MİGROS GRUBU ONLINE KASALARLA TÜRKİYE’DE 1 AYDA MÜŞTERİLERİNE 50 MİLYON TL DAĞITACAK

11-06-2010

Türkiye’de Migros, Tansaş, Şok, 5M, Macrocenter ve Sanal Market formatlarıyla hizmet veren Migros Grubu, 56 yıllık öncü misyonu ile kişiye özel perakende dönemini başlatıyor. “Kişiye özel perakende döneminin başlaması, barkodun hayatımıza girmesi kadar önemli bir dönüm noktasıdır” diyen Tort, şöyle devam etti: “Perakende sektöründe bu yeni dönem, müşteriye yatırıma verdiğimiz önemin bir işaretidir. Farklı beklentilere hitap eden mağaza çeşitliliğimiz ve yenilikçi teknolojimizin yarattığı üstünlük müşterimiz için kazanca dönüşecek. Türkiye’nin ilk sadakat programı olan Migros Club know-how’ımızı 10 yılda geliştirerek, üzerine yatırım yaptık ve Money Club sayesinde bugün 6 markada bu yeni dönemi başlatabiliyoruz.”

Yeni perakende dönemi Migros Grubu’na bağlı tüm mağazaları kapsayacak, 72 ilde, 7000 kasada online çalışacak. Money Club ve Money Kredi Kartı sahibi ister hipermarket, ister süpermarket , ister indirim marketinden alışveriş yapsın, her müşteri için kişiye özel toplam hedef saptanacak. Toplam alışveriş üzerinden her müşterinin cebine geri dönecek para belirlenecek ve hedefler alışveriş fişlerinde online takip edilecek .10 Haziran- 10 Temmuz 2010 tarihleri arasında 1 ayda toplam 50 Milyon TL dağıtılacağını söyleyen Migros Ticaret A.Ş Genel Müdürü Özgür Tort, bunun kişiye özel perakende döneminin ilk adımı olduğunu, önümüzdeki dönemde kişiye özel ödüllendirme programlarının çeşitlenerek genişleyeceğini söyledi.

Migros Grubu; Migros, Tansaş, Macrocenter süpermarketleri, Şok ucuzluk marketleri, 5M hipermarketleri ve Sanal Market’ten oluşan çok formatlı yapısını ve müşteri sadakat programı Money Club’ın teknolojik üstünlüğünü kullanarak 10 Haziran–10 Temmuz 2010 tarihleri arasında kişiye özel perakende dönemini başlatıyor. Perakende sektöründe bugüne kadar rastlanmayan büyüklükteki bu ödül dağıtımı ile Money Club Kart sahibi müşteriler, Migros Grubu mağazalarında, büyük küçük tüm alışverişlerini tekrar paraya çevirebilecek.

Müşterinin o anki beklentisine göre Migros Grubu mağazaları; Migros, Tansaş, Macrocenter süpermarketleri, Şok ucuzluk marketleri, 5M hipermarketleri ve Sanal Market’ten alışveriş yapan müşteri, kasa çıkışında fişinde bu dönemde o ana kadar yaptığı harcamayı ve cebine dönecek olan parayı görecek. Her alışveriş sonrası güncellenecek tutar dönem sonunda belirlenen kişiye özel hedefe ulaştığında bedava alışverişe dönüşecek.

‘Kazanacaksın Türkiye, 50 Milyon TL Dağıtıyoruz’ sloganı ile düzenlenen dönemin startını, Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Migros Ataşehir Mağazası’nda kasaya geçerek verdi. Özgür Tort, kasadan geçen ilk müşteriye faturasını teslim etti. Güncel alışverişini ve dönem sonunda cebine geri dönecek kazancı fosforlu kalemle fiş üzerinde işaretleyerek müşterinin dikkatini çekti.

