MİGROS TEGV’İN FUTBOL SAHALARINI YENİLEDİ, 3 BİN ÇOCUĞA FUTBOL EĞİTİMİ VERECEK

02-04-2009

MİGROS’TAN ‘GENÇ FORMALAR’A 1.5 MİLYON TL’LİK YATIRIM

MİGROS TEGV’İN FUTBOL SAHALARINI YENİLEDİ, 3 BİN ÇOCUĞA FUTBOL EĞİTİMİ VERECEK

Türkiye’de 64 ilde 1280 mağaza ile Batı’dan Doğu’ya tüm tüketicileri çağdaş alışveriş ortamı, hizmet ve ürünlerle buluşturan Migros, çocukları futbolun bütünleştirici ortamına çekerek “fair play” kavramını ve sporu yaşamlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. “Genç Formalar” projesi için 1.5 milyon TL’lik kaynak yaratan Migros, TEGV ile birlikte projeyi 3 yılda yurt çapında kademeli olarak Vakfın 11 Eğitim Parkında hayata geçirecek. Proje süresince, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından eğitim verilen 122 gönüllü aracılığı ile 2.944 çocuk futbolu bilimsel yöntemlerle öğrenme ve hayatlarına taşıma fırsatı bulacaklar. TFF ayrıca, TEGV Eğitim Parkları’nda Futbol Etkinliği’nde yer alan çocuklara Türkiye Şampiyonalarına da katılımın yolunu açan “Grassroots / Herkes İçin Futbol Lisansı” verecek. 

Migros Türk T.A.Ş Genel Müdürü Özgür Tort, proje ile ilgili olarak şöyle dedi:. “Biz pozitif rekabetin önemine çok inanan ve fotoğrafın her zaman bütününü görmeyi ilke edinmiş bir kurum kimliğine sahibiz.  Başarıya, kazanmaya odaklı çalışıyoruz ama rekabetten anladığımız değerlerimizi koruyarak ilerlemek ve toplumla birlikte gelişmek. İşte bu anlayışın, toplumun temeli olan çocuklarımıza spor aracılığıyla nüfuz etmesini arzuluyoruz.  Çocuklarımızı geleceğe hazırlarken futbolun bütünleştirici, eğitici ve pozitif rekabeti öğretici niteliklerinden yararlanmak istedik. Çocuklarımızın futbol aracığıyla dürüstlük, “fair-play”, hoşgörü gibi kavramları özümsemelerini, oyunun başında da sonunda da ‘iyi oynayan kazansın’ diyebilme anlayışını gelecek yaşamlarına taşımalarını hedefliyoruz.

Türkiye’de ilköğretim çağındaki 7-16 yaş grubu çocuklara yaşam becerileri kazandırmak ve devlet tarafından verilen temel eğitime katkıda bulunmak amacıyla 1995 yılında kurulan ve aradan geçen zamanda Türkiye’nin eğitim alanındaki en yaygın sivil toplum kuruluşu haline gelen TEGV’in öncü projelerinden biri daha, Türk perakende sektörünün lider kuruluşu Migros Türk’ün desteğiyle hayata geçiyor. Türkiye Futbol Federasyonu da proje için eğitim programı hazırlamanın yanı sıra malzeme katkısı da sağlayacak.

Batı’dan Doğu’ya sahada, şimdi çocukların yanında

Türkiye’nin dört bir yanında farklı formatlarda açtığı mağazalarla Türk insanını çağdaş alışveriş ortamı ve uygun fiyata kaliteli ürün ve hizmetle buluşturan Migros Türk, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile hayata geçirdiği ‘Genç Formalar’ Projesi ile, Batı’dan Doğu’ya her kesimden çocuğu futbolun bütünleştirici atmosferine davet ediyor. Sporun geniş kitlelerce bir yaşam biçimi olarak algılanması adına çocuklar için ‘sahaya’ inen Migros, gençleri futbolun bütünleştirici ortamında buluşturacak. “Genç Formalar” projesiyle Migros, futbolu büyük şehirlerin yanında çeşitli illerdeki mahalle ve sokak aralarına da taşıyarak, her kesimden ve her gelir düzeyinden çocukların da spor kültürü ve “fair-play” ruhuyla yetişmesine destek verecek.

