MİGROS MÜŞTERİLERİNİN ALIŞVERİŞ SEPETİNE AYNI PARAYA YÜZDE 21 DAHA FAZLA MAL GİRDİ.

19-02-2009

MİGROS TÜRK  GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR TORT:

MİGROS MÜŞTERİLERİNİN ALIŞVERİŞ SEPETİNE AYNI PARAYA YÜZDE 21 DAHA FAZLA MAL GİRDİ...

Ekonomik endişelerin yoğun olduğu durumlarda müşterinin en çok güvene ihtiyaç duyduğunu, bu güvenin ise ancak rasyonel olduğu kadar cesur adımlarla kuvvetlenebileceğini söyleyen Migros Türk Genel Müdürü Özgür Tort:

“Ekonomik endişelerin yoğunlaştığı  bu dönemde müşterimizle çok daha fazla yakınlaştık. Biz bir cesur adım attıysak, müşterimiz iki adımla karşılık verdi. Fiyat dondurmadık. Fiyatları aşağıya çektik. Toplamda müşterimiz, aynı parayla ekim ayından itibaren yüzde 21 daha fazla mal aldılar. 2009 yılı için 6 milyar TL ciroya odaklandık. 2009 ve 2010’da toplamda 12 bin yeni istihdam sağlayacağız” dedi.

Migros Türk Genel Müdürü Özgür Tort, Ekim 2008’de yapmış olduğu “Yeni Çağın Başında Yeni Büyüme Rotası“ basın toplantısından sonra 19 Şubat’ta yaptığı değerlendirme toplantısında, Migros Grubu’nun hızlı büyüme yolunda attığı adımları, yenilikleri, 2008 yılı sonuçlarını ve 2009 hedeflerini, güncel tüketici davranış değişiklikleri ile perakende sektörün fotoğrafını ve Tansaş formatındaki değişimi açıkladı.

“Bir cesur adıma, iki adımla karşılık aldık”
Türk perakende sektörünün lider kuruluşu Migros Türk Genel Müdürü Özgür Tort, 2008 yılında Migros Türk Grubu’nun 5.1 milyar TL ciro elde ettiğini, 2009 yılı hedefinin ise 6 milyar TL olduğunu açıkladı. Migros’un 2012 yılında ’10 milyarlıklar kulübüne” girme iddia ve hedefinin aynen devam ettiğini belirten Özgür Tort, 2008 yılında müşteri sayısında yüzde 11 gibi önemli bir artış yakaladıklarını, dünyada ve Türkiye’de krizin koşulları ortadan kalktığında yaptıkları yatırımlar sayesinde yeni dönemi çok daha büyük bir grup olarak karşılayacaklarını ifade etti. Özgür Tort, daha önce açıkladıkları gibi ‘krizin etkileri ile endişeye kapılmadan büyüme’ planlarını aynen hayata geçireceklerini vurgularken, yeni istihdam hedeflerini de ‘İki yılda toplam 12 bin yeni istihdam’ olarak açıkladı. Enflasyonun düşme trendinde olduğu ortamda fiyatların donmasının tüketiciye yetmeyeceğini, ekonomik canlılık için Migros Türk Grubu’nda fiyatların aşağı çekildiğini söyleyen Özgür Tort, “Fiyatları dondurmadık,  aşağı çektik. Bizim müşterimizin hepsi krizin etkilerinin hissedilmeye başlandığı 2008’den bu yana, aynı paraya ortalamada yüzde 21 daha fazla mal satın aldı. Büyüyerek, taleplerini öngörüp karşılayarak, müşterimizle daha fazla yakınlaştık. Migros Grubu’nun bir cesur adımına, müşterilerimizden iki adımla karşılık aldık” dedi.

