TÜRKİYE’NİN İLK “SAKİN ŞEHRİ” SEFERİHİSAR’A TANSAŞ’TAN 60 BİN FİDAN

06-05-2010

Ege Orman Vakfı tarafından üretilen zeytinleri raflarında müşterileriyle buluşturan Tansaş, bu zeytinlerin satışından elde edilen kaynağın tamamı ile Seferihisar’a 60 bin fidanlık ‘Tansaş Müşteri Ormanı’ kazandıracak. Ege Orman Vakfı işbirliği ile yürütülecek projenin işbirliği imza töreninde konuşan Migros Ticaret Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, “Yapılan araştırmalar, Türkiye’de en yüksek sosyal sorumluluk duyarlılığına sahip müşteri grubunun Tansaş’ta olduğunu ortaya koyuyor. Yıllardır müşterilerimizle el ele yürüttüğümüz projeler sonrasında Ege’ye kazandırdığımız 267 binden fazla fidan, bunun en güzel kanıtı. Bu yıl ise kalbimiz, yarattığı doğal ve sağlıklı yaşam ortamı ile tüm dünyanın ilgisini çeken ve dünyadaki ‘Sakin Şehir Hareketi’nde Türkiye’den ilk kez listeye giren Seferihisar için atacak. Seferihisar’a 60 bin fidan kazandıracak olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Tansaş, ‘Küresel Isınmaya Karşı Çözüm Siz Olun’ sloganı ile başlattığı çevre projelerine hız kesmeden devam ediyor. Ege’de doğup, tüm Türkiye’ye yayılan Tansaş, çevre dostu tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği Ege Orman Vakfı zeytinlerinin satışından elde edilen kaynak ile, bu kez 60 bin fidanlık ‘Tansaş Seferihisar Müşteri Ormanı’nı oluşturacak.

Sahip olduğu doğal ve sağlıklı yaşam ortamı ile dünyanın sayılı merkezleri arasında gösterilen ve 2009 yılında İtalya’da düzenlenen ‘Cittaslow-Sakin Şehir Uluslararası Koordinasyon Komitesi Toplantısı’nda ‘sakin şehir’ (yavaş şehir) ünvanını alan Seferihisar’da Ege Orman Vakfı işbirliği ile oluşturulacak ‘Tansaş Seferihisar Müşteri Ormanı’nın protokolü İzmir’de düzenlenen bir törenle imzalandı. Protokolün imza töreni Migros Ticaret A.Ş. Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Şevki Tuncer, Migros Ticaret A.Ş. Tansaş Format Müdürü Alper Şerif Koçak, Migros Ticaret A.Ş. İzmir Şube Müdürü Muzaffer Tuğsavul ve Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Narin, Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, İzmir İl Çevre Orman Müdürü Doç.Dr.Osman Tatar‘ın katılımı ile gerçekleşti.

Satılan her kavanoz zeytin için 1 fidan dikiyor
Müşterileriyle el ele vererek sürdürdüğü projeleriyle, bugüne kadar Ege’nin tahrip olmuş, yanmış ormanlık alanlarına 267 binden fazla fidan diken Tansaş, Ege Orman Vakfı tarafından üretilen zeytinleri üretim fiyatlarından raflarına taşıyor. Çevre dostu tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği zeytinlerin her 1 kavanozu için 1 fidan diken Tansaş, şimdi de İzmir’in sakinliği ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken ilçelerinden Seferihisar’da 60 bin fidanlık orman oluşturmak için harekete geçti.

