)
   2013: 469 milyon TL + %9,1 ( 2012: 430 milyon TL)
    
  • Kira öncesi VAFÖK

   4Ç 2013: 217 milyon TL + %14,3 (4Ç 2012: 190 milyon TL)
   2013: 813 milyon TL + %10,5 ( 2012: 736 milyon TL)
    
  • Mağaza açılış programı

   4Ç 2013: + 23 yeni mağaza
   2013: +165 yeni mağaza, 70 ilde toplam 1.004 mağaza
    
  Basın açıklaması için tıklayınız.

 • Migros 3Ç 2013 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar

   3Ç 2013: 2.001 milyon TL + % 9,6 (3Ç 2012: 1.825 milyon TL)
   9A 2013: 5.312 milyon TL + % 9,9 (9A 2012: 4.833 milyon TL)
    
  • Brüt kar

   3Ç 2013: 523 milyon TL + %11,8 (3Ç 2012: 468 milyon TL)
   9A 2013: 1.401 milyon TL + %10,6 (9A 2012: 1.267 milyon TL)
    
  • VAFÖK

   3Ç 2013: 137 milyon TL + %10,3 (3Ç 2012: 124 milyon TL)
   9A 2013: 342 milyon TL + %6,9 (9A 2012: 320 milyon TL)
    
  • Yeni mağaza açılış planının üzerinde performans

   9A 2013’te 142 yeni mağaza açılarak 995 mağazaya ulaşılmıştır.
    
  Migros, 3Ç 2013 döneminde de beklendiği gibi çift haneli büyüme hızını ve operasyonel karlılık marjını korumuştur. Satışlar yılın ilk 9 ayında, %10,2’lık takvim etkisinden arındırılmış ciro artışı ile 5.312 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bunun yanısıra, Migros’un ulusal perakende zincirleri içerisinde pazar payı kazanımı 9A 2013 döneminde de devam etmiştir.

  Yılın ilk 9 ayında, sene başında yapılan yeni mağaza açılış programının önünde bir performans sergilenmiştir. Büyümede odak noktası Grubun ana iş kolu olan süpermarketlerde olmuştur. İlk 9 ayda, 135 süpermarket, 2 hipermarket ve 5 Ramstore (4 Makedonya’da ve 1 Kazakistan’da) olmak üzere toplam 142 yeni mağaza açılmıştır. Böylece Grubun Eylül 2013 sonu itibariyle toplam mağaza sayısı 995’ye ulaşmıştır.

  9A 2013’te brüt kar %10,6 artış kaydederek 1.401 milyon TL olurken, brüt kar marjı %26,4 olarak gerçekleşmiştir (9A 2012: %26,2). VAFÖK (Vergi, Amortisman, Faiz Öncesi Kar) ilk 9 ayda geçen yıla göre %6,9 artarak 342 milyon TL olurken, VAFÖK marjı %6,4 (9A 2012: %6,6) olmuştur. Yılın üçüncü çeyreği 3Q 2013’de ise VAFÖK marjı %6,8 olmuştur. Kira giderleri öncesi VAFÖK marjı ise 3Q2012’deki %11,2 seviyesinden 3Q2013’de %11,4 seviyesine yükselmiştir.

  Mağaza açılışlarının yanısıra Migros, taze ürün gruplarında çeşitliliğe ve fiyatlamaya verdiği artan önemle, sunduğu kaliteli hizmet anlayışıyla, rekabetçi promosyonlarıyla ve temel ihtiyaç ürünlerinde “Her Gün Düşük Fiyat” stratejisiyle kendisini rekabette farklılaştırmaktadır. Şirket, bu farklılaşmayı daha da belirginleştirmek için belli başlı büyük süpermarketlerde taze ürün odaklı konsept değişiklikleri uygulamaya başlamıştır.

  Ayrıca Şirket, hipermarketlerinde ve büyük süpermarketlerinde satış alanı verimliliğini arttırmak için bu mağazaların tasarımlarını değiştirmek suretiyle satış alanı optimizasyon çalışmalarını sürdürmektedir.

  Migros taze ürünlere verdiği önemi tedarik zinciri süreçlerini geliştirerek desteklemektedir. Dayanıksız ürünlerin satınalmasında ve tedarik zinciri süreçlerinde belirgin bir gelişme olmuştur.

  Son birkaç yılda Migros’un büyüme stratejisi, yıllık çift haneli büyüme rakamları, artan mağaza açılışları, pazar payı kazanımı ve sektörde daha rekabetçi konumlanması ile desteklenmiştir. Bunun yanısıra, ihtiyatlı maliyet yönetimi ve etkin işletme sermayesi yönetimi, Migros Grubu için güçlü operasyonel marjı beraberinde getirmektedir.

  Migros 2013 yılında çift haneli ciro büyümesi hedeflemektedir.

  Migros Ticaret A.Ş.

 • Migros Grubu 1000’inci Mağazasını Şanlıurfa’da Açtı, Kasalardan 1000 Kişi Bedava Geçecek

  Gıda perakendesinde değişimlere öncülük eden, mağazalarından içeri giren her bireyin yaşam tarzına ve beklentilerine uygun yenilikleri tüketiciyle buluşturan Migros Grubu, Şanlıurfa 5M Migros ile 1000. mağazasını açtı. Açılışa özel birbirinden avantajlı kampanya ve fırsatlar sunan Migros Grubu, 1000.mağazası Şanlıurfa 5M Migros’ta, alışveriş yapan 1000 müşterisini kasadan bedava geçirecek. Şanlıurfa’nın en büyük mağazası ve ilk hipermarketi olan Şanlıurfa 5M Migros’un açılışında bin kişilik kutlama pastası kesilirken, Şanlıurfa’nın yerel lezzetlerinden bin kişilik çiğ köfte yoğuruldu. Halkın yoğun ilgi gösterdiği Şanlıurfa 5M Migros’ta, hiper ucuz fiyatlarla sunulan; beyaz eşyadan elektronik aletlere, züccaciyeden kozmetik, yiyecek ve içeceğe kadar çok geniş bir ürün yelpazesi raflarda yerini aldı.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • MİGROS GRUBU PERAKENDE AKADEMİSİ, AMERİKA’DA 7 FARKLI ÖDÜL BİRDEN KAZANDI

  Migros Grubu, Dünyanın en prestijli ödüllerinden , perakendenin Oscar’ı olan ASTD Best ödülünü takiben, Brandon Hall Group Mükemmellik Ödülleri’nde 3 farklı kategoride 6 ödül daha alarak bu dalda yurtdışından aldığı ödül sayısını 7’ye çıkarttı.Migros bu önemli ödülleri, perakende alanında ülkemize kazandıran ilk kuruluş oldu. Migros Grup Perakende Akademisi’nin amacı şirketin stratejik hedeflerini hayata geçirecek insan kaynağını; şirket öncelikleri, kişisel ve sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda, yenilikçi uygulamalarla geliştirirken, sektörde ilkleri, yenilikleri ve en iyi uygulamaları hayata geçirmektir.  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • 16.Asya Pasifik Perakende Kongre ve Sergisi’nde Türkiye’ye Ödülü Migros Ticaret A.Ş. Getirdi

  Uzakdoğu’nun en büyük perakende organizasyonu Asia Pacific Retailers Convention & Exhibition (APRCE), İstanbul’da başladı. Farklı kategorilerde dünyanın önde gelen perakendecilerinin ödüllendirildiği organizasyonda, Migros Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Mükemmeliyet Ödülü ile Türkiye’ye ödül getiren tek kuruluş oldu. Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • KURBANLIK SİPARİŞİN ADRESİ BU YIL DA MİGROS GRUBU

  Migros Grubu, Kurban seçeneklerinde bu yıl da yine çok özel fırsatlar sunuyor. Migros Grubu mağazalarından sipariş formu doldurarak, www.sanalmarket.com.tr üzerinden veya 444 10 44 numaralı Müşteri Hizmetleri Hattı’nı arayarak sipariş veren müşteriler, sağlıklı ve güvenilir kurban almanın rahatlığını yaşıyorlar. Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • MİGROS, DÜNYANIN EN BÜYÜK PERAKENDE BİRLİĞİNİN YÖNETİMİNDE

  Perakende sektörünün dünyadaki en büyük birliği Consumer Goods Forum’un (CGF) Tokyo’da gerçekleşen 2013 Global Zirvesi buluşmasında yapılan yönetim kurulu seçiminde, Migros Ticaret A.Ş. CEO’su Özgür Tort, perakende komitesinden yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Tort’un bu göreve gelmesiyle Migros, Consumer Goods Forum yönetim kurulunda Türkiye’den yer alan tek isim oldu. 400’ü aşan üyesiyle, 2.5 trilyon euro ciroyu temsil eden Consumer Goods Forum’un, bu sene 57’ncisi düzenlenen zirvesinde yine dünyanın başlıca perakendeci ve üreticilerinin liderleri bir araya geldi. Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.  

 • Migros 2Ç 2013 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar

   2Ç 2013: 1.721 milyon TL + % 10,8 (2Ç 2012: 1.552 milyon TL)
   1YY 2013: 3.311 milyon TL + % 10,1 (1YY 2012: 3.007 milyon TL)
    
  • Brüt kar

   2Ç 2013: 456 milyon TL + %10,2 ( 2Ç 2012: 414 milyon TL)
   1YY 2013: 878 milyon TL + %9,9 (1YY 2012: 799 milyon TL)
    
  • VAFÖK

   2Ç 2013: 101 milyon TL + %3,8 (2Ç 2012: 97 milyon TL)
   1YY 2013: 206 milyon TL + %4,8 (1YY 2012: 196 milyon TL)
    
  • Yeni mağaza açılış planının üzerinde performans

   1YY 2013’te 112 yeni mağaza açılarak 967 mağazaya ulaşılmıştır.
    
  Migros, 2Ç 2013’te beklendiği gibi çift haneli büyüme göstermiştir. Satışlar yılın ilk 6 ayında, %10,6’lık takvim etkisinden arındırılmış ciro artışı ile 3.311 milyon TL’ye ulaşmıştır. Migros’un ulusal perakende zincirlerinden pazar payı kazanımı yılın ilk yarısında da devam etmiştir.

  Yılın ilk yarısında, Grubun ana iş kolu olan süpermarket operasyonlarına ağırlık verilerek, sene başında yapılan yeni mağaza açılış programının önünde bir performans sergilenmiştir. İlk 6 ayda, 109 süpermarket, 2 hipermarket ve 1 Ramstore olmak üzere toplam 112 yeni mağaza açılmıştır. Böylece Grubun Haziran 2013 sonu itibariyle mağaza sayısı 967’ye ulaşmıştır. İlk 6 ayda 51 yeni MigrosJet mağaza açılışıyla, bu formatta yılsonu için 125 olan mağaza sayısı hedefi şimdiden geçilerek 129 mağazaya ulaşılmıştır. Şirket, İstanbul dışında, Bodrum, Çeşme ve Antalya gibi bazı bölgelerde 5 yeni Macrocenter mağazası açmıştır. Ayrıca Şirket, hipermarketlerinde satış alanı verimliliğini arttırmak için bu mağazaların tasarımlarını değiştirmek suretiyle satış alanı optimizasyon çalışmalarını sürdürmektedir.

  1YY 2013’te brüt kar %9,9 artış kaydederek 878 milyon TL olurken, brüt kar marjı %26,5 olarak gerçekleşmiştir (1YY 2012: %26,6). VAFÖK (Vergi, Amortisman, Faiz Öncesi Kar) ilk 6 ayda geçen yıla göre %4,8 artarak 206 milyon TL olurken, VAFÖK marjı %6,2 (1YY 2012: %6,5) ve kira giderleri öncesi VAFÖK marjı ise %11,1 olarak gerçekleşmiştir.

  Son birkaç yılda Migros’un büyüme stratejisi, yıllık çift haneli büyüme rakamları, ivme kazanan mağaza açılışları, pazar payı kazanımı ve sektörde daha rekabetçi konumlanması ile desteklenmiştir. Bunun yanısıra, ihtiyatlı maliyet yönetimi ve etkin işletme sermayesi yönetimi, Migros Grubu için güçlü operasyonel marjlar ve artan operasyonel karlılığı beraberinde getirmektedir.

  Migros 2013 yılında çift haneli ciro büyümesi hedeflemektedir.

  Migros Ticaret A.Ş.

