TORT: “MÜŞTERİ ALIŞVERİŞ BANA GELSİN DİYOR, MİGROS GRUBU UCUZLUKLA ÇEŞİDİ BİRLİKTE YAKINLAŞTIRACAK”

19-09-2011

MİGROS TİCARET A.Ş’NİN SÜPERMARKETE ODAKLI BÜYÜME KOŞUSUNUN EN YENİ OYUNCUSU M-JET’LER; M’LERE VE MİNİ TANSAŞ’LARA KARDEŞ GELDİ… YENİLİK VE DİNAMİZMİN PERAKENDEDEKİ ÖNCÜSÜ MİGROS TİCARET A.Ş. YENİ DÖNEMDE DÜNYADA PERAKENDEYE YÖN VEREN UCUZLUK, YAKINLIK VE ÇEŞİTLİLİĞİ HEP BİRLİKTE AYNI ANDA MÜŞTERİ İLE BULUŞTURACAK

Yarım asrı aşkın bir süredir yeni beklenti ve trendlerin öncüsü olan Migros Ticaret A.Ş., yeni dönem stratejisinde dünyadaki gelişim ve değişime paralel olarak süpermarkete odaklı hızla büyüyeceğini açıkladı. Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros, 57 yıl önce de o günkü şartlarla müşterisinin ayağına gidiyordu. Şimdi de mağazalarımız aracılığıyla, ucuzlukla birlikte çeşidi ve kolaylığı müşterinin ayağına götürüp onlara daha da yakınlaşacağız” dedi.
Perakende sektörünün öncüsü Migros Grubu, yeni dönem hedeflerini düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı. Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Migros Grubu’nun yeni dönem hızlı ve verimli büyüme stratejisi ile ilgili bilgi verildi.Tort: “Müşteri artık alışveriş bana gelsin diyor, süpermarket önem kazanıyor”
Konuşmasına Migros Grubu olarak perakendede süpermarkete odaklanma stratejilerinin arka planını anlatarak başlayan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, önümüzdeki dönemde bu segmenti neden büyümede kaldıraç olarak gördüklerini geniş bir perspektifte ele aldı. “50’li yıllarda Migros temel ürünleri ucuz fiyatlarla satış kamyonları aracılığıyla müşteriye taşıyordu. Sonra ürünler çeşitlendi, müşteri hem ucuzluğu hem bol çeşidi bulmak için şehrin bir yakasından öbür yakasına gitmeye razıydı’’ diyen Tort, şöyle devam etti: ‘‘2000’li yıllarda Migros Sanal Market’i kurduk. Bugün Mobil Market ile müşterilerimiz hybrid perakendeyi deniyor, barkodu telefondan okutup eve istiyor.” Özgür Tort, “Bugün artık müşteri ucuzluğu yanında buluyor. Ancak daha da fazlasını istiyor. Çeşit de, hizmet ve hız da, ucuzlukla birlikte ayağıma gelsin, kısaca alışveriş bana gelsin diyor” dedi.

