’DENEMESİ BEDAVA‘ DEDİ, KURUŞLU ALIŞVERİŞ DÖNEMİNİ BAŞLATTI

25-03-2010

"Denemesi Bedava" Dedi, Kuruşlu Alışveriş Dönemini Başlattı 

Temel ihtiyaç kalemlerini yeni ürünlerle arttıran Şok, ‘daha ucuzu yok’ diyerek, geniş halk kitleleri için kuruşlu alışveriş dönemini başlattı. Genç veya yaşlı her kişinin kendi şartlarında, 1 TL’nin değerini hatırlatmak için tüm Türkiye’de yarım milyon kişiye “Denemesi Bedava” daveti ile sembolik 1 Şok parası dağıtıldı.

Migros Ticaret Genel Müdürü Özgür Tort, Şok’taki yeni dönemi Feriköy Ortanca’da sokağın ortasında vatandaşlara tanıttı. Mahalle çay ocağının sıcak çay; mahalle fırıncısının çıtır simit ikram ettiği buluşma, semt sakinlerinin katılımıyla neşeyle gerçekleşti.

Özgür Tort, “Türkiye’nin her yerinde, her mahallede tüketicinin sesine kulak veriyoruz, onların ihtiyaçlarını yerinde görüyoruz, Türkiye’nin en ucuz gıda perakendecisi olmakta iddialıyız. Bugünkü şartlarda, kuruşlar bile çok önemli. Şok’ta kuruşların bile karşılığını bulabileceğinizi iddia ediyor, ev hanımlarımızın mutfakta gerçekleştirdiği mucizeyi destekliyoruz” dedi.

‘Daha ucuzu yok!’ diyen Şok, kuruşu kuruşuna alışveriş dönemini başlattığını açıkladı. Temel ihtiyaç kalemlerini yepyeni ürünlerle artıran Şok, 1 TL’nin ve kuruşların aile bütçesi için değerini hatırlatarak, yeni dönemi Feriköy Ortanca’da, sokağın ortasında vatandaşların katılımıyla tanıttı. 1 TL’nin ve kuruşların üst üste geldiğinde, tüketicinin cebinde yaratabileceği etkiyi yerinde gözlemleyen vatandaşlara, mahallenin çay ocağı sıcak çay; mahallenin fırıncısı ise çıtır simit ikram etti. Şok, yeni dönemin tanıtımı için eşzamanlı olarak tüm Türkiye’de yarım milyon kişiye ‘Denemesi Bedava’ diyerek, 1 TL değerinde sembolik 1 Şok parası dağıtarak açık davet yaptı

Şok’ta 1 kişinin 3 öğün yemeği 3 lira 60 kuruşa geliyor
Türkiye’de genç veya yaşlı herkesin kendi şartlarında hesapla hareket ettiğini, tüketicilerin beklentilerine kulak vererek Şok’ta kuruşu kuruşuna yeni alışveriş dönemini başlattıklarını belirten Migros Ticaret Genel Müdürü Özgür Tort, şöyle dedi: “Bizim bugün başlattığımız kuruşlu alışveriş dönemi, öteden beri gelen hassasiyetimizin ulaştığı en son noktadır. Müşterilerimizin ve içinde bulunduğumuz çevremizin beklentilerine, isteklerine göre yeni ürünler gelişti. Sağlıklı ve dengeli beslenmek herkesin hakkı. Biz bu haktan yola çıkarak, ucuz ama kalitenin hakkını veren alışveriş ortamını sağlamak için Şok’ları geliştirdik. Bir örnek vermek gerekirse, bugün Şok’ta 1 kişinin 3 öğün yemeği 2900 kalorilik bir menüde 3 lira 60 kuruşa geliyor. Alternatif ürün ve markalarla bu rakam aşağı ve yukarı oynasa da, Şok fiyatları ve yeni ürünler müşterilerimizi memnun edecek. Şok’ta tavuk, makarna, yoğurt, ıspanak, bulgur, beyaz peynir, margarin, yoğurt, süt, reçel, yumurta, domates, çay ve ekmekten oluşan, toplam 2900 kalorilik 3 öğün yemek için gerekli olan alışveriş kişi başına ortalama 3 lira 60 kuruşa denk geliyor. Bir yetişkin için cinsiyet, yaş, çalışma şartları dikkate alınarak ortalama 2000-2800 kalori sağlıklı beslenme sınırıdır.”

