Merak anahtarı, Migros’a 64 yılda 64 milyonun kapısını açtı

06-04-2018Migros, 2017 yılında yüzde 39’luk büyümeyle 15,3 milyar TL ciro yaparak son 11 yılın rekorunu kırdı. Müşteriler 2017 yılında Migros’taki alışverişlerini 11 ilin toplam market harcaması kadar büyüttü.

45 bin Migros çalışanının ortak özelliğinin perakendeye duyduğu merak olduğunu söyleyen Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Bu merakla kapımızdaki seyyar satıcıdan da, tedarikçilerimizden de, rakiplerimizden de, dünya perakendesinden de öğrendiklerimiz var. En çok müşterimizden öğrendik. Merak anahtarı, Migros’a 64 yılda 64 milyonun kapısını açtırdı” dedi.

Migros’un bugün Türkiye’nin 81 ilinde bulunduğunu belirten Tort, “Gittiğimiz her ile 38 bin çeşit ürünümüzü de beraberimizde götürüyoruz. Bu tüketici için seçim hakkı, özgürlük, kalite ve ucuzluk demek” dedi. Müşterilerinin kalbine ve cebine hitap etme iddiaları olduğunu belirten Tort, kaliteden ödün vermeden temel ihtiyaç ürünlerinde piyasadaki en iyi fiyatı sunduklarını ve tüm ürün gruplarında kampanyalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu sayede son 3 yılda müşterinin sepetine giren gıda ürünlerinin ortalama birim fiyatını yüzde 11 aşağı çektiklerini dile getirdi. Tort, yıl boyunca gıda alışverişini Migros’tan yapan bir müşterinin, bir aylık alışverişini bedavaya getirdiğini belirtti.

Öğrenme algoritmasına sahip akıllı sistemlerle geleceğin perakendesini şekillendirdiklerini ifade eden Tort, Migros Mobil’e ekledikleri M Kolay özelliği ile müşterilerinin alışveriş sırasında barkod okutarak alışveriş torbalarına ürünlerini direkt atabildiklerini ve kasadan geçirmeye gerek kalmadan ödeme yapabildiklerini belirtti. Tort, “81 ilde 8.000 kasamızdan yapılabilen mobil ödeme ile fiziksel ortamda bu kadar yaygın mobil ödeme imkanı sunan ilk ve tek perakendeciyiz” dedi.

Tersine göçün anahtarının perakende sektörü olduğunun altını çizen Tort, her ilde yarattıkları istihdamla yöresel kalkınmanın lokomotifi olduklarını belirtti.  Anadolu mağazalarında çalışanlarının toplam istihdamlarının yüzde 71’ine denk geldiğini belirten Tort “Çalışanlarımızın yüzde 54’ü kendi memleketlerinde görev yapıyor” dedi.

Türkiye’nin öncü perakende şirketi Migros, 2017 yılında yüzde 39’luk büyüme ile 15,3 milyar TL ciro yaparak son 11 yılın rekorunu kırdı. Müşteriler 2017 yılında Migros’taki alışverişlerini 11 ilin toplam market harcaması kadar büyüttü. 2017 yılını değerlendiren Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “2017 Migros için bir dönüm yılı oldu. Kipa ve Tazedirekt’i bünyemize katarak son yıllardaki büyüme hızımıza daha da ivme kazandırdık. 4 yılda iki kat büyüme hedefimizin temellerini çok sağlam attık. Kipa hariç organik büyümemizle de dünya perakendesinde iyi örnekler arasında yer aldık. Kipa entegrasyon sürecimiz ise çeviklik, hız ve verimlilik açısından ders konusu olacak niteliktedir. 168 mağazayı yalnızca bir günde bünyemize kattık. Kipa uzun zaman sonra bizimle birlikte yeniden ibresini karlılığa çevirdi” şeklinde konuştu. Uyum Market’i devralmak için anlaşma imzalayarak 2018 yılına da hızlı bir giriş yaptıklarını belirten Tort, “2018 yılının henüz başında kendi büyüme gücümüz ve yarattığımız verimlilikle yeni bir devralma anlaşması imzaladık. 53’ü İstanbul, 3’ü Tekirdağ’da olmak üzere Türkiye’deki 56 tüm Uyum Market mağazaları ve Antalya’daki 17 Makro Market mağazalarını devralmak üzere adım attık. Sürdürülebilir büyüme anlayışımızla yatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz” dedi.Migros merak ve tutkuyla 64 yıldır her gün yeniden doğuyor

Gelecek yıl Migros’un 65. yılını kutlayacaklarını hatırlatan Tort, “Bugün hep birlikte, ‘64,5’ kapısından geleceğe giriyoruz. Biz bu topraklardaki en deneyimli perakendeci olduğumuz kadar, yenilikçilik anlayışımız ve geleceği bugünden sunabilme becerimizle de en enerjik perakendeciyiz” dedi.

