MİGROS, DÜNYANIN EN BÜYÜK PERAKENDE BİRLİĞİNİN YÖNETİMİNDE

26-09-2013

Perakende sektörünün dünyadaki en büyük birliği Consumer Goods Forum’un (CGF) Tokyo’da gerçekleşen 2013 Global Zirvesi buluşmasında yapılan yönetim kurulu seçiminde, Migros Ticaret A.Ş. CEO’su Özgür Tort, perakende komitesinden yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Tort’un bu göreve gelmesiyle Migros, Consumer Goods Forum yönetim kurulunda Türkiye’den yer alan tek isim oldu. 400’ü aşan üyesiyle, 2.5 trilyon euro ciroyu temsil eden Consumer Goods Forum’un, bu sene 57’ncisi düzenlenen zirvesinde yine dünyanın başlıca perakendeci ve üreticilerinin liderleri bir araya geldi.

Migros Ticaret A.Ş. CEO’su Özgür Tort Dünya perakende sektörüne yön veren, üyeleri tarafından yönetilen global bir perakende sektör ağı olan ve 70 ülkeden, 400’den fazla perakende şirketinin bir araya gelerek oluşturduğu Consumer Goods Forum’un yönetim kuruluna seçildi. 2009 yılının Haziran ayında CIES – The Food Business Forum (Gıda İş Forumu), Global Commerce Initiative (GCI – Küresel Ticaret Girişimi) ve Global CEO Forum’un (Küresel CEO Forumu) birleşmesiyle oluşan Consumer Goods Forum, 50 global üretici ve perakendecinin, CEO ve başkanlarından oluşan Yönetim Kurulu tarafından yönetiliyor. Forum, bilgi alışverişi ve günümüz tüketici ürünleri ve perakende sektörünün ilerlemesi için asli nitelikte olan beş stratejik öncelik; “Yükselen Trendler, Sürdürülebilirlik, Güvenlik ve Sağlık, Operasyonel Mükemmellik, Bilgi Paylaşımı ve Çalışan Gelişimi” etrafında oluşturulan girişimler için benzersiz bir küresel platform olanağı sunuyor.

Migros Ticaret CEO’su Özgür Tort, Consumer Goods Forum Yönetim Kurulu’nda..

2012 yılında İstanbul’un ev sahipliğinde Türkiye’de düzenlenen CGF global toplantısı, sektöre vizyon kazandırmak amacıyla sektör liderlerini bir araya getiren ilk buluşmasını 1956 yılında Roma’da gerçekleştirmişti. 2013 yılında Tokyo’da düzenlenen 57. toplantıda, yapılan yönetim kurulu seçiminde, Migros Ticaret A.Ş. CEO’su Özgür Tort, perakende komitesinden yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Tort’un bu göreve gelmesiyle Migros, Consumer Goods Forum yönetim kurulunda Türkiye’den yer alan tek isim oldu.

Organizasyonun yönetimi, üretici ve perakendeci olmak üzere iki komiteden oluşuyor. 25’i tüketiciye dönük üretim yapan dünya devlerinin, 25’i de global perakende gruplarının CEO’larından oluşan 50 kişilik yönetim kurulu tarafından yönetilen organizasyonda Walmart, Ahold, The Coca Cola, P&G, Unilever, Kroger, Marks&Spencer, PepsiCo, Johnson&Johnson gibi dünya devi şirketlerin CEO ve yönetim kurulu başkanları görev alıyor.

2.5 trilyon euro’luk iş hacmi, 100 milyon kişiyle etkileşim...

CGF’un düzenlediği ve sektörün dünya çapında başarılı yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen toplantılarda, tüketici ürünleri ve perakende sektörünün gündemi oluşurken, CEO’ların birbirleriyle görüş ve tavsiyelerini paylaştıkları önemli bir platform da yaratılıyor. Ticari hayatlarında birbirleriyle rekabet içerisinde olan şirketler, iş yapış biçimlerindeki bilgi paylaşımı, sürdürülebilirlik, yapılan işlerin çevreye etkisi ve bunları iyileştirmenin yollarını aramak amacıyla biraraya geliyor. Temel meseleler ile sektörün gelecekte karşılaşabileceği zorlukların dile getirildiği forumda aynı zamanda daha önceden belirtilen zorluklara getirilebilecek çözümlere de yer verilmektedir.