“Mucizeyi yaratan ev hanımlarını destekliyoruz”
Krizin dünyaya çok şey öğrettiğini, krizlere deneyimli Türkiye’nin daha sağlam duruşu ile Türk ailesinin gücünün birleşerek, etkinin kısıtlandığını belirten Tort, “Bu güce inanarak yeni mağazalarla ve uygulamalarla müşterilerimize daha da yaklaşıyoruz” dedi. Özgür Tort şöyle devam etti: “Türkiye’deki pek çok ev hanımı, pek çok aile reisi, çocuklarına bakabilmek, onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için büyük gayret gösteriyor. Çoğunun mucizeler yarattığına şahit oluyoruz. Bu aile gücüne ve gayretine her dönemde katkıda bulunuyor olmak bizim için bir görevdir. Bu katkının artarak devam etmesi için daima yenileniyoruz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına her gün daha da yakın durmak için çaba harcıyoruz. Hepimizi heyecanlandıran kuruşlu alışveriş dönemi ile de, kuruşu kuruşuna ucuz ve sağlıklı alışveriş için çağrıda bulunuyoruz. Mucize yaratan ev hanımını destekliyoruz.”

Tort: “Şok’un enflasyon altındaki rakamları tüm gıda sektöründe gerçekleşseydi , tüketiciye 4 milyar TL ilave alım gücü oluşurdu”
Şok Türkiye’de fiyat enflasyonunun düşüşünde öncülük yapıyor. 2009 yılında enflasyon % 6,53 olurken, 2009 yılı Şok enflasyonu bunun 3 puan altında, % 3.32 olarak gerçekleşti. 3 puanlık düşük enflasyonun yarattığı tasarrufun anlamını Tort şöyle açıkladı: ”Bu tasarruf bizim üreticilerimizle gerçekleştirdiğimiz işbirliğinin sonucudur, bu tasarruf sürekli kendimizi geliştirmek için çalışanlarımızla birlikte sürdürdüğümüz verimlilik çalışmalarımızın sonucudur. Asgari ücretin % 5.2 arttığı ortamda % 3.3 enflasyon müşterilerimizin alım gücüne Şok’un ilavesinin somut göstergesidir. Bir an için bizim çabamızın sonucu oluşan bu düşük enflasyonu Türkiye genelinde tüm gıda sektörünün ve perakendecilerin uygulayabildiklerini düşünsek bu, 2009 yılı için 4 milyar TL tasarruf ya da 4 milyar TL daha tüketicinin cebine ilave alım gücü, harcanabilir gelir anlamına gelirdi. Bu örnek organize perakendecilerin ekonomiye katkısı açısından da çok iyi değerlendirilmelidir.”

İhtiyaç kalem sayısını artırdı, Şok’ta her üç üründen biri 2 TL altında
‘Bu devirde kuruşlarının hesabını bileceksin’ diyerek tamamen yenilenen Şok Ucuzluk Marketleri’nin müşteri ihtiyaç ve isteklerini, mevcut ekonomik ortamda iyi analiz ederek, raflarındaki ihtiyaç kalemlerine yönelik ürün çeşidini artırdığını belirten Özgür Tort, “Bir ailenin günlük, haftalık tüketiminde sürekli kullandığı ürün gruplarına ihtiyaç birimi diyoruz. Şok Ucuzluk Marketleri, yeni yüzünü müşterilerine sunarken, her gün satılacak ihtiyaç birim sayısını 474’e çıkardı. Bu dönemde hedefimiz, Şok Ucuzluk Marketleri’ne içeri giren herkesin, tüm günlük ihtiyaçlarını karşılayarak, sepetini her gün bu ihtiyaçlara karşılık gelen en ucuz fiyatlı ürünlerle doldurması” dedi. Şok Ucuzluk Marketleri’nde her gün 474 ihtiyaç kaleminde 1200’e yakın ürün tüketici ile buluşacak. Ürünlerin dönemsel değil daimi olarak ucuz fiyattan satılacağını belirten Tort, Şok’ta yeni dönemde her üç üründen birinin 2 TL altı fiyattan tüketici ile buluşacağını söyledi.

