MİGROS - SHELL İŞBİRLİĞİNDEN MONEY İLE HEM DEPO HEM SEPET DOLACAK

03-09-2010

Perakende ve akaryakıt sektöründe güçler tüketici için birleşti:
Money Shell’de, kazanç cepte...

SHELL-MİGROS İŞBİRLİĞİNDEN MONEY İLE HEM DEPO HEM SEPET DOLACAK

Türkiye akaryakıt sektörünün en beğenilen şirketi Shell & Turcas* ve perakendenin öncü markası Migros Ticaret A.Ş.* tüketicinin ortak faydası için imza attıkları uzun vadeli işbirliğini açıkladılar. Tüketicinin kartlı harcamalarında ilk iki sırada yer alan gıda ve akaryakıt giderleri oranının aylık aile bütçesinde % 30’a ulaştığı gerçeğinden yola çıkan Shell ve Migros‘un başlattıkları işbirliğiyle toplam 11 milyon müşteri, hem gıda ve ihtiyaç harcamalarından hem de akaryakıt harcamalarından kazanıyor. Uzun vadeli işbirliği Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort ve Shell & Turcas Petrol A.Ş. İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis’in katıldığı bir toplantıyla açıklandı.

Türkiye’nin iki dev markası Shell & Turcas ve Migros Ticaret A.Ş.’nin tüketicinin kartlı harcamalarında ilk iki sırada yer alan market ve akaryakıt harcamalarını avantaja dönüştürdüğü dev işbirliği açıklandı. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre Türkiye’de hane halkı kartlı harcamalarında, gıda ve akaryakıt harcamaları ilk iki sırayı paylaşıyor. Migros Grubu mağazaları ve Shell istasyonlarında harcamalarını gerçekleştiren tüketiciler, aile bütçesinin yüzde 30’una ulaşan giderlerinin toplamından kazanıp, kazançlarını bu iki önemli kalem harcamalarında kullanabiliyorlar, kampanyalardan yararlanabiliyorlar.

Tort: “1 sepet alışverişi ya da ortalama 100 km’lik** yakıtı bedavaya getirme imkanı sunuyoruz"

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, bu işbirliği ile Migros Ticaret A.Ş.’nin çoklu kazanç sunan kartı Money Club Kart’a sahip olan tüketicilerin; Migros, 5M, Tansaş, Şok, Macrocenter, Sanal Market ve Shell alışverişleri sırasında toplamdan kazandıkları Money’leri, diledikleri yerde kullanabileceklerini belirtti. Tort, örnek olarak akaryakıt ve gıda alışverişinde ayda toplam 650 TL harcayan bir ailenin her ay 1 sepet market alışverişi ya da ortalama 100 km’lik** yakıtı bedava almaya hak kazanmasını öngördüklerini, Money’nin üç boyutlu kazanç sistemi ve şimdi Shell’in kat kat puanlarıyla bunun çok daha yukarı çıkmasını beklediklerini vurguladı.

1998 yılından bu yana Migros formatında başarıyla kullanılan Türkiye’nin ilk sadakat programı Migros Club’ın avantajlarını daha geniş müşteri kitlelerine yayabilmek amacıyla bundan yaklaşık 6 ay önce Money Club’ı yarattıklarını belirten Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Türkiye’nin en hızlı büyüyen kazanç kulübünü oluşturduklarını vurguladı ve şöyle devam etti: “Yenilikçi anlayışımızın en iyi örneklerinden biri Money Club’dır. Money Club’ı müşterilerimiz o kadar çok benimsedi ki, kart kullanım oranı % 85’e ulaştı. Müşterilerimiz için sürekli, somut ve çoklu fayda yaratmaya odaklandık. En önemli iddiamız tüketicilerimizin istek ve ihtiyaçlarına kulak vererek, onlara daima kazandırmaktır. Ulaşılan 8,4 milyon aktif üye sayısı bunun en belirgin ifadesidir.”

Müşterilere fayda yaratmak için sürekli yeni kampanya ve uygulamalar üzerinde çalıştıklarını belirten Tort,‘Bu dönem Türk perakende sektöründe ileri teknoloji kullanımı açısından da bir ilktir’ dedi. ’Kazanacaksın Türkiye’ ile müşterilere iki kez 50 milyon TL kazanma imkanı sunduklarını, yoğun talep üzerine yine kazandırmaya devam ettiklerini belirten Tort, bu kampanya ile üye sayısını % 33 artırdıklarını söyledi.

