MİGROS TÜRK’ÜN % 50,8’İNİ BC PARTNERS SATIN ALDI, HİSSE DEVRİ TAMAMLANDI

30-05-2008

MİGROS TÜRK’ÜN % 50,8’İNİ BC PARTNERS SATIN ALDI, HİSSE DEVRİ TAMAMLANDI <

BC Partners tarafından kontrol edilen fonlar, Türkiye’nin en büyük süpermarket zinciri Migros Türk’ün % 50,8’ini  3,8 Milyar YTL (3,15 Milyar Dolar) piyasa değeri üzerinden satın aldılar. Sermaye Piyasası Kurulu’nun çağrının detaylarını içeren  resmi onayından sonra, İstanbul Menkul  Kıymetler Borsa’sında işlem gören geri kalan hisseler için de çağrı yapılacak. İşlemde azınlık hissedarlar, Türkiye’nin en büyük özel girişim sermayesi Turkven ve Milano Menkul Kıymetler Borsasına kote DeA Capital’dir.

BC Partners’ın ortağı Nikos Stathopoulos, “BC Partners için yeni bir pazarda ve zorlu kredi piyasası koşullarında böyle büyük ve kompleks bir işlemi sonuçlandırdığımızdan memnuniyet duyuyoruz. Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı’nın liderliğinde, şirketin başarılarını daha da ileriye taşıyacak Migros yönetim takımı ve 15.000 çalışanla birlikte olmaktan  gurur duyuyoruz” dedi.

BC Partners’ın diğer ortağı Francesco Conte, “Migros, pazar pozisyonu açısından çok önemli bir yatırım fırsatı, güçlü, güvenilir bir marka, çok formatlı stratejiye ve tüm Türkiye’de yaygın mağaza ağına sahip bulunuyor. Türk ekonomisinin pozitif dinamikleri ve gelişen demografik eğilimlerin oluşturduğu ortamda, ülkenin hızlı büyüyen organize perakende pazarından büyük pay almak için Migros ideal pozisyonda bulunuyor.“ dedi.

Migros Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Özaydınlı, “Yaklaşık son 20 yıldır büyümede çok önemli başarı hikayesi yazan Migros’un dümeninde tekrar olmaktan kişisel olarak memnuniyet duyuyorum. Şirketin birinci sınıf yönetim kadrosu, 15,000 seçkin ve güçlü çalışanı ve yeni sahibi BC Partners‘ın güçlü desteği ile hızlı büyümenin devam edeceğine ve dünya klasmanında bir şirket olacağımıza inancım tamdır” dedi.
Satın alma için gerekli finansman Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Akbank olmak üzere Türk bankalarından sağlandı.

Migros Hakkında                                                                                                                  
Migros T.A.Ş. merkezi İstanbul’da bulunan, organize gıda perakendeciliği pazarında %22 pazar payı ile lider olan bir Türk gıda perakendecisidir. Grup 1000’i aşan mağazasıyla, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde 55 şehirde yürüttüğü faaliyetleriyle ülkenin tek gerçek ulusal gıda perakendecisidir. Ülkedeki açık ara en büyük süpermaket grubunu ‘Migros’, ‘Tansaş’ ve ‘Macrocenter’ markalarıyla yöneten şirket, aynı zamanda ‘5M’ markasıyla hipermarketler,  ‘Şok’ markasıyla indirim mağazaları ve ‘Kangurum’ markasıyla online alışveriş merkezi işletmektedir. Migros Türk ayrıca 16 mağazasıyla yakın coğrafyadaki 4 ülkede de faaliyet göstermektedir.
Grupta 14,800 çalışan istihdam edilmektedir. Migros Türk 2007 yılında yaklaşık 4.5 milyar YTL ( güncel döviz kuruyla 3.7 milyar USD) satış gerçekleştirmiştir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na kote olan şirket ülkenin halka açık en büyük 30 şirketi arasında yer almaktadır.

BC Partners Hakkında
BC Partners Cenevre, Hamburg, Londra, Milano, New York ve Paris’de entegre takımlardan oluşan önde gelen uluslarası girişim sermayesi şirketlerinden birisidir. Son yatrımını BCEC VIII, 2005 yılı Mayıs ayında 5.9 milyar Euro ile gerçekleştirilmiştir. Son 20 yıl içinde şirket yönetimleriyle ortaklıklar halinde birçok başarılı satınalmalar yapan BC Partners, kombine toplam değeri 61 milyar Euro’ya ulaşan  66 satınalma işlemi gerçekleştirmiştir. Şirketin son yatırımları arasında Intelsat, Brenntag, Amadeus, Regency Entertainment, Dometic and Picard Surgelés bulunmaktadır.

Turkven Private EquityHakkında - www.turkven.com
Turkven, Türkiye’de 700 milyon Dolar’ın üzerinde girişim sermayesi ve gayrimenkul yönetimi yapan önemli alternatif varlık yönetim şirketlerinden biridir. 2002 yılında ülkedeki ilk girişim sermayesi yatırımını yaparak Türkiye’de bir ilke imza atan firma, ikinci yatırımını 2007 yılında gerçekleştirmiştir. Turkven İstanbul ofisinde faaliyet gösteren 20 yatırım uzmanıyla Türkiye ve yakın coğrafyadaki satınalma fırsatlarını değerlendirmektedir.

DeA Capital Hakkında
DeA Capital, Milano Menkul Kıymetler Borsası’na kote edilmiş bir girişim sermayesi yatırım şirketidir. Şirketin yaklaşık %58 oranında çoğunluk hissesi 2007 yılında De Agostini SpA şirketi tarafından satın alınmıştır. De Agostini SpA, DeA Capital üzerinden grubun tüm girişim sermayesi yatırımlarını hem direkt, hem de endirekt fonlar aracılığı ile gerçekleştirmektedir. 31 Aralık 2007 itibarıyla, DeA Capital’in konsolide net varlığı 853 milyon Euro iken, tamamlanmış yatırımları 433 milyon Euro değerindedir.