5M MİGROS BEYLİKDÜZÜ VE 5M MİGROS BODRUM AYNI ANDA AÇILDI

20-06-2012

5M MİGROS BEYLİKDÜZÜ VE 5M MİGROS BODRUM AYNI ANDA AÇILDI

Kasım 2011’de meydana gelen yangının ardından kısa zamanda yeniden inşa edilen 5M Beylikdüzü Migros mağazası, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Migros Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı’nın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. “Migros Grubu olarak bugün çifte mutluluk yaşıyoruz” diyen Özaydınlı, 5M Beylikdüzü Migros’un kurdelesini keserken eşzamanlı olarak Bodrum’da da 5M Bodrum Migros’un açıldığını söyleyerek şöyle devam etti: “Birbirinden 830 km uzaklıkta 2 adet 5M’i aynı gün, aynı saatte açmamız 58 yıllık tecrübemizin sonucudur. Bugün mevcut satış alanımıza bu iki mağazayla birlikte 17.000 m2 ilave ediyoruz.”

Migros Ticaret A.Ş.’nin tüketiciyle buluştuğu en önemli noktalardan biri olan ancak Kasım 2011’de çıkan yangın nedeniyle kapılarını tüketicilere kapatmak zorunda kalan 5M Beylikdüzü Migros yeniden hizmete açıldı. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Ersel, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Migros Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı’nın katıldığı açılış töreni, bir ilke de sahne oldu. Beylikdüzü’nde kurdelenin kesildiği dakikalarda, 5M Bodrum Migros’un da açılışı gerçekleşti. Böylece Migros bir günde iki hipermarket açılışı ile toplam satış alanına 17 bin metrekarelik alan ilave etti.

Özaydınlı: “Amiral gemimiz yeniden ayakta, bizim için aynı zamanda duygusal bir an”
Migros Ticaret A.Ş.’nin 58 yıldır Türk tüketicisini çağdaş perakendenin tüm imkanlarıyla buluşturduğunu belirten Bülend Özaydınlı, şöyle devam etti: “5M Beylikdüzü Migros, açıldığı günden bu yana Migros Grubu’nun tüketiciyle buluştuğu en önemli nokta oldu. Maalesef geçtiğimiz yıl, talihsiz bir yangın nedeniyle mağazamız hizmet veremez duruma geldi. Bu tür sıkıntılı anlar hem insanlar hem kurumlar için bazen kaçınılmazdır ama önemli olan sonrasındaki duruştur.” Özaydınlı bu olayın ertesinde, yaşanılan durumun izlerini ortadan kaldırmak için çok hızlı hareket ettiklerini söyledi. 2008 yılına dek Migros’un büyümesine 34 yıl süresince hakim ortak olarak büyük destek veren ve halen 5M Beylikdüzü gayrimenkulünün sahibi olan Koç Ailesi’ne bu üzücü yangın sonrası verdiği destek nedeni ile, bu dönemde Migros’u hiç yalnız bırakmayan Beylikdüzü halkına ve güçlü yapıları ile kapıları tekrar açmaya olanak sağlayan sigorta şirketleri Allianz ve Yapı Kredi Sigorta’ya teşekkür etti.

“Bir günde 2 adet 5M hipermarket açmak ancak 58 yıllık tecrübeyle açıklanabilir, tarihi rekor kırıyoruz”
Migros Grubu olarak bir yandan 5M Beylikdüzü Migros’u yeniden müşterisiyle buluşturduklarını, diğer yandan bir başka 5M’in eşzamanlı olarak Bodrum’da hizmete girdiğini söyleyen Özaydınlı, “Bugün Migros Grubu olarak çifte mutluluk yaşıyoruz. Birbirinden 830 km uzaklıkta 2 adet 5M’i aynı gün, aynı saatte açmamız 58 yıllık tecrübemizin sonucudur. Mevcut satış alanımıza bu iki mağazayla birlikte 17.000 m2 ilave ediyoruz. Bu rekoru dünyanın en büyük alışveriş arabası rekoru ile simgeleştirdik. Bu iki 5M ekonomisi, hizmeti ile aynı gün kapılarını açıyor” dedi. Özaydınlı, Migros Grubu’nun haftada 8 mağaza birden açtığı zamanların olduğunu ancak aynı günde 2 hipermarketi açmanın 58 yılda ilk kez bugün mümkün olduğunu ifade etti.


