Detayları görmek için lütfen başlıklara tıklayınız.
 • 1954-1974 Hayat pahalılığına karşı tarihi adım: Migros kuruluyor
  İstanbul’un giderek artan nüfusunun ve fiyatlar arası uçurumlarının artması karşısında 1954 yılında İstanbul Belediyesi tarihi bir karar alarak, Türkiye’de İsviçre Migros’a benzer bir organizasyon kurmaya karar verdiler. Böylece gıda ve ihtiyaç malzemelerinin halka en uygun fiyat ve kaliteden belediye kontrolünde sunulmasının yolu açıldı. Semt semt dolaşan Migros seyyar satış kamyonları sadece halkın ihtiyacını ayağına götürmekle kalmadı, aynı zamanda çocuklar için bulunmaz bir ‘şehir eğlencesi’ de oldu… Migros, ilk hijyenik ambalaj, ilk etiket ve raf ömrü uygulaması gibi bugün çağdaş perakendenin olmazsa olmazları ile Türk tüketicisini ilk kez bu dönemde tanıştırdı.
 • 1975-1979 Migros’ta yeni dönem: Koç imzasıyla perakendeye gelen dinamizm
  Türkiye’nin en önemli gruplarından Koç Grubu, kurucusu Vehbi Koç’un istek ve yönlendirmesiyle 1975 yılında Migros’un çoğunluk hisselerini devraldı ve böylece Migros’un İstanbul’dan başlayarak yıllar içinde tüm Türkiye’deki tüketicileri kucaklayacak hızlı mağazalaşma süreci başladı. Bu dönemde kurduğu dev merkez deposu ile Migros, meyve ve sebzelerin taze ve ekonomik olarak tarladan tüketiciye ulaşması için meyve sebze alım bürolarının gelişmesi ile sağlıklı bir dağıtım için gerekli altyapıyı oluşturdu.
 • 1980-1990: “Dürüst Satıcı” İstanbul’dan sonra İzmir ile buluşuyor
  1981 yılında Migros'un çeşitli ilaveler ve gelişmelerle ana deposu hizmete girdi, bakliyat gibi ürünlerin hijyenik olarak depolanarak, paketlenerek sağlıklı bir şekilde satışa hazırlanması için yatırımlar yapıldı, et işleme merkezi devreye girdi. 1988 yılında ilk defa İstanbul dışında, İzmir'de 4 mağaza açan Migros, Ege Bölgesi için altyapı çalışmalarını başlattı. 1989 yılı sonunda 2 büyük ilde 34 mağazayla hizmet veren Migros, ekonomik fiyatları ve sağlığa uygun kaliteli ürünleri ile tüketiciler tarafından “Dürüst Satıcı” kimliğiyle benimsendi.
 • 1991-1995: Migros perakendede halka açık ilk şirket oluyor... 40. yılında 5 bölgede birden yaygınlaşıyor... Çağdaş perakendeciliğin kurallarını yazıyor… Yeni uygulamaları tüketiciyle buluşturuyor, MM ve MMM Migros'larla Türkiye’de büyük mağazacılığın önünü açıyor,
  Türkiye’nin dışa açık ekonomik politika izlemesini takiben Türk tüketicisinin değişen istek ve beklentilerini iyi analiz eden Migros, 1990 yılının sonundan itibaren büyük mağazacılık uygulamasına başladı. Peş peşe MM ve MMM Migroslar açılırken, hafta sonları akşam 22:00'ye kadar açık mağaza uygulamasını başlattı. Bu süreçte Türkiye’de işgücü piyasasına ilk kez part time çalışma kavramını getiren Migros, personel eğitim programlarını hayata geçirdi. Yine sektörde bir ilk olarak hayata geçirdiği Migroskop uygulaması ile avantajlı ve ucuz alışverişi düzenli aralıklarla duyurmaya başladı. Tam otomasyona geçen Migros mağazaları, Türk tüketicisini bilgisayarlı, barkodlama sistemli ve otomatik terazili kasalarla tanıştırdı. 1991 yılında halka açık bir şirket haline gelen Migros, 1995 yılında Türkiye’nin ilk indirim markası Şok’u yarattı. “Migros” markalı ilk “Private Label” ürünleri tüketiciyle buluşturan Migros, kredi kartlı alışveriş imkanı ile bir ilke daha imza attı. Türkiye’de ilk kez müşteri memnuniyeti anketleriyle “müşteri gözüyle Migros” çalışmalarını başlatan Migros, kuruluşunun 40. yılında Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu olmak üzere 5 bölgede 75 Migros mağazasıyla tüketiciye ulaşır hale geldi. Migros böylece İstanbul’dan başladığı çağdaş perakendecilik uygulamalarını, Türkiye’nin dört bir yanındaki tüketiciye aynı standartlarda ürün ve hizmet sunarak yaygınlaştırdı. Migros bu dönemde yurtdışı hamleleri için altyapı çalışmalarını da tamamladı.