“2009’da 6 bin, iki yılda toplam 12 bin yeni istihdam”
Özgür Tort, Ekim ayında yapmış oldukları ‘Yeni Çağın Başında Yeni Büyüme Rotası’ toplantısında küresel krizin öncü etkileri ile endişeye kapılmadan büyüyeceklerini, ürkek adımlarla değil; cesaretle yatırıma devam edeceklerini açıkladıklarını, aradan geçen birkaç ay sonra bugün sektördeki çoğunluğun büyüme mesajlarını duymaktan ise son derece memnun olduklarını ifade etti. “Biz söz verdiğimiz gibi tüm formatlarımız ile büyüyeceğiz, ekonomik canlılık için katkı sağlayacağız, istihdamda önü çekeceğiz” diyen Özgür Tort, Migros Türk’ün 2010 sonuna kadar toplam 12 bin kişiye yeni istihdam yaratacağını açıkladı.

“Yaratılan istihdam büyümemizin sonucu, haftada 8 mağaza açıyoruz”
Özgür Tort, Migros Türk olarak bu istihdam rakamlarını öngörebilmelerinin ardında hiç taviz vermeden ilerlemek istedikleri yeni büyüme rotasının olduğunu ifade ederek, “Haftada 2 mağaza açarken hızımızı artırarak 2008 yılında haftada ortalama 5 yeni mağaza açtık. 2009 için de iddialı bir hedef belirttik, haftada 8 mağaza açacağız dedik. Bundan sonra da haftada ortalama 8 mağaza açma hedefimizle 2009 yılı içinde 400 mağaza açacağız”dedi. Özgür Tort, 2008’in sonunda 1191 mağaza ve 698.000 m2 net satış alanı ile öngörülen büyüklüğe ulaştıklarını ifade etti. Tort,  “Bu rakamlar, her seferinde hedeflediğimiz büyüklüğe ulaştığımızı ortaya koyuyor. 15 Şubat itibariyle 722.000 net satış alanı ve 1245 mağaza ile hizmet veriyoruz. 2009’da Şubat ayının ortasına kadar 1.5 ayda biri yurtdışında Azerbaycan’da olmak üzere 54 yeni mağaza açmış bulunuyoruz” dedi.

“5 milyar sınırını aştık, şimdi 6 milyar TL’ye odaklandık’
2008 yılını tamamladıktan ve 2009 yılının ilk ayının ön sonuçlarını da aldıktan sonra, sektör ve Migros hakkında değerlendirmede bulunan Tort, 2007’de 4.4 Milyar TL olan Migros Grubu cirosunun 2008’de 5 Milyar TL’yi aşacağını bildirdiklerini; nitekim konsolide olarak 2008 sonu cirosunun 5,1 Milyar TL olarak gerçekleştiğini belirtti. Tort, “Hedeflediğimiz 5 milyar TL ciro sınırına ulaştık ve geçtik. 2009 sonunda 6 Milyar TL ciroya odaklandık. 2012’de ise planladığımız gibi 10 Milyar Kulübü’ne gireceğiz” dedi.

“Müşterilerimiz aynı harcamaya yüzde 21 ilave mal aldılar”
Özellikle işten çıkartmaların yüksek olduğu yerlerde, daralan bütçelerin sıkıntısını bilerek müşterilerimizi bütçelerine uygun fiyatlarla ağırladıklarını belirten Özgür Tort, “Bu ortamı sağlamak konusundaki çabamız 2009’da da artarak sürecek. En somut ve anlaşılır ifade ile özetlemem gerekirse, 2008 yılının ilk 8 ayına göre ortalamada müşterilerimiz aynı harcamaya %21 ilave mal alabildiler. Bu şekilde yeni müşteri kitleleriyle tanıştık. Yüksek tonaj çıkışları ile ekonomik canlılık yarattık, müşterimizin bütçesine bütünde katkı sağladık” dedi. 