Verimlilikten kazanıyor, geleceğe yatırım yapıyor

2008 rakamlarıyla 5.1 milyar TL’lik toplam ciro, 64 ilde 1280 mağaza ve bünyesinde farklı tüketici ihtiyaç ve beklentilerine yanıt veren 7 değişik formatla Türkiye’nin lider perakende kuruluşu olan Migros Türk, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği topluma, eğitime ve çevreye duyarlı gönüllülük projeleriyle iyi bir kurumsal vatandaş olmanın gereklerini de yerine getiriyor. Birçok sosyal sorumluluk projesiyle öncelikli hedefinin geleceğe, gelecek nesillere yatırım yapmak olduğunu sürekli ortaya koyan Migros, verimlilik çalışmalarıyla elde ettiği kaynağın bir bölümünü geleceğe yatırım için harcamayı ilke ediniyor. Bu amaçla, verimlilikten kazandığını gene geleceğe yatırım olarak ayırıyor.   

Migros Türk Genç Formalar için 1.5 milyon TL’lik kaynak ayırdı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın, eğitimde fırsat eşitliği için çocuklara eğitim desteği vermek ve onların yaşam becerileri kazanmalarını sağlamak amacıyla Türkiye çapında kurduğu eğitim parklarındaki spor alanlarını ‘Genç Formalar’ Projesi kapsamında yenileyen Migros Türk, proje için 1.5 milyon TL’lik kaynak ayırdı. Her eğitim parkında, her dönem 16 kişilik bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 2 takım oluşturuluyor ve bu parklardaki genç sporcular tarafından, sporun bir yaşam tarzı olarak özümsenmesi amaçlanıyor. Migros Türk, TEGV’in eğitim parklarındaki spor alanlarını tamamen yenileyerek, bu etkinlik noktalarına devam eden çocukların Türkiye Futbol Federasyonu sertifikalı eğitim programlarına katılmalarını sağlayacak. 2009 yılı içinde 6 eğitim parkında başlayan proje, 2011 Haziran ayına kadar 5 ilde daha başlayacak ve proje sonunda yaklaşık 3 bin çocuk bilimsel yöntemlerle futbol ile tanışacak. Migros, spora verdiği destek çerçevesinde TEGV’in eğitim parklarındaki mevcut futbol sahalarının tadilatını gerçekleştirecek. Ayrıca saha bulunmayan yerlere de futbol sahaları inşa edecek. Migros böylece geleceğin gençlerinin sporu bir yaşam biçimi olarak kabul etmelerine ve “fair-play” kavramını hayatlarına taşımalarına kaynak yaratarak destek verecek. Fair-play ile yenilgiyle, rekabetle baş etme, tekrar deneme, takım arkadaşlarıyla ilişkiye bağlı olarak sosyal gelişim, belli bir amaca yönelme, hedefe ilerleme, başarı yönetimi, benlik saygısı gibi özellikler çocuklarımızın ileride yetişkin bir birey olduğunda yaşamında kullanacağı önemli ve gerekli yetiler olacaktır.

5 ilde başladı, 10 ilde yaygınlaşacak; antrenörleri TFF eğitecek

Proje, Türkiye’nin değişik bölgelerindeki çocuk ve gençlerin futbol ve spor olanaklarına erişimini kolaylaştırmayı ve bilimsel yöntemlerle, TFF sertifikalı spor eğitimi almalarını hedefliyor. 2011 Haziran ayına kadar kademeli olarak 11 Eğitim Parkı’nda yaygınlaştırılacak olan proje ilk etapta İstanbul, Ankara, Antalya, Van ve Diyarbakır’da 6 TEGV Eğitim Parkı’nda, önümüzdeki iki yılda önce İzmir, Gaziantep, Eskişehir sonra Samsun ve Afyonkarahisar’da devam edecek.

