TANSAŞ, EGE’DE BAŞI ÇEKİYOR

17-06-2011

TANSAŞ, EGE VE AKDENİZ’E ODAKLANMA STRATEJİSİ İLE BU BÖLGELERDEKİ YAYGINLIĞINI ARTIRDI… BİRBİRİ ARDINA HAYATA GEÇİRDİĞİ SOSYAL PROJELERLE MÜŞTERİSİYLE YENİDEN KUCAKLAŞTI…


SABAH SPORU, ÜNİVERSİTE ŞENLİKLERİ, ÇEVRE PROJELERİ VE ÇOK ÖZEL SPONSORLUKLARLA EGE İLE BAĞLARINI DAHA DA KUVVETLENDİREN TANSAŞ, YAZ AYLARINDA MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK SEVDİĞİ SANATÇILARI TANSAŞ ARENA’DA AĞIRLAYACAK

Tansaş, Ege’ye odaklanma stratejisi çerçevesinde tüketici güvenini kazanmaya devam ediyor, müşterisi ile arasındaki bağı güçlendiriyor. Tansaşlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ‘Tansaş’ta neler oluyor’ sorusunun yanıtını bir basın toplantısıyla açıkladı. Tuncer “Uzun bir hazırlık döneminin ardından Tansaşları bölgedeki müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek pek çok yenilikle yeniden tasarladık. Bu bölgenin insanları kendi markası olan Tansaş’ı bu haliyle de çok sevdi. Bölgede organize pazarda satılan beş üründen biri Tansaş’tan çıkıyor. Ette bu oran ikiye katlanıyor. Tansaş, Egeli olma farkıyla başı çekiyor” dedi.

Ege topraklarında doğup büyüyen Tansaş, bölgeye odaklandı. 2011 başından bu yana hayata geçirdiği pek çok yenilikle müşterisini kucaklayan Tansaşlar’daki değişimin detaylarını Tansaşlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer Tansaş Arena’da düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı.

Tuncer: “Bölgede satılan her 5 ürünün biri Tansaş’tan çıkıyor, hızla mağaza açmaya devam edeceğiz”
Şevki Tuncer, Tansaş formatının zenginleştirme ve derinleştirme stratejisi ile tüketiciye yakınlaşmaya devam ettiğini belirtti. Tuncer, “Bu yapılanma sürecinde Tansaş’ı yeniden Ege ve Akdeniz’e odaklayarak büyütmeyi, buradan yönetmeyi, kazanmayı ve kazandırmayı hedefledik” dedi. Tansaş’ın doğduğu topraklarda kendi hemşerileri ile birlikte çalışarak büyümeye devam ettiğini söyleyen Tuncer, “Bölgede organize pazarda satılan beş üründen biri Tansaş’tan çıkıyor. Bu oran ette ikiye katlanıyor. Yani bu pazarda satılan her 5 kg etin 2 kg’ı Tansaş reyonlarından halkımıza ulaşıyor. Tanet’te kendi etimizi de üretiyoruz. Tansaş, Egeli olma farkıyla başı çekiyor. Biz Tansaş olarak müşterimizle birlikte daha birçok kazançlı ve başarılı işe imza atacağımıza eminiz” dedi. Odaklanma stratejisi doğrultusunda şu anda toplam 167 mağazaya ulaştıklarını belirten Tuncer; “Ege’de 55 mağazamızı yenilerken, 4 yeni mağaza açtık ve yıl sonuna kadar 15 yeni mağazayı geçmiş olacağız’’ diye ekledi.