“Fiyat dondurmak yetmez, indirmek gerekir”… “Tedarikçi ile birlikte ürkek talebin önüne geçiyoruz, her tüketicinin bütçesinde buluşuyoruz, müşterimiz 2008’de yüzde 11 arttı”

Krizin konuşulduğu, talebin ürkek, enflasyonun düştüğü ortamda ‘Fiyatları dondurdum’ demenin   tüketiciye fayda sağlamadığını söyleyen Özgür Tort, “Fiyatları aşağı çektik. Krizin etkilerinin hissedilmeye başlandığı 2008’den bu yana, tedarikçilerimizle ekonomik canlılık ve büyümeye odaklanarak kader birliği yaptık, ürkek talebin önüne geçtik, her tüketicinin bütçesinde buluştuk. Tüketicilerin alım imkanlarına köprü, tercüman olduk. Somut olarak aynı paraya daha fazla mal satın alındı. Migros, Şok, Tansaş ve 5M’de inanılmaz avantajlarla müşterimizi korkmadan ihtiyaçlarını sağlamaya teşvik ettik. Hem müşterimizin ihtiyacına , hem de üreticilerimizin canlılığına önem veriyoruz ” dedi.

“Yoncaları satın almamız, yaygınlaşma kararlılığımızın ispatı”
Migros Türk olarak organik büyüme hedeflerinin yanı sıra, inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendireceklerini açıkladıklarını ifade eden Özgür Tort, büyüme ve ülke çapında daha da yaygınlaşma stratejisine paralel olarak adım attıklarını vurguladı. Bu çerçevede, “Akdeniz Bölgesi’nde özellikle Adana, Mersin ve Hatay’da  yayılanYonca marketlerini bünyemize kattık” diyen Özgür Tort; toplam 15 bin 500 metrekare satış alanına sahip 18 mağazanın 11’i Tansaş, 7’si ise Migros markasıyla 2 günde hizmete girdiği bilgisini verdi.. “Biz Migros Türk olarak hedefimizi Türkiye’de yaşayan herkesin en az bir kez Migros Grubu mağazalarından içeri adım atması olarak belirledik. Bunun için de Türkiye’deki her müşterinin ayağına gitmeye, yaygınlaşma stratejimiz paralelinde hızla yola devam etmeye kararlıyız” diyen Tort, sözlerine şöyle devam etti: “Her markamızı müşterimize daha da yakınlaştıracağız. Yonca mağazalarını Migros ve Tansaş olarak bünyemize katmış olmamız da, bu söylemi hayata geçirme konusundaki kararlığımızın bir göstergesi. ”

Tort: “Bir kişinin işten çıkması, Türkiye’de 4 kişinin talebini olumsuz etkiler”
Bir kişiye sağlanan istihdamın Türkiye’de en az dört kişiyi pozitif yönde etkilediğini belirten Özgür Tort, kayıtlı istihdamın desteklenmesinin önemine dikkat çekti. “Bu yıl ve gelecek yıl toplam 12.000 kişiye direkt istihdam yaratacağız” diyen Migros Türk  Genel Müdürü Özgür Tort, Migros Grubu’nda satış ve verimlilik kadar yaratılan istihdamın da çok önemsendiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “İşsizlik hem perakende sektörü hem de Türkiye için çok ciddi bir tehlike. Bildiğiniz gibi, yapılan tüm makro hesaplamalarda çalışan bir kişinin kendisiyle birlikte en az dört kişiye bakmakla yükümlü olduğu varsayılır. Bu rakam, bugünkü Türkiye gerçeğinde belki de iyimser bile kalmakta. Bu nedenle, Türkiye’de bir kişinin işsiz kalmasıyla, dünyanın herhangi bir yerinde, ABD’de, Avrupa ülkelerinde bir kişinin işsiz kalması farklı anlamlar taşıyabilir ve farklı sosyal sonuçlar doğurabilir. Verimlilik adına, tasarruf adına işçi çıkarmanın ekonominin geneline görünmez, ciddi bir maliyeti var. İşten çıkarmalar büyüyen Türkiye’nin geleceğini de askıya almanız anlamına geliyor. İşten çıkarılan kişinin misli kadar işiniz küçülme durumunda kalacaktır. İşte bu nedenle ki; Migros Türk olarak yürüttüğümüz faaliyeti sadece ticari bir aktivite olarak değil; istihdamı destekleyen bir sorumluluk olarak da görüyoruz. Yaptığımız her kuruşluk yatırım, bu ülkenin insanlarına alışveriş keyfi ve bütçelere destek sağlıyor. Aynı zamanda ülkenin en önemli  gündemi olan işsizliğe bir çözüm oluyor. Bu vesileyle, 2009 yılı içinde yaklaşık 6000 yeni istihdam öngördüğümüzü belirtmek isterim. Sözünü ettiğim rakam direkt yeni istihdamdır, turnover nedeniyle oluşan tekrar alım ve büyümemiz nedeniyle endirekt istihdam bu rakam içinde bulunmamaktadır. 2010 sonuna kadar ise toplamda 12 bin kişiyi istihdam etmiş olacağız.“  