 • 1996-2000: Türkiye’de Doğu Anadolu’ya kadar giden Migros, Ramstore ile ilk kez yurtdışında mağaza açıyor… Haftada 2 mağaza açma hızıyla büyüyor, yeni formatlar geliştiriyor, İlk sadakat kart; Migros Club Kart’ı yaratıyor, Türkiye’nin ilk sanal alışveriş merkezini müşteriyle buluşturuyor.
  Türkiye çapında yaygınlaşma hamlesi çerçevesinde 1996 yılında Erzurum’da tüketiciyle buluşan Migros, aynı yıl ilk yurtdışı mağazası Bakü Ramstore’u da hizmete açtı. Bakü’nün ardından Moskova’da mağaza açan Migros, bir yandan da perakendenin ilk uygulamalarını tüketiciyle buluşturmaya devam etti. İstanbul Caddebostan’da 1996 sonunda açılan MMM Migros Caddebostan, elektronik raf etiketinin kullanıldığı ilk mağaza oldu. Migros, 1997 yılından itibaren müşterilerine yeni bir alışveriş ortamı sunan “Migros Alışveriş Merkezi” kavramını da yarattı. Migros Alışveriş Merkezi Beylikdüzü ve Ramstore Shopping Center Moskova bunların ilk örnekleri oldu. 1997 yılında Migros, internetle alışverişin öncülüğünü yaparak Migros Sanal Market’i hayata geçirdi. Böylece İstanbul ve İzmir’den başlayarak internetten alışveriş imkanı sunan ilk perakende şirketi oldu. 1998 yılında ise Migros müşterileri, sektörde ilk sadakat kart uygulaması olan Migros Club Kart'ın avantajları ile tanıştı. Migros haftada 2 yeni mağaza açma hızıyla, 1999 yılı sonu itibariyle 7 coğrafi bölgede toplam 325 mağazaya ulaştı. Ankara'da Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezini açtı, Türkiye ve Avrupa'da ilk kez “Kasiyersiz Kasa” sistemi bu alışveriş merkezi içindeki hipermarkette Türk tüketicisine tanıştırıldı. Yurtdışında hızla büyüyerek Azerbaycan, Rusya’nın ardından Kazakistan'la birlikte 3 ülkede 12 Ramstore ile hizmet vermeye başladı. Migros Club Kart üye sayısı 2000 yılı sonu itibariyle 3,2 milyona ulaştı. Yapılan kampanyalarla sadece 2000 yılında 575.000 kişiye 2,7 trilyon TL'lik “Bedava Alışveriş Çeki” dağıtıldı. Sanal Market ise gelen talep doğrultusunda İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyüyerek yaygınlaştı. 2000 yılında Migros, yurt içinde ve yurt dışında birçok bölgede 128 mağaza açarak, mağaza sayısını 450'ye yükseltti. 2000 yılında “Bakkalım”ı yaratan Migros, kısa sürede 700’e yakın noktada Bakkalım açtı. Çağdaş bir perakende şirketi olarak, çalışanlarının gelişimini de önemseyen Migros; Koç Üniversitesi-Migros Perakendecilik Eğitim Merkezi’ni 2000 yılında açtı ve ilk dönem mezunları sertifikalarını aldı.
 • 2001-2005: Migros 50. Yılını kutluyor... Güneydoğu’da ilk mağazayı Diyarbakır’da açıyor, Karadeniz’deki varlığını kuvvetlendiriyor… Ramstore Sofya hizmete giriyor, Moskova odaklı yurtdışı büyüme hamlesi devam ediyor… 2005’te Tansaş ile birleşiyor, yurtiçinde 722 mağazaya ulaşıyor...