Tort, sözlerine şöyle devam etti: “Bilimde ve sosyal hayatta olduğu kadar ticarette de geleceğe enerji taşıyan unsur merak duymak. Dünyada büyük markaların da icatların da oluşumunun temelinde merak var. Merak duyunca bir işi kafaya takarsınız ve bu tutkuya dönüşür. Migros’un 64 yıllık hikayesi böyle özetlenebilir. Migros’un 45 bin çalışanının ortak özelliği perakendeye duyduğu merak. Perakendenin geçmişine, geleceğine meraklıyız. İyi hizmete meraklıyız, müşterilerimize meraklıyız, dünyadaki yeniliklere meraklıyız. Bu merakımızla kapımızdaki seyyar satıcıdan da, tedarikçilerimizden de, rakiplerimizden de, dünya perakendesinden de öğrendiklerimiz var. Ama 64 yıldır en fazla müşterilerimizden öğrendik. Müşterilerimizin ne aldığını, neleri almak istediğini, bunları nasıl, nereden ve ne zaman almak istediğine merak duyuyoruz. Bu merak ve tutkuyla Migros her gün yeniden doğuyor.”

Migros’un hane erişiminin yüzde 80 olduğunun altını çizen Tort, “Merak anahtarı Migros’a 64 yılda 64 milyonun kapısını açtırdı. Her sabah yurtiçindeki 1898 mağazamızda müşterilerimize günaydın diyoruz. Tedarikçilerimiz ve çalışanlarımızla her gün 1 milyon kişinin elinin değdiği, emeğinin geçtiği ürünlerimiz 64 milyonun evine giriyor. Perakende sektörünün ekosistemi içinde bulunan her kesimi kucaklayan ve katkı sağlayan hizmet anlayışımızla çalışıyoruz” dedi.

“81 ile onbinlerce marka ile topyekün gidiyoruz. Satışa sunduğumuz 100 üründen 40’ını yeni ürünler oluşturuyor ”

Migros’un Türkiye’nin markası olduğunun altını çizen Özgür Tort, “Bugün Türkiye’nin 81 ilindeyiz. 64 yıldır topraklarımızda, üreticimiz, çalışanımız ve müşterimizle büyüdük. Migros’un müziğinde her yörenin ezgisi vardır” dedi.

Migros mağazalarında sebze meyveden, ete, markalı ürünlerden, özgün markalı ürünlere kadar çok geniş bir ürün yelpazesi sunduklarını ifade eden Özgür Tort, “Türkiye’nin 81 iline, 38 bin çeşit ürünü beraberimizde götürüyoruz. Bu ürünlerin içinde ulusal büyük markaların yanında piyasanın en iyi fiyatlı ve en kaliteli özgün markalı ürünleri, Arhavi’nin kivisi, Ege’nin enginarı, kendi tesislerimizde ürettiğimiz kırmızı et ve hatta Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri bulunuyor. Migros mağazaları aynı zamanda tedarikçilerimizin de sahnesi. Markalar rekabet icinde, tüketiciye hep daha iyisini sunarak tercih edilmek için yarışıyor; daha kalitelisini, daha iyisini, daha ucuza sunmak icin çabalıyor. Bu tüketici için de seçim hakkı, özgürlük, kalite ve ucuzluk demek. Bu yüzden müşterilerimizin market alışverişinde seçim yapma özgürlüğünün garantisiyiz. Piyasaya çıkan, Migros kalite ve standartlarına uygun en yeni ürünleri müşterilerimize sunmamız bizim en büyük özelliğimiz. Bugün satışa sunduğumuz 100 üründen 40’ını yeni ürünler oluşturuyor” dedi.

“Yıl boyunca gıda alışverişini Migros’tan yapan müşterimizin bir aylık harcaması bedavaya geliyor”

Migros’un müşteri odaklı hizmet anlayışının ana ekseninde tüketicinin bütçesine daha fazla katkıda bulunabilme çabasının olduğunu söyleyen Tort, “Migros olarak, müşterilerimizin kalbine ve cebine hitap etme iddiamızı ortaya koyduk. Son 3 yılda kaliteden ödün vermeden, özgün markalı temel ihtiyaç ürünlerinde piyasadaki en iyi fiyatı sunarak ve tüm ürün gruplarında yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz kampanyalarla iddialı bir ucuzluk sağladık. Bu çabamızla tüm gıda ürünlerinin ortalama fiyatını yüzde 11 aşağı çektik. Sunduğumuz avantajlı fiyat ve kampanyalarla, yıl boyunca gıda alışverişini Migros’tan yapan bir müşterimiz, bir aylık alışverişini bedavaya getirmiş oldu” şeklinde konuştu.

