MİGROS’LARDA JET ALIŞVERİŞ

23-06-2009

MİGROS’LARDA JET ALIŞVERİŞ

MİGROS TİCARET A.Ş ’DEN BİR YENİLİK DAHA: JET KASA, JET ALIŞVERİŞ

Türkiye’de ilk kez 2009 Ocak ayında MMM Ataşehir Migros mağazasında pilot çalışma olarak devreye alınan jet kasa uygulaması, alınan olumlu müşteri görüşleri ve getirdiği operasyonel farklılıklarla 17 Mart’da MM Capitol Migros mağazasında ve son olarak 10 Haziran’da MMM Caddebostan Migros mağazasında faaliyete geçti. Yaygınlaşarak devam edecek “ Jet Kasa” uygulaması, bugüne kadar yapılan sistemlerin en ilerisi olarak bankacılık sistemlerinin altyapısı incelenerek ve Türk müşterisinin alışveriş alışkanlıkları da hesaplanarak hayata geçti. İlk verilerle mağazalar bazında değişkenlik göstermekle birlikte ortalamada tüm gün işlemlerinin % 15’ini gerçekleştiren Jet Kasa uygulaması,  sağladığı memnuniyet, toplam alışveriş süresini, ödemedeki işlem hızı ile %35’e varan oranda aşağı çekmesi sebebiyle, mevcut kasalar yanında Migros’lara yaygınlaşacak.

Migros Ticaret A.Ş, müşteri beklentilerini aşma ve yeniliklerle onların hayatını kolaylaştırma hedefi doğrultusunda bir ilke daha imza attı. Migros Ticaret A.Ş; ‘jet alışveriş’ uygulamasını ilk kez Türk perakende müşterisi ile tanıştırdı.

Jet Kasa, Jet Alışveriş  Müşteri için: Kolay, hızlı, keyifli 
Mağaza için: Memnuniyet Artırıcı ve Operasyonel

‘Jet Alışveriş’ sloganı ile hayata geçirilen sistem, mevcut kasalara ilave olarak, normalde 1 ya da 2 müşterinin faydalanabileceği alanda, kasa sayısına bağlı olarak 3 ya da 4 kişinin aynı anda hızlıca alışverişini tamamlamasına olanak sağlıyor. Bugüne kadar yapılan sistemlerin en ilerisi olarak bankacılık sistemlerinin altyapısı da incelenerek hayata geçen Jet Kasa, bu alanda son teknolojiyi içeriyor. Her yaştan, her meslekten ev hanımından profesyonele herkes sistemi kolayca kullanıyor. Böylece müşteriler alışverişini hızla, hiç sıra beklemeden tamamlarken, kasadan hızlı geçilmesi nedeniyle memnuniyet oranı artıyor. Jet Kasalar dileyen müşterinin normal veya ekspres kasa sırasına girmeden; 3 basit adımda kendi kendine yürüteceği işlemlerle kasadan geçmesini sağlıyor.

“Okut  - Paketle - Öde “

Buna göre; Migros mağazasına giren bir müşteri, alışverişini tamamladıktan sonra hiç sıra beklemeden; ‘jet kasa’nın başına geçip; belirtilen sesli ve görsel uyarılarla önce indirimler için Migros Club kartını geçiriyor, alışveriş sepetindeki ürünleri tek tek ekranın önündeki platforma koyarak okutuyor. Ardından platformun hemen yanında ağzı açılmış biçimde hazır bekleyen ‘Jet Kasa’ yazılı özel poşetlere ürünlerini yerleştiriyor, kredi / debit kartını kullanarak tüm indirimler düşülmüş haliyle ödemesini yine kimseye ihtiyacı olmadan gerçekleştiriyor.

 

 

Yeni nesil jet kasadan geçenlere jet destek elemanı

Yeni nesil jet kasaların, dünyada daha öncekilerden en önemli farkı; bankacılık sektöründe yaygın olarak kullanılan terminal sistemlerinin üzerine perakendeye özel donanımların da eklenmiş olması. Sistem soru üretmeyecek kadar basit çalışsa da, Migros, müşterilerinin kullanımda güvenli olarak her an her adımda arzu ederlerse başvuracak bir yetkiliyi hemen yanlarında bulmak isteyebileceklerini düşünerek,  özel “ Jet Destek Elemanlarını’  tüm gün boyunca Jet Kasa bölgesinde hazır bulunduruyor.

Jet Kasa uygulaması MMM Ataşehir, MM Capitol ve MMM Caddebostan Migros mağazalarında ...
İlk verilerle tüm gün işlemlerin % 15’i Jet kasadan geçti, alışveriş toplam süresinde %35’e varan iyileşme sağlandı.

