MİGROS’TA DOĞADA ÇÖZÜNEBİLEN POŞETLERLE ALIŞVERİŞ BAŞLADI... KAYNAK TASARRUFUYLA VERİMLİLİK ARTTI.

30-01-2009

MİGROS’TA DOĞADA ÇÖZÜNEBİLEN POŞETLERLE ALIŞVERİŞ BAŞLADI... KAYNAK TASARRUFUYLA VERİMLİLİK ARTTI...

TORT: “VERİMLİLİĞİ ARTIRIYORUZ BÖYLECE YENİ YATIRIMLARA KAYNAK YARATIYORUZ”

29 OCAK TARİHİNDEN İTİBAREN DOĞADA ÇÖZÜNEBİLİR POŞETLERİ MİGROS MAĞAZALARINDA DA TÜKETİCİYLE BULUŞTURMAYA BAŞLAYAN MİGROS TÜRK T.A.Ş; KAYNAKLARIN TASARRUFLU KULLANIMINA YÖNELİK VERİMLİLİK KAMPANYASINA DA START VERDİ. SÖZ VERDİĞİ GİBİ DOĞADA ÇÖZÜNEBİLEN POŞETLERİ MÜŞTERİLERİNE ÜCRETSİZ SUNAN MİGROS, GÖNÜLLÜ DUYARLILIK İLE POŞET KULLANIMINI AZALTARAK, GELECEĞE BİRLİKTE SAHİP ÇIKMAYI AMAÇLIYOR.  AYRICA ‘ENERJİNİ BOŞA HARCAMA’ SLOGANI İLE VERİMLİLİK KONUSUNDA MÜŞTERİLERİNİ BİLİNÇLENDİRİYOR.

2008’in son ayında Türkiye’de bir ilke imza atan, ‘doğada çözünebilir poşetleri’ Macrocenterlardan başlayarak tüketicilerin hizmetine sunan Migros Türk T.A.Ş’de, söz verildiği gibi Ocak ayı bitmeden bu poşetler Migros mağazalarında yerini aldı. Küresel ısınmaya karşı hem kurum içine hem de müşterilerine yönelik etkin projeler üreten Migros Türk T.A.Ş, enerji verimliliği ile ilgili bir bilinçlendirme kampanyası için de hazırlıklarını tamamladı. ‘Enerjini Boşa Harcama’ sloganıyla mağazalarından tüketicilere çağrıda bulunan Migros, verimlilik artıracak uygulamaları ve bu konularda yaptığı çalışmaları müşterileri ile paylaşıyor.

Tort: “Verimliliği artırıyoruz böylece yeni yatırımlara kaynak yaratıyoruz”

Migros Türk T.A.Ş Genel Müdürü Özgür Tort, doğada çözünebilen poşetlerin Macrocenter’dan sonra Migros’larda da bulunmaya başlayarak kitlesel bilince sunulduğunu belirtti ve  “Müşterilerimizi geleceğe birlikte sahip çıkmaya çağırıyor, ihtiyaçları kadar poşet kullanmaları konusunda gönüllü desteklerine inanıyoruz. Böylece hem kaynakların fuzuli israfından kurtulacağız hem de yarına birlikte yatırım yapmış olacağız” dedi. Şirket bünyesinde kaynak tasarrufuna giderek, verimliliği artırdıklarının altını çizen Özgür Tort, bu çerçevede daralan imkana uygun önemli avantaj sağlayan fiyatlarla müşterilere daha yakın durduklarını , bu sayede büyüyüp aynı zamanda yatırıma kaynak katkısı yaptıklarını vurguladı.

Çevre bilinci ve kaynakların verimli kullanımı için pek çok proje üreten Migros Türk T.A.Ş bu projelere çalışanlar kadar müşterilerin katılımını da dikkate alıyor ve buna uygun projeler üretiyor.

Doğada çözünebilir poşetler şimdi de Migros'larda…

Yenilikçi Migros, kitlesel farkındalığa ve yarattığı etkiye büyük önem veriyor, doğada çözünen bu poşetler de Türkiye’de çığır açan bir uygulama olarak kitlelerle buluşuyor.
Migros Türk T.A.Ş’nin Aralık ayında öncelikli olarak Macrocenter’larda başlattığı ve ilerleyen dönemlerde tüm formatlara yaygınlaştıracağını duyurduğu uygulamada ikinci durak Migros mağazaları oldu. İstanbul’daki Migros’larda 29 Ocak’tan itibaren başlayan yeni uygulama ile müşterilerin ücretsiz temin ettikleri poşetler doğada çözünme özelliğine sahip bulunuyor. Üzerinde “ Doğada % 100 çözünür” yazan poşetler, doğaya bırakıldığı zaman, 12-24 ay içerisinde mikroorganizmaların, nemin, güneş ışığının, ısının ve oksijenin bulunduğu ortamlarda parçalanıp, biyolojik olarak çözünüyor.