 • Migros Grubu Fırsatları ile Şeker Gibi Bayram  Birbirinden lezzetli çikolata ve tatlı çeşitleri bayrama özel fiyatlarla Migros müşterileri için raflarda yerini aldı. Bayramın simgesi olan şeker ve çikolatalardaki indirim fırsatları ve kazandıran kampanyalar herkesi Migros Grubu mağazalarına davet ediyor.   Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Ramazan Sofralarına Bereket Getiriyor

  Migros Grubu, Ramazan ayını, zengin içerikli, ekonomik fiyatlı kolileri ve düzenlediği özel kampanyalarla karşılıyor. Bu yıl da Migros, Tansaş, 5M Migros ve Macrocenter mağazaları ile Sanal Market’te satışa sunulan üç ayrı Ramazan kolisi sofralarda yerini almaya hazır. Hayırsever vatandaşlar için sunulan “Ramazan Hediye Kart”lar ise, Ramazan’da yapılacak yardım ve bağışlar için ideal bir seçenek.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • MİGROS GRUBU ATIK YÖNETİMİNDE ÖLÇEK BÜYÜTTÜ

  Organik Atıklarıyla Elektrik Üretimine Katkı Sağlayan Migros Grubu, Elektronik Atık Toplama Projesi İle Tüketicilerden Kullanım Ömrü Dolmuş Elektrikli ve Elektronik Eşyalarını Teslim Alıp, Geri Dönüşümünü Sağlayacak

  Geliştirdiği yenilikçi uygulamalarla çevre dostu yaklaşımını ortaya koyan Migros Grubu, çevre bilinci ve farkındalığının artırılması için tüm tüketicileri kucaklayan uygulamalarına devam ediyor. Bugüne kadar mağazalarında bulunan geri dönüşüm kiosklarında kağıt, cam, plastik, metal gibi ambalaj atıkları ve pilin dönüşmesine destek veren ve organik atıklarıyla elektrik üretimine katkı sağlayan Migros Grubu, 5 Haziran Çevre Günü’nde başlatacağı ‘Elektronik Atık Toplama Projesi’ ile geri dönüşüm alanında ölçek büyütüyor. Migros Grubu, bundan böyle mağazalarında büyük ev aletlerinden aydınlatma ürünlerine, küçük ev aletlerinden spor ürünlerine kadar elektrikli ve elektronik eşya kategorilerinde kullanılmayan ürünleri toplayarak, geri dönüşümünü sağlayacak. Farkındalık yaratmayı hedefleyen çevre çalışmalarıyla ekonomiye katkı sağlamaya devam edecek. Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.  

 • Migros 1Ç 2013 finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar

   1Ç 2013: 1.591 milyon TL + % 9,3 (1Ç 2012: 1.455 milyon TL)
    
  • Brüt kar

   1Ç 2013: 422 milyon TL + %9,6 (1Ç 2012: 385 milyon TL)
    
  • VAFÖK

   1Ç 2013: 105 milyon TL + %5,8 (1Ç 2012: 99 milyon TL)
    
  • Yeni mağaza açılışlarına odaklanmaya devam edilmiştir.

   1Ç 2013’te 41 yeni mağaza açılmıştır.
  Migros 1Ç 2013’te de güçlü bir performans göstermiştir. Hem mevcut mağazalardan hem de yeni açılan mağazalardan gelen sağlıklı büyüme, %10,4’lük takvim etkisinden arındırılmış ciro artışını beraberinde getirmiştir. Böylece ulusal perakende zincirlerinden önemli bir pazar payı kazanımı gerçekleşmiştir.

  1. çeyrek boyunca, Grubun ana iş kolu olan süpermarket markaları ağırlıklı olmak üzere, yeni mağaza açılış programı başarıyla uygulanmaya devam etmiştir. İlk çeyrek boyunca 40 süpermarket ve 1 hipermarket olmak üzere toplam 41 yeni mağaza açılmıştır. Böylece Grubun Mart 2013 sonu itibariyle mağaza sayısı 907’ye ulaşmıştır.

  1Ç 2013’te brüt kar %9,6 artış kaydederek 422 milyon TL olurken, brüt kar marjı %26,5 olarak gerçekleşmiştir (1Ç 2012: %26,5). VAFÖK 1. çeyrekte %5,8 artarak 105 milyon TL olurken, VAFÖK marjı %6,6 (1Ç 2012: %6,8) ile şirketin yıllık %6,0 – %6,5 düzeyindeki tam yıl VAFÖK beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir.

  Son birkaç yılda Migros’un büyüme stratejisi, yıllık çift haneli büyüme rakamları, ivme kazanan mağaza açılışları, pazar payı kazanımı ve sektörde daha rekabetçi konumlanması ile desteklenmiştir. Ayrıca ihtiyatlı maliyet yönetimi ve etkin işletme sermayesi yönetimi, Migros Grubu için güçlü marjlar ve artan operasyonel karlılığı beraberinde getirmiştir. Gelişen operasyonel karlılık daha sağlıklı bir bilanço yapısına geçişi kolaylaştırmıştır.

  Şirket 2013’ün ilk çeyreğinde süpermarket işine odaklanmayı sürdürmüştür. MigrosJet, M Migros ve Mini Tansaş formatlarında 31 yeni mağaza açılmıştır. Diğer taraftan, satış alanı büyümesi ağırlıklı olarak orta ve büyük süpermarket açılışlarından elde edilmiştir.

  Migros 2013 yılında çift haneli ciro büyümesi hedeflemektedir. Brüt kar marjının %25,5 - %26,0 aralığında ve VAFÖK marjının ise %6,0 - %6,5 aralığında olması beklenmektedir.

  Migros Ticaret A.Ş.

 • KAHRAMANMARAŞ’IN İLK HİPERMARKETİ 5M MİGROS HİZMETE GİRDİ

  KAHRAMANMARAŞ’IN EN BÜYÜK PERAKENDE NOKTASI 5M MİGROS TÜKETİCİYLE BULUŞTU  Gıda perakendesinde değişimlere öncülük eden, gelişen yaşam koşullarında mağazalarından içeri giren her bireyin yaşam tarzına ve beklentilerine uygun yenilikleri Türkiye çapında tüketiciyle buluşturan Migros Grubu, Kahramanmaraş’ın ilk hipermarketi olan Kahramanmaraş 5M Migros’u hizmete açtı. Eğlenceli alışveriş ortamını, ürün çeşitliliği ve hiper ucuzlukla bir arada sunan mağaza, Türkiye’deki 20’nci 5M Migros Mağazası oldu. Aile bireylerinin her birinin mağaza içinde geçireceği vakti daha eğlenceli ve keyifli hale getiren ‘Yaşam Alanları’ ilk defa 5M Migros ile Kahramanmaraşlı tüketiciyle buluştu. Hiper ucuz fiyatlarla sunulan; beyaz eşyadan elektronik aletlere, temizlik malzemelerinden tekstil, yiyecek ve içeceğe kadar çok geniş ürün yelpazesine sahip mağazada ayrıca bölgeye özel pek çok yerel lezzetler de raflarda yerini aldı. Yerel tatlar, ulusal lezzetlerle birlikte 5M Migros raflarından Kahramanmaraşlı tüketiciyle buluşuyor. 5500 m2’lik alanı ile 26 Nisan’da Kahramanmaraş Piazza AVM’de hizmete giren Kahramanmaraş 5M Migros’un açılışı, TBMM Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Sn. Mehmet Sağlam, İstanbul Milletvekili Sn. Abdülkadir Aksu ve Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sn.Fuat Yanar’ın katılımı ve Kahramanmaraşlıların yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

  Tüketicileri farklı perakende olanaklarıyla buluşturan, perakende sektörünün öncü kuruluşu Migros Grubu, Kahramanmaraşlıları yepyeni bir alışveriş formatı ile tanıştırdı. Kahramanmaraş ilinin ilk hipermarketi olma özelliğini taşıyan Kahramanmaraş 5M Migros mağazası, 26 Nisan 2013 Cuma günü saat 11:00’da TBMM Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Sn. Mehmet Sağlam, İstanbul Milletvekili Sn. Abdülkadir Aksu ve Migros Ticaret A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Sn.Fuat Yanar’ın katılımı ile gerçekleşen kurdele kesim töreniyle hizmete açıldı.   Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.  

 • MİGROS TİCARET A.Ş GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR TORT: “MİGROS PERAKENDEDE ALTIN ORANI YAKALADI, BİZİM SİSTEMİMİZ BOŞA DÖNMEZ, ÖZÜMSEYEREK ÇİFT HANELİ BÜYÜYORUZ”

  2013 SONU HEDEFİNİ YİNE ÇİFT HANELİ BÜYÜYEREK, CİRODA 7 MİLYAR TL’Yİ AŞMAK OLARAK BELİRLEYEN MİGROS GRUBU 1000 MAĞAZAYI GEÇECEK, TÜRKİYE’NİN 3 YILLIK YENİ İSTİHDAM HEDEFİNİN %1’İNİ GERÇEKLEŞTİRECEK


  Türk perakende sektörünün öncü oyuncusu Migros Grubu, 2012 yıl sonu sonuçlarını ve 2013 hedeflerini açıkladı. Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, 60.yılını kutlamaya hazırlanan Migros’ta işin aslının ‘özümseyerek büyümek’ olduğunu söyledi. Migros’un büyüme, verimlilik, penetrasyon, alışveriş deneyimi yaşatarak farklılık bileşenleriyle perakendede ‘Altın Oran’ı tutturduğunu ifade eden Özgür Tort, Migros’taki bu yapının sürgün vererek, dördüncü kuşak müşteriyi mağazalara kazandırdığını açıkladı. Özgür Tort, “2013’te de çift haneli büyümeyi hedefliyoruz. Bizim yıl içinde yaptığımız her satış, aslında gelecek yılın yatırımı için çimento, harç anlamına geliyor. Bizim sistemimiz boşa dönmüyor. Bundan da hem Migros, hem tüketici, hem Türkiye ekonomisi kazanıyor” dedi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Ticaret A.Ş. 4Ç 2012 ve 2012 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı.

  • Satışlar


  6,482 m TL (+%12.7) - 2012 yılı (5,753 m TL – 2011 yılı)
  1,650 m TL (+%10.0) - 4Ç 2012 (1,500 m TL – 4Ç 2011)

  • Brüt Kar


  1,705 m TL (+%14.1) – 2012 yılı (1,494 m TL – 2011 yılı)
  438 m TL (+%11.1) - 4Ç 2012 (394 m TL – 4Ç 2011)

  • VAFÖK


  430 m TL (+%8.0) – 2012 yılı (398 m TL – 2011 yılı)
  110 m TL (+%7.9) - 4Ç 2012 (102 m TL – 4Ç 2011)

  Migros Ticaret A.Ş, 2012 yılında pazar payını ve konsolide satışlarını yeni mağaza açılışları ve daha güçlü birebir mağaza satışları sayesinde yıllık %12,7 mertebesinde arttırarak çift haneli büyüme yakalamıştır. 2011 yılında devri gerçekleşen indirim mağazacılığı formatının yarattığı satış hacmi sadece iki senede daha karlı supermarket operasyonları yerine konmuştur. Şirketin konsolide satışları yılın son çeyreğinde %10.0 artış göstermiştir. Diğer taraftan, 2012 yılında yurtdışı operasyonlardan %12.3 büyüme ile 396 m TL ciro elde edilmiştir.

  Şirket, Migros markasına odaklanarak hızlı mağaza açılış programına 2012 yılında 166 yeni mağaza ile devam etmiştir. 2012 yılında, 159 süpermarket, 2 hipermarket ve 5 Ramstore açılışı ile toplam mağaza sayısı 882’ye ulaşmıştır.

  Konsolide brüt kar yıllık %14,1 artış göstererek 1.7 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2011 yılında brüt kar marjı %26 olan Migros, 2012 yılsonunda %26.3 brüt kar marjına ulaşarak brüt kar marjı hedefini aşmıştır.

  Konsolide VAFÖK yıllık %8 artış kaydederken %6.6 olan VAFÖK marjı şirket hedefini aşmıştır.

  31 Aralık 2012 itibariyle 1.45 milyar TL olan net borç, şirket yönetiminin hedefinden bir miktar daha iyi gerçekleşmiştir. Şirketin uyguladığı hızlı büyüme stratejisi ile karlılıktan ödün verilmeden son birkaç yıldır başarı ile çift haneli büyüme yakalanmaktadır. Bunun yanında ihtiyatlı maliyet yönetimi ve geliştirilen rekabetçi pozisyon ile beraber süregelen büyüme, operasyonel karlılığın artmasına katkı sağlamaktadır. İşletme sermayesi yönetimi, yeni merkezi dağıtım sistemleri ve tedarik zinciri yönetiminde teknolojinin daha etkin kullanılması Şirketin hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamıştır. Bu gelişmelerin sonucu olarak, daha sağlıklı bir bilanço yapısı elde edilmiş olup, 2010 yılsonunda 4.3x olan Net Borç/VAFÖK rasyosu 2012 yılsonunda 3.4x’e gerilemiştir.