“Migros Grubu süpermarkete odaklandı, açık ara lider pozisyonunu güçlendirecek”
Migros Grubu olarak Türkiye’de müşterilerin de tercihi ile süpermarket alanında en yakın rakiplerinin 4 katı büyüklüğe sahip olduklarını söyleyen Özgür Tort, Migros Grubu’nun süpermarkete odaklanarak açık ara lider pozisyonunu güçlendireceğini açıkladı. Süpermarkete odaklanma stratejilerinin ardında müşterinin ‘Çeşit de ucuzluk da ayağıma gelsin’ beklentisinin etkili olduğunu belirten Tort, bugün dünya perakende sistemine bakıldığında, odakta süpermarketlerin bulunduğunu söyledi. Perakendede ana ağacın süpermarket olduğunu, zamanla perakende üretici imkanları ve tüketici beklentileri ile geliştikçe bu ağacın gövdesinden farklı dallar oluştuğunu vurgulayan Tort, “Farklı dönemlerde bu dallar farklı büyüme hızlarına erişmiş, ancak ana kulvar olan süpermarket büyümesi tüm dünyada sürekli olmuş ve hatta dalların büyümesini de beslemiştir. Peşinden hipermarketler, ardından uzmanlık mağazaları ve indirim mağazaları oluşmuştur” dedi. Tort şöyle devam etti: ‘’5M’ler büyük metropol ve alışveriş merkezlerinde tüketici ile buluşuyor. MMM ve MM Migros’lar, MAXI ve MİDİ Tansaş’lar, Macrocenter’lar şehirlerimizin caddelerinde müşterilerini ağırlıyor. M ve M-Jet Migros’lar, MİNİ Tansaş’lar sokaklar ve semtlerde, küçük kasabalarımızda, müşterimizin evlerine, işlerine daha da yakınlaşıyor. Sanal Market ve Mobil Market ile müşterimiz isterse alışverişi mutfağına kadar getiriyoruz.”

“Müşteri bütçesine ve keyfine göre seçim yapmak istiyor, süpermarket bunu karşılıyor”
Müşterinin artık bütçesine ve keyfine göre seçim yapmak istediğini, süpermarket formatının bunun karşılığını verdiğini belirten Özgür Tort şöyle devam etti: “Küçük bir markette ya da bir indirim marketinde sepet büyüklüğü 7-10 TL iken, bir süpermarkette 20-30 TL arasındadır. Tüketici farklı beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak için markalı ürünlerden taze gıdalara kadar her ihtiyaç kategorisinde farklı alışveriş noktalarını tercih etmek durumunda kalıyor. Bir yandan da aylık, haftalık dönemlerle ne kadar harcadığını gözlemleyerek, hem ihtiyacını doğru yerden karşılamaya çalışıyor hem de ucuzluğu arıyor. Balık, et, meyve sebze, çocuğu için ürünler veya deterjan, içecek gibi ürünlerde vazgeçmeyeceği markalar ve gıda dışı ürünler için farklı yerlerden ayrıca ilave alışverişle aylık ihtiyacını tamamlıyor. Artık müşteri bunların hepsini bir arada kolayca yakınında istiyor, arasından tercihini bütçesine ve keyfine göre yapmak istiyor. Çeşit de, ucuzluk da ‘ayağıma, bana gelsin’ diyor. Biz süpermarkete odaklanma stratejimizi işte bu yeni beklenti üstüne kurduk, zira bizim çok gelişmiş olduğumuz alan süpermarket.”“Müşterimizin beklentisine ve cebine daha fazla katkı için sürekli gelişiyoruz”
Migros Grubu olarak toplam sepete, müşterinin beklentisine ve cebine daha fazla katkı için sürekli geliştiklerini belirten Özgür Tort, şöyle devam etti: “Migros, Macrocenter, Tansaş geniş çeşit sunuyor.

Migroskop ve Tansaş indirim kataloglarında yer alan en beğenilen markalar iyice ucuzluyor. Taze gıdalarda iddialıyız. Hem kaliteli , hem çeşitli, hem de fark yaratan hizmet sunmayı önemsiyoruz. Meyve-sebze hal fiyatları ile müşterimize ulaşıyor; İyi Tarım Uygulamaları ile çok sağlıklı ürünlerimizi tüketiciye ulaştırıyoruz. Et ve şarküteride de yakın piyasa takibi ile müşterimizi hesaplı günlük fiyatlar ve iyi hizmetle karşılıyoruz. Ayrıca ‘Sadece Migros’ta’ olan ürünlerimiz, Tansaş marka ürünler, direkt ithalatlarımız her gün en uygun fiyatla müşteri ile buluşuyor. Tüketici bu uygun fiyatlar ile alışverişini en az % 20 daha da ucuza çıkarıyor. Bunun da üstüne ilave olarak hem ürünlerde hem de toplam harcamada kişinin kendine özel aylık alışverişlerinden elde ettiği Money Club kazançları var. Bu kazancın en somut ifadesi, kasalarda Money Kart’ın % 80 oranında kullanılması. Kazanç yoksa kullanım da olmaz. En mütevazi alışveriş dahil her alışverişte herkes kazanıyor. Sistem her türlü alışveriş tarzı ve alışkanlığına cevap verecek biçimde tasarlanmış ve işler durumda.”