“Kayıtlı istihdam desteklenmeli, kayıtdışı çalışan geleceğe güvenemez, harcayamaz””
İstihdam sağlayanlara destek sağlandıkça hem ülke, hem vatandaş, hem de ekonomik harcama gücüne katılım nedeniyle artan talep yüzünden üretimin kazanacağını belirten Tort, bu ortak kazanım için mutlaka kayıt içinde olunmasının şart olduğunun altını çizdi. Tort: ”Kayıtsız istihdama konu olan kişi hiçbir hakkı olmadan ekonomide bugün vardır, yarın yoktur. Kayıtsız çalışan kişi plan yapamaz. Önünü göremeyen kişi, geleceğe güvenemez ve harcayamaz. Bu nedenle kayıtlı istihdam yaratanların, özellikle desteklenmesi gerekiyor. Hükümetin gündemde olan bu konuda ilave ve somut adımlarla kayıtlı istihdamı kuvvetle özendirmesi gereklidir “ dedi.

Krizin fotoğrafı... Migros Türk Genel Müdürü Özgür Tort, Migros Grubu’nun küresel krize rağmen attığı adımları, perakende sektöründeki güncel davranış değişikliklerini anlattı...

“Bir saat öncesine göre her saat daha verimli olmaya odaklandık”
Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu olumsuz ekonomik ortama rağmen Migros Türk olarak yatırıma, istihdama, yeniliklere devam ettiklerini ifade eden Özgür Tort, özellikle böyle zamanlarda adımların plan ve hesapla atılmasının önemine dikkat çekerek “Büyümeye; verimlilik ve teknoloji ile destek olunmazsa, ek kaynak sağlanmazsa kriz fırsata dönüşemez” dedi. Olumsuz ekonomik şartların her şirketi olduğu gibi Migros Türk’ü de düşündürdüğünü belirten Özgür Tort, “Hesaplarımızı sürekli gözden geçiriyoruz. Her zaman yakından takip ettiğimiz verileri esnek yapımızla şimdi her an yeni baştan inceliyoruz. Migros’un bu büyüme planına ve müşterilerimize her gün ilave olarak sunacağımız avantajlara verimlilik çalışmaları kaynak sağlıyor. Somut olarak verimlilik başlığı altında dağıtım merkezleri yönetimi, enerji kullanımı, elektronik kayıt sistemi, etkin veri yönetimi gibi konularda hızlı fark yaratan adımlar atıyoruz. Bir saat öncesine göre her saat daha verimli olmaya odaklandık” dedi. Bu küresel krizin Türkiye’nin ilk krizi olmadığını ancak nitelik ve orijin açısından kuvvetli etkilerinin söz konusu olduğunu vurgulayan Özgür Tort, “Kriz dönemlerinde uzun vadeli düşünmek, dönemsel paniklere kapılmadan kendimize ve Türkiye’nin geleceğine güvenerek hesaplı adım atmak her zaman en doğru yoldur. Esasen krizi fırsata çevirmek ifadesinden de biz bunu anlıyoruz. Sektörün en verimli şirketi olarak, yatırımlarımızı tüm hızıyla sürdürdüğümüz bu dönemde biz Migros Türk olarak tüm yapılarımızla, hücrelerimizle kendimizi yenilemeye ve her adımımızda verimliliği artırmaya odaklandık” dedi.