  Migros Ticaret A.Ş. supermarket pazarındaki öncü konumunu güçlendirmek için yurtiçi satış alanının %87’sine tekabül eden ve önümüzdeki döneme yönelik fırsatlar gördüğü ana iş kolu Süpermarket işine odaklanmaya devam edecektir. Şirket, 2013 yılında 100-150 arası yeni süpermarket ve 2-3 yeni hipermarket açılışı planlamakta olup yurtiçinde organize perakende sektöründeki pazar payını arttırmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, Kazakistan ve Makedonya operasyonları şirketin konsolide satışlarına katkı yapmaya devam edecektir.

  Migros Ticaret A.Ş.
   

 • ÖDÜLLÜ İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMASI

    “Hayallerimin Alışverişindeyim Geleceğim Bu Sepetin İçinde” projesi ile tüm çalışanlarımızın hangi zamanda, hangi kriterler yerine getirildiğinde mağaza yönetiminde hangi pozisyonlara gelebileceği ile ilgili kariyer adımları Mağaza Kariyer Tarifleri ile tanımlanmıştır..

 • 58. YILINDA MİGROS SON ÇEYREĞE ÇİFT HANELİ BÜYÜME İLE GİRDİ

  MİGROS TİCARET A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR TORT:

  “58. YILINDA MİGROS SON ÇEYREĞE ÇİFT HANELİ BÜYÜME İLE GİRDİ”

  Türkiye’de modern perakendenin öncü kuruluşu Migros, 2012 yılının ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda % 14, faaliyet karında % 10 artış sağladı. Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye ekonomisinin dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alması hedefi çerçevesinde perakendenin 400-500 milyar dolarlık hacme erişirken, istihdam ve toplam ekonomiyi de daha üst sıralara çekeceğini vurguladı. Tort, “Ülkemizin 2023 ana hedefleri perakendede de bir vizyon gerektiriyor. Bu vizyona erişimin yolu kayıtlı alışverişin boyutunu büyütmekle olur, bildiğimiz tüm ezberleri bozmamız gerekir. Perakende  artan kişi başı milli gelir ve yarattığı değer zinciri ile üretim ve bağlı sektörleri dönüştürebilecek güce sahip. Açılan her mağaza Türkiye’nin her bölgesinde üretilen malların yürüyen banta konması demektir. Biz Migros olarak sorumluluğumuzu biliyoruz, bu vizyonun gereklerini yerine getireceğiz. Temel ve taze gıdalarda Türkiye’nin en iddialı fiyatları ile hem Migros’un hanelere erişimi,  hem hanelerin ürünlere erişimi arttı. Bu ürünlerin tonaj olarak satışı üç misline çıktı. Temalı alışverişle, normalde bayram dönemleriyle sınırladığımız yüksek alışveriş dönemini yıla yaydık. Alışveriş için yeni sebepler yarattık. Bunun karşılığında da iki ilave bayram kadar talep yarattık. Müşteri yeni talep yarattıkça bundan başta üretim olmak üzere tüm değer zinciri etkileniyor, bu etkilenme ekonominin büyümesine yardımcı oluyor” dedi.


  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.  

 • MİGROS’UN 9 AYLIK KONSOLİDE SATIŞLARI 4,8 MİLYAR TL VE NET KARI 117,1 MİLYON TL OLDU

       
   • Satışlar

  4.833 m TL (+%13,6) - 2012 yılının ilk 9 aylık dönemi
  1.825 m TL (+%13,1) - 3Ç 2012
   

   • Brüt Kar

  1.267 m TL (+%15,2) - 2012 yılının ilk 9 aylık dönemi
  468 m TL (+%15,2) - 3Ç 2012
   

   • VAFÖK

  320 m TL (+%8,1) - 2012 yılının ilk 9 aylık dönemi
  124 m TL (+%5,2) - 3Ç 2012
   

   • Mağaza Açılışları

  Hızlı mağaza açılış programına devam edilmesi
  Yılın ilk dokuz ayında 147 mağaza açılışı
  Toplam mağaza sayısı: 874

  Migros 2012 yılının üçüncü çeyreğinde de güçlü satış artışı elde etmiş ve şirketin satışları bu çeyrekte %13,1 ve yılın ilk dokuz ayı içinde %13,6 artış göstermiştir. Satışlar ve pazar payındaki artış hızlı mağaza açılışlarının yanısıra Migros Grubunun market markalı ürünlerde temel ihtiyaç birimlerine ve taze ürün kategorisine odaklanması neticesinde elde edilmiştir. Yurtdışı operasyonların satışları da %16,2 artarak 285 milyon TL‘ye ulaşmıştır.

  Brüt kar hem üçüncü çeyrekte hem de yılın ilk dokuz ayında %15,2 artış göstermiştir. Brüt kar marjı da bu dönemlerde sırasıyla %25,6 (3Ç 2011 %25,2) ve %26,2 (2011 yılının ilk dokuz ayı %25,9) olarak gerçekleşmiştir.

  VAFÖK, bu çeyrekte 124 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bu rakam %6,8 (%7,3 3Ç 2011) VAFÖK marjına tekabul etmektedir. VAFÖK yılın ilk dokuz ayında geçen yıla oranla %8,1 artışla 320 milyon TL olmuştur . Bu rakam %6,6 VAFÖK marjına karşılık gelmektedir. (2011 yılının ilk dokuz ayı %7,0). VAFÖK marjı, bu çeyrekte de hızlı mağaza açılış stratejisinden kaynaklanan maliyet artışına rağmen yönetim beklentileri doğrultusundadır ve %6,0-6,5 olan 2012 yılı Şirket beklentisinden bir miktar iyidir.

  Migros hızlandırılmış mağaza açılış programına 2012 yılının ilk dokuz ayında da 147 yeni mağaza ile devam etmiştir. Bu yıl 142 süpermarket, 2 hipermarket ve 3 Ramstore açılışı toplam mağaza sayısını 874’ e ulaştırmıştır. Şirket Türkiye'de 69 ilde faaliyet göstermektedir.

  Migros, pazar payını arttırmak ve güçlü satış büyümesinin devamını sağlamak için genişleme politikasına ve Türk pazarındaki marka bilinirliğine odaklanmaya devam edecektir. Taze ürünlerde ve özgün markalı ürün kategorisindeki temel ihtiyaç birimlerinde rekabetçi fiyatlandırma, sadakat kart programı ve etkin müşteri ilişkileri yönetimi grubun mağaza açılış planınını tamamlayıcı unsurlar olarak fayda sağlayacaktır. Şirket, 2013-2015 döneminde yıllık 100-150 arası yeni süpermarket ve 2 yeni hypermarket açılışı planlanmaktadır.

  Sürdürülebilir kârlılık Migros grubunun önemli hedeflerinden biridir. Büyüme hedefleri, tedarik zincir yönetimi de dahil olmak üzere operasyonel verimlilik üzerinde sürekli bir odaklanma ile dengelenecektir.

  Migros Ticaret A.Ş.

 • Migros Çocuk Tiyatrosu 2013 – 2014 Sezonu Kapılarını Açıyor

  Migros Çocuk Tiyatrosu Ekim ayında kapılarını Halis Kurtça Kültür Merkezinde açıyor. Enis Fosforoğlu’nun yazıp yönettiği “Kurnaz Vezir” adlı oyunun ücretsiz davetiyeleri aşağıda isimleri yer alan Migros Mağazaları kasa ve danışma noktalarından temin edilebilir.

  Ekim Ayı Oyun Tarih ve Saatleri

  • 5 Ekim Cumartesi Saat 11:00
  • 6 Ekim Pazar Saat 11:00
  • 26 Ekim Cumartesi Saat 11:00
  • 27 Ekim Pazar Saat 11:00

  Davetiye Mağazaları:
  • SahrayıCedid Migros
  • Kozzy AVM Migros
  • Kozyatağı Bayar Migros
  • Kozyatağı İnönü Migros
  • Kozyatağı Kayasultan Migros
  • Kazasker Migros
  • Optimum Migros
  • Soyak Migros
  • Merdivenköy MigrosJet
  • Göztepe MigrosJet

 • KALİTELİ VE GÜVENLİ OKUL ALIŞVERİŞİNİN ADRESİ MİGROS


  MİGROS GRUBU GERİ DÖNÜŞÜMLÜ, SAĞLIKLI, KALİTELİ VE UYGUN FİYATLI KIRTASİYE ÜRÜNLERİYLE ÖĞRENCİ VE VELİLERİN ADRESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR


  Migros Ticaret A.Ş. 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Dönemi öncesinde öğrencilerin her türlü okul ihtiyacını karşılayacak tüm kırtasiye ürünleri için hazırlıklarını tamamladı. Tüm kalite kontrol süreçlerinden geçerek tüketici ile buluşturulan kırtasiye malzemeleri arasından çocuk sağlığına zararlı hiçbir toksik madde içermeyen ürünleri raflarına taşıyan Migros Grubu, velilerin okul alışverişini güvenle yapmalarını sağlıyor. Çok çeşitli markadan ve lisanstan ürünün en uygun fiyattan öğrenci ve velilerin beğenisine sunulduğu Migros, Tansaş ve 5M mağazalarında, Money Visa Kart kullanıcıları kırtasiye ürünlerinde tek seferde 25 TL ve üzeri alışverişe %25 indirim fırsatı kazanıyor.  


  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • ‘İZMİR AŞKIYLA, TANSAŞ FARKIYLA’ UNUTULMAZ BİR FUAR PROGRAMI

   Ege’ye odaklanma stratejisi çerçevesinde yaptığı yatırımlar, etkinlikler, sponsorluklar ve sosyal sorumluluk projeleriyle farkını ortaya koyan Tansaş, 81. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ana sponsorluğu çerçevesinde Egelilere unutamayacakları bir fuar yaşatmaya hazırlanıyor. Fuar boyunca Egeliler ile buluşturacakları etkinlik ve kampanyalar hakkında bilgi veren Tansaş Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer; “Bugüne kadar birçok proje yarattık, her projede Egelinin desteğini hissettik, sevgisiyle büyüdük. Ege’yi bu kadar çok düşünürken, İzmir Fuarı’nı gözden kaçırmamız mümkün değildi. ‘İzmir Aşkıyla Tansaş Farkıyla, Yepyeni Heyecan Bambaşka Fuar’ sloganıyla yola çıktık ” dedi. Toplantıya katılan Grup Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Rodoslu ise fuarın içine kurdukları Tansaş Mağazası ve Tansaş Sokağı’na dikkat çekerek “Tansaş Mağazamız’da yüzlerce çeşit Tansaş markalı ürün, fuara özel fiyatlarla ziyaretçilerle buluşacak. Tansaş olarak bize ürün tedarik eden firmalarımızdan 46’sı,  kurduğumuz Tansaş Sokağı’nda ürün adaları açıp, müşterilerimizle doğrudan buluşma fırsatını yakalayacak” dedi.
    Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.  
   

 • Migros 2Ç 2012 sonuçlarını açıkladı

  Migros’un satışları 2012 yılının ilk yarısında %13,9 artarak, 3 milyar TL olmuştur. Ciro artışı güçlü birebir satışlar ve yeni mağaza açılışları ile desteklenmiştir. Yılın ilk 6 ayında 108 yeni mağaza açılmıştır. (105 süpermarket, 2 hipermarket ve 1 Ramstore) Diğer taraftan yurtdışı satışlar %20,8 artarak 189 milyon TL olmuştur.


  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • 81. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI’NIN ANA SPONSORU TANSAŞ

  31 Ağustos – 9 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleşecek 81. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın Ana Sponsoru TANSAŞ oldu. Sponsorluk sözleşmesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Tansaş adına Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı tarafından imzalandı.