“Migros markasında Anadolu’nun da itici gücüyle yüzde 34’lük tarihi büyüme yakaladık”
Migros markasında tarihi bir büyüme ve erişim oranı yakalandığını açıklayan Özgür Tort, süpermarkette geniş kitlelerin lokomotif markası olan Migros’un, yılın ilk yarısında ciroda yüzde 34 oranında büyüdüğünü vurguladı. “Tansaş dönüşümünden sonra bu büyümenin önemli bir kısmı ise, Anadolu’daki mağazalarımızdan kaynaklandı” diyen Tort, bu olumlu sonuçlarla Migros’un tüm Türkiye’de yaygınlaşacağını söyledi. 5M’lerde ikinci çeyrekte Adana ve İnegöl’e genişlendiğini, son olarak da İstanbul Akbatı’da 5M açtıklarını ifade eden Tort, diğer formatlarla ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “Tansaş’ta Ege ve Akdeniz’e odaklanma kararı olumlu sonuçlarını gösteriyor. Ege’de hem alışveriş hem de günlük yaşantının içinde daha da fazla yer alarak Ege’deki perakendeyi ve alışverişi canlandırıyoruz. Tansaş Ağustos ayında en son 6 günde 6 mağaza açtı. Süpermarkette tamamen farklı bir alışveriş deneyimi yaşatan Macrocenter’da ilk kez İstanbul dışına adım atarak Antalya Macrocenter’ı hizmete açtık. Aynı şekilde online ticaret formatımız Migros Sanal Market de son iki yılda 3 kat büyüdü. Migros ve 5M’lerin sayısı 373’ten 514’e çıktı. Bugün itibariyle yurtiçinde 66 ilde toplam 701 mağazamız bulunuyor.”

“150 metrekareye süpermarketi sığdırdık”
Migros Ticaret A.Ş. olarak tüketiciyi ve dünyayı çok yakından izlediklerini ifade eden Tort, “Şok’la edindiğimiz deneyimin yanı sıra, Money Platformu sayesinde hem müşteri davranış ve beklentilerini, hem de farklı mağazalar arası geçişleri çok iyi analiz edebildik. Nitekim bu analizler neticesinde, Migros şemsiyesi altındaki M, MM, MMM’lerin yanına yeni bir kardeş getirdik. Migros’u çok hızlı M-Jet’ler ile zenginleştirdik” dedi. M Migros, M-Jetler ve MİNİ Tansaşlar’ın Migros Ticaret A.Ş.’nin süpermarkette en pratik ve hızlı formları olduğuna dikkat çeken Tort, şöyle devam etti: “En küçük 150 m2’lik M-Jet’e 3200 kalem ürün sunan süpermarketi sığdırdık.