Proje süresince, TFF tarafından eğitim verilen 122 gönüllü aracılığı ile 2.944 çocuk futbolu bilimsel yöntemlerle öğrenme ve hayatlarına taşıma fırsatı bulacaklar.  “Genç Formalar” eğitim projesinde; bir yılda her eğitim parkında 4 kız ve 4 erkek olmak üzere toplam 8 takım eğitim alıyor. 11–12 yaş grubu çocuklar arasından 16 kişilik bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 2 takım oluşturuluyor. “Genç Formalar” eğitimini verecek olan gönüllüler futbol/antrenörlük konusunda deneyimi olan kişiler arasından seçiliyor. Gönüllüler, çocuklarla etkinliğe başlamadan önce Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından verilen ve 7 gün süren bir eğitimden geçiyorlar. Eğitime katılan gönüllüler, 1 yıl süre ile gönüllülük yaptıktan sonra UEFA E Lisansı almaya hak kazanacaklar. Ayrıca Türk futbol tarihine adını yazdırmış, geniş kitlelerce tanınan isimler de projeye destek verecek. TFF ayrıca 8 hafta boyunca TEGV Eğitim Parkları’nda Futbol Etkinliği’ne katılan çocuklara “Grassroots Herkes İçin Futbol Lisansı” ve kartı ayrıca “Herkes İçin Futbol Etkinlikleri Katılım Sertifikası” verecek, bu lisansa ve karta sahip çocukların belirlenecek tüm avantajlardan faydalanmaları mümkün olabilecek.  

Özgür Tort: “Pozitif rekabetten yanayız, çocuklarımıza bunu aşılamalıyız”

Migros’un faaliyet gösterdiği perakende sektörünün son derece dinamik, rekabetin an be an, her müşteriyle yeniden yaşandığı bir alan olduğunu hatırlatan Migros Türk T.A.Ş Genel Müdürü Özgür Tort, TEGV’in Genç Formalar Projesi’ne verdikleri destekle ilgili olarak şöyle dedi: “Biz pozitif rekabetin önemine çok inanan ve fotoğrafın her zaman bütününü görmeyi ilke edinmiş bir kurum kimliğine sahibiz. İçinde bulunduğumuz sektörde, gelişim adımlarımızı kazan-kazan ilkesine göre hareket ederek atmayı temel prensip olarak kabul ediyoruz. Elbette başarıya, kazanmaya odaklı çalışıyoruz ama rekabetten anladığımız değerlerimizi koruyarak ilerlemek ve birlikte gelişmek. İşte bu anlayışın, toplumun temeli olan çocuklarımıza spor aracılığıyla nüfuz etmesini arzuluyoruz. Futbol, Türkiye’de en yaygın ve en çok sevilen spor dallarından biri. Çocuklarımızı geleceğe hazırlarken futbolun bütünleştirici, eğitici ve pozitif rekabeti öğretici niteliklerinden yararlanmak istedik. Çocuklarımızın futbol aracığıyla dürüstlük, fair-play, hoşgörü gibi kavramları özümsemelerini, oyunun başında da sonunda da ‘iyi oynayan kazansın’ diyebilme anlayışını gelecek yaşamlarına taşımalarını hedefliyoruz.” 

TEGV Genel Müdürü Nurdan Şahin: “Gelecek için, gerçek bir saha eğitimi”

TEGV olarak hayata geçirdikleri bu proje ile çocukların zihinsel, ruhsal ve bedensel gelişimini ve yaşam kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirten TEGV Genel Müdürü Nurdan Şahin, “Çocuklarımızın yenilgi ve rekabetle baş etme, tekrar deneme, takım arkadaşlarıyla ilişkiye bağlı olarak sosyal gelişim gösterme, belli bir amaca yönelme, hedefe ilerleme, başarı yönetimi, benlik saygısı gibi çocukların ileride yetişkin birer birey olduklarında yaşamlarında kullanacakları önemli ve gerekli yetileri kazandırmak amacıyla bu projeyi yürütüyoruz. Migros’un verdiği bu destek, çocuklarımızın gelecek yaşantılarına da taşıyacakları pek çok değeri kazanmalarına yardımcı olacak” dedi ve ekledi: “Türkiye Futbol Federasyonu da hem gönüllü antrenörleri eğiterek bize katkı sağlayacak hem de eğitimlere katılan çocuklarımıza “Herkes için Futbol Lisansı” vererek futbolun her alanında önlerini açacak”