Tuncer: “Projemiz her geçen yıl genişliyor, fidan sayısı katlanıyor”
Migros Ticaret A.Ş Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, Tansaş’ın çevre dostu projelerle fark yarattığını ifade ederek, sosyal sorumluluk sahibi müşterileri ve güçlü işbirlikleri ile Ege’yi yeşillendirmeye devam ettiklerini söyledi. “Geçen yıl Şirince mevkiinde oluşturduğumuz 30 bin fidanlık ormandan sonra, bu yıl da tüm Türkiye’deki Tansaş müşterilerinin katılımı ile, Seferihisar mevkiinde oluşturacağımız 60 bin fidanlık ormanı Ege’ye kazandırmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz” diyen Tuncer, geçen yıldan bu yana iki kat artan fidan sayısı ile projenin her geçen yıl güçlenerek devam ettiğinin altını çizdi. Şevki Tuncer şöyle devam etti: “Ege Orman Vakfı ile Tansaş’ın geliştirdiği bu projenin, sürdürülebilir olmasında bilinçli ve duyarlı müşterilerimizin desteği yadsınamaz bir gerçektir. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de en yüksek sosyal sorumluluk duyarlılığına sahip müşteri grubunun Tansaş’ta olduğunu ortaya koyuyor. Yıllardır müşterilerimizle el ele yürüttüğümüz projeler sonrasında Ege’ye kazandırdığımız 267 binden fazla fidan, bunun en güzel kanıtı. Bu yıl ise kalbimiz, yarattığı doğal ve sağlıklı yaşam ortamı ile tüm dünyanın ilgisini çeken ve dünyadaki ‘Sakin Şehir Hareketi’nde Türkiye’den ilk kez listeye giren Seferihisar için atacak. Seferihisar’a 60 bin fidan kazandıracak olmaktan gurur duyuyoruz. Tansaş ilk kez 2006 yılında 100 bin fidanı Urla’ya kurum olarak kazandırmış daha sonra müşterilerden gelen istek ile sosyal sorumluluk projesine müşteri katılımı da sağlanarak proje sürdürülebilir bir gelişimle ilerlemiştir. Bu çerçevede Ege’de yetişen her 1 kavanoz Ege Orman Vakfı zeytini için Tansaş, Ege’nin çeşitli bölgelerinde yeni fidanlar dikerek Ege’yi müşterileriyle birlikte daha da yeşillendirmektedir. Dört yılda 100.000 fidanla Urla, 78.000 fidanla Dikili, 21.160 fidanla Torbalı–Arslanlar, 38.316 fidanla Selçuk Şirince ve 30.000 fidanla Çeşme’ye Tansaş Müşteri Ormanları’nı kazandıran Tansaş, son olarak Seferihisar’a kazandırılan 60.000 fidanla Ege’de müşterileriyle beraber 330 bin fidanlık ormanlık alan yeşertmiş olacak” dedi.

“Zeytinleri ekonomiye, fidanları Ege’ye kazandırdık; bu yıl kalbimiz bir ilki gerçekleştiren Seferihisar için çarpacak”
“Bir projenin gerçek anlamda fayda sağlaması için o projeyi hitap ettiğiniz kitlenin yani müşterilerinizin de sahiplenmesi çok önemlidir” diyen Şevki Tuncer, Tansaş olarak yürüttükleri her projede müşterilerin yüzde yüz desteğini aldıklarını söyledi. Ege Orman Vakfı’nın, Ege’nin yeşili, mavisi ve melteminin lezzetini alarak ürettiği zeytinleri, yıllardır Tansaş mağazalarından tüketicilerin sofralarına ulaştırdıklarını belirten Tuncer, “Zeytinleri ekonomiye, fidanları ise Ege’ye kazandıdık” dedi. Geçen yıl Tansaş müşterisinin evlerine taşıdığı, tamamen doğal 30 bin kavanoz zeytin karşılığında, İzmir Şirince mevkiinde 30 bin fidanlık ormanlık alan oluşturulduğunu hatırlatan Tuncer, “Bu yıl kalbimiz, yarattığı doğal ve sağlıklı yaşam ortamı ile tüm dünyanın ilgisini çeken Seferihisar için atacak. Seferihisar bir ilki gerçekleştirdi ve yarattığı yaşam alanı ile dünyanın sayılı merkezlerinin kabul edildiği ‘sakin şehir’ listesine girmeyi başardı. İşte bu çevre dostu ilçemize, Seferihisar’a 60 bin fidan kazandıracak olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