“Müşteriye sürekli ilave avantaj verdik, vermeye de devam edeceğiz”… “Müşterilerimizin kitlesel olarak bir ürüne tekrar ne zaman ihtiyacı var biliyoruz, o gün o dönem en avantajlısını sunuyoruz”

Migros Türk’ün özellikle krizin etkilerini daha çok hissettirdiği 2008’in son üç ayından başlayarak müşteri artışı ve diğer hedefleri tutturma ve hatta öteye geçme başarısının ardında müşteriye sunulan ilave avantajların olduğunu belirten Özgür Tort, talebin daralma eğilimine girdiği anlarda ucuzlayarak talebe yaklaşmak gerektiğini ifade etti. Tort, şöyle devam etti: “Tüketici ve bütçesi gerçektir, ucuzun da ucuzunun her zaman bulunacağını bilir. 60 TeraByte’lık büyüklükteki veri tabanı ile  müşterilerin farklı yaşam stillerini, alışveriş evrelerini ve ihtiyaç döngülerini net olarak gözlemliyoruz. Daha somut ifadeyle kitlesel gruplar halinde hangi tarz ürünlere, hangi zamanlarda ihtiyaç doğduğunu ve tekrar ne zaman ihtiyaç duyulabileceğini verisel olarak öğreniyoruz. Ürkek talep dönemlerinde bu öngörülerimizdeki isabet oranı daha da artıyor. Bu veriler teknoloji yardımıyla müşterimize daha yakın durmayı sağlıyor, örneğin ne zaman deterjana veya pirince tekrar kitlesel talep oluşacak biliyoruz.  Bu ihtiyacı bilerek tedarikçilerimizle birlikte bu ihtiyacın gününe ayına odaklanıp, en avantajlısını sunabiliyoruz.  Rakamla ifade etmek gerekirse, 2008’in ilk sekiz ayında müşterilerimizin üçte birinin sepetinde bu aksiyonlar çoğunlukta iken, son dört ayda müşterilerimizin yarısının sepeti bu öngörüleri içeriyor. Söylediğim bu rakamda sadece ürün indirimleri var, toplama odaklı müşterilerimiz için bu indirimler üzerine fiş toplamının sağladığı avantajlar da ilave oluyor.” Tort, müşterilerin bilinen, sağlıklı ürünlerin hiç bilmediği üründen de daha ucuza satın alınabileceğini gözlemlediğini belirtti. Dolaşıp tek tek toplamak yerine, gittiği mağazada kendi hesabına göre en uygun ürünleri ve fırsatları yakalayarak daha ucuza daha akıllı harcadığını vurguladı. Tort : “Özellikle daha kısıtlı imkana sahip tüketiciler alışverişini ihtiyacına göre bölerek farklı zaman avantajlarını, her günün indirimini kaçırmıyor” dedi.

“Her kriz ezber bozar, dinamikleri ayrıdır, veri ile müşteri davranışlarına ve tercihlerine yaklaşmak gerekiyor”

“Ürün cinsinde değişim yok, avantajına göre markalar arasında değişim var”

