Çalışmalarımız

Migros-TEGV Bilim Ateş Böceği Eğitim Tırı Projesi

Migros Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliği ile deprem bölgesindeki çocukların eğitimlerine destek olmak için hazırlanan ‘İyilik Kataloğu’ndaki ürünlerden elde edilen gelirle, Kahramanmaraş’ta Bilim Ateşböceği Eğitim Programı oluşturulmuştur. Programla çocukların yaratıcı, analitik ve eleştirel düşünme, problem çözme ve deney yapma becerilerini geliştirilmesi ve bilimsel bakış açısı ile düşünmeleri amaçlanmaktadır.

Kadın Çiftçi ve Girişimcilerin Desteklenmesi

Migros, kadın kooperatifleri ve tarımsal alandaki kadın girişimcilere eğitim ve çalıştaylar düzenleyerek hem kalite standartlarını hem de pazarlama süreçlerini geliştirmelerine destek olmaktadır. Kadın çiftçi ve girişimlerin gelişimiyle bölgesel kalkınma ve özgün ürünlerin yerel üretimine de katkı sağlanmaktadır. 2023 yıl sonu itibarıyla çalışılan kadın kooperatifi sayısı 18’e ulaşmıştır. 2023 yılında 8 kadın kooperatifinden 21 farklı meyve sebze olmak üzere toplam 3.500 ton ürün alınmıştır.

Bunun yanı sıra bal, peynir, unlu mamul ve kahvaltılık ürünler gibi farklı kategorilerden paketli ürün üreticisi kadın kooperatiflerinden de alım yapılmıştır. Ayrıca, mevcut ve yeni kurulacak kadın kooperatifleri üyelerine de Aile Kulüplerinde sertifikalı mesleki eğitimler sunularak gelişimlerine katkı sağlanmaktadır.Aile Kulübünde mesleki eğitimlerini tamamlayan kadın kooperatiflerinin ürettiği 8 çeşit ürün Migros, Macrocenter ve TazeDirekt’te satışa sunulmuştur. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile iş birliğiyle uygulamaya koyulan ‘Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı’ sayesinde kadın girişimcilerin kariyer yolculuklarında ihtiyaç duyacakları bilgiler paylaşılarak kadın üreticilerin büyümeleri ve güçlenmeleri sağlanmaktadır. 2023 yılında gerçekleştirilen ve yoğun bir eğitim programının uygulandığı iki günlük kampa katılan 65 kadın girişimci arasından belirlenen 15 kişiye bir yıl boyunca mentorluk desteği sağlanmaktadır. Kampa katılan ve kalite standartlarına uygun üretim yapan tüm girişimcilere ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanındaki Migros mağazalarında satma imkânı sunulmaktadır. 4 yıldır düzenlenen programda bugüne kadar 280 kadın girişimci fayda sağlamıştır. Macrocenter mağazalarında hayata geçirilen ‘Dayanışma Köşesi’ ile başta deprem bölgesi olmak üzere Hatay’dan Soma’ya, Gaziantep’ten İzmir’e kadar ülkenin dört bir yanındaki kadın kooperatiflerinin ürünlerini satışa sunulmaktadır. 2023 yılında 3 mağazada, 9 kadın kooperatifinin ürünleri ile başlayan proje 2024 yılında yaygınlaşacaktır.

