Migros’un Değerli Paydaşları,

Sektörde Migros


Ekonomide dengeler geçtiğimiz yıl yerine oturmaya başladı. Özellikle yılın ikinci yarısından itibaren Türk Lirası yabancı para birimleri karşısında istikrar kazanmaya başladı, finansal piyasalarda volatilitenin dalga boyu azaldı ve iyileşen beklentilerle faizler düşüşe geçti. Gıda perakende sektöründe üretim maliyetlerindeki artış yavaşladı, bu durum ürün fiyatlarına yansıdı ve enflasyon nispeten iyileşen güven ortamıyla birlikte düşüşe geçti. Bu olumlu gelişmeler ışığında, 2020 yılının ilk aylarındaki talep koşullarını değerlendirdiğimizde içinde bulunduğumuz sektörde ılımlı bir toparlanmadan söz edebiliriz.

Finansal ve Operasyonel Performans

Sayın ortaklarımız, fiziksel mağazacılığın büyüyüp geliştirilmesine yönelik yatırımlarımız geçtiğimiz yıl da devam etti. Mevcut mağazalarımızda müşterilerimize alışveriş keyfini daha iyi yaşatabilmek için yenileme yatırımları yaptık. Bu renovasyonlar sayesinde mağazalarımızda bir taraftan metrekare başına satış verimliliğini arttırırken diğer taraftan enerji giderleri gibi operasyonel maliyetlerimizi daha iyi yönetme konusunda gelişme kaydettik. Bu çabalar, aynı zamanda sürdürülebilir mağazacılık anlayışımız ile birebir örtüştü ve sorumlu perakendeci olarak anılmamıza katkı sağlayan karbon ayak izimizin azalmasına yardımcı oldu.

Geçtiğimiz yıl 137 yeni mağaza açtık, 341 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdik. Migros, bu anlamda hem mevcut mağazalarının gelişen satış performansıyla hem de açtığı yeni mağazalarla büyümeye devam etti. Şirketimizin yurt dışı iştirakleri dahil toplam mağaza sayısı 2.198’e ulaştı.

Migros’un konsolide satışları 2019 yılında 23,2 milyar TL’ye yükseldi. Operasyonel karlılığın geliştirilmesi geçtiğimiz yıl da odağımızda yer aldı. Konsolide VAFÖK (Vergi, Amortisman ve Faiz Öncesi Kâr) 2019 yılında 1,5 milyar TL’yi aştı. (TFRS 16 dahil 2,2 milyar TL) VAFÖK marjı 10 baz puan iyileşme kaydetti ve %6,6 (TFRS 16 dahil %9,6) seviyesinde gerçekleşti. Artan birim maliyetlere rağmen operasyonel giderlerimizi kontrol altında tutabildik. Diğer taraftan, Euro kurundaki artış Şirketimizin kur farkı giderlerini ve finansman giderlerini artırdı ve 2019 yılında 492 milyon TL konsolide net zarar kaydedildi. Şirketimizin Euro borçluluğunun geçtiğimiz yıl %30 mertebesinde azaltılması önümüzdeki dönemde bilançomuzun daha sağlıklı yönetilmesine imkan verecektir.

Değerli paydaşlarımız, dikkatinizi çekmek isterim ki, zorlu ekonomik koşullarda dahi Migros her yıl operasyonlarından güçlü serbest nakit akışı yaratmaktadır. Sürdürülebilir büyümeye odaklanan Şirketimiz değişen perakendenin geleceğinde de söz sahibi olacaktır.

Tarım Geleceğimizdir

Değerli paydaşlarımız, müşterilerimize sağlıklı taze ürünlerin tedarik edilmesi konusunda çalışıyoruz. Aslında, bu açıdan şanslı bir coğrafyadayız. Binlerce yıl birçok medeniyete ev sahipliği yapmış eşsiz Anadolu topraklarının kıymetini biliyoruz. Hiç durmadan çalışan, üreten, insanımızı besleyen, dünyanın en büyük çiftliklerinden biri olan bu verimli toprakların, Anadolu topraklarının, üzerinde yaşıyoruz. Bu zenginliğin geleceğe, çocuklarımıza aktarılmasının sorumluluğunu hepimiz taşıyoruz. Bu hassasiyetle, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yürütülen ve Anadolu’nun orijinal tohumları ile üretilen “Ata Tohum” mahsullerini müşterilerimizle buluşturduk. Geçmişte Anadolu’da yetişen şimdilerde ise unutulmaya yüz tutmuş bazı tohumları yeniden canlandırarak, bu amaçla yerel üreticileri destekleyerek, eğiterek, üretimlerini artırmalarını sağlayarak, onlara ürün alım garantisi vererek hem değer yaratıyor hem de bu topraklara olan sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Bu suretle duyduğum memnuniyeti sizlerle paylaşmak istiyorum.