  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • 5M MİGROS BEYLİKDÜZÜ VE 5M MİGROS BODRUM AYNI ANDA AÇILDI

  Kasım 2011’de meydana gelen yangının ardından kısa zamanda yeniden inşa edilen 5M Beylikdüzü Migros mağazası, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Migros Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı’nın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. “Migros Grubu olarak bugün çifte mutluluk yaşıyoruz” diyen Özaydınlı, 5M Beylikdüzü Migros’un kurdelesini keserken eşzamanlı olarak Bodrum’da da 5M Bodrum Migros’un açıldığını söyleyerek şöyle devam etti: “Birbirinden 830 km uzaklıkta 2 adet 5M’i aynı gün, aynı saatte açmamız 58 yıllık tecrübemizin sonucudur. Bugün mevcut satış alanımıza bu iki mağazayla birlikte 17.000 m2 ilave ediyoruz.”


  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • MAĞAZADA SABAHA KADAR IŞIKLAR SÖNMEYECEK, SAAT BAŞI İNDİRİM GONGU ÇALACAK

  Migros Ticaret A.Ş.’nin tüketiciyle buluştuğu en önemli noktalardan biri olan Beylikdüzü 5M Migros mağazası, Kasım 2011’de meydana gelen yangının tüm izlerini silerek alışverişin en ileri olanakları, muhteşem bir şov ve ‘çılgın indirim programı’ ile kapılarını yeniden müşterilerine açmaya hazırlanıyor. 15 Haziran Cuma sabahı saat 12:30’da açılacak mağazada müşterilere Cumartesi sabahına kadar bedavaya yakın fiyatlarla alışveriş imkanı sunulacak, her saat başı çalan indirim gonguyla ürünler görülmemiş fiyatlardan tüketiciye ulaşacak. Cuma akşamı saat 21:00’de nefes kesen bir görsel şovla tüketicileri selamlayacaklarını belirten Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Bu mağaza, ilk kez burada müşteriye sunacağımız yenilikçi uygulamalarımız ve bu bölgeye verdiği heyecanla bizim amiral gemimiz. Tüm müşterilerimize özellikle vurucu forvetimiz olarak tanımladığımız taze gıdalara bir değil iki kez bakmalarını öneriyorum” dedi.


  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • MAĞAZALARINDA SIFIR ATIK HEDEFLEYEN MİGROS GRUBU, ATIKLARINI ENERJİ KAYNAĞINA DÖNÜŞTÜRÜYOR

  Geliştirdiği yenilikçi uygulamalar ile çevre dostu yaklaşımını ortaya koyan Migros Ticaret A.Ş., çevre bilinci ve farkındalığının yaratılması için önemli uygulamalarına devam ediyor. Biosun işbirliği ile Türkiye’de perakende sektöründe bir ilke daha imza atan Migros Ticaret A.Ş., organik atıklar ve satış kabiliyetini yitirmiş ürünlerini biogaza çevirerek elektrik ve ısı enerjisine dönüştürüyor. Migros Ticaret A.Ş. sıfır atık hedefiyle mağazalarda operasyon esnasında çıkan her türlü atığı, sürdürülebilir çevre politikası ile çeşitli enerji ve hammadde kaynaklarına dönüştürüyor. Çevreci yaklaşımı ile yıllardır ilklere imza atan, toplumla paylaştığı projelerin temelinde çevreye duyarlılık ilkesini benimseyen Migros Grubu, gelecek nesillere daha sağlıklı ve yaşayabilecekleri bir çevre bırakmak adına hayata geçirdiği projeler için zaman ve kaynak aktarmaya devam ediyor.


  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • Migros 1Ç 2012 sonuçlarını açıkladı


  • Satışlar

  1.455 milyon TL – 1Ç 2012
  +%14,5 - Q1 2012 - Q1 2011 (1.271 milyon TL)

  • Brüt Kar

  385 milyon TL – 1Ç 2012
  %14,4 - Q1 2012 - Q1 2011 (337 milyon TL)

  • VAFÖK

  99 milyon TL – 1Ç 2012
  +%10,9%- Q1 2012 - Q1 2011 (89 milyon TL)

  • Migros ana işkolu olan supermarket segmentine yoğunlaşmaya devam ediyor. 
                             Mağaza sayısı 1Ç 2012’de 764’e yükseldi.


  Migros 2012 yılının ilk çeyreğinde satışlarını yıllık bazda %14,5 arttırarak, yüksek satış performasını devam ettirmiştir. Satışlar 2012 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın son çeyreğinde olduğu gibi, güçlü seyretmiştir. Yurtdışı satışlar 1Ç 2012’de 97 milyon TL olmuştur.

  Brüt kar 1Ç 2012’de yıllık bazda %14,4 artarak 385 milyon TL olmuş ve brüt kar marjı %26,5 olarak gerçekleşmiştir. Şirket 2012 yılının ilk çeyreğinde, müşteri trafiğini ve satışları arttırmak için, özellikle özgün markalı temel ihtiyaç ürünlerinde ve taze ürünlerde uygun fiyatlı ürün ve hizmet sunmaya devam etmiştir.

  VAFÖK yıllık bazda %10,9 artarak 99 milyon TL olmuş ve VAFÖK marjı %6,8 olarak gerçekleşmiştir. Şirketin tüm yıl için VAFÖK tahmini %6 - %6,5 aralığındadır.

  Hızlı mağaza açılışı yılın ilk çeyreğinde de devam etmiştir. Yılın ilk 3 ayında, yurtdışı mağazalar dahil toplam mağaza sayısı 764’e ulaşmıştır. Yurtiçinde 30 süpermarket ve 1 hipermarket açılmıştır.

  Migros 2012 yılında en az 100 yeni mağaza açmayı hedeflemektedir. Şirket şu an itibarıyla mağaza açılış programının önündedir.

  Migros, önümüzdeki dönemler için çift haneli satış artışı ve istikrarlı operasyonel karlılık hedeflerini korumaktadır. Migros’un Türkiye pazarındaki bilinirliği ve güçlü markası, taze ürün kategorileri gibi alanlardaki hizmet üstünlüğünü kullanarak müşteri trafiğini arttırma çabaları ile birleştiğinde, Şirketin gelecekte satış performasını olumlu yönde etkilemeye devam edecektir. Şirket güçlü deneyimini kullanarak bir taraftan organik büyümesine devam ederken, diğer taraftan tedarik zincir yönetiminde sağladığı verimlilik ve zengin ürün portföyü sunumu sayesinde operasyonel karlılığa odaklanmaya devam edecektir.

  Migros Ticaret A.Ş.

 • Çocuklar Mutlu Olsun Diye Migros Grubu'ndan Bol Kampanyalı 23 Nisan Haftası

   

  Migros Ticaret 23 Nisan’da çocuklara çifte bayram yaşatıyor… ‘23 Nisan Tiyatro Şenliği’ ile çocuklara eşsiz bir bayram hediyesi veren Migros Grubu, tüm çocuklar mutlu olsun diyenlere toplumsal yardımlaşma için eşsiz bir fırsat sunuyor…20-21-22-23 Nisan tarihlerinde kırtasiye, oyuncak ve çocuk kitaplarını Migros, Tansaş, 5M ve Macrocenter mağazalarından yüzde 50 indirimle alan Migros Grubu müşterileri, dilerlerse bu ürünleri TEGV vasıtası ile çocuklara ulaştırabilecekler...

  Migros ve Devlet Tiyatroları işbirliği ile düzenlenen ‘Migros 23 Nisan Tiyatro Şenliği’  bu yıl da 12 ilde, 21 farklı oyun ve 52 temsille sahneleniyor. Çocukların, ücretsiz davetiyelerini  Migros mağazalarından temin edebildiği bu festival aracılığıyla  Migros; geleceği yaratacak, toplumun ilerlemesinde önemli görevler alacak çocukların kültür ve sanatla büyüyüp gelişmesi için topluma yatırım yapmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas ve Van illerindeki Migros mağazalarını ziyaret eden herkes, alışveriş yapma şartı olmadan kasalardan alacakları rezervasyon fişleri ile bulundukları ildeki Devlet Tiyatrosu gişelerini ziyaret ederek bu fişleri istedikleri seans için ücretsiz bilete çevirebilecekler.


  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.  

 • MİGROS TİCARET A.Ş 2011 YILI FİNANSAL SONUÇLARI AÇIKLANDI...

  TORT: ‘’SÜPERMARKET ODAKLI YAKLAŞIMIMIZ HEM CİRODA HEM DE OPERASYONEL KARLILIKTA ÇİFT HANELİ BÜYÜME GETİRDİ’’

  2011 yılı Eylül ayında duyurduğu ‘süpermarkete odaklı büyüme stratejisi’ doğrultusunda yaygınlaşma, verimlilik ve karlılık hedeflerini yeniden belirleyen Migros Ticaret A.Ş.’nin 2011 yılı finansal sonuçları açıklandı. 2011 yılında indirim mağazacılığı segmentinden çıkarak büyüme stratejisine süpermarket odaklı devam eden Migros Ticaret A.Ş.’nin cirosu bir önceki yıla göre yüzde 11,5 artışla 5,8 milyar TL olarak gerçekleşti. 2011 yılında 77 yeni süpermarket ve hipermarket hizmete açarak bir önceki yıla göre mağaza sayısını yüzde 10 artırdıklarını açıklayan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, ‘Eylül 2011’de, büyümemizin çift haneli olacağını; karlılığımızın da artacağını söylemiştik. 2011’de satışlarımızı yüzde 11,5 oranında artırmanın yanı sıra EBITDA rakamımızı geçen yıla göre yüzde 11,1 ile çift haneli büyüterek, 386 milyon TL’ye çıkardık. Süpermarkete odaklı büyüme yaklaşımımızın meyvelerini topluyoruz’’ dedi.
   
  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.  

 • Migros grubundan bir yılda İzmir'e ikinci 5M

  Türkiye’de 731 noktada, farklı formatlarla tüketiciyi modern perakendenin tüm olanaklarıyla buluşturan Migros Grubu; Ege’nin incisi İzmir’deki ikinci 5M yatırımını hayata geçiriyor. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında İzmir’in ilk 5M mağazasını Balçova’da hizmete açan Migros Grubu, aradan bir yıl geçmeden bu kez Gaziemir’e 5M’in yaşam alanlarıyla farklılaştırılmış, hiper ucuz, hiper eğlenceli dünyasını götürüyor. Optimum AVM içinde yer alacak 8500 m2 alana kurulu 5M Gaziemir’in açılışı ile ilgili olarak Migros Ticaret A.Ş Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros Grubu olarak başarımızın arkasında; doğru yerde, doğru formatla, doğru tüketici grubuna ulaşmamız yatıyor. İzmir’de 5M bunun en güzel kanıtı. 5M ile İzmir’e en doğru zamanda geldik ve bu kadar büyük metrekare ve içerikle, birinci yılımız bitmeden ikinci mağazaya ulaştık. İzmirli için 5M’in çok büyük fark yaratacağından emindik, İzmirli bu farkı sevdi, 5M’i sevdi; bize de ikinci mağazayı açmak düştü” dedi.

  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayın.

 • “Sadece Migros'ta" diyerek çift haneli büyümeyi artıracak

  2011 yılında Migros Grubu sektör ortalamasının üzerinde performansla yüzde 11’lik büyüme sağlayarak, 720 mağazası ile Türkiye’de bulunan 19 milyon hanenin 12 milyonuna erişmiş durumda. Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, araştırma verilerine göre tüketicinin Migros Grubu’nu farklılaşan bir yere konumlandırması ve söyleme dönüştürmesi ile oluşan ‘Sadece Migros’ta kavramının, Türk perakende sektörüne Migros’un kazandırdığı yenilikler ve farklı alışveriş deneyimiyle örtüştüğünü vurguladı.

  Yeni yeniliklerin 2012 başından itibaren hızla hayata geçtiğini ve süreceğini açıklayan Tort, özgün markalarda bir adım ileri giderek 3 farklı seri yarattıklarını, perakendecinin özgün markalara rahatça kendi markasını vermesinin cesaret isteyen bir adım olduğunu belirtti. Türkiye’de ilk kez tedarikçi ile birlikte çalışarak, yaşam izlerinden yola çıkan temalı üretim kavramının, 2011’de ‘Nostalji’ kampanyası ile başlatıldığını söyleyen Özgür Tort, 2012’ye ise yine iddialı bir tema olan ‘AnadoluM’ ile giriş yaptıklarını açıkladı.

