MÜŞTERİMİZ HAYATINDA KOLAYLIK İSTİYOR, MİGROS YENİLİKTE DURMUYOR

14-12-2010

MÜŞTERİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAYI HEDEFLEYEN MİGROS GRUBU JET KASA, NAKİT JET KASA, İTU, ÇEVRECİ KİOSK, TAZE GIDA SEVKİYATI GİBİ UYGULAMALARININ ARDINDAN ŞİMDİ DE ‘KOLAY VEZNE’ VE ‘MOBİL MARKET’ SİSTEMLERİNİ GELİŞTİRDİ.

Türk perakende sektörünün öncü şirketi Migros Grubu, çağdaş perakendede müşterinin hayatını kolaylaştıracak en yeni uygulamaları, teknolojinin imkanlarından da yararlanarak Türk tüketicisinin hizmetine sunuyor. Son dönemde; Jet Kasa’dan İyi Tarım Uygulamaları’na, taze gıdaların dağıtım merkezlerinden sevkiyatına, mağaza içindeki ATM’lerden Çevreci Kiosk’lara kadar müşterilerini pek çok İLK’le buluşturan Migros Grubu, 2011’i de iki büyük yenilikle karşılıyor.

Artık ‘Kolay Vezne’ uygulaması ile dileyen müşteri tüm fatura ödemelerini Migros mağazalarında gerçekleştirebiliyor.

Türkiye’nin ilk Sanal Market uygulamasını başlatan Migros Grubu, şimdi de bu altyapı ile tüketicinin evinden veya bulunduğu her yerden barkod okutarak Migros’a sipariş vermesini sağlayacak ‘Mobil Market’ kavramını Türk perakende sektörü ve tüketicilerle tanıştırıyor.

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Temel yaklaşımımız hızlı yaşamda müşterimizin hayatını kolaylaştırmak, alışverişi yaşam alanlarına dönüştürmek. Bunu da yenilikçilikle yapıyoruz. Migros müşterisi yenilik bekliyor, her yeniliği önce deniyor, beğenirse sahipleniyor. Bu karşılıklı durum, bizi daha da dinamik yapıyor” dedi.

Perakende sektöründe 56 yılı aşkın bir sürede daima İLK’lere ve yeniliklere imza atan Migros Grubu, 2011’i de ses getirecek iki yeni uygulama ile karşılıyor. Son dönemde müşterilerin kasa bekleme süresini kısaltan Jet Kasa’dan daha sağlıklı ve güvenli meyve-sebzeleri raflara taşıyan İyi Tarım Uygulamaları’na kadar pek çok yeniliği peş peşe Türk perakende dünyasıyla buluşturan Migros Grubu, iki yeni uygulaması ile müşterinin özgürlük alanını geliştirmeyi, mağazayı bir yaşam noktası haline getirmeyi hedefleyen yeniliklerini sürdürüyor.

Son dönemde hayata geçirilen yenilikleri yerinde deneyimlemek ve önümüzdeki dönemde alışveriş alışkanlıklarında değişime öncü olacak iki yeni uygulamayı anlatmak üzere, Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Anadoluhisarı Migros mağazasında perakende editörleri ile bir araya geldi.

4.5 milyon kişi 35 milyona yakın ürünü Jet Kasa’dan geçirdi

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü, Türkiye’de bir ilk olarak 2009’da pilot olarak başlatılan ve 2010’da yaygınlaşan ‘Jet Kasa’ uygulamasının sonuçlarını da ilk kez açıkladı. Bugüne kadar, Migros mağazalarındaki ‘Jet Kasalar’dan 4.5 milyon kişinin toplam 35 milyon ürün geçirdiğini belirten Özgür Tort, Nakit Jet kasaların da gelişiyle Jet Alışverişin bulunduğu mağazalarda tüm kasa işlemlerinin % 25’inin “Jet Kasa’lardan gerçekleştiğini ifade etti. Tort, 14 Aralık itibariyle 41 mağazada toplam 148 jet kasanın bulunduğu bilgisini verdi.

‘Jet Kasalar’da bir ileri adım daha: Nakit Jet Kasa Migros’larda ve 5M’lerde

Özgür Tort, sürekli yenilenme ve ilerleme güdüsüyle hareket eden Migros Grubu’nun, müşteri geri bildirimleri ile hızlı hareket ettiğini belirtti. Tort yaptığı açıklamada: “İnanıyoruz ki Türk tüketicisi her şeyin en gelişmişini hak ediyor ve yeniliği beğenirse hemen benimsiyor. Onları bekletmek büyük haksızlıktır. Müşterilerimiz Jet Kasayı çok beğendi, hem eğlenceli hem pratik buldu. 2009’da bu kolaylığı ilk kez Türkiye’de tanıttık. Jet Kasa’lar mevcut kasaları azaltmadan ilave güç olarak bekleme süresini çok kısalttı. Artık Jet Kasa’larda nakit olarak da ödeme yapılıyor” dedi.

