ŞOK İÇİN HİSSE DEVİR SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

08-06-2011

Migros Grubu içinde yer alan Şok Ucuzluk Marketleri ilk kez 1995 yılında 13 mağaza açarak faaliyetine başladı. Zaman içinde ucuzluk marketi formatında “ Şok – Daha Ucuzu Yok” sloganıyla markalaşma sürecinde Migros Grubu tarafından geliştirildi. 2007 yılında 460 mağazası bulunan Şok, 3 yılda hızla gelişerek, bugün 1230 mağazaya ulaşmıştır. Şok, Migros Grubu içinde satış alanı olarak 236.000 m2 ile hizmet vermektedir. Bu önemli gelişmelerin ardından son dönemde Şok, marka gücünü arttırmasıyla, çeşitli yerli – yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Migros Grubu iş hacminde ağırlıklı yer tutan ve yenilikçi uygulamalarla öncü olduğu süpermarket- hipermarket perakendeciliğine odaklanmak üzere bu talepleri değerlendirmiştir.

Kuvvetle markalaşan Şok Ucuzluk Marketleri’nin satışı için, 7 Haziran tarihinde Migros Ticaret A.Ş. , Gözde Finansal Hizmetler A.Ş. ve Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. arasında 600 milyon TL satış bedeli ile hisse devir sözleşmesi imzalanmıştır. Migros’un borsaya yaptığı özel durum açıklamasında, satış bedelinin 40 milyon TL’sının sözleşme imza tarihinde peşin ödendiği, kalanının ise hisse devir tarihinde ödeneceği belirtilmiştir. Söz konusu hisse devri Rekabet Kurumu’nun izninin alınmasının ardından gerçekleşecektir.

Şok hisse devri gerçekleştiğinde, Migros Grubu süpermarket formatında ulusal bazda Migros, Ege ve Akdeniz’de Tansaş, gurme süpermarket alanında Macrocenter, hipermarket formatında 5M, online satış kanalında Migros Sanal Market ve yurtdışında Ramstore’dan oluşan kuvvetli ve yaygın markaları ile, lider olduğu süpermarket ana iş kolunda öncü adımlarla büyümeye devam edecektir.