Yenilikçi bir üretim teknolojisi ile üretilerek doğada çözünebilen poşetler, Türkiye’de bu alanda yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Ham petrol ürünü olan plastiğin doğada çözünmesi en iyi ihtimalle yüzyıl almaktadır. Plastiklerin doğada uzun süre kalarak çevre kirliliği yarattığı gerçeğinden yola çıkan Migros Türk, bu poşetleri söz verdiği gibi Migros’lara yaygınlaştırarak kitlesel bilinçlenme ve somut sonuçlarla farkındalığın artırılması açısından önemli bir adım attı.

Oxo-bio-çözünür plastiklerin doğada çözünmesi 2 aşamalıdır. Birinci aşama oksijen ile çözünme; poşetin raf ömrü dolduğunda oksijen plastiğin zincir yapısını bozmaya başlar. Isı, ışık, nem ve mekanik ( rüzgâr gibi) etkenlerle bu süreç hızlanır, minik parçalara ayrılır ve plastik, mikroorganizmalar için besin haline gelir. İkinci aşama; biyolojik çözünme olup, besin özelliği kazanan plastik yapı, topraktaki bakteri ve mikroorganizmalar tarafından yenilerek yok edilir.

Normal bir plastiğin doğada çözünebilmesi en az 100 yıl sürerken “Oxo- bio-çözünür” teknolojisi ile üretilen plastikler üretim aşamasında ilave edilen özel bir katkı maddesinden dolayı,ürününü cinsi ve dönüşüm yerine göre 24 ay gibi kısa bir sürede % 100 çözünerek doğaya dönerler.

Açık ve kapalı her ortamda okside olarak çözünebilen oxo-bio-çözünür poşetler, doğada parçalanma sürecini takiben, ekolojik dengeyi bozmadan ve doğaya zararlı herhangi bir kalıntı bırakmaksızın mikroorganizmalarca yenerek karbondioksit ve suya dönüştürülür.

Migros’tan verimlilik kampanyasına destek

Doğada çözünebilen poşetlerle çevreye ve gelecek kuşaklara yönelik önemli bir projeyi gerçekleştiren Migros Türk T.A.Ş, ‘Enerjini Boşa Harcama’ sloganı ile enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını teşvik edip,  toplumu hem kendi bütçelerine hem de geleceğe yatırım yapmaya davet ediyor. Şirket içinde, mağazalar ve yönetim birimlerinde teknolojinin olanaklarından yararlanarak gelişmiş aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri kullanan Migros Türk T.A.Ş, mağaza içindeki bilgilendirici ilan ve yazılı dokümanlarla da verimlilik artıracak uygulamaları müşterileri ile paylaşıp, bilinçlendiriyor, hem tüketicilerin hem çalışanların dikkatini kaynak tasarrufu konusuna çekiyor.

Migros verimliliği özendiriyor

Kullandığı gelişmiş sistemler ve cihazlar sayesinde mağazalarında yüzde 30 enerji tasarrufu sağlayan Migros Türk T.A.Ş, geçmişte yaptığı örnek çalışmalarını da geliştirerek sürdürüyor. Mağaza ve reyon aydınlatma sistemlerinde kullandığı teknoloji ile tasarruflarını büyüterek sürdürmeyi hedefliyor. Mağaza içlerinde yer alan çeşitli görseller ve kasa rulo arkasında verilen mesajlarla verimlilik konusunda küçük ipuçları verirken bilinçlendirmeyi artırmayı amaçlıyor. Ayrıca mağazalarında uyguladığı tasarruflu ürünlere yönelik kampanyalarla da  tasarruflu ürün kullanımını teşvik ediyor.

Migros’un çevre dostu teknoloji geliştirilmesi konusunda geçmiş yıllarda başlattığı pek çok çalışmaya her gün yenisi ekleniyor. Elektronik atıkları değerlendiren Migros Türk T.A.Ş, yaklaşık 10.000 kg. elektronik hurdanın çevreye zarar vermeden değerlendirilmesini ve geri dönüşümünü sağladı.. Aynı dönemde Migros Türk T.A.Ş’ye bağlı tüm formatlardaki mağazaların çıkışlarına, çevre bilinci oluşturulmasına katkı sağlamak amacı ile müşterilerin ambalaj atıklarını atabilmeleri için kağıt, cam, metal ve plastik olmak üzere ayrı ayrı ambalaj atık kutuları konuldu. Migros Türk T.A.Ş’ye bağlı Tansaş markası ile Ege Bölgesi’nde ‘Küresel Isınmaya Karşı Çözüm Siz Olun’ sloganı ile büyük bir kampanya başlatan ve müşterilerinin de katkısıyla Urla’da 100 bin fidanlık Tansaş Ormanı oluşturan Migros Türk T.A.Ş, kampanyanın sonraki aşamalarında  Dikili’de 78 bin, Torbalı’da ise 20 bin fidanlık ormanları doğaya hediye etti.