Tüketici bireysel bankacılık işlemlerinin çoğunu Migros mağazalarından gerçekleştirebiliyor… ATM’lerden sonra “Kolay Vezne” dönemi başlıyor

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, daha önce hayata geçirilen mağaza içinde ATM uygulamasının yanı sıra bir yeni hizmeti daha devreye soktuklarını açıkladı. ‘Kolay Vezne’ adıyla anılan uygulama ile dileyen herkes, 153 kuruma ait fatura ödemelerini tüm Migros, Tansaş, Şok, 5M ve Macrocenter mağazalarındaki 7000 kasadan gerçekleştirebiliyor. Böylece, Migros mağazalarına alışverişe gelen bir müşteri herhangi bir kasadan 1 TL gibi çok cüzi bir hizmet bedeli ile doğalgazdan elektriğe, su ödemesinden telefon ve internete, kredi kartı ekstresine kadar akla gelebilecek her türlü faturayı Garanti Bankası işbirliği ile kolayca ödeyebiliyor. Özgür Tort, tüketicinin sık ihtiyaç duyduğu işlemleri Migros mağazalarında gerçekleştirmesinin ardındaki gerekçeleri şöyle açıkladı: “Müşterimizin gıda alışverişleriyle diğer düzenli yararlanmak istedikleri hizmetleri bütünleştirerek, hayatlarını kolaylaştırmak ve Migros Grubu mağazalarının hizmette müşterinin tek adresi olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Böylece, bugün müşterilerimiz Türkiye’de bireysel bankacılık işlemlerinin başlıcaları olan para çekme, fatura ödeme hizmetlerin tamamını Migros mağazalarında kasalarımızdan anında gerçekleştiriyorlar. Amacımız müşterimizin kısa zamanda yorulmadan pek çok şeyi halledebilmesini sağlamaktır”

Tüketicinin mağazalarda bazı bireysel bankacılık hizmetlerini alabilmesine yönelik ilk adım, Fortis Bank A.Ş. ve Provus Bilişim Hizmetleri A.Ş. işbirliği ile 400 Migros Grubu mağazasına ATM yerleştirilerek başlamıştı. Özellikle ATM’lerin yoğun bulunmadığı, para çekme ihtiyacı olan bölgelerde direkt mağaza içinde müşteriler tüm banka kartları ile ATM hizmetlerinden yararlanmaya başladılar. Özellikle “Nakit Jet Kasa” ve ‘Kolay Vezne’ yeniliklerinin ATM ihtiyacını ve kullanımını daha da artırdığına dikkat çeken Tort, “Bizim yenilikçilik anlayışımız gerçekten insanların hayatına dokunan, onların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan adımlar atmaktır. Sunduğumuz hizmetlerin tamamı bir bütünlük içinde tüketicinin günlük ihtiyaçlarını karşılamayı mümkün kılmaktır” dedi. Kolay Vezne uygulamasında faturalar dışında, Garanti Bankası’nın tüm kredi kartları ve bu bankanın diğer bankalarla yaptığı ‘bonus’ işbirlikli kredi kartlarının ekstreleri tahsil ediliyor.

Mutfakta barkod okutup, ürünü sepete atma devri başladı!

Türk tüketicisini ilk kez barkodla tanıştıran Migros Ticaret, teknolojideki son gelişmelerden yararlanarak, alışverişte yepyeni bir dönem başlatıyor. Türkiye’nin ilk sanal market uygulamasını 1997’de ‘Migros Sanal Market’ ile başlatan Migros; şimdi de ‘Mobil Market’ dönemini başlatıyor. Türkiye’nin iPhone üzerindeki ilk ‘Mobil Market’ uygulamasını Turkcell işbirliği ile geliştiren Migros, teknolojiyi hayatın parçası yapanlar için alışverişte dönüm noktası olacak yeniliğe öncülük ediyor. Özgür Tort, Mobil Market uygulaması ile tüketicilerin artık istedikleri ürünün kutusundaki barkodu, kasalarda olduğu gibi iPhone markalı cep telefonlarının kamerasına okutabileceklerini ve alışveriş sepetlerini istedikleri şekilde, istedikleri yerden doldurabileceklerini açıkladı. Tort: ”Migros’la hayata geçen İLK’ler hep öncü uygulamalar olarak başlamış ve bugün CRM ve Sanal Market gibi yaygın olarak hayata geçmiştir. Mobil Market de yeni dönem için bir başlangıç noktası olarak geleceğe heyecan katıyor. Artık sipariş veren buzdolabı bir anlamda Migros’ta başlamış oldu” dedi.

