MİGROS TAM YOL İLERİ 5 M MİGROS AÇILDI...

10-07-2007

MMM Migros İstinye, Koç Holding Perakende ve Gıda Grubu Başkanı ÖMER BOZER ve Migros Türk Genel Müdürü LEVENT ÇAKIROĞLU tarafından açıldı...

MMM Migros İstinye, Koç Holding Perakende ve Gıda
Grubu Başkanı ÖMER BOZER ve Migros Türk Genel Müdürü
LEVENT ÇAKIROĞLU tarafından açıldı...

LEVENT ÇAKIROĞLU : “ MİGROS TAM YOL İLERİ ”

Migros T.A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu:

“Bu yıl ilk 8 ayda 115 yeni mağaza açtık, son 4 ayda 36 yeni mağaza daha açmayı planlıyoruz. Bunlardan MMM Migros İstinye’yi yeni bir yaşam merkezi olarak bugün (7 Eylül 2007) hizmete soktuk. İlki yarın (8 Eylül 2007) Antalya’da olmak üzere arka arkaya Eylül ayında 5M ‘leri açacağız. Yeni formatımız 5M Migros’lar liderlik misyonumuzun en çarpıcı adımıdır, hiper ucuzluk alışveriş tarzı ile her kesime özgür alışveriş sahaları yaratacak. Migros büyümesini hızlandırarak tam yol ileri gidiyor, yıl sonunda kombine olarak 5,5 Milyar YTL ciroyu hedefliyoruz...”

Migros’tan Eylül Ayında Arka Arkaya ‘5M’ Ler...
Migros'un yeni formatı 5M'lerde, hiper ucuzlukla özgür alışveriş devri!


Migros Türk T.A.Ş'nin lokomotif markası Migros; M, MM ve MMM sınıflandırması dışında kalan Antalya, Beylikdüzü ve Ankara’daki büyük mağazalarını tamamen baştan yaratarak yepyeni bir format ile tüketicinin karşısına çıkıyor. Migros Türk’ün Migros, Tansaş, Şok, Macrocenter ve Kangurum formatlarından sonra yeni formatı 5M’ler hiper ucuzluk, göz alabildiğine çeşit ile geniş müşteri kitlesine hitap edecek biçimde tasarlandı. 5M Migros hipermarket formatı yaklaşık bir yıllık geniş bir araştırma ve hazırlık süreciyle Ramazan ayında tüketicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Migros’un yeni hipermarket formatı yaratılırken daha büyük mekan, daha geniş ürün çeşidi ve hiper ucuzluk kriterleri dikkate alınarak, mağazalarda özgür alışveriş alanları oluşturuldu. 5M’lerin ilki 8 Eylül'de Antalya'da, ikincisi 18 Eylül'de Beylikdüzü'nde, üçüncüsü ise 22 Eylül'de Ankara'da hizmete girecek. 5M formatı bu üç ilden sonra diğer illerde de yaygınlaşmaya devam edecek. 5M’lerde, mağazalarda kullanılan malzemelerden ürün portföyüne, organizasyon yapısından hizmet politikasına, personel kıyafetlerinden iletişim stratejisine kadar çok ciddi farklılıklar bulunuyor. Özgür alışveriş alanı, her yaş ve kesimden geniş bir yelpazeye alışveriş tarzı olarak pek çok yenilik sunacak.

Mağaza içinde farklı ödeme noktaları
5M formatındaki büyük alana sahip mağazalara gelen tüketici zorlayıcı koridorlarda boğulmadan her noktada hiper ucuzlukla buluşacak. Gıda ve gıda dışı bölümler, elektronik ürünlerle ilgili bölümler farklı bir konseptle müşteriye hizmet verecek. Özgür alışveriş sahasında mağaza içinde farklı yerlerde ödeme noktaları ile müşteriye ödeme kolaylığı sağlanacak. Gıda bölümünde alışverişini yapan bir müşteri, ödemesini yaptıktan sonra yine aynı alanda yer alan kafeteryada satın aldığı ürünü tüketebilecek. Teknoloji bölümünden alışveriş yapan bir müşteri ise bu bölüme özel, farklı bir kasadan sıra beklemeden ödemesini yapabilecek.

Hiper ucuzluk 5M'lerde ...
5M’ler, sadece çılgın promosyonlarda değil, sunduğu tüm ürünlerde hiper ucuzluk vaat ediyor. İndirim ve ucuzluğun her çeşit ürüne yayıldığı yeni alışveriş tarzında, markalı ürünlerin de hiper ucuzu 5M’lerde bulunacak. Ramazan döneminde hizmete girecek olan 5M’ler; İstanbul, Ankara ve Antalya’daki mağazalarında Türkiye’nin öne çıkan yerel ve ulusal tatlarını, ithal ürünleri tek çatı altında hiper ucuz fiyatlarla sunmakta iddialı. 5M Migroslar’da tüketicinin gözüne de hitap eden pek çok yenilik hayata geçirilecek. Türk tüketicisinin alışveriş tarzına uygun olarak, başta raf ve reyon düzeni olmak üzere mağaza içindeki her türlü bölüm yeniden tasarlandı. Müşteriler araç paspasından en ekonomik peynire, yağdan detarjana, üzüm çekirdeği yağından elektronik ürüne kadar her çeşit ürün ile 5M Migros’ta sepetlerini doldurabilecekler.