Migros’un önemli bir avantajının gıda perakendeciliğinin her formatında Macrocenter’dan Şok’a, Migros’tan Tansaş’tan 5M’e farklı markalarla hizmet vermesi ve bu nedenle her formattaki değişimi, kayışları net görebilmek olduğunu belirten Özgür Tort, herhangi bir ürünün tüketiminin artışı ve diğerinin azalışının mutlaka müşterilerin tercihinin kaydığını göstermediğini ancak genel bir fikir verdiğini vurguladı. Asıl önemli olanın, aynı kişilerin davranış değişikliğini saptamak olduğunu söyleyen Tort, sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut durumda felaket senaryoları yaşanmıyor, yatay değil dikey bir değişim söz konusu. Avantajına göre markalar arasında değişim olsa da ürün cinsinde değişim bulunmuyor. Özetle bizim 5 formattaki tespitlerimizde etten tavuğa, pirinçten makarnaya geçiş söz konusu değil. Her kriz ezber bozar, dinamikleri farklıdır. Örneğin kozmetikte bir daralma yok, bazı gıda dışı ve elektronik eşyalarda daralma olsa da, insanlar lükse kaçmadıkça özde beslenme ve keyif sağlayan ürünlere talepkarlar. Gazete, kitap, hobi ürünleri satışları örneğin artıyor. Temizlik ürünlerinde ve geniş fonksiyonlu her işe kullanılan ürünlere talep artışı var.”

Evde vakit geçirme eğilimi arttı... Discount formatta sepet bölünüyor, toplam büyüyor...

Migros Türk Genel Müdürü Özgür Tort, son dönemde perakende sektöründe gözlemledikleri tüketici davranışlarını şöyle açıkladı: “Dışa dönük harcamalardan ziyade, içe dönük harcamalar artıyor. Bazı müşteri gruplarında hazır, ısıtmalık ürünler  yerine çorbayı, pastayı yemeği evde yapmayı tercih edenler çoğaldı gibi gözüküyor. Peynirde de aynı şekilde beyaz ve kaşar peyniri, siyah zeytin gibi temel gruplara ilgi artarken, özel çeşitler bazı gruplarca daha az satın alınıyor. Evde keyif veren ürünlere ilgi de artıyor. Özellikle discount formatında ve hipermarkette alışverişin bölünmesi nedeniyle sepet küçülmesi durumu söz konusu. Bizim markalarımızdan Şok’ta alışveriş sepeti küçülmekte ancak burada bir farklı durum söz konusu, Şok toplamda çok hızlı büyüyor. Şok’ta müşteri artışımız Ekim ayından bu yana geçen yıla göre % 35. Fiyatlar bütçelere göre ucuzladığı için hem mevcut mağazalarımızdan hem de açtığımız yeni mağazalardan müşteri artışı sağlıyoruz. Ziyaret sıklığı artıyor. Sürekli yeni Şok mağazaları açılıyor, müşteri sayımız artıyor ve toplam satışta da yüksek artış bulunuyor. Her formatımızda değişen oranlarda olsa da en büyük müşteri kazanımını orta ve alt gelir grubundan sağlıyoruz. Sözünü ettiğim kitle çok dolaşıp enerji harcamak yerine akılcı tercihler ile yaygınlığı yüksek Migros, Tansaş ve Şok gibi gittikleri mağazanın avantajlarına odaklanan bir kesim. Üstelik sağlıklı ürünleri, markası bilinmeyen ürünlerden daha uyguna buluyorlar. ”

Yeni Tansaşlar derinleşme stratejisinin işareti...

Migros Türk Genel Müdürü Özgür Tort, Ekim ayında yaptıkları toplantıda Migros Türk’ün her formatının ayrı bir zenginlik olduğunu belirttiklerini söyleyerek, her formatı ayrı ayrı zenginleştirerek, derinleştirme stratejisi çerçevesinde Tansaş’taki değişime dikkat çekti. Yenilenen Tansaşlar ile, müşterilere verdikleri yenilikçilik ve format zenginliği sözünü tuttuklarını söyleyen Özgür Tort, “Tansaşları tepeden tırnağa yeniledik. Bildiğiniz gibi süpermarket hipermarkete göre yakınlık, kısa zamanda hızlı alışveriş; discount’lara göre ise farklı marka ve çeşitten istediğiniz ürünü özel indirimli alma, seçme özgürlüğü sunuyor. Tansaş mahallenin en yakını olarak ‘ Süper’ market olarak diğer süpermarketlerden ayrışacak önemli özelliklerle kapılarını açtı” dedi.

