YENİLİKLE 55 MİGROS YILINDA PERAKENDEDE YENİ BİR DÖNEM AÇILIYOR!

11-11-2009

MİGROS, TÜKETİM MALLARINA ÖMÜR BOYU GARANTİ, MAĞAZA VE MAĞAZA OTOPARKINDA EŞYA HIRSIZLIĞINA KARŞI GÜVENCE VERİYOR, 55 KURUŞLU ALIŞVERİŞ BAŞLIYOR…

YENİLİKLE 55 MİGROS YILINDA PERAKENDEDE YENİ BİR DÖNEM AÇILIYOR!

Türk perakende sektörüne 80’in üzerinde ‘ilk’ uygulama kazandıran Migros, 55’inci yılında simgesi sevimli kanguruyu 5. boyuta taşırken, perakendecilikte yeni bir dönemi başlatıyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros’ta satılan tüm tüketim mallarının ömür boyu Migros garantisi altında olacağını, son kullanma tarihi geçen açılmamış ürünlerin ömür boyu iade alınacağını, Migros mağaza ve mağaza otoparklarında müşteri eşyalarının artık Migros güvencesinde olacağını” açıkladı. Özgür Tort, “Yenilikle 55 Migros yılında müşterilerimize ayrıcalıklı bir dünya sunuyoruz” dedi. Kasım ayı boyunca inanılmaz kampanyalarla müşterilerini kucaklayacaklarını söyleyen Tort, Migros’ta 55 kuruşlu alışveriş günlerinin başladığını duyurdu.

Müşterilerine her zaman ayrıcalıklar dünyası sunan ve yeniliklerle tanıştıran Migros, 55’inci yılında perakende sektöründe çok özel uygulamalar başlatarak yeni bir dönem başlatıyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros’ta satılan tüm tüketim mallarının ömür boyu Migros garantisi altında olacağını, son kullanma tarihi geçen açılmamış ürünlerin ömür boyu iade alınacağını, Migros mağaza ve mağaza otoparklarında müşteri eşyalarının artık Migros güvencesinde olacağını” açıkladı.
Özgür Tort, verilen bu cesur sözlerin, sektördeki bu “İLK” uygulamaların, Migros’a güvenen, ‘Çocuğumun elini bir tek Migros’ta bırakırım’ diyen müşterilere Migros’un teşekkürü olduğunu söyledi.

55. yıl şerefine Migros Kangurusu 5. boyuta geçti

“Yenilikle 55 Migros yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında Migros’un Kangurusunun da 5.boyuta taşındığı belirtildi. Özgür Tort, “ Kangurunun 5 duyusunun her birinin Migros müşterisi için ayrıcalıklı bir dünyayı simgelediğine işaret etti. Tort, “ Yenilikçi gözle hizmetlerimize bakıp, müşterilerimizin isteklerini dinleyerek gelişiyoruz. Müşterilerimize kalite ve güvenceyi, fark yaratan ve gülümseyen yüzümüzle sunuyoruz, sürekli sürprizler dağıtıyoruz” dedi.

Migros’un sektörde sürekli yeni uygulamalarla ses getirmeye devam edeceğini söyleyen Genel Müdür Özgür Tort, yenilikle geçen 55 Migros yılına değindi ve perakende sektöründe yeni bir dönem başlattıklarını belirtti. 55’inci yılda Migros’un perakende sektöründe çığır açan yenilikler 3 ana başlıkta toplanıyor.

Migros’ta satılan tüm tüketim ürünlerine ömür boyu Migros garantisi

Süpermarketlerde garanti belgesi olmayan gıda ve gıda dışı pek çok ürün bulunuyor. Migros, garanti belgesi olmayan tüm ürünleri ömür boyu garanti altına almayı taahhüt ediyor. Tüketicilerin, kalitesinden memnun olmadığı tüm tüketim ürünleri Migros satış fişi ile ömür boyu değiştirilecek. (İçki, sigara, garanti belgesi olan ürünler hariç.)

Son kullanma tarihi geçen tüketim ürünlerini de iade alacak
Migros, çeşitli nedenlerle tüketicilerin satın alıp kullanamadığı tüketim ürünlerini de değiştirme garantisi veriyor. Bu ürünler, son kullanma tarihleri geçse dahi açılmadığı takdirde Migros fişiyle ömür boyu iade edilebilecek. (İçki, sigara, garanti belgesi olan ürünler hariç.)

