'BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Perakendenin Tek Temsilcisi Migros

05-11-2014

Türkiye’nin dört bir yanına “Migros size iyi gelecek” mottosuyla hizmet sunan Türk perakende sektörünün öncü firması Migros Ticaret A.Ş., bir ilke daha imza attı. Migros, Borsa İstanbul’un BİST30’daki şirketler arasında yaptığı incelemeyle oluşturduğu Türkiye’nin ilk “BİST Sürdürülebilirlik Endeksi"nde yer alan 15 şirketten biri oldu.

'BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Perakendenin Tek Temsilcisi Migros

Türkiye’nin dört bir yanına “Migros size iyi gelecek” mottosuyla hizmet sunan Türk perakende sektörünün öncü firması Migros Ticaret A.Ş., bir ilke daha imza attı. Migros, Borsa İstanbul’un BİST30’daki şirketler arasında yaptığı incelemeyle oluşturduğu Türkiye’nin ilk “BİST Sürdürülebilirlik Endeksi"nde yer alan 15 şirketten biri oldu. Migros, endekse perakende sektöründen tek marka olarak katılmaya hak kazandı.

Türkiye’nin öncü markası Migros Ticaret A.Ş. bir ilke daha imza attı. Tüm iş süreçlerini ekolojiyi ve ekonomiyi dikkate alarak gerçekleştiren, “iyi gelecek” mottosuyla müşterilerine en taze ürünleri en hızlı şekilde sunan Migros Ticaret A.Ş., Türkiye’de ilk kez oluşturulan "BIST Sürdürülebilirlik Endeksi" içinde perakende sektöründen tek marka olarak yer aldı.

BİST, dünyanın önde gelen borsaları gibi ilk kez “sürdürülebilirlik endeksi” oluşturdu. Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) işbirliğiyle oluşturulan endeks, şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim sorumluluklarını ve bunların performanslarını kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmasını baz aldı.

“BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”, BİST Başkanı Dr. M. İbrahim Turhan ve BİST Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz’ın katıldığı törende açıklandı. Borsa İstanbul’daki törende, BİST 30’da yer alan ve incelemeye tabii tutulan şirketler arasında kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan 15 şirket, tarafsız bağımsız kriterlerle ölçümlenerek, “BİST Sürdürülebilirlik Endeksi”ne girmeye hak kazandı.

Doğaya ve insana saygılı iş süreçleri
Perakende sektöründen tek firma olarak Migros Ticaret A.Ş.’nin yer aldığı endeks, şirketlerin küresel ısınma, biyo çeşitlilik, doğal kaynakların verimli kullanımı, su kaynaklarının azalması, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, tedarik zinciri, şirket kurumsal yönetişimi gibi Türkiye ve dünya için önemli olan sürdürülebilirliğe ilişkin meselelere nasıl yaklaştıklarını ortaya koyuyor. Endeks ayrıca, faaliyet ve kararlarının bağımsız bir gözle değerlendirilmesini sağlıyor.

Yatırımcıların sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen şirketleri ayırt eden "BIST Sürdürülebilirlik Endeksi", bu şirketlere yatırım yapılmasını sağlayan bir araç olma özelliğini de taşıyor.