Tansaşlar ile “Bir Millet Uyanıyor”...Tanzim satış fiyatları Tansaş’ta...

“Bir Millet Uyanıyor” sloganı ile yenilenen Tansaş’lar hakkında açıklamalarda bulunan Özgür Tort, bildik tekrarlarla değil; cıvıl cıvıl, neşeli bir ortamda mahalleliye en iyi hizmetin sunulacağını söyledi. Tort, Tansaşlarda müşterinin başta sebze meyve ve et olmak üzere tüm gıda ürünlerinin en tazesini, kalitesinden emin olarak bulacakları, güleryüzlü bir ortam yarattıklarını ifade etti. Tansaş’ın kıpır kıpır havası ile artık kabına sığmayacak ‘Süper’ marketin hakkını vermeyi hedeflediğini belirten Tort, “Tansaş’larda özlenen ve Ege’nin iyi bildiği tanzim satış fiyatları başladı. Bu fiyatları tüm Türkiye ile tanıştıracağız. Sebze meyve tazeliği ile göz alırken, pazar fiyatlarında tüketicilerle buluşacak. Akılalmaz Tüketici Hakları ile sorumluğunu sürdürüyor. Bu değişim için, taze ürünler ve gıdalara ayrılan bölümler genişletildi, mağaza içleri baştan aşağı tüketicinin değişen ve gelişen ihtiyaçlarına göre tasarlandı. Tüm Türkiye’deki mağazalar sıcak hizmet anlayışı ile yenilendi. Bütün Tansaş’lıları tanzim satış fiyatları ile şenliğe davet ediyoruz” dedi. Tansaş mağazalarında, Tansaş marka ürünler ve  “Stop En Ucuz” ürün ibaresi ile belirtilen ürünler, müşterilere o kategoride en ucuz ürünü bulmaları ve kıyaslamaları için de kolaylık sağlıyor. Böylece her bütçe için Tansaş’ta bir alternatifin bulunabilmesi hedefleniyor.   

Diğer formatlarda da değişim ve yenilik sürüyor...

Özgür Tort: “Kırsal ve kentsel kesimde her bütçeye hizmet ederek, büyüyerek, verimliliği artırarak, önümüzdeki yıllarda artan müşterilerimizle dünya perakende listesinde daha da yukarı çıkacağız”

Migros’un her zaman yenilikçilik ve geniş ürün çeşidi, keyifli alışverişi sağlayan hizmeti ile kitlelere yayılarak fark yarattığına dikkat çeken Özgür Tort, sözlerine şöyle devam etti: “Yakında Migroslarda sunacağımız daha pek çok farklı yenilikten haberdar olacaksınız. Yeniliklerimiz her alanda, her formatımızda devam edecek. Migros Türk olarak büyüme rotamıza aynen devam ettiğimizi, Türkiye’nin bugününe ve geleceğine güvenerek bu ülkeye yatırım yapma kararlılığımızı bir kez daha vurgulamak isterim. Büyüyerek, verimliliği artırarak, kırsal ve kentsel kesimden her bütçeye hizmet ederek, önümüzdeki yıllarda artan müşterilerimizle dünya perakende listesinde daha da yukarı çıkacağız. ”

Migros dünya perakende listesinde 1 yılda 46 sıra öne geçerek 190. sıraya geldi ve böylece son 5 yılda dünyanın en hızlı büyüyen 5. gıda perakendecisi oldu.                         Tort, bu cesur büyüme atılımına değinerek: “Küresel krizin etkileri azalıp piyasalar açıldığında, dünyadaki sıralamamız daha da yükselmiş olacak. Yeni dönemi biz müşterilerimizle, tedarikçilerimizle, çalışanlarımızla çok daha büyük bir grup olarak karşılayacağız” dedi.