5M’in özgür alışveriş alanlarında, taze ürünlerde İLK uygulamalar...

Anında istenen karışımda taze sıkma meyve suyu, istenen içerikte soyulup yıkanan salata ...

İçinde mutfak var, aşçılar yemek pişiriyor... Canlı balık ve işlenmiş et çeşidinde genişletilmiş seçenekler...


Yarım asrı aşkın bir süredir tüketiciyi hep yeniliklerle tanıştırarak, sektörünün öncüsü olan Migros Türk T.A.Ş'ın çatısı altında yaratılan 5M formatı, Türkiye'de pek çok farklı uygulamayı müşterilerine sunmaya hazırlanıyor. Hipermarket müşterileri için en önemli reyonlardan biri olan sebze-meyve bölümü de bu yeni ve çağdaş uygulamaların en iyi gözlemleneceği yerlerden biri olacak. 5M Migroslarda meyve-sebze alışverişini bir zevk haline getirecek yeniliklerden biri de 'kendi salatanı kendin seç' uygulaması olacak. Buna göre, kendi karışık salatasını oluşturmak isteyen bir müşteri için seçtiği ürünler temizlenip, doğranıp, paket haline getirilebilecek. Yine aynı şekilde meyve suyu hemen sıkılıp, şişelenebilecek. Taze ürün bölümünü ziyaret eden 5M müşterileri, gün boyu yapılacak aktivitelerden de yararlanma imkanı bulacak. İçindeki mutfakta, aşçılar gün boyu farklı ürünlerle yemekler hazırlayacak. Müşterilere çeşitli yemek tarifleri verecek olan aşçılar, onlarla birlikte yemek pişirip gün boyunca tadım yaptıracaklar. Geniş balık reyonu Türkiye’deki tüm balık ve deniz mahsüllerini sunarken, arzuya göre işlenmiş , marine edilmiş et çeşitleri yine hiper ucuzluğu sunacak. Tüm gelir gruplarını hedefleyen 5M mağazalarında, 'private label- özel market markası' olarak başarısını Migroslarda kanıtlamış olan Bütçem markalı ürünler de geniş yer alacak.

5M'lerin personeli özel eğitimden geçti
Migros’un yeni formatı 5M'lerde görevli personel için özel eğitim çalışmaları gerçekleştirildi. Çok geniş ürün yelpazesinde hiper ucuzluk ve özgür alışveriş alanlarında hizmet sunacak personel, reyonlarda özgürce self-servis’i, taze gıdalarda arzu edildiğinde yakın hizmeti karşılayacak biçimde uzmanlaştı.

Migros Türk Genel Müdürü Levent Çakıroğlu: “Yeni formatımız 5M'ler liderlik misyonumuzun en çarpıcı adımlarından biri, Migros her zaman büyüme ve yenilik odaklıdır.”
5M Migros formatının , Migros’un yenilikçi kurum kültüründen ortaya çıktığını belirten Migros T.A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, hiper ucuz fiyatlarla özgür alışveriş alanları yaratıldığını belirtti. Çakıroğlu: “Baştan sona yeniden yaratılan 5M Antalya, Beylükdüzü ve Ankara göz alabildiğince geniş ürün çeşidi, taze ürünlerde Türkiye’de ilk olacak servisle hizmet verecek. Yeni formatımız 5M'ler liderlik misyonumuzun en çarpıcı adımlarından biri. Migros her zaman büyüme ve yenilik odaklıdır. 5M’ler de diğer formatlarımız gibi yaygınlaşacak” dedi.

Levent Çakıroğlu: 'Sekiz ayda 115 mağaza açtık, Eylül’de arka arkaya 5M’ler geliyor. Son 4 ayda 36 yeni mağaza daha hedefliyoruz. Bugün Avrupa Yakası Boğaz hattında yeni yaşam merkezini de içeren MMM Migros İstinye açıldı”
Migros Türk Genel Müdürü Levent Çakıroğlu Migros Türk'ün sektördeki lider konumu paralelinde büyüme hedeflerini gerçekleştirmek üzere hızlı koşusuna devam ettiğini belirterek, liderlik ve tüketiciye en iyisini sunma motivasyonları sayesinde yepyeni bir formatla tüketicilerin karşısına çıkmaya hazırlandıklarını açıkladı. Eylül ayı içerisinde sırasıyla Antalya, Beylikdüzü ve Ankara'da 5M’lerin hizmete gireceğini açıklayan Çakıroğlu, 2007 yılında ilk 8 ayda yurtiçinde 115 yeni mağazanın açıldığını, yurtiçindeki mağaza sayısının Ağustos sonu itibariyle 895’e ulaştığını kaydetti. Çakıroğlu, yurtiçinde toplam 2007 yatırımının yaklaşık 160 Milyon YTL olacağını açıkladı. 2007 yılında Ağustos sonu itibariyle yurtiçinde satış alanına 37.500 m2 ilave edildiğini belirten Çakıroğlu, yıl sonuna kadar Migros Türk’ün hızlı büyüme atağını sürdüreceğini, yurtiçinde tahmini 36 yeni mağaza ve 30.000 m2 satış alanı daha ilave edilmesinin planlandığını, bugün MMM Migros İstinye’nin, yarın 5M Antalyanın hizmete sırasıyla giriyor olduğunu belirtti. MMM Migros İstinye, tıpkı Anadoluhisarı’nda olduğu gibi, Boğazın bu kez Avrupa yakasında önemli bir çekim merkezi olacak. 26 dönümlük alanda, MMM dışında, spa ve spor kompleksi, kitapevi, eczane, restaurant / cafe, Pet shop ve veterniner kliniği , mağazalar olarak bir yaşam merkezi yer alıyor.

