MİGROS TİCARET, UZMANLAŞMIŞ DAĞITIM MERKEZLERİ İLE DAĞITIM AĞINI HIZLA GENİŞLETİYOR

22-10-2010

MİGROS GRUBU; BÖLGESEL İSTİHDAMA KATKI, DAHA ÇOK NOKTAYA DAHA HIZLI VE ETKİN ÜRÜN SEVKİYATI VE OPERASYONEL VERİMLİLİK HEDEFLERİYLE AÇTIĞI DAĞITIM MERKEZLERİNİN SAYISINI 13’E ÇIKARDI, UZMANLAŞMIŞ DAĞITIM MERKEZİ KAVRAMINI HAYATA GEÇİRDİ

MİGROS TİCARET, UZMANLAŞMIŞ DAĞITIM MERKEZLERİ İLE DAĞITIM AĞINI HIZLA GENİŞLETİYOR.

Türkiye’de her hafta ortalama 8 yeni mağaza açarak daha fazla tüketiciyi modern perakende ile tanıştıran Migros Grubu, bu hızlı büyümeyi verimlilik odaklı gerçekleştirmesine katkıda bulunacak stratejiler geliştiriyor. Her bölgedeki satış noktalarına daha hızlı ve etkin ürün sevkiyatını sağlamak üzere dağıtım merkezlerini hizmete açan Migros Grubu, bu merkezlere son halkayı Samsun’da ekledi. Samsun ili Çınarcık Beldesi’nde açılan yeni dağıtım merkezi ile Migros Grubu’nun toplam dağıtım merkezi sayısı 13 oldu. 2009’da toplam 148 bin 912 metrekare olan büyüklük, 13. dağıtım merkezinin açılışı ile birlikte 225 bin metrekareye, bu merkezlerde yaratılan istihdam ise 3300 kişiye ulaştı. Migros Ticaret A.Ş. Tedarik Zinciri ve Lojistikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İhsan Usel, “Haftada 8 mağaza açarken, arka planda verimlilik ve karlılık odaklı stratejileri de hayata geçiriyoruz. Dağıtım merkezlerimiz bu stratejinin en önemli simgelerinden” dedi.


Türk perakende sektörünün öncü kuruluşu Migros Ticaret A.Ş.; tüm Türkiye’de yaygın mağazacılık anlayışı çerçevesinde, ürünlerinin güvenle satış noktalarına ulaşması için dağıtım merkezlerinin sayısını hızla artırıyor. Haftada 8 mağaza açma hızıyla 2010’da da hizmet alanını genişleten Migros Grubu halen Adana, Antalya, İstanbul Bayrampaşa, İstanbul Gebze, İstanbul Gebze Et, Ankara Gölbaşı, Ankara Saray, İzmir Kemalpaşa, İzmir Pınarbaşı, İzmir Ulucak, Erzurum ve Muğla’da yer alan dağıtım merkezlerine bir yenisini, Çınarcık Beldesi’nde kurduğu Samsun Dağıtım Merkezi’ni ekledi.

13 dağıtım merkezinin büyüklüğü toplam 225 bin m2’ye ulaştı.
Sürekli büyüme koşusunda hızlı adımlarla ilerleyen ve daha çok noktadan tüketiciye ulaşmak için Türkiye’nin dört bir yanında hızla mağazalaşan Migros Ticaret A.Ş. son iki yıldır daha da hız verdiği çalışmalarla Türkiye’nin değişik bölgelerindeki dağıtım merkezlerini yaygınlaştırıyor. Migros Grubu’nun değişik formatları yönetme becerisi ile hızlı mağazalaşma yolunda ilerlediğini ve haftada ortalama 8 yeni mağaza açtığını belirten Migros Tedarik Zinciri ve Lojistikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İhsan Usel, bu hızlı mağazalaşmanın arka planında ciddi bir verimlilik odaklı strateji bulunduğunu ifade etti. Sayıları bugün 13’ü bulunan dağıtım merkezlerinin faaliyete geçirilmesini, bu verimlilik odaklı düşünce tarzının bir ürünü olarak gösteren Usel, “Biz herhangi bir ilde dağıtım merkezi kurduğumuzda, o il ve çevresindeki satış noktalarımıza daha az lojistik maliyetle ürün sevkiyatı gerçekleştiriyoruz. Bu da büyük fotoğrafta operasyonel maliyetimizi düşürüyor, verimliliğimizi artırarak karlılığımızı olumlu etkiliyor” dedi.