“Yerel lezzetleri Türkiye çapına yayıyoruz”
Tansaş olarak hem çevreye hem de ekonomiye karşı olan duyarlılıklarının altını çizen Tuncer, yerel lezzetlerin Türkiye çapında tanınması için önemli bir köprü işlevi gördüklerine dikakt çekti ve şöyle devam etti: “Bu proje ile Ege’ye ormanlık yeşil alanlar kazandırmanın yanı sıra, Ege’de yetişip satışa sunulan zeytinlerle yerel ekonomiye katkı sağladık. Türkiye çapında yaygınlaşmış bir kuruluş olarak; değişik bölgelerde yaşayan, değişik müşteri gruplarımızın yerel ihtiyaçlarına karşı son derece hassas bir yaklaşım içindeyiz.”

Türkiye’de belki de dünyada bir ilk gerçekleşti.
Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Narin yaptığı konuşmada; Ege’de doğan ve tüm Türkiye’ye yayılan Tansaş’ın Ege Orman Vakfı’yla 3 yıl önce Ege Bölgesi’ne yeni ormanlar kazandıran, Türkiye’de ve belki de dünyada da ilk kez uygulanan bir sosyal sorumluluk projesiyle bir araya geldiğini söyledi.
Ege Orman Vakfı milyonlarca fidanı toprakla buluşturdu
Bireylerin ve kuruluşların çevreye katkıda bulunmak amacıyla Ege Orman Vakfı’nı çözüm ortağı olarak benimsemeleri; Vakfın bugüne kadar gerçekleştirdiği ağaçlandırma projelerinin başarısına duyulan güvenin de önemli bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Çevreci kuruluşla çevre kuruluşunun güç birliğinden doğan sinerji ormanlara dönüştü
Toplumda kabul görmüş bir kuruluşun çevreci misyonu, halkın güvenini kazanmış bir çevre kuruluşuyla birleşince, ortaya çıkan sinerji şu anda üçüncü kez bir araya gelmemize sebep olan bu büyük sosyal sorumluluk projesinin başarısını kaçınılmaz kılıyor, bu yıl 60 bin zeytin 60 bin fidana dönüşecek, dedi.

Erol Narin Ege Orman Vakfı’nın Menderes Oğlananası’ndaki Zeytinliğinde yetiştirdiği Gemlik tipi zeytinlerin, Tariş güvencesiyle dolum ve pastörizasyonları gerçekleştirildikten sonra, Tansaş aracılığıyla doğasever müşterilerinin sofralarına ulaştığını, her bir Ege Orman Vakfı Zeytini için alan kişi adına Tansaş Müşteri Ormanı’nda 1 fidan yeşerdiğini belirtti.

Hem damak tadına hem doğaya katkı
Tansaş’ın çevreci müşterilerinin büyük beğenisini kazanan ve sınırlı sayıda üretilerek kısa sürede tükenen Ege Orman Vakfı Zeytini, lezzetiyle tüketicinin damak tadına hitap etmesinin yanı sıra yurttaşlarımıza doğaya 1 fidanla katkıda bulunma fırsatı da tanıyor. Fidanlar Ege Orman Vakfı güvencesi ile toprakla buluşuyor, 5 yıllık bakımları yapıldıktan sonra da doğaya karışıyor.

Yeni Ormanlar sırada…
Tansaş’la yıllardır süren iş birliğinin önümüzdeki yıllarda da süreceğine değinen Narin, halkımızı lezzetli zeytinlerimizden tüketerek doğaya fidanlarla katkıda bulunmaya çağırıyorum, sizler de Ege Orman Vakfı’na destek verin, verin ki Gelecek kuşaklar orman yok demesin” diyerek sözlerini tamamladı.