İlki 8 Eylül yarın Antalya’da hizmete girecek '5M' mağazaları hakkında 'Alışverişte alışkanlıklarını değiştirecek, müşteriye özgür alışveriş imkanı tanıyacak bu formatı Türk tüketicisine sunacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz' diyen Levent Çakıroğlu, şöyle devam etti: 'Migros Türk olarak her zamanki gibi adımlarımızı liderlik bilinciyle atıyoruz. 2007 yılı bu anlamda bizim için sürekli gelişimimizi sürdürdüğümüz, yenilik heyecanıyla liderliğimize yakışan performansı elde ettiğimiz bir yıl olarak geçiyor. Eylül ayında sunacağımız yeni formatımız 5M, bu gelişimin en somut sonuçlarından biri” dedi.

Çakıroğlu: “Migros hızla hedefine ilerliyor, 2007 sonunda kombine cironun 5.5 milyar YTL olması bekleniyor”

Hem müşteri % 6 arttı, hem sepet % 6 büyüdü...
2007 yılı sekiz aylık sonuçlarına göre Migros T.A.Ş.; ciro, mağaza sayısı, büyüme ve müşteri artışında sektördeki tartışılmaz liderliğini sürdürdü. Migros Türk'ten yapılan açıklamaya göre şirket çatısı altındaki Migros, Tansaş, Şok, Macrocenter, Kangurum ve Ramstore'lar olmak üzere, altı farklı formatta Ağustos 2007 sonunda yurtdışı dahil toplam mağaza sayısı 961’e yükseldi. Yurtiçi net satış alanı açılan 115 yeni mağaza ile ilk 8 ayda % 7 artışla 550.899 m2’ye çıktı.

2006'da kombine olarak 4.7 milyar YTL, konsolide olarak 4,275 milyar YTL ciro yapan Migros Türk, 2007 ilk 6 ayda geçen yıla göre % 14 artışla konsolide 2.26 milyar YTL ciro elde etti. Haziran sonunda Migros Türk yıllık enflasyonu TÜFE’nin yarısından az, % 4 olarak gerçekleşti.

Migros Türk Genel Müdürü Levent Çakıroğlu yaptığı açıklamada: “Migros ilk 8 ayda hedeflerini hızla gerçekleştirip karlılığını arttırırken, 2007 sonunda kombine 5.5 milyar YTL’lik rekor ciro büyüklüğü hedefliyor” dedi. 2006’da toplam 300 milyon müşteriye hizmet sunan Migros Türk, 2007’de yeni yatırım ve tüketici beklentisine uygun uygulamalar ile yurtiçinde en çok tercih edilen markalar olarak toplamda müşteri sayısını % 6 artırmayı başardı. Sepet büyüklüğünde ise Migros Türk T.A.Ş geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre tüm formatlar bazında ortalama % 6 artış kaydetti.

Çakıroğlu: “Büyüklüğümüzü hep müşteri gözünde ve tercihinde ararız”
Açıklanan rakamlarla ilgili olarak, Migros Türk T.A.Ş yeni Genel Müdürü Levent Çakıroğlu şu değerlendirmeyi yaptı: “Migros Türk’te, bilginin işlenmesinden, sonuç odaklı hızlı yapısından ve hepsinden önemlisi işinde uzmanlaşmış çok değerli insan kaynağından etkilendim. Türk perakende sektörünün lideri olarak, 2007 yılının ilk sekiz ayında hızla hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz. Son dört aya girerken, yepyeni bir formatla müşterilerimizin önüne çıkacak olmamız, büyüme ve gelişim hedeflerimizin ne kadar yüksek olduğunun kanıtı. Koç Topluluğu şirketi olan Migros Türk'ün hedefleri daima yüksek oldu. Bu, dün de böyle idi, bugün de böyle. Rakamlar tercihin sonucudur. Büyüklüğümüzü hep müşteri gözünde ve tercihinde ararız” dedi.