  2001 yılı itibariyle 461’e ulaşan mağaza sayısı ile 160 milyon müşterisine hizmet ulaştıran Migros, bir yandan da Moskova merkezli mağazalaşma sürecini hızlandırdı, mağaza sayısını 1 yılda 9'dan 15'e çıkardı. İnternet üzerinden alışverişin gerçekleştirildiği Migros Sanal Market, hizmet ağı içinde yer alan İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Marmaris, Bodrum'a 2001 yılında Antalya ve Adana'yı ekledi. 2002 yılında Güneydoğu Anadolu’daki yatırımlarına Diyarbakır ile başlayan Migros, 2003 yılında Doğu yatırımlarına Kars ve Erzincan’ı da ekleyerek hizmet ağını genişletmeye devam etti. Bir yandan da Ordu, Trabzon gibi illerdeki yatırımlarıyla Karadeniz’deki varlığını güçlendirdi. Müşterisine, personeline, yatırımcısına ve tedarikçisine en iyiyi, en güzeli sunmayı kendisine ilke edinen Migros 2004 yılında 50. yılını tüm Türkiye çapında büyük bir coşku ile kutladı. Eylül ayında 50. yılını bir geceyle kutlayan Migros; gelecek 50 yıl için de, Türkiye'de modern perakende sektörünün öncülüğünü yaratmak için, 20 satış kamyonunun sinyalleri ile ilk yola çıktığı yer Galata Köprüsü'nde perakende meşalesini yaktı. Migros'un 50. yılı sebebiyle İsviçre Migros, 1930 yılındaki 1 numaralı satış kamyonunu Türkiye'ye getirerek Koç Müzesi'ne armağan etti. Migros Ticaret A.Ş'nin 50 yıllık tarihi, Türk tüketicisinin alışveriş alışkanlıklarına, geçirdiği evrelere, dönemlere, tercihlerdeki değişime dönüşüme tarihsel bir bakış sunduğu “Keyifli Alışverişin 50 yılı” adı altında bir belgeselde kayda geçti. Migros, 2005 yılında önemli bir atılımla perakende zinciri Tansaş'ı satın alarak sektördeki liderliğini perçinlerken, bu birleşmeyle yaratılan sinerji ile müşterilerine farklı formatlarda, farklılaşan markalarla hizmet sunmaya devam etti. 2005 sonunda yurt içinde toplam 505 mağazada hizmet veren Migros, yurt dışında iştirakleri vasıtasıyla toplam 566 mağazaya ulaştı, Tansaş mağazalarıyla birlikte bu sayı 722'ye yükseldi.
 • 2006- 2007: Migros Ticaret dünya liginde....Tansaş ile Migros birleşmesi; hem finansal büyüklük, coğrafi yaygınlık, hem müşteri hacmi ve insan kaynakları boyutu olarak Türk perakende sektörü için önemli bir kilometre taşı... Migros çoklu format yönetiminde uzmanlaşıyor, haftada 3 mağaza açma hızına ulaşıyor, 5M’i yaratıyor...
  Tansaş birleşmesinin ardından müşterilerine Migros, Tansaş, Şok, Macrocenter,Sanal Market markalarıyla ulaşan Migros Ticaret A.Ş., çoklu format yönetme becerisi ile kendi özgünlüğünü, farklılığını koruyarak farklı beklenti ve ihtiyaçlara yanıt verdi. Müşteriye yakın durma kabiliyeti arttı. Migros Ticaret A.Ş., birleşmeden daha fazla büyümek için hızla yurt içinde ve yurt dışında tüm formatlarda mağaza sayısını ve coğrafi yayılımını geliştirdi. İçinde özgür alışveriş alanlarını ve hiper ucuzluğu barındıran 5M hipermarketlerini 2007 yılında müşterileri ile buluşturan Migros; böylece tüm perakende formatlarında farklılaşan hizmetleri sunabilme kabiliyetini geliştirdi. İçeride bir yandan Kastamonu, Nevşehir, Karabük ve Zonguldak gibi illere ve Batı Karadeniz Bölgesi’ne ilk kez adım atarken, dışarıda da yeni Ramstore’ları Rusya ve çevresinde açmaya devam etti. 2007 yılı sonu itibariyle hizmet kapsamı 57 İl’e yaygınlaştırıldı. Yurtdışında ise Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Makedonya olmak üzere 15 Ramstore'u bulunan Migros, Rusya’da sahip olduğu Ramstore’ları sattı. Migros’un haftada 3 mağaza açma hızıyla içeride ve dışarıda yakaladığı bu büyüme, Deloitte tarafından düzenli olarak her yıl hazırlanan Perakendenin Küresel Güçleri 2008 raporunda Türkiye'den ilk kez Migros’un listeye 236. sıradan girmesini sağladı. Migros Ticaret A.Ş., 2001-2006 yılları arasında en hızlı büyüyen 50 şirket arasında 12. sırada yer aldı.
