Migros müşterilerine sunduğu ürünlerin kalitesini dünya standartlarında denetliyor

16-11-2017

Migros, müşterilerine, uluslararası geçerliliği olan standartlarda ürünler sunmak için mağaza, depo ve dağıtım merkezlerinin yanı sıra, zincirin en baş halkası olan tedarikçilerine de düzenli olarak kalite denetimleri yapıyor.

Migros müşterilerine sunduğu ürünlerin kalitesini dünya standartlarında denetliyor

Migros, müşterilerine, uluslararası geçerliliği olan standartlarda ürünler sunmak için mağaza, depo ve dağıtım merkezlerinin yanı sıra, zincirin en baş halkası olan tedarikçilerine de düzenli olarak kalite denetimleri yapıyor. Migros, tedarikçilerine uyguladığı kalite standartları denetimlerinde ürün güvenliğinin yanı sıra etik ve sosyal uygunluk kontrolleri de gerçekleştiriyor.

Kalite denetim kriterlerinin tüm dünyada kabul gören standartlarda yapılması ve başarılı olan tedarikçilerine uluslararası arenada geçerli bir belge sağlanması amacıyla Migros, tedarikçi denetim formatını bir üst seviyeye taşıdı. Ürün güvenliği denetimlerini BRC Global Market, etik ve sosyal denetimlerini de SEDEX kriterlerine uygun yapmaya başlayan Migros çift yönlü bir kontrol sağlıyor.

Migros, Tedarikçi Denetim programı çerçevesinde uluslararası kalite denetimi olan BRC Global Market standartdında ürün güvenliği kontrolleri gerçekleştiriyor. Tedarikçilerini, hammaddekontrollerinden başlayarak denetleyen Migros; üretim alanı, depolama ve sevkiyat koşullarının uygunluğu ile birlikte personel hijyeninden, ürün analizlerine, alt yapı koşullarından, haşere ile mücadele uygulamalarına kadar geniş kapsamlı bir kontrol listesi üzerinden denetimlerini tamamlanıyor. Ürün güvenliği denetimlerinde başarılı olan tedarikçiler BRC portalına kaydolarak kalitesini dünya çapında duyurmaya hak kazanıyor.

İkinci gün gerçekleştirdiği çevre, etik ve sosyal denetimlerini uluslararası SEDEX kriterleri çerçevesinde gerçekleştiren Migros, tedarikçi firmaların operasyonel süreçleri sırasında çevreye zarar vermemesi, insana saygılı davranması ile etik ve sosyal kurallara uyumunu kontrol ediyor. Bu denetimlerde; tedarikçi firmaların atıkları uygun şekilde bertaraf etmesinden, işçilerin insani koşullarda ve güvenle çalıştırılmasına, SGK ve maaşlarının hakları doğrultusunda ödenmesinden, din - dil - ırk - cinsiyet ayrımı yapılmamasına kadar kapsamlı bir denetim gerçekleşiyor. Kriterleri başarı ile tamamlayan tedarikçileri ise GC SEDEX sertifikası almaya hak kazanıyor.

Migros, her iki denetimden de 95 ve üzeri puan alan tedarikçilerine Gold düzeyinde Migros Onaylı Tedarikçi, 75 - 90 puan alan başarılı tedarikçilerine ise Silver düzeyinde Migros Onaylı Tedarikçi belgesi sunuyor. Denetimlerde başarılı olamayan tedarikçilere ise takip denetimleri düzenliyor ve 3 kere başarısız olan tedarikçi firmalar ile ticari ilişkisini sonlandırıyor.