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu Programı

Migros’un müşterilerine dengeli beslenme, düzenli su tüketimi, günlük fiziksel aktivitelerin artırılması, ağız ve diş sağlığı, protez diş bakımı, bebek beslenmesi ve bakımı, güneşten korunma gibi geniş bir yelpazede bilgilendirme, kişiselleştirilmiş tavsiyeler ve indirimli ürün önerileri sunmaktadır. Migros Money ile Migros Mobil uygulaması ve www.migros.com.tr üzerinden ulaşılabilen ‘Sağlıklı Yaşam Yolculuğu’ bölümünde, müşterilerin gıda alışverişleri ile tavsiye edilen tüketim oranları karşılaştırılarak dengeli beslenmeleri için bilgilendirici videolar, indirimli ürün önerileri sunulmaktadır. Programda vegan/vejetaryen seçeneği de bulunmaktadır. Şimdiye kadar 5,5 milyon kişiye ulaşan Sağlıklı Yaşam Yolculuğu programı ile kullanıcıların yaklaşık %30’unda olumlu davranış değişikliği sağlanmıştır. Dengeli Beslenme Endeksi (DBE) ise 2023 yılında 5,5 puanlık bir iyileşme göstermiştir. Migros, sağlıklı yaşam önerileri kapsamında müşterilerine 2023 yılında yaklaşık 2,1 milyon TL değerinde kişiye özel indirim sağlayarak, dengeli ve sağlıklı beslenmelerine destek olmuştur. Sağlıklı Yaşam Yolculuğu programı çerçevesinde, 2023 yılında yaklaşık 70 firma ile iş birliği yapılmıştır. 2023 yılında, Danone Türkiye iş birliğinde süt yerine Alpro bitkisel içeceklerin, Privegi iş birliğinde de et köfte yerine falafel kullanılan, sağlıklı ve sürdürülebilir yaşamı destekleyen tarif videoları yayınlanmıştır. Kampanya döneminde, ilgili ürünler indirimli olarak satılarak erişimleri artırılmıştır. Aynı zamanda Nisan ayında Dünya Sağlık Haftası’na özel olarak ‘Migros’ta Sağlıklı Yaşam Haftası’ kampanyası gerçekleştirilmiş ve farklı ürün kategorilerinde sağlıklı ürünlerde indirimler tanımlanmıştır. Hafta boyunca tüm çalışanlarımıza fiziksel ve psikolojik sağlığa yönelik alanında uzmanlar tarafından çevrimiçi oturumlar da gerçekleştirilmiştir.

Migros ile Sağlıklı Büyüyorum Projesi

Migros ile Sağlıklı Büyüyorum Projesi sağlıklı ve bilinçli yaşam konseptinin çocuklar arasında daha yaygın ve etkili bir şekilde benimsenmesini amaçlamaktadır. Türkiye genelindeki 70 ilde 396 Migros mağazasında gerçekleştirilen proje kapsamında, çocuklar ve aileleri Migros mağazalarına davet edilmiş ve çocuklara özel mağaza turları düzenlenmiştir. Bu turlar sırasında çocuklara sağlıklı yaşam ve bilinçli alışveriş konularında eğitim verilmiş, meyve ve sebzelerin faydalarından ürünlerin raflara ulaşma ve kontrol süreçlerine, İyi Tarım Uygulamalarından etiket okumanın ipuçlarına, atıkların ayrıştırılmasından geri dönüşümün faydalarına kadar bir dizi bilgi paylaşılmıştır. Hareketin ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yapan turların sonunda çocuklara Gıda Güvenliği Derneği tarafından desteklenen ‘Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi’ hediye edilmiştir. 2021 yılında eğitimi dijital ortama taşınan eğitim, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) desteklediği animasyon filmiyle çocuklara eğitimi daha geniş kitlelere ulaştırmıştır. Migros TV YouTube kanalında yayınlanan ‘Migros ile Sağlıklı Büyüyorum Çizgi Filmi’, bugüne kadar 2,1 milyon görüntülemeye ulaşmıştır.

Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza Projesi

‘Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza’ projesi 2014 yılından bu yana yürütülmektedir. İnsan tüketimi için uygun olmayan ancak son tüketim tarihi geçmemiş ve tüketilebilir durumda olan gıdalar, sokak ve orman hayvanlarının beslenmesi için HAYTAP’a (Hayvan Hakları Federasyonu) bağışlanmaktadır. 2023 yılında 76 ilde 902 mağazada 2.822 ton gıda desteği yapılmasıyla proje kapsamında bugüne kadar toplamda 8.776 ton gıda yardımı ile hayvanların beslenmesine katkı sağlanmıştır.

Engelli Dostu Uygulamalar

Migros, büyüme hedeflerini gerçekleştirirken hiçbir toplumsal paydaş grubunu geride bırakmamayı ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 2017 yılında başlatılan proje ile 45 ilde bulunan 275 Migros ve Macrocenter mağazası, ‘Engelsiz Mağaza’ konseptine uyumlu hale getirilmiştir. Engelsiz mağazalarda:

  • Mağaza girişlerinde rampa ve korkuluk,
  • Talep halinde, alışverişe eşlik etme hizmeti,
  • Yakalarındaki rozetlerinden fark edilebilen ve işaret diliyle iletişim kurabilen minimum 1 çalışan,
  • Tekerlekli sandalyelerin geçişlerine uyumlu biçimde tasarlanmış raf aralıkları,
  • Engelli ve yaşlı müşterilerin gereksinim hissetmeleri durumunda kullanımlarına hazır tekerlekli sandalyeler bulunmaktadır

BlindLook ile gerçekleştirilen iş birliği sayesinde Migros Mobil uygulaması ve www.migros.com. tr web sitesinde sesli simülasyon teknolojisi kullanılarak görme engelli müşteriler için daha erişilebilir bir deneyim sunulmaktadır.