  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • TEMALI ALIŞVERİŞ DÖNEMİNİ BAŞLATAN MİGROS’TAN ANADOLUM KONSEPTİ

  Türkiye’de ilk kez yaşam izlerinden yola çıkan temalı alışveriş kavramını tüketicilerle buluşturan Migros Grubu, ‘Nostalji’ konseptinin ardından AnadoluM konseptini tüketicilerle buluşturuyor. Kendine has geleneklerin, en özel yöresel ürün ve lezzetlerin durağı, medeniyetler beşiği Anadolu’nun izlerini taşıyan çok farklı ürünleri mağazalarında meraklısına sunan Migros Grubu, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak ‘AnadoluM Konseptini’ mağazalarına taşıyor. Migros mağazalarında 16 Şubat’ta başlayan Anadolu rüzgarı 4 Nisan’a kadar esmeye devam edecek.

  Türkiye’de çağdaş perakendenin öncüsü Migros, tüketiciyi ilk kez tanıştırdığı temalı alışveriş dönemine ‘Nostalji’ konseptinin ardından AnadoluM konseptiyle devam ediyor. 2012’ye Türkiye’nin özünden yola çıkarak AnadoluM konseptiyle başlayan Migros, Anadolu’ya ait pek çok değeri, lezzeti, sembol ve desenleri farklı ürünler üzerinden Türkiye’nin dört bir köşesindeki tüketicileri ile buluşturuyor. ‘AnadoluM’ konseptli ürünler, kısa süre içinde tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördü.

  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • Migros Grubu “Perakende Eğlenceli Bir İştir” Dedi

  Düzenlediği kurum içi etkinliklerde, farklı bakış açısı ve sıradışı organizasyonları ile çalışanlarına unutulmaz dakikalar yaşatan Migros Grubu, tüm üst yönetim, genel müdürlük yönetim kadrosu ve tüm mağaza yöneticilerinin katıldığı 2012 İç İletişim Toplantısı’nı Antalya WOW Hotel’de gerçekleştirdi.

  Migros’un dinamizmini birebir yansıtan büyük çaplı organizasyonda, yeni yaklaşımlar, yeni hedefler, net ve kuvvetli bir şekilde bu büyük takımın üyeleri ile paylaşıldı.

  19-21 Şubat tarihleri arasındaki toplantıya 68 ilden 1000 kişiyi aşkın Migros Grubu çalışanı katıldı. Türkiye genelindeki 720 mağazasının yöneticilerini ZETA Tour’un başarılı organizasyonuyla biraraya getiren Migros Grubu, ‘Perakende Eğlenceli Bir İştir’ sloganıyla coşkulu bir iç iletişim toplantısı yaşadı.

  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.

 • Migros'tan kaldırımda alışveriş

  Türk perakende sektörünün öncü şirketi Migros Grubu, yaptığı uygulamalar ve sektöre kattığı yeniliklerle tüketicilere hayatlarını kolaylaştıracak farklı alışveriş deneyimlerini yaşatmaya ve sunmaya devam ediyor. 2012’yi karşılarken Mobil Market uygulamasını İstanbul Bağdat Caddesi’nde halkla buluşturan Migros Ticaret A.Ş’nin mağaza dışı etkinliği tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Tüketiciler, evlerinden veya bulundukları herhangi bir yerden barkod okutarak Migros’a sipariş verebildikleri ‘Mobil Market’ uygulamasını kurulan Sanal Migros Reyonları aracılığıyla sokakta deneyimlediler.

  Bültenin tamamını görüntülemek için tıklayınız.  

 • Migros Ticaret A.Ş.’ye İki Ödül Birden

  Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort “Müşterimizin olduğu her yerde olmaya çaba gösteriyoruz. Bu sadece lokasyon değil, hizmet seviyesi, teknoloji beklentisi ve her türlü yeniliği de içeriyor “ dedi.   Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • MİGROS ÇOCUK TİYATROSU 2012-2013 SEZONU DEVAM EDİYOR

  Mayıs ayı oyun programı ve mağaza listesi için lütfen tıklayınız    
  MİGROS ÇOCUK TİYATROSU 2012-2013 SEZONU DEVAM EDİYOR


  Migros, sanatla büyüyen yaratıcı çocuklar yetiştirmek, onların kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak için çocukları tiyatroyla buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl da aynı heyecan ve aynı coşkuyla haydi hep birlikte mutluluğa seyahat edelim....


  Mayıs ayı boyunca her Cumartesi ve Pazar saat 11:00’de Şirinevler Nurettin Topçu Kültür Merkezi ve Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyunun ücretsiz davetiyeleri Ataköy 5, Yayla, Airport, Atrium, Kadir Has ve Yenibosna Migros mağazalarının danışma noktalarından temin edilebilir.

 • Eksiksiz Yeni Yıl Alışverişinin Yolu Migros Grubu Mağazalarından Geçiyor

  Zengin içeriği ve cazip fiyatlardaki yılbaşı sepetleri ile yılbaşını heyecanla bekleyenler için hesaplı ve keyifli bir hediye alternatifi sunan Migros Ticaret, istenilen tutarın yüklenebildiği HediyeM Kart ile de sevdiklerinize farklı bir alışveriş deneyimi yaşatıyor.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Ticaret başlatmış olduğu Van’a yardım seferberliğini, Türk Kızılayı ve müşterilerinin desteğiyle tamamladı.

  Bağışlarıyla destek veren müşterilerimize teşekkür ederiz. Aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz isim listesi güncellenerek yayınlanmaya devam edecektir.

  Kızılay bağış listesini görüntülemek için tıklayınız.
   

 • Migros, çift haneli satış artışı ve istikrarlı faaliyet karlılığını sürdürüyor

  Migros yılın ilk dokuz ayında kümüle %10,5 ve son çeyrekte %10,2 olmak üzere çift haneli satış büyümesi yaratmış ve şirket beklentileri dahilinde güçlü bir performans göstererek, Şok operasyonu çıktıktan sonra cirosunu 4,25 Milyar TL’ye ulaştırmıştır. VAFÖK (EBITDA), satış büyümesinin de üzerinde %14 mertebesinde büyüyerek 287 milyon TL’ye ulaşmıştır. Böylece şirket ilk 9 ayda % 6,7 VAFÖK ( EBITDA ) marjına sahiptir.

  Migros Grubunun indirimli mağazacılık formatı olan Şok’un satışı bu dönemde tamamlanmıştır. Migros, grubun toplam satış alanının %81’ine karşılık gelen ve büyüme için uygun imkanlar bulunan süpermarket segmentine odaklanmış, yurtiçinde 56 süpermarket ve 4 hipermarket açarak, 9 ay sonunda 731 mağazaya ulaşmıştır. 142 Tansaş mağazasını Migros formatına dönüştürmüştür. Migros, mağaza portföyüne 2011 yılının tamamında toplam 70 mağaza ilave etmeyi planlamaktadır.

  Migros, yarattığı çift haneli satış artışı ve istikrarlı faaliyet karlılığını önümüzdeki dönemde de sürdürmekte kararlıdır. Migros’un yurtiçindeki güçlü markası ve pazar payı, grubun müşteri trafiğini arttırmak için taze ürünlere odaklanma ve özgün markalı ürünlerde yoğunlaşma stratejileri ile birleştiğinde satış performansındaki artışın devamının sağlanması hedeflenmektedir. Grup, tedarik zincirindeki verimlilik, tedarikçi ilişkilerinin geliştirilmesi ve maliyetlerdeki sıkı yönetim ile karlılığa odaklanırken, kanıtlanmış başarısıyla organik ve inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirecektir.

  Migros Ticaret A.Ş.

 • Migros Grubu Yurtdışındaki 28’inci, Kazakistan’daki 23’ncü Ramstore Mağazasını 11.11.2011 Tarihinde Saat 11:11’de Hizmete Açtı

  Migros Grubu’nun yurtdışında en fazla mağazasının bulunduğu Kazakistan, bir yeni Ramstore mağazası ile daha tanıştı. Kazakistan ve Makedonya olmak üzere 2 ülkede faaliyet gösteren Ramstore zincirinin 28’inci halkası olan Ramstore Sputnik AVM, Kazakistan’ın Almaata şehrinde tüm dünyanın dikkat kesildiği ve uğuruna inandığı 11.11.2011 tarihinde saat 11:11’de kapılarını müşterilerine açtı.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.
   

 • Yardıma Devam...

  Her biri 5 kişilik bir ailenin ihtiyaçları düşünülerek maliyetine hazırlanan “Dayanıklı Gıda Paketi” ve “Hijyen Paketi” Migros, Tansaş, Macrocenter ve 5M Mağazalarında müşterilerin ilgisine sunuldu.

  Destekleriyle bu yardıma katılanların ad - soyad bilgileri 18 Kasım 2011 tarihi itibariyle sitemizdeki bağış listesinde duyurulacaktır.

 • Sınırlı sayıda nostaljik ürün 50 yıl öncenin fiyatlarıyla müşterinin beğenisine sunuldu

  Migros mağazaları, kuruluşunun 57. yılını hem sektör hem de müşterileri adına sıradışı bir projeyle kutluyor. ‘Nostalji’ akımının gıda perakendesindeki ilk uygulaması olan proje ile Türkiye’nin köklü bir çok markası 50 yıl önceki tasarım ve fiyatlarıyla yeniden tüketicilerle buluşuyor. Geçmişin özel ambalajlı ürünlerini bugünün çağdaş perakende mağazacılık uygulamalarıyla tekrar tüketicinin karşısına çıkaran Migros Grubu, seçilmiş Migros mağazalarına konumlandıracağı Migros Satış Kamyonları ile 29 Eylül’den itibaren müşterilerine nostaljik bir alışveriş deneyimini de yaşatacak.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Tort: "Müşteri Alışveriş Bana Gelsin Diyor, Migros Grubu Ucuzlukla Çeşidi Birlikte Yakınlaştıracak"

  Yarım asrı aşkın bir süredir yeni beklenti ve trendlerin öncüsü olan Migros Ticaret A.Ş., yeni dönem stratejisinde dünyadaki gelişim ve değişime paralel olarak süpermarkete odaklı hızla büyüyeceğini açıkladı. Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros, 57 yıl önce de o günkü şartlarla müşterisinin ayağına gidiyordu. Şimdi de mağazalarımız aracılığıyla, ucuzlukla birlikte çeşidi ve kolaylığı müşterinin ayağına götürüp onlara daha da yakınlaşacağız” dedi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Ticaret A.Ş. Açıklaması

  Yangının sebebi ve yarattığı maddi kaybın tespiti ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Yangın 5M mağaza sınırında kontrol edilmiş olup, mağazamız bütünüyle sigortalıdır; itfaiye ekiplerinin derhal müdahale ettiği yangında herhangi bir can kaybının olmaması en büyük tesellimizdir. Migros Alışveriş Merkezi'nin bayramın ilk günü (yarın) öğleden sonra hizmete açılması için çalışmalar hızla devam etmektedir.

  5 M Migros’u ise kısa sürede tekrar hizmete alana kadar, bayramda müşterilerimize yakın bölgedeki Akbatı ve Torium 5M’lerden, Beylikdüzü'nde Ekinoks ve Whitecorner, Bahçeşehir ve Esenyurt'ta Migros'lar dahil çevredeki diğer Migros’larla 15 mağazamızdan hizmet sunabileceğiz.

  Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
   

 • Bursa İnegöl 5M Mağazası Hiper Ucuzlukla Müşterini Karşıladı

  Gittiği her ilde tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşılayan Migros, Bursa İnegöl 5M Mağazası’nı 8 Temmuz’da hiper ucuzlukla hizmete açtı. Açılışa büyük ilgi gösteren İnegöllüler açılış gününe özel uygulanan indirimlerden yararlanmak için uzun kuyruklar oluşturdular.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Tansaş, Ege'de Başı Çekiyor

  Biribiri ardına hayata geçirdiği sosyal projelerle müşterisiyle yeniden kucaklaştı… Sabah sporu, üniversite şenlikleri, çevre projerleri ve çok özel sponsorluklarla Ege ile bağlarını daha da kuvvetlendiren Tansaş, yaz aylarında müşterilerinin en çok sevdiği sanatçıları Tansaş Arena'da ağırlayacak

  Tansaş, Ege’ye odaklanma stratejisi çerçevesinde tüketici güvenini kazanmaya devam ediyor, müşterisi ile arasındaki bağı güçlendiriyor. Tansaşlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ‘Tansaş’ta neler oluyor’ sorusunun yanıtını bir basın toplantısıyla açıkladı. Tuncer “Uzun bir hazırlık döneminin ardından Tansaşları bölgedeki müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek pek çok yenilikle yeniden tasarladık. Bu bölgenin insanları kendi markası olan Tansaş’ı bu haliyle de çok sevdi. Bölgede organize pazarda satılan beş üründen biri Tansaş’tan çıkıyor. Ette bu oran ikiye katlanıyor. Tansaş, Egeli olma farkıyla başı çekiyor” dedi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Antalya'nın Cannes'dan Fazlası Var... Macrocenter Açılıyor!