Migros mağaza ve mağaza otoparklarında müşteri eşyalarına güvence
Migros, mağazalarında aldığı güvenlik tedbirlerinin yanı sıra, müşterilerine ayrıcalıklı bir güvence daha sunuyor. Migros mağaza ve mağaza otoparklarında hırsızlığa karşı da Migros Club müşterilerini güvence altına alıyor. Bu kapsamda mağaza ve otoparkta tespit edilen eşya ve araç hırsızlığına karşı, Migros Club müşterileri son bir yılda kartında kayıtlı alışveriş tutarının 2 katına kadar Migros güvencesi altına alınacak. Bu miktar 3000 TL’ye kadar geçerli olacak. Bu uygulama, Migros’a duyulan güvenin bir simgesi olarak hayata geçiriliyor.

Yenilikçilikle geçen 55 yıl, sektöre 80’in üzerinde İLK kazandırdı
1954 yılında kurulan Migros, sektörde İLK uygulamaları hayata geçirerek müşterileri tarafından alışverişte 55 yıldır yenilikle farklılaşıyor. İlk elektronik kasa, ilk Sanal Market, ilk Club CRM uygulaması gibi uygulamalar sektöre Migros’un öncülük ettiği uygulamalardır. Bugün Migros’un başlattığı ve sektöre yerleşmiş fark yaratan ana uygulamalarının sayısı 80’i geçiyor. 2009’da devreye alınan Jet Kasa, Money kredi kartı, çevre puanı gibi yeniliklere yenileri eklenecek.

55 kuruşluk alışveriş dönemi başlıyor
55’inci yıl için, müşterilerin en çok istedikleri ve katıldıkları kampanyalarla kutlama yapacaklarını belirten Özgür Tort, şöyle konuştu: “Bir discount mağazasında toplamda 700 civarında ürün varken, herhangi bir Migros mağazasına girdiğinizde, ortalama 1100 farklı ürünü indirimli bulursunuz. Kasım ayı boyunca da inanılmaz kampanyalarla müşterilerimizi kucaklayacağız. En çok talep gören ürünleri bedavaya yakın fiyatlarla sadık müşterilerimize sunacağız. Yarın 50 TL’lik alışveriş yapan müşterilerimiz 4 litrelik sütü 55 kuruştan alabilirken, arkasından bir kg tavuğun kilosu 55 kuruşa satılacak.”

Perakende heyecanlı bir iştir
55 yıl önce 1954 yılında Türk perakende sektörüne “Merhaba” diyen Migros’un global krize rağmen sektördeki öncülüğünü, yenilikçi yapısıyla sağlamlaştırarak sürdürdüğünü belirten Özgür Tort şunları söyledi: “Global krizin başladığı geçen yıl, süreci büyüme ve talebe uygun fırsatlar sunarak karşılayacağımızı belirtmiştik. O dönemin tutucu ve kabuğuna çekilmiş, ürkek mesajları yanında bizim izlediğimiz bu cesur stratejinin bugün geniş ve yaygın olarak kabul görmesi memnuniyet vericidir. Yüksek potansiyeli ile dünyanın dikkatini üzerine çeken Türkiye, önce kendimize güvenle gelişir. Ekonomiye yönelik doğru stratejilerle ilerler. Bunların sonucunda da, işsizlik azalır.”

“Perakende heyecanlı bir iştir. Sokaktaki insan düzenli iş buldukça, refahı ve morali arttıkça coşar, yaşama keyifle sarılır” diyen Tort, şöyle konuştu: “Bu nedenle tüm sektörlerin başarılı sonuçları ve Türkiye’nin gelir dağılımı ile yakından ilgiliyiz. Dünyadan iyileşme sinyalleri geliyor, çoğunluk iyimser yaklaşıma dönmeye başlıyor. 54 yıldır her türlü krize deneyimli Migros, iyileşmenin yavaş yavaş oluşacağını hesaba katıyor, uzun soluklu adımlarla planlama yapıyor. Güncel ve nabzı tutan uygulamaları müşterilerimize sunarak büyümeyi sağlıyoruz.”

Dünya listelerinde daha üst sıralara yerleşeceğiz
“Ana rotamız, kriz sonlandığında dünyayı daha büyük bir perakendeci olarak selamlamak” diyen Özgür Tort, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böylece 70 milyonluk ülkenin dünya listelerindeki perakendecisi olarak Migros daha üst sıralara yerleşecektir. Bir sene önce haftada 8 mağaza gibi iddialı bir hedef ortaya koymuş, yeni rotamızı açıklamıştık. Yılsonunda hedeflediğimiz 400 mağazayı açmış ve arzu ettiğimiz büyümeyi gerçekleştirmiş olacağız. Ekim ayında Malatya’nın ilk hipermarketi 5M’i ve Makedonya’nın 3. Ramstore’unu bir gün arayla devreye soktuk. Yurtdışı mağaza sayımız 20 oldu. Hızla mağaza açmaya devam ediyoruz. Yılsonunda 1500 mağazayı geçeceğiz.”