Money Club’ın üç boyutlu kazanç sistemi sunduğunu söyleyen Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Müşterimiz Money ile deyim yerindeyse ‘Hat-Trick’ yapıyor, tek kartla üç gol birden atıyor” dedi. Tort, perakendede bir devrim yaptıklarını belirterek, üç boyutlu kazanç sistemini şöyle açıkladı: “Money Club’ın birinci boyutu ‘Money Kazan’ ile her müşterimiz, kendi harcama potansiyeline ait bir harcama hedefi almakta. Hiç zorlanmadan halihazırdaki gıda alışverişini yaparak hedeflerini tutturmakta ve bedava alışveriş yani Money kazanmakta. En güzeli baştan ne kazanacaklarını biliyorlar.” Tort ikinci boyutta ‘Money Topla’ ile müşterilerin aylık harcamalarında kazandıkları Money üzerine, en sık tercih ettikleri ürünleri alırken, yanında ekstra Money topladıklarını belirtti. Özgür Tort, kazancın üçüncü boyutu olan ‘Katlayarak Kullan’ ile ilgili olarak ise “Müşterimiz aylık hedefinden kazandığı ve ürünlerden ekstra topladığı Money’i isterse bedava alışveriş olarak veya ürünlerde değerinin iki katına kadar kullanabilme imkanı buluyor”dedi ve ekledi: “Örnekle açıklamak istersek; bildiğiniz gibi 1 Money 1 TL değerindedir. Müşterimiz 15,90 TL’lik bir deterjanı aldığında 5 Money kazanıyor. Bu 5 Money’i isterse 5 TL olarak bedava alışverişinde kullanabiliyor, isterse Money’nin katlayarak kullan özelliği ile 13,25 TL‘lik yumuşatıcıyı para vermeden sadece 5 Money’e satın alabiliyor.”

Money Club’ın üç boyutlu kazanç sistemine artık Shell müşterilerinin de dahil olduğunu vurgulayan Tort, Shell istasyonlarında kazanılan Money’lerin de katlanarak kullanılabileceğini söyledi. Money Club’ın genişleme stratejisinde temel kriterin müşterilere güçlü fırsat sunmak olduğuna dikkat çeken Tort, “Money Club’ın altyapısını ve sistemini kendi grubumuz dışındaki markalara doğru genişleyebilecek şekilde tasarladık. Müşterilerimize sorduğumuzda, çok büyük çoğunluğu gıda ve akaryakıt harcamalarının bütününde kazanç aradıklarını belirttiler. Karşılıklı gerçekleştirilen bu oluşumla müşterilerin talebine uygun uzun vadeli bir işbirliğinin temelini attık. Bundan böyle Migros Grubu müşterileri ve Shell müşterileri Money ile hem gıdada hem akaryakıtta kazanacaklar, kazandıklarını ister gıdada, ister akaryakıtta kullanacaklar ”dedi.

Spanoudis: “Bu bir kampanya değil tüketici lehine uzun vadeli bir işbirliğidir”