  Özel tatlar konusunda Türkiye’nin öncü markası Macrocenter, lezzet tutkunları için İstanbul dışındaki ilk mağazasını Antalya’da açıyor. Avrupa’nın ve dünyanın en özel lezzetlerini keyifli sofralar için raflarına taşıyan Macrocenter, yemek ve yaşam stili anlayışını İstanbul’dan sonra bu kez Antalya Terracity’de müşterileriyle buluşturuyor. 2200 metrekarelik alana kurulu Macrocenter, Türkiye’nin bir numaralı turizm cenneti Antalya’da yerli ve yabancı misafirlerini 1 Haziran’dan itibaren ağırlayacak.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • “Migros’un Çevre Uygulamaları Gelecek Nesiller İçin Çalışıyor”

  Atık maddelerin çevreye geri kazandırılması konusunda mağazalarında ’Geri Dönüşüm Kiosku’ uygulamasını sürdüren Migros Grubu, müşterilerinden gelen olumlu taleple iki yılda uygulamayı 37 mağazada yaygınlaştırdı.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Kadın İstihdamında Birinci

  Migros Ticaret A.Ş, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ‘2010 Yılında En Fazla Kadın Sigortalı Çalıştıran İşverenler’ kategorisinde birincilik, ‘2010 Yılında En Yüksek Prim Ödeyen İşverenler’ kategorisinde beşincilik ödülüne layık görüldü. Migros Ticaret A.Ş. Endüstri İlişkileri ve Destek Hizmetler Grup Müdürü Serdar Kaşıkçı, “Bizim için bu birincilik çok anlamlı. Şirketimizde yüzde 40 oranında kadın istihdamı yaratmış durumdayız. Bu alanda başı çekmekten; sektörde ve endüstriyel dünyada öne çıkmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Podyumda Migros Şıklığı

  2011 İlkbahar- Yaz tekstil ürünlerini bir defile ile halkla buluşturan Migros, modanın trendlerini en avantajlı fiyatlarla raflarına taşıyor. Tüketicilerden büyük ilgi gören ürünler, Beylikdüzü Migros AVM’de özel bir defile ile tanıtıldı.   Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.  

 • Çukurova'nın Kalbine 5M

  Türkiye’de yaklaşık 2 bin noktada, farklı formatlarla tüketiciye ulaşan Migros Grubu, en yeni formatı 5M’in 13’üncü mağazasını Çukurova Bölgesi’nin kalbi Adana’da hizmete açıyor. Adanalıları yepyeni bir formatla tanıştıracak olan Migros Ticaret A.Ş., hiper ucuz fiyatlar ve zengin çeşitlerle donatılmış mağazada beyaz eşyadan elektronik alete, temizlik malzemelerinden yiyecek ve içeceğe kadar bir hipermarkette olması gereken her şeyi; diğer yandan ise Adana’ya özel pek çok yerel lezzeti raflarına taşıyor. 6 bin 800 m2’lik alanı ile kapılarını 22 Nisan’da Adanalılara açacak olan Adana 5M’de pek çok ürün hiper ucuz fiyatlarla tüketiciyle buluşacak. Mağazada Adana’nın meşhur lezzeti cezerye, özel reyon ile Adanalıları karşılarken, birbirinden farklı diğer Adana tatları da raflarda yerini aldı. “Türkiye’nin dört bir köşesindeki tüketicileri 5M’in farklı alışveriş konsepti ile tanıştırmaya devam ediyoruz” diyen Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Fuat Yanar, “Müşterilerimizin memnuniyetini görmek bizi onlar için daha fazla ne yapabiliriz sorusuna yönlendiriyor. Bulduğumuz cevaplarla açtığımız her yeni mağazada, müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarını karşılıyor olmak bizi daha da cesaretlendiriyor” dedi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros, İzmirli tüketiciyi 5M’in hiper ucuz hiper eğlenceli alışveriş ortamıyla buluşturdu

    Balçova’da Cuma günü hizmete giren ilk 5M’in açılışında ‘Hiper Ucuz-Hiper Eğlenceli’ alışveriş konsepti İzmirlilerin büyük ilgisiyle karşılandı. Taze ürünlerde çok iddialı olan 5M’de Ege’nin farklı yörelerinin lezzetleri kuruşlu fiyatlara ısırgan otu, radika, turpotu, ebegümeci, arapsaçı, cibes tepecikleri oluşturuldu. İzmir’in meşhur enginar dolması için özel Çeşme Enginarı de tezgahtaki yerini aldı. ‘Hiper Ucuz - Hiper Eğlenceli’ konseptiyle ailelere ‘mutlu ve eğlenceli alışveriş’ vaat eden 5M Balçova’yı ziyaret eden müşteriler mağazada yaratılan ‘5M Keyif Salonu’nda rahat koltuklarda kitap dergi okurken, bazı müşteriler de online bilgisayarlardan internette dolaştılar. “Açılışımıza katılan müşterilerimiz bir mağazayı değil, sanki Ege Bölgesi’ni dolaşıyormuş hissi edindiklerini söylediler. Bundan çok mutlu olduk, amacımız da buydu” diyen Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Türkiye’nin tüm kahvaltılık çeşitlerini hiper ucuzlukla İzmir’e taşıdık. İzmirliler artık pazar kahvaltılarını 5M’de yapacak. İzmir’in ilk 5M’inde perakendede ailece hem çok rahat hem de çok eğlenceli yepyeni, çığır açacak bir tarz yaratıldı. Klasik reyon dizilimi yok, yaşam alanları var, her alanda o konu ile ilgili tüm ürünler kolayca bulunuyor. Bu ürünler içinde sürpriz, trendy, yepyeni yaşam tarzlarının ilginç ürünleri de çok ucuz fiyatlarla İzmirlilerle buluşturuyoruz” dedi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Müşterimiz hayatında kolaylık istiyor, Migros yenilikte durmuyor.

  Türk perakende sektörünün öncü şirketi Migros Grubu, çağdaş perakendede müşterinin hayatını kolaylaştıracak en yeni uygulamaları, teknolojinin imkanlarından da yararlanarak Türk tüketicisinin hizmetine sunuyor. Son dönemde; Jet Kasa’dan İyi Tarım Uygulamaları’na, taze gıdaların dağıtım merkezlerinden sevkiyatına, mağaza içindeki ATM’lerden Çevreci Kiosk’lara kadar müşterilerini pek çok İLK’le buluşturan Migros Grubu, 2011’i de iki büyük yenilikle karşılıyor.

  Artık ‘Kolay Vezne’ uygulaması ile dileyen müşteri tüm fatura ödemelerini Migros mağazalarında gerçekleştirebiliyor. Türkiye’nin ilk Sanal Market uygulamasını başlatan Migros Grubu, şimdi de bu altyapı ile tüketicinin evinden veya bulunduğu her yerden barkod okutarak Migros’a sipariş vermesini sağlayacak ‘Mobil Market’ kavramını Türk perakende sektörü ve tüketicilerle tanıştırıyor. Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Temel yaklaşımımız hızlı yaşamda müşterimizin hayatını kolaylaştırmak, alışverişi yaşam alanlarına dönüştürmek. Bunu da yenilikçilikle yapıyoruz.

  Migros müşterisi yenilik bekliyor, her yeniliği önce deniyor, beğenirse sahipleniyor. Bu karşılıklı durum, bizi daha da dinamik yapıyor” dedi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.  

 • Migros Çocuk Tiyatrosu ‘Gelin Bakın Neler Oldu !’ Oyunu İle Çocuklara Sevginin Gücünü Gösteriyor

  Ekim ayında yeni sezona perdelerini açan ‘Gelin Bakın Neler Oldu!’ isimli oyun, Kasım ayında 75.Yıl Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde her Cumartesi ve Pazar saat 11:00‘de, Aralık ve Ocak ayında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Oyun, Haziran ayına kadar her ay İstanbul’da farklı noktalarda binlerce çocuğa ulaşacak. Temmuz ayında ise her yıl olduğu gibi turneye çıkacak olan oyun yine 10 farklı ilde perde açacak.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.
   

 • Kazakistan'ın 21. Ramstore mağazası Astana'da hizmete girdi.

    Migros Grubu’nun uluslararası alanda büyük başarıya ulaşan markası Ramstore, Kazakistan’daki 21’inci mağazasını Astana şehrinde Astanalık Alışveriş Merkezi’nde (AVM) hizmete açtı. Böylece Ramstore’un Astana’daki mağaza sayısı beşe yükseldi.


  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Ticaret, uzmanlaşmış dağıtım merkezleri ile dağıtım ağını hızla genişletiyor.

  Türkiye’de her hafta ortalama 8 yeni mağaza açarak daha fazla tüketiciyi modern perakende ile tanıştıran Migros Grubu, bu hızlı büyümeyi verimlilik odaklı gerçekleştirmesine katkıda bulunacak stratejiler geliştiriyor. Her bölgedeki satış noktalarına daha hızlı ve etkin ürün sevkiyatını sağlamak üzere dağıtım merkezlerini hizmete açan Migros Grubu, bu merkezlere son halkayı Samsun’da ekledi.

  Samsun ili Çınarcık Beldesi’nde açılan yeni dağıtım merkezi ile Migros Grubu’nun toplam dağıtım merkezi sayısı 13 oldu. 2009’da toplam 148 bin 912 metrekare olan büyüklük, 13. dağıtım merkezinin açılışı ile birlikte 225 bin metrekareye, bu merkezlerde yaratılan istihdam ise 3300 kişiye ulaştı. Migros Ticaret A.Ş. Tedarik Zinciri ve Lojistikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İhsan Usel, “Haftada 8 mağaza açarken, arka planda verimlilik ve karlılık odaklı stratejileri de hayata geçiriyoruz. Dağıtım merkezlerimiz bu stratejinin en önemli simgelerinden” dedi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.  

 • Kazakistan'ın 20. Ramstore Mağazası Atrau'da hizmete girdi.

  Migros Grubu’nun uluslararası alanda büyük başarıya ulaşan markası Ramstore, Kazakistan’daki 20’nci mağazasını Atrau şehrinde hizmete açtı. Atrau’nun da içinde bulunduğu Batı Kazakistan bölgesinde dördüncü mağazasını hizmete sokan Migros Grubu, Atrau Ramstore’da 2907 metrekarelik satış alanında hizmet verecek. Atrau Ramstore, şehrin en büyük mağazası olma özelliğini taşıyor.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.  

 • Migros'tan sonbaharda “ÇILGIN MONEY YAĞMURU”

  Money Club Kart veya Money Visa sahipleri için bu sonbahar çok bereketli geçecek.

  Money Club Kart veya Money Visa sahipleri 14-27 Ekim tarihleri arasında Migros mağazalarından yapacakları tek seferde 50 TL ve üzeri alışverişlerde, Migroskop kataloğundaki indirimli ürünler üzerinden ekstra Money kazanıyor.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Grubu Kazakistan'ın 18. Ramstore'unu hizmete açtı

  Migros Grubu’nun uluslararası alanda büyük başarıya ulaşan markası Ramstore, Kazakistan’daki 18’inci mağazasını Hazar Denizi’nin kıyısında bulunan Aktau şehrinde hizmete açtı. Şehrin en büyük AVM’sinde, 3371 metrekarelik satış alanı ile hizmet veren Aktau Ramstore, Aktau’nun en büyük mağazası olma özelliğini taşıyor.
  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros - Shell işbirliğinden Money ile hem depo hem sepet dolacak

  Tüketicinin kartlı harcamalarında ilk iki sırada yer alan gıda ve akaryakıt giderleri oranının aylık aile bütçesinde % 30’a ulaştığı gerçeğinden yola çıkan Shell ve Migros‘un başlattıkları işbirliğiyle toplam 11 milyon müşteri, hem gıda ve ihtiyaç harcamalarından hem de akaryakıt harcamalarından kazanıyor. Uzun vadeli işbirliği Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort ve Shell & Turcas Petrol A.Ş. İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis’in katıldığı bir toplantıyla açıklandı.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Money Kampanyası

  Money Club ile kişiye özel sunulan hedefini tuturan müşteriler milyonlarca Money’den paylarını alıyor. Geçtiğimiz dönemde, perakende verilen en yüksek ödülü dağıtan Migros Tic. A.Ş. şimdi dağıttığı Money’leri, Money’e özel ürünlerde daha değerli kullanma fırsatı sunuyor.