“Mobil Market” ile cep telefonuna buzdolabındaki süt kutusunu okut, yenisi kapına gelsin…

Günümüzün hızlı dünyasında zamanı iyi kullanmanın ve deneyim yaşamanın en önemli değerler olduğunu belirten Özgür Tort, “Düşünün ki, evdesiniz, markete gidecek vaktiniz yok, ürünlerin eve getirilmesini istiyorsunuz. Ürünleri tıpkı reyondan seçer gibi evdeki dolabınızdan seçmek, cep telefonunuza barkodunu okutarak sepete atmak ve böylece tıpkı markette alışveriş yapar gibi dokunarak, hissederek alışveriş yapmanız mümkün” dedi. Migros’un Sanal Market altyapısını kullanan “Mobil Market”, barkodunu sokakta, evde, mağazada kısacası her yerde okuttuğunuz ürünleri kolayca sepete ekliyor ve çok hızlı olarak sipariş edebiliyor. Mobil Market ile Migros mağazalarındaki tüm ürün kampanyaları aynı fiyat ve avantajlarla cebe taşınacak, Migros böylece müşteriler için cebe kasa açmış oluyor. Türkiye’de ilk defa mekandan bağımsız barkod okutma uygulaması ile örneğin evdeki süt kutusunun ya da komşu ziyaretinde tadılan kahvenin barkodunu okutmak ve anında sipariş vermek mümkün. Uygulama ilk etapta iPhone kullanıcıları için geliştirildi ve her gün yüzlerce kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Üstelik “Mobil Market” siparişlerinde Turkcell hattına sahip olmak avantaj sağlıyor. Siparişlerini “Mobil Market” üzerinden Turkcell hatlarını kullanarak tamamlayanlar 75TL ve üzeri ilk alışverişlerinde anında 10TL indirim kazanıyor.

Uygulama www.sanalmarket.com.tr ile tam uyumlu çalışıyor

Migros Grubu’nun Türkiye’de bir ilk olarak başlattığı ve çağdaş perakendede çığır açacak bu uygulamada barkod okutma ile sipariş dışında, reyonlar arasında dolaşarak, arama fonksiyonunu kullanarak ya da eski siparişler arasından kolayca ürün seçimi de yapılabiliyor. www.sanalmarket.com.tr ile tam uyumlu olarak çalışan Mobil Market’i kullanarak siparişleri bilgisayardan başlayıp cep telefonunda ya da cep telefonundan başlayıp bilgisayarda tamamlamak da mümkün. Mobil Sanal Market’e cepten giriş yapmak için kullanıcı adını ve şifreyi bir kez tanımlamak yeterli. Haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatleri arasında teslim edilen siparişlerin ödemesi için, Migros Sanal Market Mobil kullanıcılara kapıda kredi kartı ve nakit ödeme seçeneklerini sunuyor. 75 TL ve üzeri alışverişlerde nakliye ücreti alınmıyor. Uygulama ‘App Store’ üzerinden yüklenebiliyor.

2010 yılında 500 bini aşkın sipariş kapıya teslim edildi.


1997 yılından bu yana çok geniş bir yelpazede binlerce ürünü müşterilere ulaştıran Migros Sanal Market’te, 2010 yılında 500 bini aşkın siparişin kapıdan teslim edildiğini söyleyen Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, koşulsuz müşteri memnuniyetini hedefleyen girişimleri ile son iki yılda Sanal Market satışlarının 3 kat büyüdüğünü belirtti. Migros Sanal Market, Türkiye’nin en büyük ve yaygın gıda e-ticaret sitesi olarak, bugün Ankara’dan İzmir’e, Edirne’den Erzurum’a, Samsun’dan Gaziantep’e kadar 18 farklı şehirde bulunan 70 operasyon noktasında hizmet veriyor. Sanal Market yaz aylarında hizmet kapsamını genişleterek, yazlık bölgelerde müşterilerin marina ve koylarda bulunan tekne ve yatları da dahil olmak üzere sipariş teslimatlarını gerçekleştiriyor. Sanal Market, müşterinin özel girdiği notları da dikkatle değerlendirerek, sipariş veren müşteriler için orta boy karpuz, çift çekilmiş kıyma gibi detaylarla sanki mağaza içerisinde ürünleri kendi elleriyle seçmiş ve satın almış gibi hizmet sunuyor. Siparişler tüm bölgelerde özel soğutma sistemli frigorifik araçlarla teslim ediliyor.