Engelsiz Mağazalar listesi için tıklayınız.

Gıdaya Saygı Projesi

Migros, satışa dönüşmeyen ama besleyiciliğini koruyan, sağlıklı gıdaları Fazla iş birliği ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Bağış için ayrılan gıdalar dijital platform üzerinden sosyal market ve gıda bankaları ile eşleşerek tamamen değerlendirilmektedir. 2023 yılında yapılan 6.303 ton bağışla, projenin başlangıcından bu yana toplam 18.472 ton gıda malzemesi ihtiyaç sahipleriyle buluşturulmuştur. Ayrıca, Fazla mobil uygulaması üzerinden yürütülen Sürpriz Kutu kampanyası ile müşteriler meyve, sebze, et ürünleri, taze ve kuru gıda, ev yemekleri, unlu mamuller gibi çeşitli sürpriz gıdaların yer aldığı kutuları, normal bedellerinin yarı fiyatına alabilmektedir. 32 Migros ve 21 Macrocenter mağazasının dâhil olduğu projeyle 2023 yılında 2,3 ton gıda kurtarılmıştır.

Migros Çocuk Tiyatrosu Şenliği

Türkiye’nin tiyatro sahnesinde en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ‘Migros 23 Nisan Geleneksel Çocuk Tiyatrosu Şenliği’ kapsamında, 2023 yılında 14 ilde Devlet Tiyatroları’nda gösterimler yapılmıştır. Bugüne kadar 1 milyon çocuk ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturulmuştur.

Migros Kadın Akademisi

Migros Perakende Akademisi ve Aile Kulüplerinin ortak güçlerini birleştirmesiyle oluşturulan Migros Kadın Akademisi programı, kadınların iş hayatlarındaki varlıklarını ve kişisel gelişimlerini destekleyecek, perakende sektöründe okul niteliği taşıyan projelerden biri olarak hayata geçirilmiştir. Migros Kadın Akademisi ile kadınlara ilham olup yeni beceriler kazandırarak hayata katılmaları konusunda motivasyonlarının artırılması amaçlanmaktadır. Programda kişisel gelişim, mesleki eğitimler ve aile içi ilişkilerden marka yaratmaya kadar birçok alanda 50 farklı eğitmenden 80’i aşkın eğitim paketi ve 300’ün üzerinde eğitim videosu sunulmaktadır. Kadın Kooperatifleri ile yapılan iş birlikleri ile de yüz yüze eğitimler organize edilmekte ve Türkiye’nin dört bir yanındaki kadınlara ulaşılmaktadır.

Toplumsal Katkı Sağlayan İş Birliklerimiz


Erikli ile Tohum Projesi: Erikli Tohum projesi, tüketicileri sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirmeyi ve ağaçlandırma faaliyetlerini artırmayı amaçlamaktadır. İnsan gücüyle ağaçlandırılamayacak bölgelerde gelişmiş teknolojiler kullanarak ağaçlandırmaya katkı sağlanmaktadır. 2021 yılında başlatılan proje kapsamında 2023 yılında 100 bin adet tohum topu doğayla buluşturulmuştur.

Fairy ve Gıda Kurtarma Derneği ile Boşa Harcama Projesi:

Fairy Boşa Harcama Projesi, Migros mağazalarından ve Migros Sanal Market üzerinden satın alınan Fairy ürünleri ile Gıda Kurtarma Derneği aracılığıyla deprem bölgelerinde 1 milyon kişiye gıda yardımı ulaştırılmıştır.

Ariel ve TOG ile Kıyafet Bağışı Kampanyası: Ariel ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğinde yürütülen proje kapsamında Migros mağazalarında bulunan bağış kutularında toplanan kıyafetler, deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır. Migros müşterileri sayesinde 2023 yılında 3 aylık bir periyot sonucunda yaklaşık 9 bin kıyafet toplanmış ve yaklaşık 6 bin depremzedeye destek olunmuştur.

P&G ile Minik Sporcular Projesi: Minik Sporcular projesi kapsamında, mağazalarda satılan P&G ürünlerinden elde edilen gelirin bir bölümü, Özel Olimpiyatlar Türkiye Komitesi’ne bağışlanmakta ve 2-7 yaş arasındaki özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların sosyal ve fiziksel gelişimine katkı sağlanmaktadır. Müşterilerin de katkısıyla bugüne kadar toplamda 7 bine yakın özel genç ve çocuğun sporla tanışmasına destek olunmuştur. Ayrıca minik sporculara spor ekipman bağışı da gerçekleştirilmiştir.