KOBİ’lerle işbirliği yaptı, yeni marka ve ürünlerle kalitenin hakkını verdi
Şok hem tüketicilerin her ürün kategorisinde en çok tercih ettikleri markaları hem de kalitenin hakkını veren en ucuz fiyatlı özgün markalı ürünleri müşterilerine sunuyor. Şok, tüm ürün gruplarında tüketicilerin en çok tercih ettikleri markaların Türkiye genelinde yaygınlaşmasına ve KOBİ’lerin ekonomik gelişimine ve verimliklerine destek oluyor.

Ocak ayından bu yana Türkiye’nin dört bir yanında üretim yapan KOBİ’lerle işbirliğinin meyvelerini topladıklarını belirten Özgür Tort, “Üç aydır hiçbir özel tanıtım yapmadan, çok değerli üreticilerimizin yeni ürünlerini raflarımıza taşıdık. Kaliteyi, çok uygun fiyatla tüketicimizle buluşturduk ve çok iyi reaksiyon aldık, bugün açıkladığımız yeni dönemin çok iyi bir ön uygulamasını gerçekleştirmiş olduk” dedi. Şok Ucuzluk Marketleri olarak Türkiye’nin dört bir yanındaki KOBİ düzeyindeki üretici ile çok verimli bir işbirliği süreci yakaladıklarını belirten Tort, “Yüksek hacimde satış yaparken, bir yandan küçük üreticiyi cesaretlendirdik, bir yandan da maliyet avantajını tüketicimize sunduğumuz fiyatlarla ortaya koyduk. Özellikle 2009 yılında elde ettiğimiz sonuçlar yeni kuruşlu dönemin çok olumlu karşılandığını teyit etti, tüketiciye yakın durmanın meyvelerini çok iyi bir şekilde topladığımızı gösterdi. Önümüzdeki dönemde KOBİ’lerle yaptığımız işbirliği ilerleyerek, ulaşacağımız yüksek hacimli satışlar KOBİ’lerimizi de geliştirecek” dedi.

Şok’ta 2010 başından bu yana raflarda yerini alan, ucuzluk ve kalitesiyle tüketicinin ilgisini çeken, yüksek satışı bulunan markalar arasında Ak Değirmen Un, Beyaz Güvercin Kağıt, Badi Kek ve Bisküvi, Bızdık Bebek Bezi, Baharell Yumuşatıcı, Macdish Bulaşık Makinesi Ürünleri, Süper Markus Banyo Mutfak Temizlik Ürünleri, Sakura Ampul ve Pil, Sahil Çay Bardağı gibi pek çok yeni ürün bulunuyor.

Çok miktarda satış hem üreticiye hem tüketiciye yaradı
2009 yılında Şok Ucuzluk Marketleri’ne ’na Türkiye genelinde hizmet veren dağıtım merkezlerinin sayısını 8’e çıkararak, bu gelişimin sağladığı etkin katkıyla, yüksek tonaj ve adette alım ve dağıtım yapma imkanlarını artırdığını ifade eden Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, ulaştıkları çok miktarlı satış adetlerinin hem üreticiye hem de tüketiciye fayda olarak geri döndüğünü vurguladı. 2010 yılı Ocak-Şubat aylarında, iki ayda Şok’ta satılan ürünlerin adet ve tonaj bilgilerinden de şu örnekleri verdi: “Ucuz fiyatla Şok’ta iki ayda 492 ton pirinç, 3223 ton toz deterjan, 1005 ton toz şeker, 3040 litre süt, 813 ton un sattık. Ayrıca her Cumartesi sadece gıda dışı ürünlerde geçerli olan “fırsat ürünleri” uygulaması ile de müşterilerimize ilgilerini çekecek yeni ürünlerimizi sunduk. Örneğin 2009 yılında 1 milyon adet oyuncak, 650 bin çift terlik, 380 bin adet tencere, tava gibi çok ucuz fiyatlı fırsat ürünleri satıldı.”