Özgür Tort: “Barkodun hayatımıza girmesi kadar önemli bir başlangıç”
“1998 yılında Türkiye’nin ilk sadakat programı olan Migros Club know-how’ımızı 10 yılda geliştirerek, farklı markalı mağazalarımızda çok kapsamlı hale getirerek yatırım yaptığımız Money Club sayesinde bugün bu dönemi başlatabiliyoruz” diyen Özgür Tort, kişiye özel perakende döneminin başlamasının, barkodun hayatımıza girmesi kadar önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Özgür Tort, kişiye özel perakende dönemi hakkında şu açıklamaları yaptı: “Gelişmiş pazarlarda perakendenin en ileri uygulaması olan sadakat programı, hem bu alanda yapılan teknolojik yatırım hem de bu teknolojinin deneyimli çalışanlar tarafından detaylı analizi sayesinde müşteri için değer yaratıyor. Yeni çağda ve gelecekte insanların kitlesellikten bireyselliğe dönüşümü; yaşam alışkanlıklarından medya takibine, teknolojik araç kullanımından kendi stilini yaratma güdülerine kadar pek çok alanda güçlenerek ortaya çıkıyor. Bu çerçevede alışveriş alışkanlıkları da kendi stilini yaratma trendinden kuvvetle etkilenerek kişilerin sadece kendileri için düşünülmüş kampanya ve avantaj beklentisini yükseltiyor. Perakende ve pazar geliştikçe, bu beklentiyi karşılayabilenler müşterilerine daha yakın olabilecekler. Nasıl ki 1990’larda perakende dünyasına barkod sisteminin girmesi ile; elektronik kasaların devreye girmesi, buna bağlı olarak daha fazla malın kasadan geçebilmesi ve böylece mal çeşitliliğinin sağlanabilmesi büyük çağdaş mağazaları yarattı ise, kişiye özel perakende dönemi de artık standartlaşmaya başlayacaktır.”

Tort: “Müşterimize yatırım yapıyoruz, büyük küçük her alışverişi ödüllendiriyoruz”
Migros Ticaret A.Ş.’nin başlatmış olduğu bu dönemin Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken Özgür Tort, 50 milyon TL dağıtımının arkasında, Migros Ticaret A.Ş.’nin müşteriye yatırım yapma vizyonunun bulunduğunu, 2008 yılında cesur büyüme rotasının, fiziki büyüme ve yaygınlaşma ile birlikte ‘müşteriye kazandırmayı’ da içerdiğini belirtti. “Bu nedenle 2009 yılında sadakat programını ve teknolojimizi geliştirerek tüm Migros Grubu mağazalarına yaydık. Bu teknoloji sayesinde yeni başlattığımız dönemde ortaya koyduğumuz gibi müşterimize yatırım yapıyoruz” diyen Tort, büyük küçük her türlü alışverişi ödüllendirdiklerini ifade etti. “Kişiye özel perakende döneminde bu bir başlangıçtır. Yeni uygulamalarla arkası kuvvetle gelecektir. Yılda 370 milyon müşterinin kasalardan geçtiği Migros Grubu’nda, Money Club programı sayesinde artık her müşteri Migros Grubu’nda ödüllendirilecek” diye ekledi.

200 mağaza dolusu mal müşterilere geri dönecek…
Özgür Tort “Migros Grubu mağazalarının her birinde rekabetçi fiyatlar ve çok cazip kitlesel kampanyalar sürecek. Müşterimizle 56 yıldır kurduğumuz güvenle başlattığımız yeni kişiye özel perakende döneminde, mevcut tasarrufa ilave olarak müşterimizin market harcamaları kendi ceplerine geri dönecek” dedi. Özgür Tort, farklı farklı mağazalardan ve sokaktan yapılan irili ufaklı alışverişini, en yakın Migros Grubu mağazalarında birbirinden hesaplı ürünleri tercih ederek biraraya toplayan müşterilerin alışverişlerinin ceplerine geri döneceğini vurguladı. Tort: “Yaz başında okulların kapanması ile müşterilerimiz tatil veya yakınlarını ziyaret etmek için Türkiye’nin çeşitli yörelerine gidiyorlar. Yazlık bölgelerde ve 72 ilde yaygınlık avantajımız sayesinde Migros Grubu mağazaları her yerde müşterilerimizi karşılıyor. Yaz başında müşterilerimizi bir sürprizle selamlamak istedik. Müşterimize yatırımı her şeyden öncelikli buluyoruz. Toplam 200 mağaza dolusu mal, Temmuz’da alışverişlerini Migros Grubu’nda toplayan müşterilere geri dönmüş olacak” dedi.