Herkese Kitap Vakfı İş Birliği: Migros, Herkese Kitap Vakfını destekleyerek, çocuklarda kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı hedeflemektedir. Migros mağazalarında müşterilerin katkılarıyla toplanan veya indirimli olarak satın aldıkları kitapları Herkese Kitap Vakfı kolilerinde bugüne kadar 64 bine yakın kitabın toplanmasına ve Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaştırılmasına katkı sağlanmıştır.

Paşabahçe ve Meme Vakfı ile İş Birliği: Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı kapsamında Migros mağazalarında ve Migros Sanal Market’te satışa sunulan Paşabahçe Meva Pembe Kapaklı her şişe için Meme Vakfı’na bağışta bulunarak meme sağlığı bilincinin artırılmasına ve erken teşhis olanaklarının yaygınlaşmasına katkı sağlanmıştır.

Nesfit ve Memeder ile Pembe Kurdele’ye Destek Projesi: Migros, Nesfit ve MEMEDER iş birliğiyle hayata geçirilen meme sağlığı farkındalık projesiyle Migros mağazalarında ve Migros Sanal Market’te satışa sunulan Nesfit Pembe Kurdele paketlerini alan tüketiciler, MEMEDER aracılığıyla projeye katkıda bulunmaktadır. Muş ve Van’da doktor eşliğinde meme kontrolleri, Hatay’da da 2 bin kadına meme ultrasonu taraması yapılmış, 10 binlerce kadının meme sağlığı konusunda bilinçlenmesine ve erken tanı teşhisine katkı sağlanmıştır.

Colgate ve TEV ile Gülümsetecek Bir Gelecek Projesi: Colgate iş birliğiyle yürütülen Gülümsetecek Bir Gelecek projesiyle 2023 yılında, kampanya dönemlerinde Migros mağazalarından veya Migros Sanal Market’ten alınan her Colgate ürünü için Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile depremden etkilenen öğrencilerin eğitimlerine destek sağlanmıştır.

Nesquik ve SosyalBen Vakfı ile Umut Parkı Projesi: Nestlé Nesquik, SosyalBen Vakfı ve Migros iş birliğiyle deprem bölgesinde afetten etkilenen çocuklar için Hatay ve Kahramanmaraş’ta Umut Park’ı projesi gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında kurulan oyun parklarında düzenlenen eğlenceli, yaratıcı ve öğretici atölyelerle çocuklara psikosoyal destek verilmektedir.

Elidor ve TOG ile Genç Kadın Destek Merkezleri Projesi: Elidor ve TOG ile Genç Kadın Destek Merkezleri Projesi için özel olarak tasarlanan ürünler Migros mağazalarında ve Migros Sanal Market’te satışa sunulmuş elde edilen gelirle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da depremden etkilenen genç kadınlara yönelik destek merkezleri kurulmasına katkı sağlanmıştır.

TEGV Kırtasiye Kampanyası Bağışı: Çocukların eğitimine destek olmak amacıyla, okula dönüş heyecanının yaşandığı dönemde Migros mağazalarından alınan 600 TL ve üzeri kırtasiye alışverişlerinden elde edilen gelirin bir kısmı Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’na (TEGV) bağışlanarak çocukların eğitimine katkıda bulunulmuştur.

Nestlé ile Tam Tahıl Tam Güç Projesi: Nestlé Kahvaltılık Gevrekler iş birliği ile, yerel tarımı ve kadın çiftçileri desteklemek için ‘Tam Tahıl Tam Güç’ projesi başlatılmış, Antakya ve çevresindeki çiftçilere 500 dekardan fazla alan için tohum desteği sağlanmıştır. Projede tohum desteğinin yanı sıra toprak ve yaprak analizleri yapılarak çiftçilere özel eğitimler verilmektedir.

Unilever ve Koruncuk Vakfı ile Koruncukköyler Projesi: Unilever ile Migros mağazalarından ve Migros Sanal Market üzerinden kampanya dönemlerinde satılan Unilever ürünlerinden elde edilen gelir, Koruncuk Vakfı iş biriği ile depremden etkilenen ve Koruncukköylerdeki 110 kız çocuğunun eğitimine katkı sağlanmıştır.