“Odaklanma stratejimiz sayesinde müşteri ile bağımızı daha da kuvvetlendirdik”
Şevki Tuncer, Egeli tüketiciyi en iyi tanıyan marka olarak, müşterinin değişen istek ve beklentilerini çok titiz yürütülen araştırmalarla analiz ettiklerini ifade etti. Tuncer ‘’Her yıl 11 farklı konuda araştırma yapıyoruz, 32.000 kişi ile sürekli temas halindeyiz. Çağrı merkezimize her yıl 80.000 çağrı alıyoruz, bunları teker teker değerlendiriyor ve kendimizi şekillendiriyoruz. Ayrıca mağazalarımızda Money Club kartımızın kullanım oranı yüzde 80 mertebesine ulaştı. Bu da müşterilerimizin tüketim alışkanlıklarını, alışveriş eğilimleri ve değişimlerini, ne sıklıkta mağazamıza geldikleri gibi pek çok önemli detayı bize veriyor. Bu araştırmacı yanımız ‘Self Servis’ mağazacılık yapmamıza rağmen, bizim tüketiciden kopmamamıza ve onu en iyi tanıyan şirket olmamıza imkan veriyor’’ dedi.

“Market Market Dolaşma” sloganı ile ‘En Ucuz Kırmızı Pencere’yi yarattık”
Şevki Tuncer, basın toplantısında Tansaş’larda yarattıkları önemli bir yenilik olan ‘Kırmızı Pencere’ uygulaması hakkında da bilgi verdi. Müşterilerin bazı temel ihtiyaç maddelerinde en ucuzu bulmaları için yepyeni bir sistem kurguladıklarını belirten Tuncer, “Türk perakende sektöründe, müşteri davranışlarını belirleyen en temel unsurlardan biri ‘fiyat’ olmaya devam ediyor. Biz bunu dikkate alarak, ‘Market Market Dolaşma’ sloganı ile mağaza içinde ‘kırmızı bir pencere’ açtık. Bu pencerenin içinde 25 ihtiyaç biriminden 108 ürün ile ‘en ucuzu burada’ diyoruz. Bu alanda müşteriler bir bakışta en ucuzu rahatça bulabiliyorlar. Ayrıca Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Bodrum gibi bölgemizin önemli yazlık yörelerinde Ege’yi ziyaret eden misafirlerimizi tam bir Egeli konukseverliği ile karşılayacağız. Hem ürün çeşidi, hem de uygun fiyatlarla Tansaş, Ege’nin canlılığı ve renkliliğini en iyi şekilde temsil edecek” dedi.

“Tansaş bu bölge için sosyal bir olgu”
Şevki Tuncer, Tansaş’ın bölge müşterisi için aynı zamanda sosyal bir olgu olduğuna dikkat çekti. Tuncer, “Bu bilinçle harekete geçerek, Tansaş’lardaki değişim hamlemizi sosyal projelerle de destekliyoruz” dedi.  Tansaş ile müşterisi arasındaki ilişkiyi en iyi ‘güven’ kelimesinin açıkladığını vurgulayan Tuncer, şöyle devam etti: ‘’Tansaş, ev ihtiyaçlarınızı karşıladığınız bir marketten ziyade bir buluşma yeri, uzun süre görüşmeyen komşuların sohbet alanıdır. Daha da ileri giderek söylüyorum bazı müşterilerimiz evlerinin anahtarlarını bile kasiyerlerimize emanet ediyorlar. Bu şaşırtıcı değil ve bunu tasarlayarak sağlayamazsınız. Bu Tansaş’ın DNA’sında var’’ dedi.