“2010’da Taze gıdaları kendi dağıtım merkezlerimizden sevk ediyoruz, sevkiyat sayısı 30 kat azaldı ”

Gıda perakendesinde en kritik başarı faktörlerinden birinin, taze gıdaları zamanında ve verimli olarak rafa koymak olduğunu vurgulayan Özgür Tort, Migros’un, Türkiye sathında hızla yaygınlaşan dağıtım merkezleri aracılığıyla, 2010’da taze gıdaları da mağazalara doğrudan sevk etmeye başladığını belirtti. Şu anda günde 1000 farklı kalem taze gıdanın da kendi dağıtım merkezlerinden Migros Grubu mağazalarına gönderildiğini ve toplamda 361 bin rulot taze gıdanın sevk edildiğini söyleyen Tort, verimlilik için yarattıkları çözümü şöyle açıkladı: “Tedarikçi firmalarımızın dağıtım ağı yetersizliği nedeniyle ulaşamadıkları ilçelere, biz kendi dağıtım ağımız ile ulaşıyoruz. Dolayısıyla hem üreticinin malı hızla bir çok noktaya ulaşabiliyor, hem de artık müşterilerimiz rahatlıkla taze gıdalara erişebiliyor. Eğer taze gıda sevkiyatımız olmasaydı 1 haftada çeşitli firmalar toplam 150.000 kez ürün bırakmış olacaktı. Biz ise bu rakamı 4500”e indirerek, tam 30 kat daha az gidiş-geliş yapılmasını sağladık. Tabii bu sadece bizim için değil, Türk ekonomisi için de, çevre için de, trafik için de verimlilik yaratan bir sonuç teşkil ediyor.”

Tort: ”İTU projesi geliştikçe kazandırıyor, Çevreci Kiosk’la 1 milyondan fazla atığı geri dönüştürdük”

Migros Ticaret Genel Müdürü Özgür Tort, Migros’un tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak, onların kaliteli ve sağlıklı ürüne en pratik, en güvenilir şekilde ulaşmalarını sağlayacak fırsatlar sunduğunu belirterek şöyle devam etti: “Dünyanın gittiği ileri noktaya uygun olarak, onlara sadece rahat keyifli bir alışveriş ortamı yaratmakla sınırlı kalmayıp, doğayı koruyan sağlıklı ürünleri de uygun fiyatlarla sunmak üzerinde odaklanıyoruz.” Ocak 2010 tarihinde hayata geçen İyi Tarım Uygulamaları’nı bu bakış açısına çok iyi bir örnek olarak gösteren Özgür Tort, “İyi Tarım Uygulamaları (İTU) ile bir ilke imza attık. 2010 başında yıl sonuna kadar 2000 üreticinin sertifikalı üretime geçeceğini hedeflediğimizi söylemiştik. Bu hedef şimdiden gerçekleşti. Bu üreticilerle çalışmaya devam ederken, ilave olarak 700 üretici ile beraber 2011’in başında 2.700 üreticiye ulaşmış olacağız. Günümüz gelişen ekonomilerinde sağlıklı beslenme giderek daha öncelikli gündem halini alıyor. Tarım Bakanlığımız’la birlikte meyve ve sebze ürünlerinde sürdürdüğümüz bu işbirliğini et ve süt ürünlerinde de geliştirmek üzere altyapı çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Çevreci Kiosklar’da toplanan ürünler karşılığı müşterilere çevre puan hediye edildiğini; bugüne kadar bu kiosklarda 1 milyondan fazla ürünün okutulduğunu ve toplam 70 bin TL karşılığı çevre puanın müşterilere verildiğini ifade eden Tort, “Çevreci Kiosk kanalıyla 1 milyon ürün ambalajı geri kazanıldı. Bu da sadece çevreci kiosklarla müşterilerimizden topladığımız yaklaşık 100 ton atığı geri dönüşüme kazandırdığımız anlamına gelir. Böylece 2 Milyon KWh elektriğe karşılık gelen bir geri dönüşüm sağladığımızı söyleyebiliriz ki; bu da 700 hanenin 1 aylık elektrik sarfiyatına denk gelebilmektedir” dedi.

Özgür Tort ile yapılan mağaza turu sonrası, Migros’un yenilikçi dünyasına adım atan müşteriler için mağazadan çıkarken alışverişlerini ister Jet Kasa’da nakit veya kredi kartı seçenekleriyle, isterlerse diğer kasalardan faturalarını da ödeyerek tamamlayabildikleri ya da Mobil Market ile cepten direkt sipariş verebildikleri yenilikler uygulamalı olarak tanıtıldı. Özgür Tort, Migros dünyasının yaratıcılığının yeni sürprizlerle devam edeceğini belirtti.