“Perakende nerede başlar nerede biter? Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda sektörümüzü sürekli genişletiyoruz”

Migros’un müşterilerinin değişen ihtiyaç ve taleplerini yakından takip ettiğini belirten Tort, şu bilgileri verdi: “Türkiye’deki en fazla meyve, sebze, et ve taze unlu mamulleri satan perakendeciyiz. Müşterimiz Türkiye’nin en büyük et işleme merkezi olan kendi tesisimizde işlediğimiz yerli besi ve sağlıklı kırmızı ete büyük rağbet gösterdi. Yerli çiftçimiz de bundan kazanç sağladı. Ancak Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet göstermeye başlamamıza rağmen  Et ve Süt Kurumu’nun sağladığı etlerin halen satışını yapamıyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi alt yapısı hazır olan tüm perakendecilerin bu dağılıma erişmesi önemlidir.”

Tort, “Perakende nerede başlar nerede biter? Müşterimiz talep ettiğinde sınırların ötesine geçen bir hizmet anlayışına sahibiz. Perakende bizim asıl işimiz. Yeni ürün ve uygulamalarımızla sektörümüzün sınırlarını sürekli genişletiyoruz. Örneğin geçtiğimiz yılın son 4 ayında müşterilerimizin talebi üzerine kendi tesisimizde ürettiğimiz köfteleri sıcak sıcak servis etmeye başladık” dedi.

Öğrenme algoritmasına sahip akıllı sistemlerle Migros geleceğin perakendesini şekillendiriyor

Müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak ve onlara benzersiz fırsatlar sunmak üzere yenilikçi projelere ve çoklu kanallara yatırım yaptıklarını anlatan Tort, “Dünyadaki yeni uygulamalar bizim için sürpriz olmuyor. Çünkü önceden merak duyup araştırmış, bize fayda sağlayacak teknolojileri hayata geçirmek için çalışmalara çoktan başlamış oluyoruz. Ekiplerimiz rengarenk, yeni nesil salonlarımızda, küçük-büyük gruplar halinde toplanarak durmadan yeni projeler üretiyor” dedi.

Dijital ve mobil platformlarda dünya perakendesiyle eş zamanlı ve öncü olduklarını ifade eden Tort sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan tam 9 yıl önce başlattığımız JetKasa uygulaması hem bizim hem de müşterilerimiz için çok öğretici oldu. Öğrenme algoritmasına sahip akıllı sistemler sayesinde müşterilerimizin alışverişlerinde kendilerine özel yeni teklif ve ikramlar sunuyoruz. Bugüne kadar 4,3 milyon kişinin cebine giren Migros Mobil uygulamasına yakında zamanda “M Kolay” özelliği de ekledik. Bu sayede müşterilerimiz mağaza alışverişleri esnasında mobil cihazlarından barkodlarını okuttukları ürünleri direkt olarak alışveriş torbalarına atıyor ve ürünleri kasadan tekrar geçirmeden ödeme yapabiliyor. Türkiye’nin 81 ilindeki 8.000 kasamızla, fiziksel ortamda bu kadar yaygın noktadan mobil ödeme imkanı sunan ilk ve tek perakendeciyiz.”

Tort, “Gıda perakendesinde Migros Sanal Market ile online satışta dünya standartlarını yakalayarak aynı gün teslim oranımızı yüzde 60’a çıkardık. Sürekli güncellediğimiz Migros Sanal Market’e “Evde Ne Bitti” özelliği ekledik. Bu sayede müşterilerimizin alışveriş sıklıklarına göre çalışan algoritmalarla evlerinde bitmeye yakın ürünlerin hatırlatmasını yapıyoruz. Evde ne bitti, bunu müşterimizden önce biz biliyoruz” dedi.

Tersine göçün anahtarı perakende sektörü

64 yıldır ülke ekonomisine, üretenlere ve perakendeye güç kattıklarının ve katmaya devam edeceklerinin altını çizen Özgür Tort, Migros’un sağladığı istihdam, bulunduğu şehirlere getirdiği ekonomik canlılık, üreticiye yaptığı katkılarla ekonominin en büyük destekçisi olduğunu belirtti.

Tort, Migros’un 81 ilde açtığı mağazaları, ürün alım garantisi, yarattığı ilave iş kollarıyla büyük şehirlere göçü tersine çevirdiğini söyledi. Perakendenin yöresel kalkınmanın lokomotifi olduğunu belirterek, “Migros mağazası açılan yerlere hareket geliyor, değer kazanıyor. Migros bulunduğu yere adeta hayat getiriyor. Türkiye çapındaki mağaza ağımız sayesinde her şehirde istihdam imkanı sunuyoruz. Anadolu’daki mağazalarımızda çalışan sayımız, toplam istihdamımızın %71’i. Bunun yanında çalışanlarımızın yüzde 54’ü kendi memleketlerinde görev yapıyor” dedi.

