MİGROS TİCARET 11. DAĞITIM MERKEZİNİ AÇTI

10-12-2009

DAĞITIM MERKEZLERİNDE İSTİHDAM ETTİĞİ ÇALIŞAN SAYISI 3 BİN KİŞİYE ULAŞTI.

MİGROS, BÖLGEDE MAL VE TİCARET TRAFİĞİNİ ARTIRACAK 11. DAĞITIM MERKEZİNİ ERZURUM’DA AÇTI
Türkiye’yi modern alışveriş ortamlarıyla buluşturan Migros Ticaret A.Ş, bölgesel ve yerel kalkınmaya hizmet eden yepyeni bir yatırımla bu kez Erzurum’da bir dağıtım merkezi kurdu. Türkiye’nin her bölgesindeki satış noktalarına daha hızlı ve etkin ürün sevkiyatını sağlamak üzere bugüne kadar 10 dağıtım merkezi açan Migros Ticaret A.Ş, 11. dağıtım merkezini Erzurum’da kurarak toplam 195 bin metrekarelik depolama alanına ulaştı. 170 kişinin çalışacağı Erzurum Dağıtım Merkezi ile birlikte, Migros’un dağıtım merkezlerinde istihdam ettiği çalışan sayısı da 3 bin kişiye ulaştı. Erzurum Organize Sanayi Bölgesi’nde, 30 bin metrekare alan üzerine kurulu Migros Erzurum Dağıtım Merkezi, bölgedeki tüm Migros Ticaret formatlarına ayda 800 tır kapasite ile meyve-sebze, gıda ve gıda dışı ürün gruplarının sevkiyatını gerçekleştirecek. Migros Erzurum Dağıtım Merkezi 7 Aralık’ta hizmete açıldı.

Türk perakende sektörünün öncü kuruluşu Migros; tüm Türkiye’de yaygın mağazacılık anlayışı çerçevesinde ürünlerinin güvenle satış noktalarına ulaşması için her türlü altyapı yatırımını yapmaya devam ediyor. Haftada 8 mağaza açma hızıyla 2009’da da hizmet alanını genişletmeye devam eden Migros Ticaret A.Ş, halen Adana, Antalya, İstanbul Bayrampaşa, İstanbul Gebze, Ankara Gölbaşı, Ankara Saray, İzmir Kemalpaşa, İzmir Pınarbaşı, İzmir Ulucak ve Muğla’da yer alan dağıtım merkezlerine bir yenisini Erzurum Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğu Erzurum Dağıtım Merkezi ile ekledi.

Türkiye’nin her bölgesindeki satış noktalarına daha hızlı ve etkin ürün sevkiyatını sağlamak üzere bugüne kadar 10 dağıtım merkezi açan Migros Ticaret A.Ş, 11. dağıtım merkezini Erzurum’da kurarak toplam 195 bin metrekarelik depolama alanına ulaştı. 170 kişinin çalışacağı Erzurum Dağıtım Merkezi ile birlikte, Migros’un dağıtım merkezlerinde istihdam ettiği çalışan sayısı da 3 bin kişiye ulaştı.

30 bin metrekare alan üzerine kuruldu

Erzurum ve bölgesindeki tüm Migros Ticaret formatlarına meyve-sebze, gıda ve gıda dışı ürünlerin sevkiyatını gerçekleştirecek olan Erzurum Dağıtım Merkezi ile Migros’un Türkiye genelindeki dağıtım merkezlerinin sayısı 11’e yükseldi.
30 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan merkez, 15 bin metrekarelik kapalı alanı ile Erzurum’daki en modern işletme olarak dikkat çekiyor.

Yerel istihdama katkı, bölgesel kalkınmaya destek

Bu yıl 55. kuruluş yıldönümünü kutlayan Migros Ticaret A.Ş, Türkiye’ye yaygınlığı ile halen 69 ilde 1497 mağaza ile hizmet veriyor. Gerek organik büyüme yoluyla gerekse satın almalarla Türkiye’deki yaygınlığını artıran Migros Ticaret, yatırımlarında yerel istihdam ve bölgesel kalkınmaya da hizmet eden adımlar atıyor. Nitekim Erzurum’da faaliyete geçen yeni dağıtım merkezinde büyük çoğunluğu yerel istihdam olmak üzere toplam 170 kişiye istihdam olanağı yaratıldı. Doğrudan yaratılan istihdamın yanı sıra, Migros tedarikçilerinin Erzurum ve çevresinde alacakları pozisyonlar da dikkate alındığında, ayda ilave 800 tırın Erzurum’a gelmesi nedeniyle dolaylı olarak da olumlu bir ekonomik hareketlilik ortamı yaratılmış olacak.

50’ye yakın mağazaya doğrudan hizmet verecek, yeni mağazalar için de itici güç olacak
Toplam 5 ay gibi bir sürede inşa edilen Erzurum Dağıtım Merkezi, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölge illerine hizmet verecek. Yaklaşık 50 mağazaya doğrudan hizmet verecek dağıtım merkezi yatırımı, Migros Ticaret A.Ş’nin bölgede açmaya hazırlandığı yeni mağazalar için de itici bir güç olurken; yeni açılan mağazalarla beraber hizmet verilen mağaza sayısı, filo sayısı; dolayısıyla, personel sayısının artması bekleniyor. 2010 yılında Erzurum Dağıtım Merkezi’nin hizmet vereceği mağaza sayısının 90’a çıkması planlanıyor.

Ayda 1000 ton meyve-sebze sevk edilecek

Ayda ortalama 550 bin koli gıda ve gıda dışı ürün çıkışı ve 1000 ton meyve-sebze çıkışı beklenen Erzurum Dağıtım Merkezi’nde ürünler kablosuz el terminalleri ile otomatik olarak toplanacak. Tüm dağıtım merkezlerinde olduğu gibi Erzurum’da da mağaza siparişleri, depo stok takibi gibi tüm süreçler bilgisayar destekli takip edilecek, merkezle entegre veri transferi gerçekleştirilerek yönetilecek.