 • 2008-2010: Moonlight Perakendecilik ve Ticaret A.Ş'ye hisse devri tamamlanıyor, müşterinin hayatına dokunan doğada çözülebilen poşet, jet kasa, çevreci kiosk, İyi Tarım Uyguamaları, gibi pek çok yenilikçi uygulamayı hayata geçiriliyor...
  Migros Ticaret A.Ş.’nin hisselerinin Moonlight Perakendecilik ve Ticaret A.Ş.'ye devri 30 Mayıs 2008'de tamamlandı. Müşterilerine her zaman ayrıcalıklar dünyası sunan ve yeniliklerle tanıştıran Migros, 55’inci yılında perakende sektöründe çok özel uygulamalar başlatarak yeni bir dönem başlattı ve tüm tüketim mallarının ömür boyu Migros garantisi altında olacağını açıkladı. Hızlı büyüme planını müşterileri için değer yaratacak yenilikçi uygulamalarla destekleyen Migros Ticaret A.Ş., Türkiye’de bir ilke imza atarak ilk kez doğada çözünebilen poşet uygulamasını 2009 yılında hayata geçirip, kullanılabilir bez çanta ile de bu uygulamasını destekledi. Keyifli ve kolay kullanımıyla müşteriye farklı bir alışveriş deneyimi yaşatan “Jet Kasalar” ilk kez Migros tarafından Türk tüketicisiyle buluşturuldu. Migros, Türkiye sathında hızla yaygınlaşan dağıtım merkezleri aracılığıyla, 2010’da taze gıdaları mağazalara doğrudan sevk etmeye başladı. Böylece hem verimliliğini artırdı hem de daha hızlı lojistik imkanı yarattı. Migros, 2010 Ocak ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde “İyi Tarım Uygulamaları” projesini hayata geçirdi.
 • 2011- 2014: Süpermarkete odaklanan Migros Ticaret A.Ş.’nin yeni konsepti Migros-Jet’ler sektöre girdi. Sepeti sepete eşitleyen rekabetçi fiyatlarla 60. Yılında dördüncü jenerasyon müşterilerini kucakladı.
  Migros Ticaret A.Ş. 2011 yılında yenilikler ile perakende sektöründe öncülüğüne devam etti. Müşterilerine her yerden ulaşabilme arzusu ile, mobil cihazlardan barkod okutarak alışveriş imkanı sunan “Mobil Market”i hizmete soktu. Migros, 2011 Ağustos ayında Şok Ucuzluk Marketlerini devretti. Migros-Jetler süpermarketin en pratik ve hızlı formu olarak sektördeki yerini aldı. 2014 yılında 60.yılını kutlayan Migros, 4. kuşağa hizmet vermenin gururunu yaşadı. Migros, artan penetrasyon oranı, verimlilikte yatırımlara yön veren etkin operasyon yönetimi ve öncü rolüne yakışan yeniliklerle “Yeni Nesil Perakendecilik” anlayışını toplumun her kesimine ulaştırdı. Piyasadaki en uygun sepeti Migros sepetine eşitleyen, fiyat avantajına sahip rekabetçi yapısıyla sektörde öne çıkmaya devam etti. Hizmet anlayışıyla müşterilerinin hem aklına hem de kalbine dokunan Migros, her coğrafyadaki farklı beklentilere cevap vererek, Türkiye’nin aynasını yansıtan müşteri profiline sahip oldu. Ayrıca Migros, Türk perakende sektöründe ilk kez başlattığı ‘İyi Tarım Uygulamaları’ ile meyve-sebzeden sonra beyaz ette, hizmete açtığı kendi entegre tesisiyle kırmızı ette, taze gıdanın referans noktası oldu. Migros ‘İyi Gelecek’ anlayışıyla sürdürülebilirlik çalışmalarında çevre, insan ve iyi yaşam konularında öncü adımlar atarak BİST’in (Borsa İstanbul) sürdürülebilirlik endeksine giren tek perakendeci şirket ünvanın aldı.