Müşteri sayımızı yüzde 15 artırdık

Müşterilerin talebi doğrultusunda fiyatlarda ucuzlama getiren kampanyalı satışları artırarak müşteri sayısını da artırdıklarını belirten Tort, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pazarda genel talebin kısıtlı kalmasına, enflasyonun öngörülenden daha fazla düşmesine rağmen büyümeyi gerçekleştiriyoruz. Bu dönemde müşterilerimizin talebine göre fiyatlarımızı üreticilerle işbirliği içinde ucuzlatarak satışlarımızı artırdık. Migroskop’u ve ilanlarımızı takip eden sadık müşterilerimizin cüzdanlarına ortalama % 20 oranında ilave ediyoruz. Müşteri sayımızı yüzde 15 oranında artırdık. 370 Milyon müşteriye ulaşacağız. 2009 yılında karlılığımızı koruyarak düşen enflasyon ortamında biz müşterilerimize pazar ortalamasından %10 daha da az enflasyon yaşattık. Bu yılsonunda ciromuz hedefimize paralel gerçekleşecek.”

Ürünler 325 kriter kontrolünden geçmeden Migros kapısından giremez
Müşterilerin sağlığı, en önemli konu olarak ele alınıyor. Migros’ta satılan gıda ürünleri titiz bir denetimden geçerek müşterilere ulaşıyor. Migros’ta satılan ürünler 325 kriterden, kendi markalı ürünleri ise 350 kriterden geçerek kabul ediliyor. Migros üretim sürecini yerinde denetleyemediği üreticiden mal almıyor. Bu kalite sınırlarının altında kalan ürünler Migros kapısından içeri giremiyor. Bu denetimlerin tamamı elektronik olarak kayıt altına alınarak gelişim hakkında izlenebilirlik sağlıyor.
Migros marka tekstil ürünleri M-Lady, M-Man, M-Kids ve M-Home, sağlığa zararlı maddelere karşı 42 farklı parametreyi içeren analizlerinden, sağlık taramasından geçiyor. Migros’ta ürünlerin raf ömrü, müşterilerin o ürünü tüketim süresi gözönüne alınarak sistematik olarak programlanıyor, ona göre önceden raftan kalkıyor.

Her yıl mağazalardan 16 bin gizli müşteri alışveriş ediyor

Perakende dünyasındaki en büyük veri kaydı, 5.5 milyonluk Migros Club müşterisinin hareketi değerlendiriliyor, şirketin tüm teknolojik olanakları ve dikkati müşteri mesajlarına odaklanıyor. Migros’ta bu değerlendirme sonucunda müşteri isteği doğrultusunda değişim sağlanıyor. Her yıl 16.000 Gizli Müşteri, Migros mağazalarından denetim için alışveriş ediyor. Ziyaret sonuçları her ay güncel olarak takip edilip, hizmet kalitesi rakamsal ölçülüyor.

Migros’larda geri dönüşüm noktaları ve “çevre puan” yaygınlaşıyor
Migros’un yılbaşında doğada çözünen poşet ile başladığı çevreci anlayışı, pilot çalışması tamamlanan yeni geri dönüşüm noktalarıyla yaygınlaşıyor. Müşteriler, boş ambalajları, barkodlarını okutarak kağıt, cam, plastik, metal ve pil olmak üzere ilgili noktalara ayrıştırarak bırakacaklar. Çevreye duyarlı müşteriler, kazandıkları ilk ‘Çevre Puan’larını o ay yapacakları alışverişlerinde kullanacaklar. Böylece Migros , “El Ele Geleceğe” ilerleyerek aynı zamanda çevre bilincini de çevre puanı ile ödüllendirecek.

800 bin müşteri, 4.7 milyon ürün Jet kasadan geçti
2009 yılında Türk perakende sektöründe bir İLK olarak hayata geçen Jet Kasalar, müşterilerin beğenisi ve alışverişe getirdiği kolaylık nedeniyle hızla yaygınlaşıyor. Bugüne kadar yapılan yatırımla 30 mağazada 800 bin müşteri ve 4.7 milyon ürün Jet Kasalardan geçti. Migros’un Jet kasaları en yoğun mağazalardan başlayarak yaygınlaşıyor. Yılsonunda 100 kasadan jet alışveriş yapılabilecek.

6 ayda Money Card sahibi müşteriler 300 bine ulaştı...
Gıda perakende sektöründe ilk co-branded kredi kartı olan Money kart, Migros’un Migros Club programındaki avantajları kredi kartı özelliği ile çokladı. Sağladığı avantajlar nedeniyle yoğun başvuru alıyor. Money Card sahibi kişi sayısı 300 bine ulaştı ve bugüne kadar Money Kart sahiplerine 7.1 milyon TL dağıtıldı.