Aynı şekilde M-Jet’lerden daha büyük olan M’ler ve MİNİ Tansaş’lar da daha geniş marka ve ürünü sunabilecek şekilde gözden geçirildi. M Migros ve MİNİ Tansaş’larda büyüklüklerine göre ortalama 5 bin ürün bulunuyor.” Farklı perakendeci tiplerine ve büyüklüklerine göre satılan ürün sayısının da farklı olduğu bilgisini veren Tort, “Dünya standartlarına göre ortalama hipermarketlerde 25–30 bin, büyük süpermarketlerde 12–15 bin ürün, küçük süpermarketlerde 3-8 bin, küçük marketler ve indirim mağazalarında ise 600 ile 1000 kalem ürün bulunur” dedi. Küçük süpermarketler olan M Migros, M-Jet, MİNİ Tansaşlar’da geniş çeşitli markaların yanı sıra, 100 temel ihtiyaç biriminde Migros kalite güvencesinde özgün markalı ürünlerle sürekli ucuzluğun sağlanacağını ifade eden Tort, “Bu mağazalarımızda taze gıda da mevcut. Böylece hem istenilen çeşit hem de ucuzluk yürüme mesafesinde müşterinin ayağına geliyor. M-Jetler’le gelen bir yenilik de, yeni kasa düzeni olacak. Alışveriş daha da pratik ve kolay olacak” dedi.

Tort: “2012’de aynı ciroyu yerine koyar geçeriz, karlılık pozitif etkilenecek”
Tüm bu değişimleri hayata geçirirken, teknoloji ve yeniden yapılanma yoluyla çok daha verimli olmaya dikkat ettiklerini açıklayan Özgür Tort, 2011 ilk yarıyılda aynı dönem satışlar % 11 artarken, 149 milyon TL olan vergi amortisman ve faiz öncesi karın (VAFÖK) 2011 ilk yarıyılında % 16 artışla 173 milyon TL’ye çıktığını söyledi. Tort, “Önümüzdeki dönem verimlilik pozitif etkilenecek” dedi.
Ucuzluk marketi olarak faaliyet gösteren Şok’u bundan yaklaşık 16 yıl önce yoktan var ettiklerini söyleyen Özgür Tort, şöyle devam etti: “Zamanla Şok kendi kulvarında gelişti ve bu önemli değeri yarattı. Kısa bir süre önce bu işten bizim kadar heyecan duyan yeni bir girişimci grup ile anlaşarak Şok’u devrettik. Perakendede önemli olan doğru ve akıllı adımlarla ana hedef olan büyümeyi ve karlılığı sürekli kılmak, müşterinizle yakınlaşmaktır. Bu şemsiyenin altındaki bazı formatlar gidebilir, yenileri gelebilir. Bu kararımızla birlikte perakende dünyasında ciddi bir hareketlenme olduğunu gözlemlemekteyiz. Perakendede kulvarlar netleşti. Dünyada da böyle.”
Migros Grubu olarak 2010’da yüzde 11 büyüme gerçekleştirdiklerini, 2011 ve 2012’de de benzer şekilde büyüyeceklerini vurgulayan Tort, şu rakamları paylaştı: “Migros Ticaret A.Ş. olarak 2010 yılını 6.3 milyar TL’lik ciroyla tamamladık. Şok’u devrettik. Bu işten yaratılan 600 milyon TL kaynak Migros Grubu’nu daha da geliştirecek, daha da büyütecek. Yeni tüketici trendini yakalayarak, süpermarkette açık ara lider pozisyonumuzu daha da güçlendirerek büyüyeceğiz. Süpermarkete odaklanarak elde edeceğimiz hızlı büyümeyle, 2012 sonunda farkı yerine koyup geçmeyi öngörüyoruz.”

“Yeni istihdam yaratmak her zaman önceliğimiz, 4500 kişiye daha imkan vereceğiz”
Migros Grubu olarak bir önceliklerinin de yeni istihdam yaratmak olduğunu söyleyen Özgür Tort, 2010 yılında 6000 kişiye yeni istihdam yarattıklarını, Ağustos’ta Şok dahil 23.000 kişilik bir aile olduklarını ifade etti. Tort, “Şok’un devri ile 5600 çalışanımızın istihdamı kaybolmayıp, bu arkadaşlarımız yeni ufuklara yol alacak. İstihdam konusunda her zaman öncü bir şirket olarak, yarattığımız kaynakla ve büyüme gücümüzle önümüzdeki bir yıl içinde, ilave 4.500 kişiye daha yeni istihdam imkanı vermeyi planlamaktayız” diyerek, sağlıklı ve verimli büyümenin her zaman kayıtlı istihdam için de çok önemli olduğuna dikkat çekti.