“Türkiye güçlenerek büyüyor, perakende sektöründeki gelişme bu güçlenmenin güzel bir örneği”
Bülend Özaydınlı, Migros Grubu’nun köklü geçmişiyle her türlü konjonktürel duruma karşı yenilikçilik ve öncülük vizyonu ile hareket ettiğini, yeniden hizmete açılan 5M Beylikdüzü Mağazası’nın ise bu anlayışın tüm örneklerini sergileyen, çok özel bir mağaza olduğunu söyledi. Migros Grubu’nun kararlılıkla büyüme yolunda ilerlediğini ifade eden Bülend Özaydınlı; “Türkiye’nin bu gücüne biz de bu sene süpermarket ve 5M formatında haftada 2 yeni mağaza açarak katkı yapacağız. Türkiye güçlenerek büyüyor, perakende sektöründeki gelişme bu güçlenmenin güzel bir örneğidir” dedi.


“Son 20 yılda organize perakende hem kayıtlı ekonomiyi hem de insanların yaşamını geliştirip güç verdi”
Son 20 yılda organize perakendenin Türk ekonomisine, mal ve hizmetlere, istihdama katkılarının Türkiye’nin bugünkü gücünde önemli rol aldığını ifade eden Özaydınlı: “1990’lı yıllarda Tükiye’de serbest piyasa ekonomisinin uygulanmasına paralel olarak Migros, organize perakende sektörünün öncülüğünü yaparak hızlı büyüme prensibini devreye sokmuştur. Sadece Türkiye’de değil, global sektördeki teknolojik ilkeleri de uygulayarak süpermarket sektörünün gelişmesine ciddi katkılarda bulunmuştur” dedi. Özaydınlı şöyle devam etti: “Son 20 yılda organize perakende dinamik genç nüfusla birleşerek hem kayıtlı ekonomiyi hem de insanların yaşamını geliştirip, güç verdi. Bugün Türkiye Avrupa liginde beşinci büyük perakende pazarı konumundadır. Ödenen vergilerle organize perakendenin kayıtlı ekonomiyi büyütmesi Türk ekonomisi açısından öncelikli alanlardandır. 2011 sonunda son 5 yılda organize perakendenin sağladığı toplam KDV 35 milyar dolardır. Sadece Migros Grubu 2011 yılında kurumlar vergisi rekortmenleri sıralamasında 24. olmuştur. Organize perakende ayrıca 600 binden fazla kişiye kayıtlı istihdam yaratmaktadır. Bunun yanı sıra organize pazar mal ve hizmetlerin çeşitlenmesi, istihdamın artması, bunların sonucu olarak arz ve talep hacminin büyümesinde rol üstlenmiş, gelişen coğrafyanın bu mal ve hizmetlere kolaylıkla erişimini artırmıştır. KOBİ’lerin desteklenmesi ile dünün KOBİ’leri bugünün büyük işletmeleri haline gelmiştir.’’ Sürekli birbiriyle yarışan hizmetlerin sektörü ileriye taşıdığına değinen Özaydınlı, organize perakende kayıtlı ekonomiyi büyütürken, müşteriler ve üreticiler için çok daha geniş bir dünya oluştuğunu belirtti.

“İlk üç ayda Migros Grubu büyümesi yüzde 14.5; hem büyüme hem verimlilik perakendede sürdürülebilirliğin önemli işaretidir”
Migros Ticaret A.Ş. 2011 yılını yüzde 11.5 büyüme ile 5.8 milyar TL ciroyla kapattı, 2012 yılı hedefi 6.4 milyar TL ciro olarak açıklandı. Özaydınlı: “Bu ciro ile 2011 yılında 1243 mağazası ile devrettiğimiz Şok’un cirosunu bir yıl içinde Migros’a kazandırmış oluyoruz. Süpermarket sektöründeki gücümüzü daha da perçinliyoruz” dedi. Bülend Özaydınlı, ilk üç aylık finansal sonuçlar hakkında da bilgi verdi. 2012 ilk çeyrek sonuçlarına göre ilk çeyrekte yüzde 14.5 oranında büyüdüklerini, verimli adımlarla operasyonel karlılığın daha da güçlendiğini belirten Özaydınlı, perakendede büyümeye paralel verimlilik artışının, sürdürülebilirliğin en önemli işareti olduğunun altını çizdi. Migros Grubu’nun toplam mağaza sayısı 15 Haziran itibariyle 818, satış alanı büyüklüğü ise 834 bin metrekareye ulaştı. Ana odağı süpermarket olan Migros Grubu’nun Türkiye sathında 551 mağazayla Migros, Ege ve Akdeniz’de 205 mağaza ile Tansaş, Bodrum ve Antalya’ya da açılan 15 mağaza ile Macrocenter olarak bu kulvarda 3 ayrı markası yer alıyor. Büyük metropollerde yaygınlaşan 5M’lerin sayısı iki yeni 5M’le 18’e çıktı. Ramstore’lar 29 mağaza ve alışveriş merkezi ile iki ülkede bulunuyor. Migros Sanal Market de Migros’un hızlı büyüyen Türkiye’nin gıdada ilk online alışveriş kanalı.