“Onay almayan hiçbir ürün Tansaş’ta yer bulamaz”
“Bölge insanı yöresel lezzetlere ve sağlıklı beslenmeye son derece düşkün. Taze taze tüketmek konusunda hassas. Biz bunu iyi analiz ettik. Ürünleri taze ve sağlıklı bir şekilde müşterimizle buluşturuyoruz” diyen Tuncer şöyle devam etti: “Zeytinyağımız, cibesimiz, turpotumuz, radikamız, incirimiz ve onlarcası... Meyve sebzedeki tazelik iddiamızı sürdürüyoruz. Bizim için müşterilerimize sunduğumuz ürünlerin sağlığı da çok önemli. Sebze meyvede zirai ilaç kalıntısı, hormon analizleri gibi özel denetimlerden geçen Ege’nin meşhur ürünleri, Tansaş’larda hem çok taze hem de çok sağlıklı. Amerika ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülke çok sıkı kurallar ve denetimlerle halkın beslenmesini en önemli sağlık konularından biri olarak ele alıyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde gıda güvenliği ancak son yıllarda gelişme kaydedebiliyor. Oysa Tansaş tüm mağazaları için; 2005’ten bu yana ISO 9001, 2006’dan bu yana ise ISO 22000 gıda güvenliği sertifikalarına sahip olarak hizmet veriyor. Öncelikle gıda güvenliği sağlıklı ürünle başlıyor. Meyve sebzeden ete kadar onay almayan hiçbir ürün rafta yer bulamıyor. Bununla birlikte sayısız, zamansız, uzman firma denetimi sürekli devam ediyor. Hijyen konusunda tüm çalışanlar eğitim alıyor, bu da yetmiyor. TSE tarafından tüm mağazalarımız, depomuz ve Tanet et entegremiz her yıl sertifika yenileme için bir hafta süreyle didik didik ediliyor. 2002 yılında sektörde ilk kez dile getirdiğimiz ve yazılı olarak taahhüt ettiğimiz ‘Akıl Almaz Tüketici’ haklarımıza sahip çıkıyoruz. Başta söylediğim gibi Egeli’nin bize duyduğu güveni pekiştirmek için sürekli çaba harcıyoruz. İşte bu nedenle Tansaş müşterisi, gıda alışverişinin en hassas ürünü olan etini daha çok bizden satın alıyor ve güvenle tüketiyor’’dedi.

“65 yaş üzeri müşteriler yorulmasın diye ‘Biz Taşıyalım’ dedik”
Müşteriyle aralarındaki ilişkiyi kuvvetlendirirken, hem araştırmalardan hem de yıllara dayanan gözlem gücünden yararlandıklarını ifade eden Şevki Tuncer; gençlere, çocuklara, kadınlara ayrı ayrı odaklandıklarını belirtti. Her yaş grubu için çok özel hizmetler sağladıklarını söyleyen Tuncer, bu çalışmalar arasında öne çıkan ‘Biz Taşıyalım’ uygulaması hakkında şu bilgileri verdi: “Tansaş’lardan alışveriş yapan 65 yaş üzeri her müşterimize evine kadar eşlik ederek, poşetlerini taşıyoruz. Çok kısa bir sürede müşterilerimizden, hatta onların yakınlarından inanılmaz olumlu geri dönüşler aldık. Bizim kulağımız onlarda. Onlar neye ihtiyaç duyarsa bir bir hepsini Tansaş’ta gerçekleştireceğiz.”

“Tüketiciyle kucaklaştık, onlar için sokağa taştık”
Müşteri beklentilerini dikkate aldıklarını söyleyen Şevki Tuncer, bunlardan birinin de sağlıklı yaşam ve spor için fırsat bulmak olduğunu belirtti. Tuncer, “Tansaş’ın spor hocası Ayşegül Uğurlu size mutlu bir günü garanti ediyor diyerek İzmir'in en güzel sahillerinden Güzelyalı ve Bostanlı’da özel hoca eşliğinde spor aktiviteleri düzenliyoruz. Sabah sporunu 66 gündür yapıyoruz. Ayşegül Uğurlu bu kadar kısa zamanda 7421 kişiye spor yaptırdı. 2 noktada başladığımız bu projeyi önümüzdeki günlerde 8 noktaya çıkaracağız. Ayrıca Ayşegül Uğurlu katılımcılara özel sürprizler yapıyor. Bu sürprizler çeşitli ikramlar olabildiği gibi, o gün Tansaş’larda onlarca özel üründe indirim imkanı da olabiliyor’’dedi.