“Uzmanlaşmış dağıtım merkezi kavramını hayata geçirdik”
Migros Grubu’nun adının Türk perakende sektöründe yenilikçilikle birlikte anıldığını vurgulayan İhsan Usel, dağıtım merkezi ağını genişletirken ‘uzmanlaşmış dağıtım merkezi’ kavramını da hayata geçirdiklerini belirtti. Usel, uygulama hakkında şu bilgileri verdi: “Dağıtım merkezlerimiz lokasyon, ihtiyaç, format ve ürün grubu bazında uzmanlaşarak faaliyet göstermektedir. Mevcut 13 dağıtım merkezimizin kendi içlerinde farklılıkları, odaklandıkları uzmanlık alanları var. Biri et dağıtım merkezi olarak hizmet verirken, diğeri gıda dışı ürün dağıtımı konusunda destek sağlayabilmektedir. Planlamalarımızı, Türkiye’de uzmanlaşmış dağıtım merkezi kavramının, öncü vizyonumuzla yerleşmesi üzerine yapıyoruz.”

Usel: “Mesafeler kısalıyor, enerji tasarrufu ve çevresel koruma sağlıyoruz”
Dağıtım merkezlerinin Migros Grubu’nun vizyoner ve yenilikçi bakış açısının çok iyi birer simgesi olduğunu belirten Usel, “Dağıtım yapılacak satış noktalarına mesafe azaldıkça, başta yakıt olmak üzere lojistik anlamda ciddi tasarruf yapma imkanımız doğuyor. Verimlilikte yakaladığımız artışı da her zamanki gibi, yeni mağazalar yoluyla büyüyerek, tüketicilerimizin faydasına ürün ve hizmet tasarımında kullanıyoruz. Daha az yol kat ederek enerji tasarrufu yoluyla çevreyi koruyoruz” derken, bu stratejik bakış açısıyla çevresel korumaya da katkıda bulunduklarını ifade etti. Usel, “Bu merkezlerin bir diğer faydası ise, ürün bulunurluluğumuzu artırması” dedi.

Samsun’daki merkez 111 mağazaya ürün sevk edecek

Samsun ve bölgesindeki tüm Migros Grubu formatlarına ürünlerin sevkiyatını gerçekleştirecek olan Samsun Dağıtım Merkezi ile Migros’un Türkiye genelindeki dağıtım merkezlerinin sayısı 13’e yükseldi. 72 ilde 1864 satış noktası ile (22 Ekim 2010 itibariyle) hizmet veren Migros Grubu’nun açtığı son dağıtım merkezi, Samsun ili ve çevresinde tüketiciye hizmet veren 111 mağazaya doğrudan sevkiyat yapacak. 14 bin 576 metrekarelik alan üzerine kurulu olan ve toplam 7 ay gibi bir sürede inşa edilen Samsun Dağıtım Merkezi; Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi illerine hizmet verecek. 111 mağazaya doğrudan hizmet verecek dağıtım merkezi yatırımı, Migros Grubu’nun bölgede açmaya hazırlandığı yeni mağazalar için de itici bir güç olurken; yeni açılan mağazalarla beraber hizmet verilen mağaza sayısı, filo sayısı; dolayısıyla, personel sayısının artması bekleniyor.

Ayda ortalama 300 bin koli gıda ve gıda dışı ürün çıkışı ve 500 ton meyve-sebze çıkışı beklenen Samsun Dağıtım Merkezi’nde ürünler kablosuz el terminalleri ile otomatik olarak toplanacak. Tüm dağıtım merkezlerinde olduğu gibi Samsun’da da mağaza siparişleri, dağıtım merkezi stok takibi gibi tüm süreçler bilgisayar destekli takip edilecek, merkezle entegre veri transferi gerçekleştirilerek yönetilecek. Samsun Dağıtım Merkezi’nde çoğu yerel olmak üzere 100’den fazla kişiye istihdam olanağı sunulacak ve Migros tedarikçilerinin Samsun ve çevresinde alacakları pozisyonlar sayesinde ayda ilave 400 tır Samsun’a gelecek. Böylece dolaylı istihdam ile bölgesel fayda sağlanması da hedefleniyor.