 • 2015: Migros’un yeni stratejik ortağı Anadolu Endüstri Holding oldu. Müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarına göre, ‘Tam Bana Göre’ diyecekleri kampanyalar ile alışverişi daha hesaplı, daha keyifli hale getiren Migros, Muş’ta açtığı mağaza ile Türkiye’de eriştiği il sayısını 71’e çıkardı
  Çağdaş perakendeciliğin standartlarını belirleyen Migros Ticaret A.Ş.’nin hisselerinin yüzde 40.25’i, Türkiye’nin hem lokal hem uluslararası pazarda deneyim sahibi gruplarından Anadolu Endüstri Holding’e devredildi. ‘Sadakat kart’ kavramını Türkiye ile tanıştıran Migros, güçlü teknolojik yetkinlikleri sayesinde akıllı teklifle¬ri, eğlenceli ve interaktif olarak müşterileriyle buluşturmaya devam etti. Müşteri datasını etkin bir şekilde kul¬lanan Migros, kişiye özel öne¬riler, geniş katılımlı kampanyalar organize etti. Migros, sadakat kart programında bir ilki gerçekleştirerek hayata geçirdiği ‘Tam Bana Göre’ kampanyası ile müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarını, ihtiyaçlarını, beklentilerini bilerek bir sonraki alışverişlerini daha hesaplı, daha keyifli hale getirdi.

  Gıda perakendesinde değişimlere öncülük eden, gelişen yaşam koşullarında mağazalarından içeri giren her bireyin yaşam tarzına ve beklentilerine uygun yenilikleri Türkiye çapında tüketiciyle buluşturan Migros Ticaret A.Ş. açtığı Muş mağazası ile eriştiği il sayısını 71’e çıkardı.

  ‘Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri 2015’ araştırmasında dereceye giren Migros, 12 yıl üst üste en beğenilen şirket seçildi. Ayrıca, iki yıl üst üste ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan tek perakendeci oldu.
 • 2016: Migros Ticaret A.Ş, İngiltere kökenli uluslararası perakende kuruluşu Tesco’nun Türkiye’de bulunan mağazaları ve alışveriş merkezlerinin, Migros Ticaret A.Ş.’ye hisse devri için anlaşma imzaladı. Migros Grubu, doğal gıda online alışveriş markası Tazedirekt’i bünyesine kattı.
  Migros, hız kesmeden sürdürdüğü büyüme yolculuğuna yeni bir kilometre taşı daha ekledi. Migros, iddialı büyüme hedefi çerçevesinde uluslararası perakende zinciri Tesco’nun Türkiye’deki Tesco Kipa Alışveriş Merkezi ve mağazalarını satın almak için ilk adımı attı. Haziran 2016’da, Tesco Overseas Investments Limited’in, Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret ve Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş.’deki % 95.5 hissesinin Migros Ticaret A.Ş. tarafından satın alınması için hisse devri anlaşması imzalandı. Migros Grubu, Kasım 2016’da doğal gıda online alışveriş markası Tazedirekt’i bünyesine kattı. Tazedirekt’in tüketicilerle kurduğu kuvvetli bağı kaldığı yerden, bu kez Macrocenter’ın kuvvetli altyapısı ve hizmet kalitesiyle daha da güçlendirerek devam etmesi için çalışmalara başlandı.
 • 2017: Kipa hisselerinin yüzde 95,5’nin Tesco Overseas Investments Limited’den Migros Ticaret A.Ş.’ye devri işlemi tamamlandı. Tazedirekt, verdiği kısa aranın ardından daha güçlü bir alt yapı ve hizmet kalitesiyle geri döndü.
  Migros’un, Kipa hisselerinin yüzde 95,5’ini satın alma süreci Mart 2017 tarihi itibariyle tamamlandı. Bu satın almayla birlikte Migros bünyesine 48 hipermarket, 48 süpermarket, 72 Express mağaza ile toplam 320 bin m2 net satış alanı daha eklendi. Tesco Kipa’nın 20 ilde bulunan 26 AVM’si ile yurtiçi alışveriş merkezi sayısını da 30’a ulaştıran Migros, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi yatırımcılarından biri haline geldi. Mart 2017’de yeniden hizmete başlayan Tazedirekt.com üzerinden her gün yaklaşık 1600 üründen oluşan özel bir seçki sunulmaya başlandı.