Sadece Migros çatısı altında değil, toplumsal gelişime önem verdiklerini söyleyen Tort, şu bilgileri verdi:
“11 ilde 14 noktada hizmet veren mağazalarımızdaki Aile Kulüplerimizde, 33 farklı dalda ücretsiz meslek ve beceri kursları düzenliyoruz. Bu kurslarda edindikleri bilgi ve becerilerle kişisel gelişim sağlayanların yanı sıra kendi işlerini kuranlar, ailelerinin refahlarına da katkıda bulunabiliyor. Birinci yılını dolduran Migros Kadın Elçileri dijital platformumuz sayesinde ise 30 bin kadın üyemiz hem sosyalleşip hem de kazandıkları puanlarla aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.”

Çiftçiye verdikleri destekle Türkiye’de yeni üretim alanları açılmasına ve ilave gelir yaratacak ürünlerin yetiştirilmesine öncü olduklarını ifade eden Özgür Tort, “Bugüne kadar ithal edilen kivi, avakado gibi  ürünleri kendi topraklarımızda üretebilir hale getirerek, ülke ekonomimize destek veriyoruz. Aynı zamanda Anadolu Lezzetleri markamız ile unutulmaya yüz tutmuş yöresel tatları kendi topraklarında ürettiriyoruz. Yeni nesil çiftçiler de bu ürünleri yeniden keşfediyor. O yöredeki ustalar özgün reçetelerine uygun şekilde tarifleri uyguluyor. Böylece bölgesel kalkınmaya katkı sağlıyoruz” dedi.

“Yaşarken büyütmek, büyürken yeşertmek bilinciyle hareket ediyoruz”

Sadece rakamsal başarılarıyla değil, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla da dünya perakende sektörünün öncüleri arasında olduklarını belirten Özgür Tort, sürdürülebilirlik anlayışını doğal refleks haline getirdiklerini söyledi. Migros’un yaptığı tüm işlerde sorumlu ve verimli olmak üzerine çalıştığını vurgulayan Tort, “Bunun için yaşarken büyütmek, büyürken yeşertmeye odaklanıyoruz” dedi.

Aynı zamanda, dünyanın önde gelen perakende ve üretici firmalarının çatı örgütü konumunda bulunan Consumer Goods Forum’un (CGF – Tüketici Ürünleri Forumu) Eş Başkan Yardımcısı olan Özgür Tort, Migros’un sürdürülebilirlik alanında global hedeflerin belirlenmesinde aktif rol oynadığını ifade etti. Tort, “ Tüm CGF üyesi şirketler olarak, toplum sağlığına yönelik çalışmaların taahhüdünü verdik. Migros da bu taahhütlere uygun olarak çalışmalarını hızlandırdı” dedi. Bugün büyük bir sağlık hareketi başlattıklarını ifade eden Tort “Türkiye çapında 14 ildeki 28 mağazamızda “Migros Sağlıklı Yaşam Yolculuğu” alanları kurduk. Beslenme uzmanlarımız ile birlikte müşterilerimize kendi alışveriş alışkanlıklarına bakarak dengeli beslenebilmeleri için bir bilinçlendirme çalışması yapacağız. Migros Mobil üzerinden, müşterilerimizin kendi alışverişlerinin dağılımını göstererek eksik olan besin grubu için kendilerine özel sağlıklı yaşam önerisini indirimli sunacağız. Aynı zamanda basit hareket önerileri ile gündelik hayatlarını daha aktif geçirmeleri için bilgilendirmeler yapacağız” dedi.

Tort, “Tüm CGF üyesi şirketler ürün içeriklerinin şeffaflaştırılması ve tüketicilerin bu içeriklere online ve mobil erişimi konusunda uluslararası bir çalışma yürütüyor. Bunun Türkiye bacağına Migros liderlik ediyor” dedi.

Tort, gıda israfını önlemeye yönelik çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi:

“2025 yılına kadar gıda imhalarını yüzde 50 azaltmak öncelikli amacımız. Bunun için tüm süreç ve operasyonlarımızı gözden geçirip iyileştirmeler yapıyoruz. Gıda israfını önlemek amacıyla son kullanma tarihi yaklaşan taze ürünlerde yüzde 25-50 oranında indirim sağlıyoruz. 2017 yılında bu kapsamda yapılan indirimlerle 3 tane M Migros mağazasının bir yıllık cirosu kadar gıda ürününü imha olmaktan kurtardık. 2017 yılında, besin değerlerini koruyan meyve ve sebzeleri günlük olarak Gıda Bankaları ve sosyal marketlere ulaştırmaya başladık. Yıl içerisinde 138 bini aşkın öğün gıda ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.”