Egeli için proje üzerine proje geliştiriyoruz
“Coğrafi olarak Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olduğuna inandığımız İzmir’imize değer katmak için yeni projeler geliştiriyoruz” diyen Tuncer, Tansaş olarak sosyal sorumluluk projeleri ile toplumun her kesimine fayda sağlamak ve öncelikli konular hakkında toplumda farkındalık yaratmak istediklerini belirtti. Sağlık, spor, çevre gibi alanlarda toplumsal bilincin oluşturulması için tüketicilerle el ele yürümeye ve sokağa çıkmaya başladıklarını söyleyen Tuncer, 08-22 Mayıs tarihleri arasında İzmir Liselerarası Bisiklet Yarışması’nı gerçekleştirdiklerini; 52 okuldan, 710 öğrencinin dahil olduğu bu çalışma için, Bostanlı’da özel bir parkur yaptırdıklarını ifade etti. Tuncer “Bu etkinlikle asıl amaç, iklim ve coğrafya olarak bisiklet sporuna çok uygun olan İzmir’imizde bu sporu sevdirmek ve yaygınlaştırmak. Şehrimizde 35 km kesintisiz bisiklet parkurumuz var. Bunun 20 km’si Bostanlı, 15 km’si Güzelyalı’da; ancak yeterince kullanılmıyor. Bisiklet sporu konusunda sırada bekleyen birçok ilginç projemiz var. Bu arada Liselerarası Bisiklet Yarışması organizasyonu önümüzdeki yıllarda da devam edecek’’ dedi.

Şevki Tuncer,  Tansaş olarak yanan ormanların rehabilitasyonu ve Ege’nin yeşilini korumak için Ege Orman Vakfı ve müşterilerle el ele vererek, bölgeye binlerce fidanlık orman kazandırdıklarını da hatırlattı. Tuncer, Tansaş’ın EOV ile bugüne kadar yanmış, tahrip olmuş Dikili, Torbalı, Şirince, Çeşme ve Seferihisar olmak üzere beş bölgedeki alanda, müşterileri ile birlikte 330 bin fidan diktiğini söyledi.


‘Tane Tane Kapakları Toplayalım Adım Adım Engelleri Aşalım Projesi’ ile kapak toplama kampanyası yürüttüklerini belirten Tuncer, “Kasım ayından bu yana mağazalarımızda 7,8 milyon kapak toplayarak 50 engelli vatandaşımızın yüzünü güldürdük. Bize gelen başvurularla organize olduk. Bu konuda müşterimiz bize güvendi, bizi kaynak ve aracı olarak gördü. Yine Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile ortaklaşa 9 mağazamızda 4950 çocuğumuza diş taraması yaptık. Bunun dışında, Ege Üniversitesi’nde öğrenciler için Tansaş Fest düzenliyoruz. Müzikten spora, birçok sosyal aktivite ile gençlerimizin bahar coşkularına ortak olduk” dedi.

Eğlencenin kalbi Arena’ya Tansaş imzası…
“Egeli olmanın sorumluluğunu hissederek ve dinleyerek hareket ediyoruz. Sağlık, sağlık için spor, çevre ve kültür alanında öncülüğümüz devam edecek” diyen Tuncer, basın toplantısında İzmir’lileri yakından ilgilendiren bir sürpriz haberi de gazetecilerle paylaştı. Tuncer “Kültür alanında İzmir’in hatta Ege’nin en prestijli mekanı olan İzmir Bayraklı Arena ile yaptığımız anlaşma gereği bundan böyle bu mekan bir yıl boyunca ‘İzmir Tansaş Arena’ olarak anılacak. Burada amaç, Tansaş müşterisinin talepleri ve beğenilerini bu seçkin ortama taşımak ve bundan böyle Tansaş müşterisinin sevdiği, görmek istediği sanatçıları buraya davet edip, Egelilerle buluşturmak. Tansaş Arena işbirliği ile bir yılda Tansaşlı’nın sevdiği 40 sanatçı ile 625.000 Egeliyi buluşturacağız’’ dedi.

“Boyoz, gevrek diyerek Egeli, İzmirli olunmuyor...”
“Yapmış olduğumuz tüm yenilikler, müşterilerimizi dinleyerek ve onların talepleri ile oluşturduğumuz ticari kaygılardan uzak projelerdir” diyen Tuncer; şöyle devam etti: “Boyoz, gevrek diyerek Egeli, İzmirli olunmuyor. Ne kadar Egeli, İzmirli olduğunuz bu bölgeden aldığınızdan ziyade ne verdiğinizle orantılıdır. Biz müşterilerimizi sadece onlara anket yaparak, dileklerini bize iletmelerini bekleyerek değil, onların kapısını da çalarak dinlemeye devam edeceğiz.”