“2012’de haftada en az iki süpermarket açacağız”
Migros Grubu’nda bir tarafta 5M, MMM, MM Migros’lar, MAXI ve MİDİ Tansaş ve Macrocenterlar’ın bulunduğunu; diğer tarafta ise MİNİ Tansaş’lar, M Migros’lar ve son olarak bunlara eklenen M-Jet’ler’in olduğunu belirten Özgür Tort, “Önümüzdeki dönem 2012’de haftada en az 2 süpermarket açacağız. Süpermarketteki bu yayılımımız üreticiler ve tüketiciler için de çok daha geniş bir erişim ve ulaşım anlamı taşıyor” dedi.

“Tüm yeniliklerimiz hayatın içinde, her yeni uygulamamız kitlesel ilgi görüyor”
Migros Grubu’nu yönetirken, tıpkı içinde bulundukları sektör gibi dinamik bir yaklaşım içinde olduklarını belirten Özgür Tort, “Kurulduğumuz günden bu yana farkı, tüketicilerin hayatlarına dokunan yeniliklerle yarattık. Öncülüğü seviyoruz, müşterimiz de bunu bekliyor. Ancak bizim yenilikçilik anlayışımız hiçbir zaman uç noktalarda denemeler olmadı. Her zaman kitlelerin kullanımına sunabileceğimiz yeniliklerle müşterimizin karşısına çıktık” dedi. Müşterinin yaşamının içinde olan, hayatını kolaylaştıran ne varsa bunları perakendeye entegre ettiklerini ifade eden Özgür Tort, “Örneğin Money Club bugün 8.5 milyon üyeye ulaştı. Sosyal medyayı da çok etkin bir şekilde kullanıyoruz. Money Club, Facebook’ta dünyanın 5’inci, Türkiye’nin 1’inci en yüksek etkileşime sahip markası oldu” dedi. Son zamanlarda hayata geçen diğer yeniliklerle ilgili rakamsal sonuçların; bu yeniliklerin kitleler tarafından kolayca kabullenildiğinin ispatı olduğunu belirten Özgür Tort, şu sonuçları paylaştı: “Anında fatura ödeme imkanı veren Kolay Vezne hizmetini 2011 başında hayata geçirdik. Aradan geçen 8 aylık zamanda bu hizmetten 560.000 kez yararlanıldı. Yine kolay ve hızlı alışveriş deneyimi için yarattığımız jet kasalardan bugüne kadar toplam 10 milyon işlem gerçekleşti. İyi Tarım Uygulamaları ile 170 bin ton sağlıklı sebze meyve müşterinin sepetine giriyor. Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz Money Mobile 152 bin üyeye ulaştı. Migros Sanal Market 710 bin üyeye çıktı, mobil market kullanıma açıldı. Çevreci Kiosk’lardan 3 milyonu aşkın atık toplandı.57. yılda Migros Satış Kamyonları mağazalarda…
Bu ve bunun benzeri yenilikler arttıkça, Migros’a gelmenin farklı bir deneyime dönüştüğüne dikkat çeken Özgür Tort, “Müşteriler Migros’u bu öncü haliyle beğeniyor ve ilgi gösteriyor, biz de yeni yeni sürprizlerle onlara daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz” diyerek, önümüzdeki günlerde Migros Grubu’nun müşterileri için hazırladığı sürprizi de toplantıda açıkladı: “57. yıl şerefine o günleri sembolize eden Migros Satış Kamyonlarımız şehrin belirli yerlerindeki mağazalarımızda bulunacak. Ayrıca cazip ve hoş sürprizler sunacak Money Club 57. yıl kampanyası başlayacak” dedi.