Reckitt ve TEV ile Eğitime Destek: Reckitt ile Migros mağazalarından ve Migros Sanal Market üzerinden kampanya döneminde satılan Reckitt markalı ürünler için, Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile depremden etkilenen 45 lise öğrencisinin eğitimine destek olunmuştur.

SMA Optipro ve Ege Orman Vakfı ile Geleceğe Nefes Ol Geleceğe Nefes Ol sloganıyla Migros mağazalarından ve Migros Sanal Market üzerinden satın alınan SMA Optipro 3 ürünlerinden elde edilen gelirle, 100. Yıl Cumhuriyet ormanlarına 4.300 fidan bağışında bulunulmuştur.

Persil ve Yanındayız Derneği ile Ben de Yıkarım Projesi: Çamaşır yıkamanın aile bireyleri arasında ortak sorumluluk haline gelmesini desteklemek amacıyla Persil ve Yanındayız Derneği İş Birliği ile Migros mağazalarından ve Migros Sanal Market üzerinden satın alınan Persil ürünleri ile projeye katkı sağlanmıştır.

Yeniden Dolum Ünitesi İş Birlikleri: Migros marka iş birlikleri ile mağazalarına kurduğu yeniden dolum üniteleriyle, müşterilerin yanlarında getirdikleri boş deterjan şişelerini daha uygun fiyata yeniden doldurmalarını sağlayarak hem döngüsel ekonomiye dâhil olmalarını hem de plastik ayak izlerini azaltmalarını desteklemektedir. Bu doğrultuda Migros, 2022 yılında OMO iş birliği ile Ataşehir MMM mağazasına kurduğu yeniden dolum ünitesiyle toplamda 10 bini aşkın dolum yapılarak, plastik tasarrufu sağlanmıştır. Ayrıca, 2023 yılında Uni Baby iş birliği ile Caddebostan MMM mağazasında kurulmuş olan yeniden dolum ünitesiyle, 1.000’e yakın dolum yapılarak, plastik tasarrufu sağlanmıştır.

Dolum İstasyonu: Dolum İstasyonu uygulaması müşterilerin diledikleri kadar kuruyemiş ve bakliyatı, el değmeden ister kendi kapları ile isterse de Migros tarafından sağlanan geri dönüşüme uygun kâğıt ambalajlarla gramaj kısıtlaması olmadan satın alabilmelerine olanak sağlayan self servis alışveriş deneyimi sunan bir sistemdir. 2023 yılında 23 mağazada uygulanan sistem, 2024 yılında yaygınlaştırılacaktır.

Migros Eko Askı: Mağaza ve dağıtım merkezlerinden toplanan gıda dışı ürünlerin geri dönüşümü ile elde edilen ham maddelerden üretilen Eko-Askı ürünü 5M mağazalarında satışa sunulmuştur. Kullanımdan sonra da %100 geri dönüştürülebilir olması sebebiyle Eko-Askı tamamen döngüsel bir üründür.

TURMEPA ile Denizler Temizleniyor: TURMEPA Deniz Temiz Derneği aracılığıyla toplanan ve lisanslı kuruluşlara teslim edilen bitkisel atık yağlar ile denizlerin temizlenmesine katkı sağlanmaktadır. TURMEPA D-MARİN teknesi, Migros’un desteğiyle 2023 yılında 46 bin litre atık su toplamıştır. Bu sayede 368 bin litre deniz suyunun temiz kalması desteklenmiştir.

Duracell ile Atık Pil Toplama Projesi: Migros Duracell iş birliğiyle 2023 yılında, ‘Daha Fazlasını Yapma Gücü’ sloganıyla çocuklara yönelik bir kampanya başlatmıştır. Kampanya çerçevesinde, ömrü tükenmiş piller Migros mağazalarındaki atık pil kutularına atılmaktadır. Dünya pil gününde başlayan kampanya kapsamında Duracell, Migros müşterilerinin mağazalardaki atık pil kutularına bıraktıkları piller için dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara ücretsiz bilim seti hediye etmektedir. Projeyle 2023 yılında 1.000 çocuğa bilim seti ulaştırılmıştır.

Fıstık Kabuklarından Kitaplık: Nestle Damak iş birliğiyle 2023 yılında müşterilerin Migros mağazaları ve Sanal Market’ten yaptıkları Nestle Damak alışverişinden elde edilen gelir ile Gaziantep’teki köy okullarına fıstık kabuklarından üretilmiş 10 adet kitaplık desteği sağlanmıştır.