  Money Club, 20 Ağustos – 19 Eylül döneminde yine kişiye özel tekliflerle müşterilerini milyonlarca Money’e ortak ediyor. Müşteriler kazandıları Money’lerle ister bedava alışveriş yapabililer ister Money’leri özel ürünlerde çok daha değerli olarak kullanabilirler. Böylece hem alışveriş yaparken Money kazanabilirler, hem de Money’ler kullanılırken bir kez daha kazanabilirler. Money Club ile kazananlar kulübüne dahil olan müşteriler farklı Money Club noktalarında, çeşitli fırsatlardan yararlanmaya devam edecekler.
   

 • Türkiye 2. kez 50 milyon kazanıyor

  Money Club lansman kampanyasında kişiye özel sunduğu tekliflerle bir ayda tam 604.593 kişiyi 50 milyondan pay sahibi yaptı. Bir ay boyunca perakende verilen en yüksek ödülü dağıtan Migros Ticaret A.Ş. , müşterilerine ikinci 50 milyonu dağıtmaya başladı.15 Temmuz – 15 Ağustos 2010 döneminde yine kişiye özel tekliflerle müşterilerine kazandırmaya devam ediyor. Money Club ile kazananlar kulübüne dahil olan müşteriler farklı Money Club noktalarında çeşitli fırsatlardan yararlanmaya devam edecekler.

 • Afyon'un ilk hipermarketi açıldı.

  Migros Ticaret A.Ş.’nin en yeni formatı 5M Migros, Afyon’da hiper konseptiyle şehrin en büyük perakende noktasını hizmete açtı. Türkiye genelindeki dokuzuncu 5M Migros olan Afyon mağazası 5 bin 350 m2’lik alanda bireysel tüketicilere hipermarket konseptiyle; otel, restoran, cafe ve toplu yemek şirketleri için de kolili ürünlerle toptan satış konseptiyle hizmet verecek. Afyon 5M Migros’un açılış gününde 1 tır buzdolabı, 2 tır deterjan, 2 kamyon LCD, 2 kamyon yumurta, 2 tır tuvalet kağıdı, 1 tır tozşeker, 1 kamyon makarna, 1 kamyon ayçiçeği yağı, 2 kamyon karpuz açılışa özel yapılan indirimlerle hızlıca tükendi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Sanal Market müşterileri tatil ve alışveriş keyfini birlikte yaşıyor

  Migros Ticaret A.Ş, 2010 yazını deniz kenarında geçirmek isteyen müşterilerine tatillerinde de çok özel fırsatlar sunuyor. Müşterilerinin Migros mağazalarında bulabilecekleri tüm ürünleri Sanal Market ile 17 ilde kapıya teslim eden Migros Ticaret A.Ş., yaz aylarında hizmet kapsamını genişleterek yazlık ilçelerde de satış hizmeti veriyor. Migros Sanal Market; 2010 yazında Bodrum, Marmaris, Fethiye, Göcek, Didim, Çeşme ve Ayvalık ilçelerinde tatil yapan müşterilerinin hem yazlık hem de teknelerine teslimat yapıyor, tatili keyfe dönüştürüyor.

  Bülteninin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros Grubu, 50 milyon TL dağıtarak kişiye özel perakende dönemini başlatıyor.

  Türkiye’de Migros, Tansaş, Şok, 5M, Macrocenter ve Sanal Market formatlarıyla hizmet veren Migros Grubu, 56 yıllık öncü misyonu ile kişiye özel perakende dönemini başlatıyor. “Kişiye özel perakende döneminin başlaması, barkodun hayatımıza girmesi kadar önemli bir dönüm noktasıdır” diyen Tort, şöyle devam etti: “Perakende sektöründe bu yeni dönem, müşteriye yatırıma verdiğimiz önemin bir işaretidir. Farklı beklentilere hitap eden mağaza çeşitliliğimiz ve yenilikçi teknolojimizin yarattığı üstünlük müşterimiz için kazanca dönüşecek. Türkiye’nin ilk sadakat programı olan Migros Club know-how’ımızı 10 yılda geliştirerek, üzerine yatırım yaptık ve Money Club sayesinde bugün 6 markada bu yeni dönemi başlatabiliyoruz.”

  Yeni perakende dönemi Migros Grubu’na bağlı tüm mağazaları kapsayacak, 72 ilde, 7000 kasada online çalışacak. Money Club ve Money Kredi Kartı sahibi ister hipermarket, ister süpermarket , ister indirim marketinden alışveriş yapsın, her müşteri için kişiye özel toplam hedef saptanacak. Toplam alışveriş üzerinden her müşterinin cebine geri dönecek para belirlenecek ve hedefler alışveriş fişlerinde online takip edilecek .10 Haziran- 11 Temmuz 2010 tarihleri arasında 1 ayda toplam 50 Milyon TL dağıtılacağını söyleyen Migros Ticaret A.Ş Genel Müdürü Özgür Tort, bunun kişiye özel perakende döneminin ilk adımı olduğunu, önümüzdeki dönemde kişiye özel ödüllendirme programlarının çeşitlenerek genişleyeceğini söyledi.

 • Migros'ta çevreci olan kazanıyor

  Atık maddelerin çevreye geri kazandırılması konusunda mağazalarında ’Geri Dönüşüm Kiosku’ uygulamasını başlatan Migros Ticaret bugüne kadar Migros mağazalarında toplam 370.966 geri dönüşebilir atık topladı. Müşterilerinden gelen olumlu taleple bir yılda uygulamayı 20 mağazada yaygınlaştırdı.   Yıl içinde çevreci kiosk sayısını katlamayı hedefleyen Migros Ticaret, geri kazanım ve değerlendirme konularındaki çalışmalara maddi kaynak sağlayarak, doğadaki atıkların dönüştürülmesine öncülük ediyor.
   

 • TEGV-Migros el ele verdi, yüzlerce çocuk futbol topuna ‘fair play’ için vurdu

  Migros Ticaret A.Ş., Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile yürüttüğü ‘Genç Formalar Projesi ile bir yılda 80 takım kurarak futbol aracılığıyla çocukların ‘fair play’ ruhunu öğrenmelerini destekledi. 2009 yılında başlayan ve TEGV’e bağlı eğitim parklarında kurulan amatör futbol takımları ile çocukların okul dışı vakitlerini centilmenlik, dostluk ve sağlıklı yaşam üçgeninde geçirmelerini hedefleyen projenin tanıtım toplantısı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu ve Migros Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı’nın katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti.

  Toplumsal faydayı hedefleyen kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının rakamsal sonuçları kadar toplum ruhu üzerinde yarattığı pozitif değişikliğin de önemli olduğunu vurgulayan Özaydınlı, “Genç Formalar Projesi’ni hem Migros Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı olarak hem de Bülend Özaydınlı olarak çok önemsiyorum. Çünkü bu projenin asıl amacı; çok yaygın ve popüler bir spor olan futbol aracılığıyla geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ‘fair play’ ruhunu aşılamayı hedeflemesidir” dedi. Birbirini dinleyen, anlamaya çalışan ve adilce mücadele eden bir toplumun, bu anlayışın karşılığını hem ekonomik hem sosyal açıdan mutlaka alacağını ifade eden Özaydınlı, bu projeyi hizmetlerini çok takdir ettikleri TEGV ile yürütmekten son derece memnun olduğunu belirtti.  

 • Türkiye’nin İlk “Sakin Şehri” Seferihisar’a Tansaş’tan 60 Bin Fidan

  Ege Orman Vakfı tarafından üretilen zeytinleri raflarında müşterileriyle buluşturan Tansaş, bu zeytinlerin satışından elde edilen kaynağın tamamı ile Seferihisar’a 60 bin fidanlık ‘Tansaş Müşteri Ormanı’ kazandıracak. Ege Orman Vakfı işbirliği ile yürütülecek projenin işbirliği imza töreninde konuşan Migros Ticaret Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, “Yapılan araştırmalar, Türkiye’de en yüksek sosyal sorumluluk duyarlılığına sahip müşteri grubunun Tansaş’ta olduğunu ortaya koyuyor. Yıllardır müşterilerimizle el ele yürüttüğümüz projeler sonrasında Ege’ye kazandırdığımız 267 binden fazla fidan, bunun en güzel kanıtı. Bu yıl ise kalbimiz, yarattığı doğal ve sağlıklı yaşam ortamı ile tüm dünyanın ilgisini çeken ve dünyadaki ‘Sakin Şehir Hareketi’nde Türkiye’den ilk kez listeye giren Seferihisar için atacak. Seferihisar’a 60 bin fidan kazandıracak olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.
    

 • Hiper ucuz fiyatları ile 5 yıldızlı alışverişin adresi 5M Migros, Starcity'de

  Akla gelebilecek çeşit çeşit ürün hiper ucuz fiyatlarla…Migros Ticaret’in en yeni formatı 5M Migros, Starcity AVM ve Outlet Center’da hizmete açıldı. Yüzde 50’leri bulan açılış indirimleriyle müşterilerine kapılarını açan Starcity 5M Migros’ta, küçük ev aletlerinden meyve sebzeye, laptop’tan kozmetiğe, yumurtadan LCD TV’ye kadar çok geniş bir yelpazede ürün çeşidi yer alıyor. Raflarındaki 30.000 çeşit ürün ile, tüketicinin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen 5M Migros’un Starcity’deki açılış gününde 2 TIR yağ, 2 TIR deterjan, 1 TIR toz şeker, 3.5 ton domates, 10 ton süt, 2 TIR televizyon ve yüzlerce elektronik eşya hızla tükendi. Açılışa büyük ilgi gösteren İstanbullular özellikle beyaz eşya ve elektronik ürünlerinde açılışa özel yapılan %50’ye varan indirimden yararlanmak için adeta birbirleriyle yarıştılar.

  Teknolojinin en yeni örnekleri Jet kasa ve Sıra Avcısı 5M Migros Starcity’de

  5M Migros toplam 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulu 8. mağazasını 15 Nisan’da Starcity Outlet Center’da müşterilerinin hizmetine sundu. Açılışta yoğun ilgiye yanıt vermek için Jet kasa ve Sıra avcısı gibi teknolojinin en yeni örneklerinden faydalandı. Türkiye’de ilk kez müşterilerin kasada bekleme sürelerini en aza indiren ’Sıra Avcısı’ sistemini hayata geçiren 5M, alışverişte zamandan kazandırıyor. Müşteri kasada sıra bekleme aşamasındayken, ürünler ’Sıra Avcısı’ adı verilen personel tarafından yüksek teknoloji ürünü okuyucularla taranıyor ve bilgiler kasaya aktarılıyor. Sırası gelen müşteri ise sadece ödemesini yaparak, hızla kasadan ayrılıyor. Müşterilerin hızlı ve tek başına ödeme yapmalarını sağlayan Jet kasa sistemi ise beğeni ile karşılanarak tercih nedeni oldu.

 • Tansaş ve Ege Orman Vakfı'ndan anlamlı işbirliği :Tansaş'tan Doğa Dostu Çıkartma alan herkes için bir fidan dikilecek

  2006 yılından bu yana Ege’deki ormanlık alanların genişlemesi, yanan ormanlık alanlarının yeniden yeşillendirilmesi için el ele vererek pek çok projeye imza atan Tansaş ve Ege Orman Vakfı, Ege’ye 266 binden fazla fidan kazandırdı. Tansaş ve Ege Orman Vakfı 2010 yılında da yepyeni bir işbirliği ile yine doğada fark yaratacak bir proje başlattı. Müşterilerin tüm Ege Bölgesi’ndeki Tansaş’lardan 4 TL karşılığında satın aldıkları ’doğa dostu çıkartmalardan’ elde edilecek gelirle; İzmir-Çeşme otoyolu kenarında Ege Orman Vakfı güvencesiyle ‘Tansaş Çeşme Müşteri Ormanı‘ oluşturuluyor. Doğaseverlerin ve daha yeşil bir Çeşme’yi özleyenlerin katkılarıyla yeşerecek Tansaş Çeşme Müşteri Ormanı 30 bin fidandan oluşacak. Tansaş Çeşme Müşteri Ormanı’nın ağaçlandırma çalışmaları İzmir Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü-Ege Orman Vakfı işbirliği ile Çeşme-Karaköy mevkiinde sürdürülüyor.   