Hiper Ucuz , Hiper Eğlenceli 5M Beylikdüzü Migros hakkında

Açılış günü;

 • Saat başı indirim gonguyla, bedavaya yakın fiyatlarla raflar sürekli dolup boşaldı Gong ile züccaciye, çikolata, pet food ve daha pek çok reyonda bütün ürünler sabaha kadar saat başında % 50’ye varan indirime girdi.
 • Dev projeksiyon ile duvarlar canlanacak, sosyal medya mesajları anında duvara yansıyacak.
 • Yeni teknoloji ‘mapping show’ Türkiye’de en uzun bina uygulaması olarak ilk kez bu açılışla hayata geçti. 147 metre uzunluğundaki ‘mapping’ sistemi ile alışveriş merkezinin duvarları, binası dile geldi, adeta canlandı.
 • 5M Beylikdüzü Migros açılışı için tasarlanan dev alışveriş arabası, World Guinness Records hakemi Şeyda Subaşı Gemici tarafından, yetkililer ve müşteriler huzurunda ‘Dünyanın En Büyük Alışveriş Arabası’ olarak tescil edildi.

5M Beylikdüzü’nde;

 • Mağazanın her yerinde ‘Canlı Görüşme’ butonları ile müşteri anında danışmanlık alıyor
 • Perakendede bir ilk: Bebekler Şehri … ‘Emzirme Odası’ndan ‘Ebeveyn Danışma Masası’na kadar annelerin bebekleriyle ilgili öğrenmek istedikleri her şeyi yanıtlayan danışmanların bulunduğu özel bir alan…
 • Müşteri balık reyonunda ürünü seçiyor, Migros anında ızgarada pişirip müşteriye sunuyor
 • Doğa Dostu Akıllı Sistem gün ışığını içeri alıyor, dış ortam sıcaklığını dengeliyor… 1 yılda sağlanan toplam enerji tasarrufu ile 100.000 ailenin 1 günlük elektrik tüketimine eşdeğer bir tasarruf sağlanıyor.
 • Yeni medya alanında tüm kültürel süreli süresiz yayınlar müşterinin hizmetinde, günlük gazete kitap okuma alanları
 • Lounge alanında bulunan bilgisayarlar ile internete anında erişim
 • Mutfak eşyaları ve züccaciyede genişletilmiş ürün yelpazesi, herkesin ilgisini çekecek yeni sunum teknikleri
 • Tüm elektronik , bahçe ve hipermarket ürünlerinde yeni anlayış ve yeni sunuş teknikleri
 • Güzelliğine düşkün bayanlar için özel makyaj alanları
 • Taze ürünlerde hem sunum, hem anlayış hem de ürün çeşitliliği ile çok iddialı
 • İsteğe bağlı olarak balık reyonunda anında ızgarada pişirme hizmeti
 • Şarküteri ürünlerinde vakum makinası ile müşterilerin uzakta bulunan yakınlarına özel servis, her bölge ve yöreden zengin yöresel ürünler
 • Otantik gözleme pişirme alanı ile çeşit çeşit gözlemeler
 • Çeşitli günlük organik meyve sebze ile sağlıklı beslenme imkanı
 • Yeşillik ürünlerinde mistleme sistemi ile her zaman taze ve bol çeşit
 • Kuruyemiş reyonunda egzotik meyveler ve yöresel lezzetler
 • Meze reyonunda en taze ve zengin mezeler
 • Yöresel turşular, çiğ köfte ve içli köfte gibi çok özel ürünler
 • Zengin et ve tavuk ürünleri… Marine edilmiş çok özel ürünler ve seçkin et ürünleri
 • Şifalı bitki ve baharat dünyası ile daha sağlıklı bir alışveriş
 • Kafe bölümünde ev yemekleri tadında tencere yemekleri...