Shell & Turcas Petrol A.Ş. İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis, uzun yıllardır akaryakıt sektörünün en beğenilen şirketi seçilen Shell’in, Türkiye’deki modern perakende sektörünün öncüsü Migros Ticaret ile bir araya gelmesinin hem Shell hem de Migros müşterileri için yeni avantajlar ve fırsatlar yarattığını ifade etti. Spanoudis uzun vadeli bu işbirliğine ilişkin şunları söyledi:“ Müşterilerimize yeni avantajlar sunmak üzere sektörlerinin liderleriyle yaptığımız işbirliklerine bir yenisini daha eklemiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Shell ve Migros, sektörlerindeki en geniş sadakat sistemlerini yaratan, güçlerini müşterilerinin sadakatinden alan iki şirket. İşbirliğimiz ile bu güçlerimizi ve müşterilerimize sunmuş olduğumuz avantajları aynı çatı altında birleştirmiş olduk. İşbirliğimizden doğan sinerjinin Türkiye’deki alışveriş alışkanlıklarına yeni bir boyut kazandırdığına, müşterilerimize yepyeni avantajlar dünyasının kapılarını açtığına inanıyoruz. İşbirliğimizin en önemli tarafı müşterilerimiz için yarattığımız bu değerin, belirli süreleri kapsayan bir kampanyadan ibaret olmamasıdır. İşbirliğimiz uzun soluklu ve uzun vadeli tasarrufu mümkün hale getirmektedir. Müşterilerimiz artık akaryakıt ve gıda alışverişini bir bütün olarak görüp, bütünden kazanç sağlama imkanına sahipler. Türkiye’de hane halkı harcamalarının yaklaşık yüzde 15’ini gıda, yüzde 15’ini de akaryakıt harcamaları oluşturuyor. Migros ile olan işbirliğimiz; aile bütçesinin yüzde 30’una ulaşan bu giderlerde müşterilerimize kolaylıklar ve avantajlar sunabilmemize imkan sağlıyor. Sunduğumuz indirimler, puan kampanyaları ve ek promosyonlarla müşterilerimizin giderlerinde çeşitli avantajlar sağlıyoruz. İşbirliğinin Eylül ayı boyunca geçerli olacak ilk avantajında Money özellikli kartlardan herhangi biriyle en az bir kez market alışverişi yapan müşteriler, Shell’deki akaryakıt ve otogaz alımlarında 3 kat puan kazanacak”

Shell Club Smart Card, Türkiye'de akaryakıt sektöründe ilk kez 2002 yılında Shell tarafından başlatılan ve Shell istasyonlarından yapılan akaryakıt ve otogaz alımlarında puanlar kazandıran üyelik ve puan kartıdır. Spanoudis açıklamasında: “Bu büyük işbirliğinin tüm müşterilerimiz için bir bayram hediyesi tadında olmasını umuyoruz. Bu yüzden işbirliğimizi alışverişin yoğun olarak gerçekleştiği Bayram öncesi dönemde başlattık. On günde yarım milyon müşterimiz Money özellikli Shell Club Smart Card değişiminde bulundu. Bu da bize ne kadar doğru bir iş ortağı seçtiğimizi gösteriyor. Müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak amacıyla, perakende alanındaki tecrübelerimizi birleştirerek ortak bir sinerji yaratacağız. Hizmet kalitesi dünya şampiyonluğuyla tescilli olan Shell istasyonlarında kullanılan en iyi uygulama örneklerini ve Migros’un market alanındaki uzmanlığını tüketicilere mükemmel hizmet verecek bir katma değere dönüştüreceğiz. Shell olarak müşterimizin ihtiyaçları doğrultusunda yeni işbirlikleri ve ortaklıklar kurmaya, müşterilerimizin bize ihtiyaç duydukları her alanda varlık göstermeye devam edeceğiz” dedi.

11 milyon tüketiciyi doğrudan etkileyecek, tüketici daha fazla noktadan puan toplayacak
Migros Ticaret A.Ş. ile Shell & Turcas arasındaki işbirliği halen aktif bir şekilde Money Club Kart kullanan yaklaşık 8,4 milyon Migros Grubu müşterisi ile 2.5 milyon Shell Club Smart Card sahibini doğrudan ilgilendiriyor. İşbirliği sayesinde müşteri hem Migros Grubu’na bağlı Migros, Tansaş, Şok, 5M, Macrocenter ve Sanal Market, hem de Shell istasyonlarının sadakat programlarından ve karta özel kampanyalarından faydalanabiliyor. Böylece toplam 11 milyon tüketici en çok para harcadıkları günlük alışveriş kalemlerinden puan kazanıp, diledikleri noktalarda harcama imkanına sahip oluyorlar.
Money Club Kart sahibi olmak isteyen müşteriler Migros mağazalarındaki kasalardan anında kartlarını temin edebiliyorlar. Shell Smart Card sahipleri de ‘Money’ logolu yeni kartlarını Shell istasyonlarından ücretsiz alabiliyorlar.

www.shellsmart.com   www.money.com.tr

*Shell ve Migros Ticaret A.Ş. Capital Dergisi tarafından düzenlenen ‘Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri’ araştırmasında kendi sektörlerinin en beğenilen şirketi seçilmiştir.

**Bir aracın 100 km’lik yol için ortalama 4,6 ile 8 lt arasında yakıt harcadığı varsayılarak hesaplanmıştır. Araç modeli ve yakıt harcama özelliğine göre bu mesafe farklılık gösterebilir.