 • İyi Tarım, İyi Gelecek: Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İle Migros’tan anlamlı işbirliği

  Migroslar aracılığıyla tüketici ile buluşacak olan ‘İyi Tarım Ürünleri’ logolu meyve ve sebzelerle ilgili işbirliğinin detayları Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Migros Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı’nın katıldığı bir toplantı ile kamuoyuna duyuruldu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ‘İyi Tarım Uygulamaları’nın özel sektör işbirliği ile desteklenmesinin tarımdaki büyük gelişim sürecinin hızlanmasına ve genel faydanın üreticiden tüketiciye tüm Türkiye’ye ulaşmasına katkıda bulunacağına dikkat çekti. Migros Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı ise Tarım Bakanlığı’nın cesaretlendirmesi ve teşviki ile ‘İyi Tarım Uygulamaları’na destek verdiklerini belirterek, bu adımla Türkiye’de tarımın çağ atlayacağına inanarak bu yönde öncü rol almakta kararlı olduklarını söyledi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile perakende sektörünün lider kuruluşu Migros, ‘İyi Tarım Uygulamaları’ için tarihi bir gelişime imza attılar. Tarım Bakanlığı’nın ‘İyi Tarım Uygulamaları (İTU)’ adı ile düzenlediği standartlara uygun üretim yapmayı seçen ve Migros ile anlaşan çiftçiler, bundan böyle ürettikleri yaş meyve sebzenin tamamını Migros’lara satacak.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın başlattığı ve yaş meyve sebzede AB standartlarını yakalayan ‘İyi Tarım Uygulamaları’ çalışmasında, tüketici için artık meyve sebze tamamen sağlıklı ve güvenilir oluyor. ’İyi Tarım, İyi Gelecek‘ sloganı ile yola çıkan Tarım Bakanlığı ve Migros Ticaret, Türk tüketicisinin en iyi tarım ürünlerini güvenle almaları için ülke çapında bir seferberlik başlattı. Bu seferberlik, hem gelecek nesillerin sağlıklı beslenmesi, hem de Türkiye’deki tarım arazilerinin daha verimli ve üretken olmasını hedefliyor.

  Migros, 56 yıldır kalite sistemleri ile güvenilir gıda ve ürünler sunmak için kendi denetim mekanizmalarından geçirdiği sağlıklı gıdaları müşterilerine sunuyor. Bugüne kadar meyve sebzede pestisit analizleri, hormon analizleri, izlenebilir ürünler gibi pek çok uygulamayı ilk kez başlatan Migros, raflarındaki meyve sebzelerin tamamının İTU standartlarında üretilmesi kararı ile hem çiftçiyi hem dünya standartlarında tarımı hem de tüketicilerin sağlık önceliğini destekliyor. Tüketiciler bundan böyle Migros raflarında yer alan meyve sebzelerde, ‘İyi Tarım Ürünleri’ logosunu görerek en sağlıklı meyve sebzeyi satın alabilecekler.

 • 2 bin çiftçi ‘İyi Tarım İyi Gelecek’ dedi, Migros 2010’da raflarını sertifikalı meyve-sebze ile dolduruyor

  Tarım Bakanlığı’nın ‘İyi Tarım Uygulamaları (İTU)’ adı ile düzenlediği standartlara uygun üretim yapmayı seçen ve Migros ile sözleşme imzalayan çiftçiler, bundan böyle ürettikleri yaş meyve sebzeleri Migros’lara satacak. Migros 55 yıldır, sattığı malları sağlık ve güvenilirlik açısından sıkı denetimden geçirirken, bu yeni standartlar ile meyve sebzenin tamamı üretimden sofraya kadar kayıtlı hale geliyor.

  Migros’un sadece İTU sertifikalı üreticiden ürün satın alma kararı ile birlikte yaklaşık 2 bin çiftçi , “İyi Tarım Uygulamaları “ standartlarına göre üretim yapmaya başladı.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın başlattığı ve yaş meyve sebzede AB standartlarını yakalayan ‘İyi Tarım Uygulamaları’ çalışmasında, tüketici için artık meyve sebze tamamen sağlıklı ve güvenilir oluyor. Tüketiciler bundan böyle Migros raflarında yer alan tüm meyve sebzelerde ‘İyi Tarım Ürünleri’ logosunu görerek en sağlıklı meyve sebzeyi alabilecekler.

 • Migros’tan Mükemmel Bir Hediye Seçeneği: Hediyem Kart

  Migros Ticaret, sevdiklerine değişik bir hediye vermek isteyenler için yepyeni bir seçenek sunuyor. 12 değişik tasarımıyla Migros, 5M ve Sanal Market’te kullanılabilen HediyeM Kart ile seçeceğiniz özel tasarımlı karta tutarı siz yüklüyorsunuz, sevdikleriniz istediği hediyeyi kendisi seçiyor.

 • Migros Ticaret 11. Dağıtım Merkezini Açtı

  Migros, Bölgede Mal Ve Ticaret Trafiğini Artıracak 11. Dağıtım Merkezini Erzurum’da Açtı

  Türkiye’yi modern alışveriş ortamlarıyla buluşturan Migros Ticaret A.Ş, bölgesel ve yerel kalkınmaya hizmet eden yepyeni bir yatırımla bu kez Erzurum’da bir dağıtım merkezi kurdu. Türkiye’nin her bölgesindeki satış noktalarına daha hızlı ve etkin ürün sevkiyatını sağlamak üzere bugüne kadar 10 dağıtım merkezi açan Migros Ticaret A.Ş, 11. dağıtım merkezini Erzurum’da kurarak toplam 195 bin metrekarelik depolama alanına ulaştı. 170 kişinin çalışacağı Erzurum Dağıtım Merkezi ile birlikte, Migros’un dağıtım merkezlerinde istihdam ettiği çalışan sayısı da 3 bin kişiye ulaştı. Erzurum Organize Sanayi Bölgesi’nde, 30 bin metrekare alan üzerine kurulu Migros Erzurum Dağıtım Merkezi, bölgedeki tüm Migros Ticaret formatlarına ayda 800 tır kapasite ile meyve-sebze, gıda ve gıda dışı ürün gruplarının sevkiyatını gerçekleştirecek. Migros Erzurum Dağıtım Merkezi 7 Aralık’ta hizmete açıldı.

 • Migros, Tüketim Mallarına Ömür Boyu Garanti, Mağaza ve Mağaza Otoparkında Eşya Hırsızlığına Karşi Güvence Veriyor, 55 Kuruşlu Alişveriş Başlıyor…

  Türk perakende sektörüne 80’in üzerinde ‘ilk’ uygulama kazandıran Migros, 55’inci yılında simgesi sevimli kanguruyu 5. boyuta taşırken, perakendecilikte yeni bir dönemi başlatıyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros’ta satılan tüm tüketim mallarının ömür boyu Migros garantisi altında olacağını, son kullanma tarihi geçen açılmamış ürünlerin ömür boyu iade alınacağını, Migros mağaza ve mağaza otoparklarında müşteri eşyalarının artık Migros güvencesinde olacağını” açıkladı. Özgür Tort, “Yenilikle 55 Migros yılında müşterilerimize ayrıcalıklı bir dünya sunuyoruz” dedi. Kasım ayı boyunca inanılmaz kampanyalarla müşterilerini kucaklayacaklarını söyleyen Tort, Migros’ta 55 kuruşlu alışveriş günlerinin başladığını duyurdu.

  Özgür Tort, verilen bu cesur sözlerin, sektördeki bu “İLK” uygulamaların, Migros’a güvenen, ‘Çocuğumun elini bir tek Migros’ta bırakırım’ diyen müşterilere Migros’un teşekkürü olduğunu söyledi.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

 • Migros TV Tüketiciye Kazandırıyor

  Alanında bir ilk olan Migros TV, kısa sürede tüketicilerden büyük ilgi gördü. Ürün reklamlarının ardından ekranda çıkan alana Migros Club Kart numaralarını giren Migros müşterileri, reklamını izledikleri üründe özel bir indirim kazanıyor. Kartlara yüklenmiş olan ürün indirimleri, istenilen Migros mağazasında kullanılabiliyor.

 • Migros Ticaret A.Ş ’den Bir Yenilik Daha: Jet Kasa, Jet Alişveriş

  Türkiye’de ilk kez 2009 Ocak ayında MMM Ataşehir Migros mağazasında pilot çalışma olarak devreye alınan jet kasa uygulaması, alınan olumlu müşteri görüşleri ve getirdiği operasyonel farklılıklarla 17 Mart’da MM Capitol Migros mağazasında ve son olarak 10 Haziran’da MMM Caddebostan Migros mağazasında faaliyete geçti. Yaygınlaşarak devam edecek “ Jet Kasa” uygulaması, bugüne kadar yapılan sistemlerin en ilerisi olarak bankacılık sistemlerinin altyapısı incelenerek ve Türk müşterisinin alışveriş alışkanlıkları da hesaplanarak hayata geçti. İlk verilerle mağazalar bazında değişkenlik göstermekle birlikte ortalamada tüm gün işlemlerinin % 15’ini gerçekleştiren Jet Kasa uygulaması, sağladığı memnuniyet, toplam alışveriş süresini, ödemedeki işlem hızı ile %35’e varan oranda aşağı çekmesi sebebiyle, mevcut kasalar yanında Migros’lara yaygınlaşacak.

  Bültenin tamamına ulaşmak için tıklayınız

 • Müşteri Bilinci Arttı, Migros’tan Bir İlerici Adım Daha Geldi...

  Doğada çözünebilir poşetleri ilk kez Türk tüketicisi ile buluşturan ve uygulamanın ilk sonuçlarına gore poşet kullanımında azalma gözlemleyen Migros, tamamlayıcı nitelikteki ikinci uygulaması olan bez çantalarla müşterisine yeni bir çevreci seçenek daha sunuyor. Üzerlerinde ‘Çevreyi Korumak Benim Elimde’ yazan ve müşterilerin günlük alışverişlerinde defalarca kullanabilecekleri bez çantalarla Migros, hem keyifli bir alışveriş ortamı yaratmayı hem de çevre bilincinin artırılmasına katkısını sürdürmeyi hedefliyor.

 • Tansaş Sürdürülebilir Projelerle Ege’nin Ormanlarına Sahip Çıkıyor

  Ege Orman Vakfı işbirliği ile ‘Küresel Isınmaya Karşı Çözüm Siz Olun’ sloganıyla harekete geçen Tansaş, Ege’nin bozulan orman alanlarını yeşertmeye devam ediyor. Müşterileriyle el ele vererek projenin kapsamını her yıl genişleten Tansaş, Ege Orman Vakfı tarafından üretilen zeytinleri Tansaş mağazalarında üretim maliyetinden müşterilerine sunuyor. Tansaş mağazalarından müşterilerin satın alacağı her kavanoz zeytin için 1 fidan dikilerek, Şirince mevkiinde 30 bin fidanlık ormanlık alan oluşturulacak.

  Türkiye’nin önde gelen market zincirlerinden Tansaş, ‘Küresel Isınmaya Karşı Çözüm Siz Olun’ sloganı ile başlattığı çevre projelerine hız kesmeden devam ediyor. Tansaş olarak Ege Orman Vakfı işbirliği ile 2006 yılında Urla’ya 100.000 fidan dikilirken, bu ilk adım müşteri duyarlılığı ile buluştu. Müşterilerle el ele vererek süren projelerle, bugüne kadar Ege’nin tahrip olmuş, yanmış orman alanlarına 200 bin fidan diken Tansaş, son olarak Ege Orman Vakfı tarafından üretilen zeytinleri üretim fiyatlarından raflarına taşıdı. Çevre dostu tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği zeytinlerin her 1 kavanozu için, 1 fidan dikilerek, Şirince’de 30 bin fidanlık orman oluşturulacağı açıklandı.

 • Migros’ta Doğada Çözünebilen Poşetlerle Alışveriş Başladı…

  29 Ocak tarihinden itibaren doğada çözünebilir poşetleri Migros mağazalarında da tüketiciyle buluşturmaya başlayan Migros Ticaret A.Ş.; kaynakların tasarruflu kullanımına yönelik verimlilik kampanyasına da start verdi. Söz verdiği gibi doğada çözünebilen poşetleri müşterilerine ücretsiz sunan Migros, gönüllü duyarlılık ile poşet kullanımını azaltarak, geleceğe birlikte sahip çıkmayı amaçlıyor. Ayrıca ‘enerjini boşa harcama’ sloganı ile verimlilik konusunda müşterilerini bilinçlendiriyor.