Tort: “Format çeşitliliğimiz müşteri için çoklu seçenekte para kazandıracak”
Özgür Tort “Herkesin alışverişi farklı farklı. Güne, saate, ürüne göre beklentiler değişiyor. Biz Migros, Tansaş, Macrocenter süpermarketleri, Şok ucuzluk marketleri, 5M hipermarketleri ve Sanal Market formatlarımızda her beklentinin nabzını tutuyoruz. Çok sayıda formatı aynı bünye içinde yönetebilme becerimizin müşterimiz için nasıl ilave avantaj yarattığını ortaya koyuyor. Bugün farklı beklentilerle bir Migros Grubu müşterisi her formatımızda ayrı bir alışveriş fırsatı yakalayabiliyor, ihtiyaçlarını sınıflandırarak farklı formatlarımızda bir tüketici olarak farklı tatmin yaşayabiliyor. Yakınlık, ürün çeşitliliği, beklentiye uyan fiyat, tazelik ve hizmet birden çok mağazadan alışveriş edilmesine neden olabiliyor. Bu noktada tek tek çok cazip fırsatlar yakalanıyor. Yaz sürprizi ile müşterilerimiz beklentilerine uygun fırsatlarla beraber, toplam alışverişi karşılığındaki fırsatı da ilave olarak kazanmış olacaklar. Tek tek ucuz ürün avantajı Migros Grubu’nun format zenginliğinden yararlanarak toplamda da önemli kazanç sağlayacak.”

72 ilde, 1745 mağazada, 7000 kasa online çalışacak; 12 terabyte’lık bilgi havuzu her müşteriye uygun ayrı bir hedef sunacak
Migros Grubu’nun teknolojik üstünlüğü, bu yenilikçi dönemin omurgasını oluşturuyor. 72 ilde, 1745 mağazada, 7000 kasa online çalışarak, her Money Club Kart müşterisi için ayrı bir hedef tanımlanacak. Migros, Şok, Tansaş, Macrocenter, 5M, Sanal Market formatlarından yapılan her alışveriş Money Club sadakat programı sayesinde alt alta toplanarak, her mağazanın sunduğu ayrı ayrı fırsatlar yanında toplam alışveriş tutarı da müşteriye önemli para kazandıracak. Her kasa bir banka terminali gibi online çalışarak, 12 terabyte büyüklüğünde bir bilgi havuzu müşteriye toplamda da 50 milyon TL dağıtmak için çalışacak. 12 TB büyüklüğündeki veri yaklaşık 5 milyar sayfa yazılı dokümana eşdeğer veri anlamına geliyor. Bu dönem Türk perakende sektöründe ileri teknoloji kullanımı nedeniyle de bir ilk.

Kasada müşteriler sıcak iletişimle ne kazanacaklarını her alışverişte bilecekler…
Migros, Şok, Tansaş, Macrocenter, 5M, Sanal Market formatlarından yapılan her alışveriş, ister 50 kuruş ister 50 TL olsun alt alta toplanacak. Money Club sayesinde alışveriş sonrasında çıkan fişlerde, her müşteriye farklı hedefler ve bir ay sonunda kazanacakları tutar belirtilecek. Tüm kasiyerler alışverişini tamamlayan müşterilere, o güne kadar yaptığı güncel alışveriş tutarını ve toplamdan da kazanmak için yapması gereken alışveriş miktarını fatura üzerinde fosforlu kalem ile işaretleyecek., Böylece müşteriler bir yerlere başvurmadan, uzun detayları takip etmeden, Migros Grubu’nun kendilerine sağladığı toplu kazancı da bilerek, haklarını kaybetmeden kazandıkları parayı süre sonunda alışverişe dönüştürecekler. Daha önce karta sahip olmayan müşteriler de anında kasadan Money Club kart alarak uygulamaya dahil olabilecek. Müşteriler herhangi bir ilave katılım prosedürü olmaksızın kişiye özel perakende dönemine dahil olup ödüllerini alabilecekler. Müşteriler her alışveriş sonrası kasa fişlerinde bilgilendirme dışında kazançlarını ve alışveriş tutarlarını www.moneyclubkart.com internet adresinden, SMS ve 4441044 müşteri hizmetleri hattı aracılığı ile de hedeflerini öğrenebilecekler.

50 Milyon TL ile ne alınabilir...
Migros Ticaret A.Ş. tarafından 10 Haziran-10 Temmuz 2010 tarihleri arasında toplam 50 milyon TL dağıtılacak. Peki 50 milyon TL nelerin karşılığıdır?

  • 125 bin hanenin aylık toplam gıda harcaması
  • 700 bin hanenin aylık elektrik harcaması bedeli
  • 200 mağaza dolusu ürüne karşılık gelir
  • 0,8 ton yani 500 bin adet çeyrek altın alınabilir

50 Milyon TL üstelik çekilişsiz kurasız, hedefine ulaşan tüm Money Club üyelerine bedava alışveriş çekleri ile dağıtılacak...