Rakamların Ötesinde

Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz yoğun rekabet ortamında hızla değişen tüketici beklentilerine cevap verirken, yaptığımız işi aynı şekilde yapmaya devam edemeyeceğimizi biliyoruz. Gelişmeliyiz ve değişimi yönetmeliyiz. Bu anlamda elektronik ticarete odaklanma stratejimiz değerlidir. Geçtiğimiz yıl “Migros Hemen” uygulamasını başlattık.

Artık büyük illerde müşterilerimizin siparişlerini 30 dakika içerisinde adreslerine teslim edebiliyoruz, bu hizmeti yaygınlaştırıyoruz. Bu yıl Migros sanal marketin hizmet verdiği il sayısını 81’e çıkaracağız ve ülkemizin tüm coğrafyasını kapsayacağız.

Elektronik ticarete yaptığımız yatırımlar müşteriye yakın olmak ve değişimi yönetmek anlamında stratejilerimizin sadece bir boyutudur. Diğer taraftan teknolojiyi iş süreçlerimizde etkin şekilde kullanarak yeni çözüm ve uygulamalarla sektörde farklılaşıyoruz. Müşteri çağrılarını WhatsApp uygulaması üzerinden otomatik olarak cevaplandıran akıllı sistemler, müşteriler için kasada nakit para ya da kredi kartına ihtiyaç duymadan ödeme seçeneklerinde çeşitlilik, banka hesabına ihtiyaç duymaksızın Migros mağazalarını kullanarak para transferi, 170’in üzerinde kurum için Migros kasalarında fatura tahsilatı ve İstanbul Kart – Money Card entegrasyonu hayata geçirdiğimiz yeniliklerden bazılarıdır. Bugün geldiğimiz noktada, Migros mağazası içerisinde otonom robot kullanarak satış takibi e stok kontrolü yapabiliyoruz. Yakın gelecekte müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran yeni hizmetlerle ve yeni uygulamalarla karşınızda olacağız.

Sayın ortaklarımız, bugün, başta meyve sebze olmak üzere tüm gıda ürünlerinde tedarik maliyetlerimizi düşürmeye, lojistik süreçlerimizi iyileştirmeye ve müşterilerimize mümkün olan en uygun fiyatlarla ürün sağlamaya çalışıyoruz. Bugün, Türkiye’de en ucuz ürün fiyatlarını sunacak şekilde rekabet edebiliyoruz. Migros kalitesini ve hizmet anlayışını sürekli geliştiriyoruz. Bugün bakıldığında süpermarket operasyonları ana iş kolumuzdur.

Ancak ben, rakamların söylediğinin ötesinde, Migros’u gelecekte de başarılı kılacak sürdürülebilir stratejilere odaklandığımızı ifade etmek istiyorum. Ana iş kolumuzu destekleyici ve gelecekte belki de ilave iş kolları haline gelebilecek yeni ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Geleceği planlamaya zaman harcıyoruz. Bu çabaların bugün görünen rakamların ötesinde başarıyı ve nihayetinde daha iyi rakamları beraberinde getireceğine inanıyoruz. Bu yolda, Migros’un daha yenisini aramaktan, daha iyisini geliştirmekten ve daha fazlasını istemekten hiç vazgeçmeyen tutkulu çalışanlarına güveniyoruz.

Başarıyı geleceğe taşırken sizlerin desteğini sonuna kadar hissediyor ve Migros olarak rakamların ötesinde geleceğe yürüyoruz.

Saygılarımla,

Ö. Özgür Tort
Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO
Migros Ticaret A.Ş.