Migros , ‘Jet Alışveriş’ uygulamasını uzun bir hazırlık sürecinin ardından Türkiye’de ilk kez müşterilerle tanıştırırken; jet kasalar Migros müşterilerinin alışveriş alışkanlıkları ve Migros’a özel uygulamalarla donatılarak, en son teknoloji ile tasarlandı. Ödemesini kredi / debit kartı ile yapacak tüm Migros müşterilerinin faydalanabildiği sistemde, Migros Club Kart sahibi olan müşteriler de tıpkı normal kasalardan geçerken olduğu gibi sahip oldukları kartın puan, indirim, kampanya ve promosyon gibi tüm avantajlarından yararlanabiliyor. Göz karışıklığı yaratmadan “okut –paketle - öde “, 3 basit adımı takip ederek sesli ve görsel yönlendirme ile ‘ Jet Kasa’ deneyimi herkes için, her yaş için çok kolay. Ayrıca hizmet iyileştirmeye yönelik uygulanan mağaza içi anketlerde, jet kasaları kullanan müşterilerin %99’u  memnuniyetlerini belirtirken, bu kasaları kullanımı hızlı, kolay ve aynı zamanda eğlenceli olarak  tanımladılar.

Ocak ayında MMM Ataşehir Migros ile başlayan, sonrasında MM Capitol Migros ve son olarak MMM Caddebostan Migros Mağazaları ile devam eden sistem, 26 Haziran cuma günü MM Çeşme Migros ‘da yazlık müşterileri ile buluşuyor. Büyük bir memnuniyet ve  başarılı sonuçlarla Türkiye’de ilk kez hayata giren ‘Jet kasalar’da  , Migros müşterilerinin bu sistemi en hızlı ve etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için jet destek elemanları müşterilerin yanıbaşında yer alıyor. İlk verilere göre ortalamada tüm işlemlerin % 15 ‘i Jet Kasa’dan geçmekte ve bu oran her geçen gün artıyor. Aynı zamanda yoğun saatlerde öğlen ve iş çıkışı saatlerinde ve haftasonları bu oran %19’lara ulaşıyor. Bu arada diğer kasalarda bekleme süresi de yok olurken,  ‘ Jet Kasa’ kapladığı alanla aynı anda 3-4 kişiye hizmet veriyor ve işlem hızı sebebiyle toplam ödeme dahil harcanan süre % 35’e varan oranda azalıyor.

Jet kasa, yenilikçi bir uygulama olarak Türkiye’de ilk uygulama olmasına rağmen yoğun ilgi ile hız arayan müşterilerin vazgeçilmezi olacağını gösteriyor.

Meyve Sebze gibi tartılı ürünler , bir tuşla kasadan geçiyor...

Üzerinde kullanılan güvenlikli terazi sistemi ile ağırlık bilgilerini verideposunda tutarak, kolay ve güvenli tartım işlemi yapan jet kasaların sistemi mali onaylı ve fiş basma yeteneğine sahip. Üzerinde bulunan 15” dokunmatik ekranı, kolay kullanımlı menüleri ve sesli yönlendirmeleri ile meyve sebze gibi tartılı ürünlerin alışverişi tek tuşla gerçekleşiyor. Ürün platforma konduktan sonra, resimli meyve sebze seçeneklerinden ürünün cinsi menüden çok hızlı seçiliyor ve işlem tamamlanıyor. Teknolojinin geldiği son noktada “ Jet Kasa” sistemi, bir yenilik olma özelliği kadar operasyonel ve fonksiyonel açıdan da ölçülebilir çok önemli iyileşmelerle Türkiye’de yaygınlaşacak.

“Modern insanın zaman kaygısına en iyi çözüm”

Migros Ticaret A.Ş, hem ürün hem de hizmet anlamında müşterilerin değişen ihtiyaçlarını çok yakından takip ederek, farklı ve yenilikçi anlayış ile  Migros dünyasını müşterilerine sunmaya odaklı çalışıyor. Bu anlayışın önemli bir özelliği olarak, ard arda yeni uygulamaları perakende sektöründe ilan ederek farkını ortaya koyuyor.

Migros’un yeni nesil jet kasaları alışverişi hızlı, pratik, keyifli ve özgün bir deneyim olarak yeniden şekillendiriyor. İlk uygulamalarda mağazalardan gelen olumlu müşteri memnuniyeti sonuçları, işlem sayıları ve işlem hızı ile ‘Jet Kasa’ Ağustos sonu itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Mersin olmak üzere Türkiye’nin 5 ilinde yer alan 20 mağazada daha Migros müşterileriyle buluşacak. “Jet Kasa “ lar yıl sonu itibariyle toplam 100 adete ulaşacak ve kasalarda nakit ödeme de yapılabilecek.