Aile KulübüToplumun en küçük ve en önemli birimi olan ailenin, sağlıklı ve donanımlı olmasının üretken ve güçlü bir toplumun yapı taşı olduğuna inanıyoruz. Bundan yola çıkarak, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü İlçe Halk Eğitim Merkezleri ile iş birliği içerisinde kurulan Migros Aile Kulübü aracılığı ile her yaştan kadın, erkek ve çocukların yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Farklı coğrafi bölgeleri kapsayan Aile Kulübü’nde ücretsiz meslek edindirme ve yetenek geliştirme kursları veriyor, böylelikle benzer ilgi alanlarına sahip kişiler için sosyalleşme imkânı sunuyoruz.

Türkiye çapında 36 noktada bulunan Aile Kulüpleri, Migros mağazalarımızın içerisinde yer almakta, üyelerimize tam donanımlı sınıflarda aşçılıktan el sanatlarına, arıcılıktan tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine, unutulmaya yüz tutmuş sanatlardan müzik kurslarına, moto kurye eğitimlerinden tarımsal muhasebeye, görsel sanatlardan kişisel gelişime, spor kurslarından drama eğitimlerine, satrançtan robotik kodlamaya kadar 223 alanda Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı eğitimler vermektedir.

Eğitimi tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek ve katılım sertifikalarını alıyor. Eğitimde fırsat eşitliği yaratılarak katılımcıların kişisel gelişimin yanı sıra, üretime katılımları, gelir elde etmelerine katkı sağlanıyor.

Arıların tarımsal ekosistemde ve biyoçeşitliliğin korunmasına sahip olduğu önem sebebiyle Aile Kulüplerimiz, Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri iş birlikleriyle Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı “Arı Yetiştiriciliği” kursları düzenleyerek bugüne kadar sektöre 840 arı yetiştiricisi kazandırdı.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 390 bini aşkın üyesi ile Aile Kulüplerimiz, kadınların sosyal yaşamda daha fazla ve aktif rol almaları ve meslek sahibi olmalar aynı zamanda çocukları için daha güçlü birer rol model oluşturmalarını destekliyor. Aile Kulüplerinde verilen bu kurslara katılıp, edindikleri bilgi ve beceriler ile almış oldukları Milli Eğitim Bakanlığı sertifikaları ile kendi işlerini kuran kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Bugüne kadar ise; mesleki eğitimlerini tamamlayan 25 bin kişi gelir elde etmeye başladı.

Yerel Kalkınmayı desteklemek adına Aile Kulüpleri’nde kooperatiflere de mesleki eğitimler verilmektedir. Bugüne kadar 47 kooperatifin 750 üyesi eğitimlerini tamamladı. Kooperatiflere mesleki eğitimlerin yanı sıra gıda mevzuatı, ambalajlama ve etiketleme, depolama, dijital pazarlama ve satış konularında destekleyici eğitimler de verilmektedir.

Migros Aile Kulübü YouTube sayfası için tıklayın.