Şok’ta daimi indirim süreci, en düşük maliyetli sepeti yarattı
Şok Ucuzluk Marketleri’nde promosyon odaklı olmaktan uzak, her gün daimi ucuz sistemini ortaya koyduklarını belirten Özgür Tort, müşterilerine kuruşu kuruşuna ucuz alışveriş fırsatı sunulduğunu söyledi. “ Tüketicinin ihtiyaç duyduğu temel ürünlere göre gelişen Şok, çok ucuz fiyatları ile düşük maliyetli sepeti yarattı. Tort, şöyle devam etti: “Müşterimizin beklenti ve ihtiyaçlarına göre ucuzluk marketi yapımızı şekillendiriyoruz. Ucuzluk marketinin özü müşterilere kaliteyi sürekli ucuz fiyatlarla sunmaktan geçmektedir. Çalışanlarımızın üstün çabalarıyla oluşan, kendimizi adadığımız verimlilik çalışmaları sayesinde Şok’ta en düşük giderlerle çalışmayı başarıyoruz. Öte yandan markalı üreticilerle özel anlaşmalar yaparak, başarılı KOBI’lere yüksek kaliteli yeni ürünler hazırlatarak, daimi ucuzluğu sağlıyoruz. Bundan sonraki dönemde de, yüksek kaliteli yepyeni özgün markalarımız reyonlarda yerini alacak ve büyük ölçekli satış yapacak olan bu markaların fiyatları Türkiye çapında çok iddialı olacak.”

Taze meyve sebze de dahil, her gün tüm ürünlerde kuruşlu alışveriş…
Uygulamanın en çok tüketilen temel gıda ve ihtiyaç maddelerini kapsadığını ifade eden Tort, Şok’un en büyük avantajlarından birinin de taze sebze ve meyvede seçerek 1 TL civarında fiyatlarla tüketiciye ulaşması olduğunu ifade etti. Özgür Tort, “Sadece Ocak ayı içinde Şok Ucuzluk Marketleri’nde 1000 ton domates, 780 ton portakal satıldı. Şimdi yeni dönemde, tüketicimizin günlük ihtiyacına yönelik kategorilerde onlara en uygun, hesaplı ve kaliteli ürünü sunma heyecanını yaşıyoruz. Tüketiciler ihtiyaç duydukları ürünleri sepetlerine attıklarında, ödeyecekleri tutarda kuruşların yarattığı farkı yakından görecekler” dedi.


Şok hızla yayılmaya ve istihdam yaratmaya devam edecek
Migros Ticaret A.Ş.’nin büyüme ivmesinin tüm formatlarda devam ettiğine ve ucuzluk marketi alanında da iddialı bir konuma geldiğine dikkat çeken Özgür Tort, 2009 yılını 62 ilde 980 Şok mağazası ile kapattıklarını, toplam 351 mağaza açtıklarını ve bunların 272’sinin Anadolu’da olduğunu belirtirken Şok’ta % 32 satış büyümesini gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Tort, 2010 yılında Şok olarak faaliyet gösterdikleri il sayısını 68’e çıkarmayı hedeflediklerini ve Anadolu’da büyümeye hız verdiklerini ve 350 yeni Şok mağazası açmayı hedeflediklerini söyledi. Tort, “Migros Ticaret olarak tüm formatlarımız için 2010’da toplam 6500 yeni istihdam hedefliyoruz. Bu rakamın çok önemli bir kısmını Şok Ucuzluk Marketleri’mizde ucuz ve sağlıklı ürünleri tüketicimize ulaştıran Şok elemanları oluşturacak. Geçtiğimiz yıl haftada 8 mağaza açmıştık. Tüm formatlarımız bazında geçtiğimiz yıldan daha fazla bir büyüme planlıyoruz. Bu yıl Migros Ticaret olarak toplam 260 Milyon TL yatırım öngörüyoruz. ” dedi.

"KURUŞLU FİYATLARLA ORTALAMA 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN ALTERNATİF GÜNLÜK MENÜ ÖNERİSİ "

3 ÖĞÜN GÜNLÜK İHTİYAÇ TOPLAM 4 KİŞİLİK

1 PAKET MAKARNA
125 GR MARGARİN
100 GR REÇEL
200 GR BEYAZ PEYNİR
1 KG SÜT
300 GR YOĞURT
1 KG TAVUK
1 EKMEK
50 GR ÇAY
4 ADET YUMURTA
1 KG DOMATES
1 KG PORTAKAL
1 KG ISPANAK
500 GR BULGUR

Kahvaltı :
Reçel
Beyaz Peynir
Yumurta
Süt
Çay
Ekmek

Öğle Yemeği:
Ispanak
Bulgur Pilavı
Yoğurt
Domates

Akşam Yemeği:
Tavuk
Makarna
Domates
Portakal

4 kişilik Alışveriş 14,42 TL
Kişi başı ortalama 3,60 TL 2900 Kcal.

Bilgi için: LOBBY Halkla İlişkiler – Gökçe Dölek
Tel: (212) 284 63 63 – 0 530 370 65 13